ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Поредица от родопски грешки. Разходка до връх Свобода
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Поредица от родопски грешки. Разходка до връх Свобода
Автор Съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
За мен лично панорамните площадки са по-интересни от самите водопади, през Юни има повече вода и човек може в по-голяма степен да се наслди на самите водопади.

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Нед Окт 13, 2019 9:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
След като съм ходил на сума... панорамни площадки над 3000 метра, това не ме дърпаше. Отделно, че едната жена просто се преумори до Орфеевия, ако така се казва, и аз без много бавене разгледах отгоре.
За мен Родопите са интересни там, където е дълбала водата. Чудните мостове, Триградското и отскоро - Буйновското.
Идеята ми беше да го опишем с нашия аршин, който е относително ясен /за нас/, ча аз направо ходих в "нищото". Wink
Пон Окт 14, 2019 9:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Това, че си ходил на площадки над 3000м. не значи, че на по-ниските няма какво да се види, няма общо.
То е като да кажеш бил съм на Мусала другите върхове на Балканите не ме дърпат.
Площадките по тази екопътека са с много красиви гледки. Wink

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Вто Окт 15, 2019 8:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Ковачевица, Лещен Отговорете с цитат
Съботата беше ден на обърканите планове.
Като начало смятах да снимам водните туристи, които трябваше да се пускат по Места от моста между Добринище и Елешница. Те обаче прекалили с дестилатите и закъсняха, така че продължих към водопада на Туфча, който вече отчетох. Разминах се и със Спиди, който водеше някаква група из чукарите.
Денят и пътуването на юг трябваше да бъдат осмислени от още някой обект и отпътувахме за Ковачевица. Селото в миналото се е прехранвало със скотовъдство и строителство, даже се говори за ковачевишка строителна школа. Съгласно Васил Кънчов („Македония. Етнография и статистика“) към 1900 година в селото живеят 1400 българи. Сега се възприема като архитектурен резерват, местни почти няма.
Някои от къщите са жива бутафория, строят се сега, а после ще са „възрожденски“.
В началото на селото има предупреждение да не се влиза с коли. Само две семейства се съобразихме с надписа.

Подобно е селото Лещен, което е било общински център с развита търговска база. Общината е просъществувала до 1934 година, след което архивите ѝ са били преместени в общината в село Ковачевица. За Лещен Уки казва: “Много от старите къщи в селото са реставрирани, като е запазен автентичният им архитектурен стил и къщите са превърнати в почивни вилни постройки, в които отсядат туристи. Заради автентичния вид на селото, там често се снимат игрални филми и музикални клипове.“
Личното ми мнение е, че и там здраво се строят псевдовъзрожденски къщи и ханове.

Между Ковачевица и Лещен е живото село Горно Дряново, в което няма поза. Разположено е на стръмен западен склон, целият обществен живот е изсипан на главната улица, която е и шосе. Коли, каруци и трактори са оставени там, деца с колела и тротинетки се провират между тях, баби клюкарят и ние, туристите, пречим допълнително.
Разминах се със Синия вир на Канина река, но Ники Даутов ме успокои, че по това време кално човек можел да падне с кеф, така че разочарованието ми мина.
Без да искам, се набутах в прочутата маала на Гърмен, където трудно обърнах в теснотията. Пречеха ми и няколко хлапета, които крещяха нещо и сочеха предницата на колата ми. Оказа се, че възторгът им е предизвикан от чистачките на фаровете, каквито може би не бяха виждали.
https://photos.app.goo.gl/Lb6gaUhkgnKr6Pzr8


Последната промяна е направена от tortomanin на Сря Юни 17, 2020 7:09 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Юни 17, 2020 10:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Чудесни и любими места из неврокопско.
В Ковачевица местни няма отдавна, останали са 4-5 автентични къщи, в Лещен застрояването в последните 7-8 години съсипа излъчването на селото, донесе и тотално безводие от 4 години, поредното съсипано късче от рая, ама па е мноо яку да се тагнеш от смехо-хотела или околността.
Така и не успявам да разбера бетонно-възрожденските напъни в места като Ковачевица, Лещен (където автентичната архитектура няма нищо общо с каменните имитации), Мелник, Широка лъка, Копривщица, Дряново и т.н.

За долната част на спускането към Синия вир е интересно, както ви е обещал Ники, а и пътят до там е още по-забавен за колата.

А за Кремиковци - аз често си минавам праз маалата, даже и като беше уж блокирана от жандармерията при последните размирици. Все същата си е през последните 20 години.
Над Горно Дряново има едно заведение и беседка преди Букова вода, има страхотна гледка към долната част от ждрелото на Канина. Селото е на най-стръмния и гол склон в околността, оттам има сравнително нов и проходим макадам към Сухия чарк по дере с живописни малки водопади. На мен ми е симпатично село там, заради живота в него, макар сега да е много запустяло, в сравнение с преди 10-15 години, когато не можеше лесно да се пресече с колата. А Ники Даутов може да подскаже за произхода на селото и откъде са дошли хората, макар да не пише тук отдавна.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Юни 17, 2020 11:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Небеска Отговорете с цитат
Отдавна не съм писал нищо, не защото съвсем не ходя, а заради мързела да качвам снимки някъде.
Признавам си грешката, ще се поправя...
Близо до Хасково е Небеска. Едни го хвалят, други ме навиват да ходим...
Случайно отидохме. Планът беше да махаме гащи около язовир Тракиец, но пътчетата са занемарени, табели "Не минавай, Не снимай, Не плувай...." ни издразниха и се махнахме.
На пътя между Кърджали и Асеновград е село Комунига. Оттам се отбива тесен асфалтов път за село Женда, който се оказа в изненадващо добро състояние. Е, на места е миниран от крави, но хората по автомивките трябва от нещо да живеят. В Женда асфалтът свършва и по черен път се стига до махаличка от полуразрушени къщи. Дотам е към километър и може да се стигне с намразена кола. Е, ние отидохме пеша. Оттам е съвсем близо, просто се заобикаля баирчето. Пътека обаче няма, а се ползват множеството алтернативи, прокарани от животните. Непрекъснато се провирахме през омразните челии, които отнесоха много майки.
Следващия път ще ида с лозарска ножица и трион, каквито не носех, това ми беше грешката. Rolling Eyes
Това видях:
https://photos.google.com/?pageId=none
Абе, при вас отварят ли се снимките?
При мен са видими през Хрома, но от Бинга ми иска вход. Да не ви давам някакви шашави линкове?


Последната промяна е направена от tortomanin на Съб Мар 06, 2021 12:07 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Съб Мар 06, 2021 11:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Зачетох само началното изречение и спрях за да ти кажа, че извикваш уважението ми. И знаеш, че го казвам напълно сериозно. Както и че винаги чета с удоволствие коментарите ти. Благодарности.


Сякаш има затруднение с намирането на снимките...?! Нека кажат и колегите...
Съб Мар 06, 2021 12:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Небеска Отговорете с цитат
tortomanin написа:
...
Това видях:
https://photos.google.com/?pageId=none
Абе, при вас отварят ли се снимките?
При мен са видими през Хрома, но от Бинга ми иска вход. Да не ви давам някакви шашави линкове?

Tortomanin, дал си връзка към твоя профил в Гугъл Снимки, но логично – при мен не се отваря твоят профил, а моят собствен.

Ако искаш да споделиш нещо в Гугъл Снимки – ползвай бутона „Споделяне“ горе вдясно – представлява три точки, съединени под ъгъл с две прави линии. Натискаш бутона „Споделяне“, отваря се прозорец, в който прозорец натискаш бутона „Създаване на връзка“ или бутона „Копиране на връзката“ (намира се долу вляво). После пействаш връзката тук във форума или където другаде желаеш.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Съб Мар 06, 2021 12:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
https://photos.app.goo.gl/8sx98qGPjW5siunM7

Надявам се, че сега се отварят.
Съб Мар 06, 2021 2:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stealth



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 225
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Туй вече се види Smile
Съб Мар 06, 2021 5:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Ивайловградски разочарования Отговорете с цитат
В Ивайловград бях ходил само веднъж, преди 18 години. Беше противен ноемврийски ден, почти нищо не видях. Днес повторихме визитата.
Хм...
Старият път София-Свиленград не е в добро състояние, а като се отбиете от него друса здраво. На стената на язовир "Ивайловград" не може да се спира, а отвсякъде другаде е обрасло с любимите ми драчки и не може да се снима.
Почти всички са чували за вила "Армира". Затворена е за две години, като не се казва откога докога. Просто пише "за две години". Местен ръмжеше, че ще усвояват едни пари по един проект.... На паркинга имаше поне още десетина прекарани.
Има нов път от града до римския мост, но до крепостта няма пътека, защото реката е непроходима сега. Е, с ботуши става. Манастирът е затворен.
Кафенетата в центъра работеха, бяха чисти и евтини.
https://photos.app.goo.gl/43dfQW8Mp4VgoGWz6
Нед Мар 07, 2021 6:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Милеви скали Отговорете с цитат
Бях се заканил на Милеви скали и вчера беше денят Х. Wink

За разлика от предния път, когато тръгнах със седан през април, сега дочаках май, и яхнал паркетник, тръгнах да попълвам бялото петно.
Пътят е бил асфалтов, но вече на места не е. Тясно е, неудобно за разминаване, клони стърчат отвсякъде. Сведенията за дължината на пътя са противоречиви, да приемем, че е около 20 километра, макар че май пишеше 14 на табелата в селото.
Оставихме колата малко преди целта и обиколихме района. Хижата е била хубава, но вече е занемарена и не работи. Хора празнуваха Гергьовден по поляните. Жипчици заобикаляха бариерата и стигаха до самия връх, имаше и един юнак с кросов мотор.
Въпреки техническите съоръжения на върха, бях приятно изненадан. Виждаше се не само долината на река Чепинска, но и Рила, и Пирин, което е достатъчно да повиши настроението ми.
https://photos.app.goo.gl/CGRAfr2GUUBMrKxT6
Пет Май 07, 2021 10:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Re: Милеви скали Отговорете с цитат
tortomanin написа:
Бях се заканил на Милеви скали

Аз го попълних това на последната Коледа. Духаше силен вятър.
Инак пробвай го някога от юг, от гара Цепина. Чудесно "денивелационно" изкачване...
Пет Май 07, 2021 11:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: Милеви скали Отговорете с цитат
[quote="vladofff"]
tortomanin написа:

Инак пробвай го някога от юг, от гара Цепина. Чудесно "денивелационно" изкачване...


От там е класика. Тъкмо когато излизаш горе при антените и докарат някоя кифла с джип, да си направи селфи, на фона на лека обедна чалга от близката далечина. Tooth

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Май 07, 2021 3:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Re: Милеви скали Отговорете с цитат
mislesht написа:
... докарат някоя кифла с ...

УРАЛ
Я какъв бил челният съветски опит:
https://www.youtube.com/watch?v=0VPK0d0THx8
А ето пък как се кара кифла там, където не се стига с техника:


И съответно винаги трябва да е вързана и под око...
Пет Май 07, 2021 4:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Страница 8 от 10

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov