ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Поредица от родопски грешки. Разходка до връх Свобода
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Поредица от родопски грешки. Разходка до връх Свобода
Автор Съобщение
peca

Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
За мен лично панорамните площадки са по-интересни от самите водопади, през Юни има повече вода и човек може в по-голяма степен да се наслди на самите водопади.

Нед Окт 13, 2019 9:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin

Местожителство: Хасково

След като съм ходил на сума... панорамни площадки над 3000 метра, това не ме дърпаше. Отделно, че едната жена просто се преумори до Орфеевия, ако така се казва, и аз без много бавене разгледах отгоре.
За мен Родопите са интересни там, където е дълбала водата. Чудните мостове, Триградското и отскоро - Буйновското.
Идеята ми беше да го опишем с нашия аршин, който е относително ясен /за нас/, ча аз направо ходих в "нищото". Wink
Пон Окт 14, 2019 9:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
peca

Местожителство: Пловдив

Това, че си ходил на площадки над 3000м. не значи, че на по-ниските няма какво да се види, няма общо.
То е като да кажеш бил съм на Мусала другите върхове на Балканите не ме дърпат.
Площадките по тази екопътека са с много красиви гледки. Wink

Вто Окт 15, 2019 8:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin

Местожителство: Хасково

Мнение Ковачевица, Лещен Отговорете с цитат
Съботата беше ден на обърканите планове.
Като начало смятах да снимам водните туристи, които трябваше да се пускат по Места от моста между Добринище и Елешница. Те обаче прекалили с дестилатите и закъсняха, така че продължих към водопада на Туфча, който вече отчетох. Разминах се и със Спиди, който водеше някаква група из чукарите.
Денят и пътуването на юг трябваше да бъдат осмислени от още някой обект и отпътувахме за Ковачевица. Селото в миналото се е прехранвало със скотовъдство и строителство, даже се говори за ковачевишка строителна школа. Съгласно Васил Кънчов („Македония. Етнография и статистика“) към 1900 година в селото живеят 1400 българи. Сега се възприема като архитектурен резерват, местни почти няма.
Някои от къщите са жива бутафория, строят се сега, а после ще са „възрожденски“.
В началото на селото има предупреждение да не се влиза с коли. Само две семейства се съобразихме с надписа.

Подобно е селото Лещен, което е било общински център с развита търговска база. Общината е просъществувала до 1934 година, след което архивите ѝ са били преместени в общината в село Ковачевица. За Лещен Уки казва: “Много от старите къщи в селото са реставрирани, като е запазен автентичният им архитектурен стил и къщите са превърнати в почивни вилни постройки, в които отсядат туристи. Заради автентичния вид на селото, там често се снимат игрални филми и музикални клипове.“
Личното ми мнение е, че и там здраво се строят псевдовъзрожденски къщи и ханове.

Между Ковачевица и Лещен е живото село Горно Дряново, в което няма поза. Разположено е на стръмен западен склон, целият обществен живот е изсипан на главната улица, която е и шосе. Коли, каруци и трактори са оставени там, деца с колела и тротинетки се провират между тях, баби клюкарят и ние, туристите, пречим допълнително.
Разминах се със Синия вир на Канина река, но Ники Даутов ме успокои, че по това време кално човек можел да падне с кеф, така че разочарованието ми мина.
Без да искам, се набутах в прочутата маала на Гърмен, където трудно обърнах в теснотията. Пречеха ми и няколко хлапета, които крещяха нещо и сочеха предницата на колата ми. Оказа се, че възторгът им е предизвикан от чистачките на фаровете, каквито може би не бяха виждали.
https://photos.app.goo.gl/Lb6gaUhkgnKr6Pzr8

Последната промяна е направена от tortomanin на Сря Юни 17, 2020 7:09 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Юни 17, 2020 10:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vaskoo

Местожителство: София

Чудесни и любими места из неврокопско.
В Ковачевица местни няма отдавна, останали са 4-5 автентични къщи, в Лещен застрояването в последните 7-8 години съсипа излъчването на селото, донесе и тотално безводие от 4 години, поредното съсипано късче от рая, ама па е мноо яку да се тагнеш от смехо-хотела или околността.
Така и не успявам да разбера бетонно-възрожденските напъни в места като Ковачевица, Лещен (където автентичната архитектура няма нищо общо с каменните имитации), Мелник, Широка лъка, Копривщица, Дряново и т.н.

За долната част на спускането към Синия вир е интересно, както ви е обещал Ники, а и пътят до там е още по-забавен за колата.

А за Кремиковци - аз често си минавам праз маалата, даже и като беше уж блокирана от жандармерията при последните размирици. Все същата си е през последните 20 години.
Над Горно Дряново има едно заведение и беседка преди Букова вода, има страхотна гледка към долната част от ждрелото на Канина. Селото е на най-стръмния и гол склон в околността, оттам има сравнително нов и проходим макадам към Сухия чарк по дере с живописни малки водопади. На мен ми е симпатично село там, заради живота в него, макар сега да е много запустяло, в сравнение с преди 10-15 години, когато не можеше лесно да се пресече с колата. А Ники Даутов може да подскаже за произхода на селото и откъде са дошли хората, макар да не пише тук отдавна.

Сря Юни 17, 2020 11:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Страница 8 от 8

Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

Вземи рекламен банер   

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.