ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Е-8 - Рила - Родопи - ВАРИАНТИ на маршрута
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-8 Рила-Родопи Предишната тема
Следващата тема
Е-8 - Рила - Родопи - ВАРИАНТИ на маршрута
Автор Съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Е-8 - Рила - Родопи - ВАРИАНТИ на маршрута Отговорете с цитат
Вчера минахме през Юндола и видяхме че е поставена нова червена маркировка от х. Христо Смирненски до Юндола. Направена е много хубаво и начесто.
В описанията на картите маршрутът първоначално върви по асфалта, при Студентския комплекс на Лесотехническия университет - м. Старина се отбива вляво по черен път, минава през гората и излиза на асфалта малко преди Юндола. Преди две години нямаше червена маркировка, а само зелена.
Сега червената маркировка минава само по асфалта. До м. Старина зелената и червената вървят успоредно, после зелената минава през гората, а червената по асфалтовия път, двете се сливат отново на Юндола, до където е подновена маркировката. Мястото където се разделят двете маркировки не е обозначено добре, предполагам ще поставят табелки впоследствие.
Към с. Аврамово няма маркировка.
В посока Велинград има стара червена и зелена маркировка, но къде и докъде минава нямахме възможност да проследим. Гледам на картата, че зелената стига до Велинград, а червената е до х. Кладова и х. Милеви скали. Как ще я подновят от тук нататък не е ясно, ще следим какво се случва.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Фев 22, 2016 9:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:

....................................

(от проход Китката се отбива втори вариант покрай язовир Кърджали, но трябва да ровя за карта, защото не го знам точно откъде минава, по-късно може да го допиша)


Според Уикипедия (доколкото може да й се вярва като източник) седловината Китката е една от най-северните точки, бележещи разделителната линия между Западни и Източни Родопи. Там алтернативното трасе на Е8 отново се съединява с основното (ако може да има такава класификация разбира се), като преди това се е отделило някъде ТУК в посока с. Планинско (условно, защото може и да не минава през селото). Едната ми хипотеза е, че отделянето става някъде от множествения разклон (плетеницата от пътища) в долната част на цитирания отрязък от картата (мисля, че така е дадено и на картите на Е8 ), а другата е че това става на макадамовото шосе между селата Белица и Планинско. Това е може би най-интересното и диво трасе на Е8. Дано да е все още проследимо, защото някой ден живот и здраве искам да мина по него.
Вто Фев 23, 2016 6:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Третото, най-малко популярното трасе на Е8 между х. Тешел (условно) и с. Ягодина (условно) е записано и скоро ще бъде нанесено в картата. Условно от х. Тешел, защото отклонението от асфалта за с. Триград става при т.нар. Гьовренска джамия, която е долу на асфалта (имамът обаче пееше от друга джамия - горе в самото село Гьоврен). Условно до с. Ягодина, защото всъщност трасето не влиза в с. Ягодина, а при този навес излиза на старото трасе на Е8 през с. Ягодина (по пътя на югозапад от навеса в посока на сегашното трасе и на югоизток по същия път в посока х. Триградски скали). Очитавяли марки в землището на с. Ягодина има доволно като количество (появяващи се на север от м. Митилева ливада), както и в началото на спускането на пътя към Гьовренската джамия. Марката на дърво до навеса е дала фира, защото дървото е одялкано за добив на смола, но предвидливи хора я бяха отбелязали и заснели преди две лета... Laughing Laughing Laughing При този навес е бил разклонът, ако човек е искал да посети с. Ягодина и едноименната пещара. Влизането в селото е ставало по път различен от подновеното трасе на Е8, който вече не представлява интерес и няма защо да бъде отбелязван, като маркиран на картата. На него е останала само една стара марка на една барака, намираща се на сегашното място на чешмата в средата на цитирания отрязък от картата.
На спускане към Гьовренската джамия има поставени и малко нови табели (МОСВ размер, но с местен дизайн), на които пише "х. Тешел" и "Триградско ждрело". Новата маркировка напуска за малко стария германски път, отклонява се надясно и слиза до една чешма и беседка. После през горолом пак се връща на пътя. Надолу стари марки няма, но има от новите - недостатъчно за ориентация, но сложени тук там по стария път, който е бил една от малкото (пряката) връзки със селата Триград и Ягодина пред построяването на новите пътища за тях през ждрелата.
Чет Май 05, 2016 10:17 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Любителски снимки на седемте карти на маршрут Е-8 на Картография, за да може всеки да си прецени, дали са му необходими (според мен картите не си заслужават високата антикварна цена и могат да имат само сантиментална стойност при отмятането им при постепенното преминаване на маршрута. Освен това има повтарящи се карти).
(По-долу давам връзка само към първата снимка на картите от общо 71 снимки в албума ми "Снимки за Планинарски форум Планина http://planina.e-psylon.net" - снимки от номер 286 до номер 356.)

Карти на маршрут Е-8 от Картография

Това е бил оригиналният маршрут Е-8. По-късно настъпват изменения (например добавя се вариант през Велинград и Голяма Сюткя, червена маркировка от връх Шейновец директно към село Мезек...).



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!


Последната промяна е направена от stefan_iliev38 на Пет Ное 10, 2023 10:10 am; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Яну 23, 2018 7:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Дай ми картите за ден-два-три моля, че с тия любителски снимки е трудно да се борави.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Яну 23, 2018 8:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Картите не бяха мои, а на welmud (Росен Атанасов). Взех ги от него, снимах ги с фотоапарата, после ги копирах цветно в мащаб 1:1 в копирен център. Накрая му ги върнах.

Къде са пресниманите копия на картите (които минаха реално и бяха ползвани в условията на реален преход по Е-8 ) - трябва да питаш по-малката ми по-голяма сестра.

Rumi_xristova, която също мина Е-8 заедно с нас, има оригиналните карти и може да ги даде.

А на мен ми се иска да се сдобия с голямата карта на България, на която с червено са изобразени трите европейски маршрута Е-3, Е-4 и Е-8. На нея са дадени новите промени и варианти на маршрутите - като например този през Велинград за Е-8 и през река Дращела (вече отменен) за Е-3.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Яну 24, 2018 11:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Имах предвид да ги сканирам, но ако имаш скановете - дай да ги пуснем небрежно?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Яну 24, 2018 12:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Нямам за съжаление (скенерът ми мистериозно спря да работи у сестра ми Smile ). Но ще говоря с Руми Христова и тя ще предостави картите за целта.

П.П. Картите не са нищо особено и имат по-скоро сантиментална стойност - като правиш Е-8 да отхвърляш една по една картите, по които си преминал маршрута и да ги прибираш в раницата. Накрая е голямо удоволствие да извадиш последната карта и като я минеш и нея - да я прибереш и да си кажеш - "Свърши се!".


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Яну 24, 2018 1:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6364

Мнение Отговорете с цитат
Чудесно - ще ги чакаме от Руми тогава.
Трябват ми за финала по трасето, около Сини връх - трябва да се маркира, знаеш.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Яну 24, 2018 1:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1692
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
ЕЙ тоя Стефан нищо не можеш да му вземеш начи.... Very Happy
Едни карти не дава представи си мръвка да му искаш. Very Happy Very Happy Very Happy
Сря Яну 24, 2018 2:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3031

Мнение Отговорете с цитат
Аз ги имам нови новенички, не съм ги ползвал никога. Най-проблемно е да намеря време да се видим, за да ти ги дам.
Сря Яну 24, 2018 3:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
абсурд



Регистриран на: 02 Сеп 2014
Мнения: 65

Мнение Отговорете с цитат
Аз също ги имам. Мога да ги изпратя по Еконт, ако ми дадете информация на кого да ги изпратя.
Сря Яну 24, 2018 11:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
andriii



Регистриран на: 09 Яну 2019
Мнения: 171

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, малко инфо за пътят по Тенес дере- между Тешел и Мугла. Евентуално за колоездачи Wink
В мтб форума пишат,че горските са го оправили. Когато карах Е8 преди 3 години се интересувах,но ми казаха че е непроходим. Алтернатива е на Чаирското дере- езерата-Мугла.
Нед Мар 12, 2023 10:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1389
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Идеален е пътя по Мугленска река. Тенес дере не знам кое е, който го знае, да каже да него Cool
Пътува се много мазно и бързо с колата, сравнено с последните 20 години през Смолян.
Отплеснах се ... Камионите така хубаво трамбоваха пътя миналото валежно лято, че жена ми не вярва на места, че настилката не е асфалт. Набелязали сме го и ние за вело. Последните 4-5 км преди селото е по-каменист пътя, щото не вървяха камиони много там (освен за кафе сутрин) и не бе насипан с варовиков трошляк, както в долната част. Баира е основно в резерват Казаните, последните 8 км качват няма и 100 м денивелация.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Нед Мар 12, 2023 12:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
andriii



Регистриран на: 09 Яну 2019
Мнения: 171

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
Идеален е пътя по Мугленска река. Тенес дере не знам кое е, който го знае, да каже да него Cool
Пътува се много мазно и бързо с колата, сравнено с последните 20 години през Смолян.
Отплеснах се ... Камионите така хубаво трамбоваха пътя миналото валежно лято, че жена ми не вярва на места, че настилката не е асфалт. Набелязали сме го и ние за вело. Последните 4-5 км преди селото е по-каменист пътя, щото не вървяха камиони много там (освен за кафе сутрин) и не бе насипан с варовиков трошляк, както в долната част. Баира е основно в резерват Казаните, последните 8 км качват няма и 100 м денивелация.


Е точно по Мугленска река Smile


Последната промяна е направена от andriii на Пон Мар 13, 2023 12:31 am; мнението е било променяно общо 1 път
Нед Мар 12, 2023 9:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-8 Рила-Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov