ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Математика за дървосекачи
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18, 19, 20  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Математика за дървосекачи
Автор Съобщение
Митко



Регистриран на: 18 Фев 2014
Мнения: 37
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Последно, този Лорд как се е спускал? Само на един хлабав клин, или е имало и междинни точки?
Съб Мар 19, 2016 7:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение И аз, и аз! Отговорете с цитат
И аз съм се спускал на рапел, но преди 55 години. Изглеждах точно като юнака на снимката, но нямаше кой да ме снима. Беше на някакъв отвес до хижа "Рай" в Стара планина. Нямаше клинци в скалата, а въже, завързано за дърво. И второ, което държеше учителят, другарят Захариев от кръжока по туризъм в Пионерския дворец. Освен двете въжета имах и самоосигуровка: самозатягаща се примка около въжето, а аз държех възела леко отпуснат. Помня, че като ме овързаха и застанах на ръба, веднага се дръпнах и казах, че ще е без мен. Захариев обаче взе да ме блъска в пропастта, докато се предадох и скочих. Машинално прегърнах въжето, но като се пльоснах с лице в стената, заех необходимата поза: съвсем хоризонтално и с крака към скалата. С леки подритвания и отпускане на ръката успях да се спусна, без нито веднъж да се извъртя и да си халосам гърба, както се случи на други от групата. Тогава разбрах, че е приятно, но повече не повторих. Cool Та и аз малко извън темата.

И още малко извън темата. Понеже не съм алпинист, алпийският "такелаж" не ме интересува особено, но геометрията на възлите - и алпинистки, и морски, ми е безкрайно любопитна. Това са стотици възли, създадени през вековете, и всеки с различно предназначение и свойства! Имам няколко книги за възлите и често си ги разгръщам като комикси. Голяма забава са!
Съб Мар 19, 2016 8:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Re: И аз, и аз! Отговорете с цитат
Предвид преживяното от теб на Рай, можем да допълним, че математика + дюлферов рапел при необходимост не само на теория, а и наистина могат да ти спасят живота.
Сотиров написа:

Това са стотици възли, с различно предназначение и свойства!

В алпинизма се ползват най-много 5-6 възела/булин, водачески, осмица, тъкачески, стреме, самозатягащ, котва, при извращения - диамантен и други производни /, останалото е екзотика, за разлика от морското дело.
Относно възлите - при тестове въжето се къса при различни натоварвания, в зависимост от конкретния възел. Например тъкаческият най-бързо реже въжето при това при по- слаби натоварвания, а водачески и осмица - издържат най-много. Всъщност за това си има и точно обяснение, и изчисления могат да се направят - дисциплината "съпромат" точно това изучава и изследва.
Нед Мар 20, 2016 11:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 564

Мнение Отговорете с цитат
Между другото, първата небесна кука е измислена преди около 150 години от Едуард Уимпър точно за по-лесно слизане.
Случвало се е при своите скитания из Алпите да не може да си намери водач или другар. Тогава скитал сам, но откатерването било нервозна работа. Така му дошли някои идеи. При куката на Уимпър пластината горе е цепната и двата края са леко раздалечени, та се получават два извити „пръста“ / куки. Разбира се, той не е пускал класически рапели, по-скоро се е придържал за въжето на слизане.
Пон Мар 21, 2016 9:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
Митак написа:
Между другото, първата небесна кука е измислена преди около 150 години от Едуард Уимпър точно за по-лесно слизане.
Случвало се е при своите скитания из Алпите да не може да си намери водач или другар. Тогава скитал сам, но откатерването било нервозна работа. Така му дошли някои идеи. При куката на Уимпър пластината горе е цепната и двата края са леко раздалечени, та се получават два извити „пръста“ / куки. Разбира се, той не е пускал класически рапели, по-скоро се е придържал за въжето на слизане.

То при придържане е по-рисковано, защото въжето не е натоварено постоянно и може при някой тласък да прати цялата система при вас.
Има хиляди начини, достатъчно е да си досетлив. Представи си единично въже, завързано на фифи, което отгоре е вързано с тънко канапче. Спускаш се на фифито, после дърпаш тънката връвчица, която изсулва фифито/то поначало държи по здраво от небесната кука, защото влиза дълбоко в ухото на клина/.
Интересно е слизането на леден рапел на една цев, с двойно въже - на едното въже се спускаш, а другото е намотано около цевта с толкова намотки, колкото въртела са направени да влезе цевта. Като слезеш долу - дърпаш силно намотаното въже и то развърта цевта, която си прибирате заедно с падналото по тоя повод въже.
Само не съм пробвал слизане на френд, на който тънък прусек е завързан да освобождаващия механизъм, че колкото и да съм психопат, веднъж така ми се е вадил докато вися и изпитвам ОСНОВАТЕЛЕН страх...
Оспамихме темата на Сотиров за математиката и дърводобива..
Може модератор, ако иска, да обособи последните мнения в нова тема - за способи при ползване на въже за аварийни, спасителни и всякакви други евакуационни цели. Много има какво да се каже по такава тема , а и за мнозина е възможно да се окаже полезна информация.
Пон Мар 21, 2016 1:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Хем страшно, хем интересно! Отговорете с цитат
Сотиров от спам се не бои, приятели! Нищо, че няма ни математика, ни дървосекачи - може пък да е за добро. Very Happy Само че нищо не ви разбирам, даге. Дори рових в Гугъла да я видя таз "небесна кука", научих всичките ѝ цени, но как се използва - ни дума. Виждам, че тук има практикуващи алпинисти. Що не отворите наистина една специализирана тема? Повечето сме само туристи, уви, но не сме ограничени - и недостъпното ни интересува. Shocked
Пон Мар 21, 2016 2:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 564

Мнение Отговорете с цитат
Фифи не знам какво е. Чичко Уимпър има едно изобретение действащо по подобен начин за слизане без загуба на въже: На единия край на въжето е вързана метална халка 5-6 см диаметър, халката също така е вързана с тънка връв, дълга колкото въжето. При слизане прекарва свободния край на въжето през халката, и тази примка надява на някой подходящ камък. Като се натовари това се самозатяга като клуп и не може да пусне. Като слезе долу си издърпва халката с канапчето, с това разхлабва и клупа.
П.П. темата не сме я оспамили а така нескромно да се каже, я обогатяваме с "физика за идиоти" (идиот в добрия смисъл на думата) Very Happy
Пон Мар 21, 2016 2:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
Митак написа:
Фифи не знам какво е, чичко Уимпър има едно изобретение действащо по подобен начин за слизане без загуба на въже: На единия край на въжето е вързана метална халка 5-6 см диаметър, халката също така е вързана с тънка връв, дълга колкото въжето. При слизане прекарва свободния край на въжето през халката, и тази примка надява на някой подходящ камък. Като се натовари това се самозатяга като клуп и не може да пусне. Като слезе долу си издърпва халката с канапчето, с това разхлабва и клупа.
П.П. темата не сме я оспамили а така нескромно да се каже, я обогатяваме с "физика за идиоти" (идиот в добрия смисъл на думата) Very Happy

фифи:

Небесната кука се използва по един единствен начин - внимателно се поставя в хоризонтални микро пукнатини или ръбчета на скалата. Тъй като е изработена от много твърд материал, при натоварване тя няма еластична реакция и по тази причина сравнително добре държи закачена за нея стълба и нахалник, стъпил върху нея. Има обаче и нещо друго - предпочитат се на гранит, а на варовик - само когато няма накъде. Концентрираното в малка точка усилие често води до чупене на скалното ръбче, на което е закачена + летеж на окачения товар. При мен се случи такова нещо на Враца - реших да пробвам едни куки и само с две стълби се опитах да траверсирам на около 2 метра от земята Малката Вратца. След около двадесетина движения едно от ръбчетата така бързо се счупи докато местех втората стълба, че аз залитнах и паднах назад, по гръб на земята. Преди това обаче, при отката, куката бе съумяла да ме центрира между очите.
Напоследък отново е модерно "съвременното" изкуствено катерене - с куки, копърхеди, но има и пълни извращения - със спитове се бият сантиметрови дупки, но самите спитове не се заклинват, а се вадят след като се пробият следващите дупки по - горе. После в дупките може пак да се минава като се ползват такива спитове или направо куки... Изобщо с такава техника може да се мине абсолютно навсякъде и при всякакви условия, но това вече е далеч от всякакъв алпинизъм. По-скоро се цени такова преминаване, при което не остават никакви дири.
Пон Мар 21, 2016 3:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1218
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
но навсякъде и при всякакви условия, но това вече е далеч от всякакъв алпинизъм. По-скоро се цени такова преминаване, при което не остават никакви дири.


Като Меснер! Точно дочитам книгата му "Свободата да бъда там, където искам"
Хвала!

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Пон Мар 21, 2016 4:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
packo packov написа:
vladofff написа:
но навсякъде и при всякакви условия, но това вече е далеч от всякакъв алпинизъм. По-скоро се цени такова преминаване, при което не остават никакви дири.


Като Меснер! Точно дочитам книгата му "Свободата да бъда там, където искам"
Хвала!

Виж и съдбата на Чезаре Маестри и неговия цуг-цванг на Серо Торе.
Пон Мар 21, 2016 5:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1218
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
packo packov написа:
vladofff написа:
но навсякъде и при всякакви условия, но това вече е далеч от всякакъв алпинизъм. По-скоро се цени такова преминаване, при което не остават никакви дири.


Като Меснер! Точно дочитам книгата му "Свободата да бъда там, където искам"
Хвала!

Виж и съдбата на Чезаре Маестри и неговия цуг-цванг на Серо Торе.


"Чезаре Маестри (Италия) съобщава, че той и Тони Еггер са първите, изкачили върха през 1959 г. Твърдението на Маестри е доста оспорвано. Той опитва отново през 1970 г. с нов екип катерачи, този път екипирани с бормашина, и достатъчно болтове (лепени клинове) да екипират над 350 м. скала. Въпреки неговата решителност и технология, той не успява да изкачи ледената гъба на върха. "

Леле той верно все едно топлоизолация е тръгнал да слага... В тоя ред на мисли бат Марто и компания как са го качили, че не в нета не пише, а като се видяхме нямаше време да говорим. Не че той не знае как се борави с бормашина Smile хаха даже си го представям. Дано се видим скоро на село да разкаже подробно.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Пон Мар 21, 2016 7:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение На помощ, Сотиров! Отговорете с цитат
Днес се появи следната новина:
"Гърция вдигна прага на сумите, които могат да бъдат теглени от банките, съобщи електронното издание Нюз.ин. Физически и юридически лица вече ще могат да теглят наведнъж по 840 евро от банковите си сметки в рамките на две седмици. Досега тази сума беше ограничена до 420 евро на седмица."
Въпросът ми е как точно Гърция е вдигнала лимита, при условие, че новината е озаглавена "Гърция вдигна лимита за теглене на пари от банките". С моите математически способности, аз на тоя въпрос отговор не мога да дам, затова моля за квалифицирана помощ. Да го разбираме, че са решили да ви спестят второто ходене до банките в рамките на две седмици е единственото нещо ,което логиката допуска, аз нищо друго така и не измислих, но това не отговаря на въпроса как точно са вдигнали лимита?
Чет Юли 28, 2016 9:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Лимит - сумата пари, която можеш да изтеглиш наведнъж от банката - АБСОЛЮТНА величина.
Сумата пари, която можеш да изтеглиш в рамките на определен ПЕРИОД от банката - СРЕДНА величина.

ЛИМИТЪТ е вдигнат двойно, СРЕДНАТА сума за 2 седмици - остава същата.

А в България има ли ограничение? За обикновените дебитни карти не беше ли 2000 лева за 1 месец? Забравил съм.

За "дървосекачите":

1-ва задача:

Една кутия боя автоемайл лак струва 10 лева. Имаш бюджет за боя 60 лева за 2 седмици.
Въпрос: Колко кутии боя ще можеш да изразходиш в рамките на първата 1 седмица?

2-ра задача:

Една кутия боя автомайл лак струва 10 лева. Имаш бюджет за боя 30 лева за 1 седмица.
Въпрос: Колко кутии боя ще можеш да изразходиш в рамките на първата 1 седмица?

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Юли 28, 2016 11:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
аз питам каква е разликата за периода от две седмици, освен това, че можеш да идеш вместо два пъти, веднъж. Нещо друго променя ли се, че нещо не се досещам, а така представена, новината внушава, като че кой знае какви благини са отпуснали на греците.
Чет Юли 28, 2016 11:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
..., а така представена, новината внушава, като че кой знае какви благини са отпуснали на греците.
Гърците могат да ходят 2 пъти повече пъти на таверна в рамките на първата седмица. А това за тях си е благина. Alcohol

После взимат заем и ходят на таверна и през втората седмица. Накрая им опрощават заемите, излизат от Европейския съюз и те така те.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Юли 28, 2016 12:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 18, 19, 20  Следваща
Страница 5 от 20

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov