ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Е-8 Рила - Родопи - 2016 г.
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-8 Рила-Родопи Предишната тема
Следващата тема
Е-8 Рила - Родопи - 2016 г.
Автор Съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Е-8 Рила - Родопи - 2016 г. Отговорете с цитат
Национален туристически поход по маршрут Е8 /Боровец – Мезек/
16-30 юли 2016
Организатори: БТС, ТД „Руен” – Пловдив

http://www.btsbg.org/kalendarenplan2016.html

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Фев 12, 2016 11:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Значи и тази година ще има кой да трамбова по маршрута, за да не се затрие съвсем. Laughing
Пет Фев 12, 2016 12:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
Значи и тази година ще има кой да трамбова по маршрута, за да не се затрие съвсем. Laughing
Няма да се затрие маршрутът - ти нали ще пишеш пътеводител за него! Успех в начинанието!


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Пет Фев 12, 2016 12:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Чудесна новина. Дано пътеводиитела е готов до средата на юни.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пет Фев 12, 2016 2:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
ivailo.hr написа:
Значи и тази година ще има кой да трамбова по маршрута, за да не се затрие съвсем. Laughing
Няма да се затрие маршрутът - ти нали ще пишеш пътеводител за него! Успех в начинанието!
.....................................................


За да се пише пътеводител за един маршрут, той трябва да се премине от автора и то бавно, славно, по родопски -- да се направят достатъчно снимки, да се водят записки, да се измери това онова...
Аз нямам такива намерения за Е8 в цялост. По-скоро ще мина по границата от Тимок до Резово, отколкото по Е8 в цялост... Laughing Обяснявал съм много пъти защо.
Някой ден живот и здраве мога да го мина на две части:
Юндола - х. Орфей
вр. Проглед - с. Мезек

Още по-интересно ще е да се мине по алтернативното и вече вероятно почти заличено трасе от м. Караколас по билото към Чиляка.

В Родопите само с пътеводител на много места човек не може да се оправи. Там трябва подробно описание от типа: "Завой на .... градуса, след ... м. завой на ..........". Познай колко хора ще могат да се ориентират с това описание , а пък тези, които могат да се ориентират с подобно нещо, не им пука много много откъде точно минават. И за да не съм голословен, ще дам един пример с описание от "пътеводител" и действителната ситуация на местността. Източник за последното съм аз. И така...
В пътеводителя на гръмко рекламираната, като най-дългата екопътека в България на стр. 90 (стр. 48 на файла), втора колона, последен абзац четем:
"Пътят свършва почти до беседката, която предлага място за сенчеста почивка и пикник, ако не сте го направили по-рано... Оттам следва стръмно спускане по обрасъл с храсти и ниска дървесна растителност югозападен скат към живописното Гарга дере."
Гарга дере всъщност е долината на р. Есенска.

От картата по-долу се вижда, че след беседката не следва стръмно спускане по югозападен скат. Заради тази въпиюща глупост обаче, ние доста повършахме на югозапад (лилавата линия) от беседката. След като не открихме маркировката, а само съмнителни животински просеки надолу (югозапад), аз теглих една цветиста по адрес на тези, които са маркирали пътеката и тези които са писали „пътеводителя“. Върнахме се на пътя, който „свършва почти до беседката“ (двусмислица). Правилно би било да се напише: „Малко преди черният път да премине в пътека, надясно/югозапад има глухо, маркирано отклонение към беседка“. После могат да се напишат и второстепенни детайли, напр. че от беседката има хубави гледки и т.н. тра-ла-ла…
Времето се влошаваше, над нас имаше оловно сиви облаци, по телефона ми казаха прогнозата от няколко авторитетни сайта, според която едва ли не камъни ще падат върху нас, тъй че с две думи трябваше да се изнасяме оттам. Мярнахме на югоизток добре очертана пътека, която все някъде слизаше, най-вероятно в с. Кошница (както се и оказа впоследствие). Върнахме се на черния път и тръгнахме по него. Малко (40 м.) след това той стана пътека, посоката стана югоизток и след още 40 м. се появи нашата маркировка… Толкова за посоките. По-надолу загубихме трайно маркировката, но затова пък след два дни се върнахме и се качихме от Гарга дере нагоре, защото там я знам къде слиза. Е, пак остана малък участък без маркировка, но тя вероятно минава през безнадеждно обрасли с храсти и тръни места, тъй че там има безпроблемен, алтернативен, немаркиран маршрут.
И накрая нещо за пасажа: „стръмно спускане по обрасъл с храсти и ниска дървесна растителност югозападен скат към живописното Гарга дере“. С изключение на посоката, всичко е вярно. Стръмно е, обрасло е с нисък габър и почти няма маркировка, но спускането е на запад.


Пет Фев 12, 2016 2:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
gundu



Регистриран на: 18 Фев 2012
Мнения: 181
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:


...... С изключение на посоката, всичко е вярно. Стръмно е, обрасло е с нисък габър и почти няма маркировка, но спускането е на запад.
........................


Very Happy Very Happy Very Happy Е не е ли направо разкошно?! Всичко си е баш така освен посоката! Те така, с такъв "Пътеводител", като тръгнеш от Ботев, вместо в Карлово с кеф можеш да слезеш на Емине. Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Един цитат от времето, когато топографията беше повече изкуство отколкото наука: "Когато знаеш посоката, пътя не можеш да объркаш!"

_________________
ТУРИСТ - ЗДРАВИ КРАКА, ШИРОКА ДУША, РАНИЦА НА ГЪРБА...... И ПРАЗНА ГЛАВА,..
Пет Фев 12, 2016 5:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Може ли някой да даде опорни точки за минаването на маршрута. Мислех, че е паралелен на ком-емине, но нещо много варианти, повечето не стигат морето...
Мисля да се пробвам юни в началото, с голямата раница и палатка. Дано дотогава си изясня откъде точно трябва да се мине.
Нед Фев 21, 2016 9:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Какви опорни точки ти трябват? Погледни последната страница на долната тема и може да прочетеш пътеписа.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Нед Фев 21, 2016 10:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да нещо такова, но някой ми беше казал за вариант стигащ до морето...
Пон Фев 22, 2016 12:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Има такова нещо, но трябва турската страна да се намеси. При нас маршрута свършва при с. Мезек. От там се пресича границата при Свиленград. Поне това е замисъла.
Между другото и Е-3 трябва да стигне Босфора. За Турция не знам, но тук не е изграден до границата.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пон Фев 22, 2016 12:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
momchilov написа:
Да нещо такова, но някой ми беше казал за вариант стигащ до морето...


През 2014 г. засякохме един французин на х. Орфей. Тръгнал сам с палатка, смартфон и някакви дребномащабни карти. Тръгнал по Е8 от Ирландия, както си му е реда, каза че трябва да стигне до Истамбул, а крайната му цел е Пекин или Шанхай. Есенцията която запомних от неговия кратък разказ за трасето на маршрута в различните държави напомняше по смисъл популярната в началото на 90-те игра "Тука има, тука нема!" Laughing
Пон Фев 22, 2016 12:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Съвсем се обърках като ви чета Very Happy Хайде да уточним нещата Wink
Е- 3 е "Атлантически океан - Ардени - Карпати - Стара планина - Черно море"
Е - 8 е "Северно море - Дунав - Карпати - Рила - Родопи - Босфор"
Т.е. и двата свършват на Черно море, но единия при н. Емине, другия в Истанбул.
В момента БТС искат да пренапишат българската част на Е - 8, но дори и така няма шанс да свърши на нашето Черноморие, колкото и да е приятно да приключваме похода с плаж Laughing

momchilov, като гледам че на Ком - Емине не се съобразяваш с маркировката, вземи тегли на картата една линия от Боровец до морето и карай по нея Wink Laughing

Иначе маршрутът е следния: Боровец - х. Мусала - връх Мусала - х. Заврачица - х. Белмекен - язовир Белмекен - х. Смирненски - Юндола - с. Аврамово - вр. Велийца - с. Бозево - махала Златарица (Кьорева махала) - Каратепе (или втори вариант Юндола - Велинград - вр. Голяма Сюткя - Каратепе) - язовир Голям Беглик - язовир Широка поляна - х. Орфей - хижа Тешел - Триград (има няколко варианта - през Триградското ждрело, през Буйновското ждрело и Ягодина) - Чаирски езера - с. Мугла - х. Ледницата - х. Перелик - Пампорово - Рожен - х. Момчил юнак - х. Преспа - х. Свобода - х. Сини връх - с. Паничково - проход Китката - с. Йончево - х. Аида - с. Спахиево - с. Сираково - с. Тракиец - язовир Тракиец - с. Текето - с. Орлово - х. Книжовник (не се знае дали работи, най-вероятно не) - с. Долно Войводино - гара Царева поляна - с. Кладенец - с. Лясковец - с. Долно Садиево - х. Тънково (и за нея не се знае дали работи, най-вероятно не) - подсичане на вр. Света Марина - вр. Шейновец - крепост Мезек - с. Мезек (от проход Китката се отбива втори вариант покрай язовир Кърджали, но трябва да ровя за карта, защото не го знам точно откъде минава, по-късно може да го допиша)

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Фев 22, 2016 8:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Тук друго твърдят.
https://en.wikipedia.org/wiki/European_long-distance_paths
А гледайки тук излиза, че два пъти си правила Е-3.
https://en.wikipedia.org/wiki/E3_European_long_distance_path

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пон Фев 22, 2016 9:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Същото твърдят, само на картите са пльоснали някакви измислени линии Laughing
Вярвам, че турците ще се опитат да прилапат и края на Е-3 в полза на туризма си, но няма да ги огрее. Финистера е на единия край, Емине на другия, няма какво да си точат зъбите. Достатъчно им е един европейски маршрут да свършва на Босфора, айде няма нужда и 12-те все там да водят. Disgust

Е-3 съм го захващала от двата края, дай Боже някой ден да походя и по средата Very Happy

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Фев 22, 2016 9:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
momchilov



Регистриран на: 15 Фев 2013
Мнения: 183
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Реално всички имат предвид - българската част на съответното Е! Аз просто се надявах, че има начин да завършва през Странджа на Черно море. Ако се знае маршрута в странджа - може пък и да се измисли връзка до там...В турция не ми се ходи пеша точно тази година...
Пон Фев 22, 2016 9:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-8 Рила-Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov