ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Поредица от родопски грешки. Разходка до връх Свобода
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Поредица от родопски грешки. Разходка до връх Свобода
Автор Съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Изобщо не критикувам нито платформата нито природата нито гледките!Бил съм два пъти и си е очарователно!Само да не бяха тълпите "туристи",извозени с Жипки изчакващи се на опашка пред площадката да си правят селфи и ти да не можеш половин час да се вредиш...
а от Вълчи камък гледките са даже още по-хубави-вижда се чак Пирин...и там си има площадка-дървена и положена на един бор-пак в "нищото"-та конкуренция си има и то сериозна!И двете си заслужават-по възможност препоръчвам в работен ден -вече споменах съображенията си!
Пет Май 26, 2017 8:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Ей, чак такава бутаница ли е? То и без това го дават валежно в неделя, мога да поотложа, че хич не ми се гледа как "гъсти орди лазят".
Пет Май 26, 2017 9:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Ами втория път си беше баш тъй-е,аз безцеремонно разбутах чакащите, без да ми пука дали ще вляза в нечий кадър...Cool
Сега се сещам,че тоя викенд нашето дружество имат проява в района-в неделя по план трябва да са на Дяволската пътека и Орлово око-ако не ги подгони времето и отложат(или променят )проявата готви се за близки срещи със старозагорски Хавтобус Very Happy
п.п. ордите гъсти не лазят , а се возят Tooth
Съб Май 27, 2017 7:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Някой няма ли да "сбърка" и да преслуша тази пътека: http://www.kade.si/#map=19/2708862.83/5108444.86/0

Началото на пътеката в Буйновското ждрело




Изглед от разклона за пътеката в посока на водослива на Буйновска река и Читак дере, където е началото/края на Дяволската пътека (срещу бялата будка).


Искам да знам къде излиза горе долу. Предполагам, че е някъде около х-л Мурсал. Едва ли излиза директно на Орлово око, както подвежда името й. Това също е ценен маршрут за връзка между с. Ягодина и Дяволската пътека, ако човек не иска да трамбова по асфалта.
Съб Май 27, 2017 11:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1392
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Иво, това си е стара пътека, излиза малко над Мурсал, както и на обратния завой на асфалтовия път към Ягодина, там където свършва стръмното изкачване и и асфалта траверсира към селото. Преди я ползваха пещерняци и иманяри, местните по-малко.
Заради теб ще почна да ходя с урудка, че да попълним картата Smile

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Съб Май 27, 2017 5:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Да, на места си личи от пътя в Буйновското ждрело, че там горе има пътека. На този завой ли излиза на асфалта? http://www.kade.si/#map=19/2709225.62/5106605.62/0
А има ли пътека от този завой към пещ. Каранска дупка? То там май са скали и сипеи, ама... През 2014 г. като се качвах по пътеката от х-л "Мурсал" към Орлово око в долната част имаше разклон наляво. Подозирам, че тази пътека може да отива към пещерата. За съжаление тогава още не записвах подробно данни по пътя си... Нямам нито снимка, нито разклона като точка. Но човек се учи, докато е жив. Laughing
Иначе пътеката, която коментираме трябва да се запише по моя метод, защото подозирам, че там грешката на уреда ще е минимум 20 м., а вероятно и повече... Laughing Laughing Laughing
Нед Май 28, 2017 12:43 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Днес пропуснах ходенето, че валя здраво, но не съм се отказал. Ще пиша какви съм ги надробил пак. В Родопите все ги правя едни....
Нед Май 28, 2017 7:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отново Патиланци Отговорете с цитат
Ееей, много вода изтече, много нещо,… та изми всички скроени планове!
И настана напрежение, което се укротяваше само на пълна маса!

За три дни, Групата се раздели на три и хукна в три посоки. И стана - България на три морета!
Тръгвахме за едно място, стигахме до друго. От многото дъжд и на поезия ме изби:

Дъжд вали, вали – колко три реки. В Устово си стой – бирите не брой!

Но седи ли се мирно в тая дивна планина – избухнала в зеленина?!

„Орлово око" остана само на орлите, а ний се скрихме в пещерите!

Вместо в Каньона, се намерих в мъглите на Момчилова крепост над село Градът?!
Какво удивително място си е избрал Момчил юнак за крепост?!!! Гледките – на порции, мъгла и силен дъжд се редуваха,
но беше вълшебно... Няма, няма как - ще се ходи пак!

Много красота, много свежест и… много вода! Днес ошетохме Ропката - от Павелско през Хвойна, Малево и Орехово.
Орещица гърми и бучи, а силиврякът е направил лилави каскади, та чак онемяваш!!!...

Започна се с прекрасен юбилеен концерт в Устово, от който пак се разбра, че тая Родопа е пълна с космически гласове…
и си завърши по родопски – с пататник, марудници и пъстърва.

Приключения с щастлив край! Как да се оплаче човек, като все по вода ни вървя?!

И си обещахме: Дори и да вали – винаги готови за бели! И най-важното, че кукувицата ме закука с пари в джоба.

Звезди за разкош – от мен Лека нощ! Very Happy Laughing Laughing

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Пон Май 29, 2017 12:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Денят за посещение на Орлово око се оказа петък. Така хем трябваше да не вали, хем да няма навалица от джипкояздещи туристи. Нямах големи очаквания, но докато око не види..... По пътя имах време да се чудя защо на Триградско ждрело, прехвалено от мой колега, занимавал се с алпинизъм, съм ходил няколко пъти, а за Буйновско ждрело научих миналата година от едни писания на Спиди. За площадката Орлово око пък научих от личния си лекар. Явно - реклама му е майката.
Пътят до Пампорово е пълна скука за един хасковлия. Аз сигурно съм го карал над 100 пъти. Нататък, към Широка лъка вече ми е по-интересно, а след отбивката за Тешел бях в непозната територия. Стана ясно, че карам в дефиле, което заслужаваше няколко снимки, но пътят, тесен и изровен, изискваше максимално внимание, та трябваше да се спира. Отложихме спирането за обратния път. За миг мярнахме терасата на една скала. Отдолу изглеждаше по-внушителна, отколкото когато стъпиш на нея. Вероятно се дължеше на очакването ми съоръжението да бъде два пъти по-дълго, което лъжеше окото и за височината на скалата.
Пристигнахме точно в обедната жега и хванахме пътеката със синя маркировка. Случайно правилно решение, защото единствено по нея се върви през гора, спасяваща пълното ни разтичане. С пот и пъшкане, за час и половина се качихме на връх Свети Илия, на около 400 метра над селото. По пътеката нямаше жив човек и ние се носехме в илюзии за самота. Само от последната къща яко дънеше мазна чалга, но постепенно заглъхна в ниското. Rolling Eyes Зад гърба ни меки, зелени хълмове обхващаха селото.
На върха обаче имаше жипчица. Туристите тъкмо освобождаваха съоръжението и се появи друга жипчица. Наредихме се на къса опашка. Тъкмо навреме, защото пристигнаха няколко жипчици.... Двайсетина туристи се запрепъваха надолу, после заеха героични пози и запраскаха снимки.

Впечатленията? Ами, не е разочароващо, макар всички суперлативи да изглеждат излишни. Скалната стена е ефектна, а в пропастта все пак спокойно може да се скрие небостъргач. Терасата е малка, къса и може да бъде проектирана от ученик в строителен техникум. Въпреки това селцето е живнало покрай нея и дано така бъде.

Слязохме по друга пътека, по-обгледна, която в по-голямата си част се движи край пропастта и излиза на хотел "Мурсал". Ето някое изгледче, избягвал съм тълпите, доколкото може:

http://tortomanin.snimka.bg/mountain/orlovo-oko-yagodina.953301

Едва запалих колата и ни натисна порой, за какъвто в Синоптик БГ хабер нямаше. Почти нищо не се виждаше, за разглеждане на ждрелото дума не можеше да става. Шофирането стана изнервящо. Как я карат зимата тези хора тук бе? Вероятно викат "Елате ни вижте!" но до големите началници не се чува.
Пороят ни мачка почти до табелата на Сатовча, по пътя имаше такива реки, че на моменти се чудех дали мирният шведски танк няма да угасне.
В Разлог се занимавахме с битовизми, за които няма смисъл да разказвам. Днес, на връщане, разгледахме крепостта Цепина над Дорково. Съвсем разочароващо, ако изключим два красиви криви бора край стените и интензивно зеления цвят на поляните, породен от валежите.
Нед Юни 18, 2017 7:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Кратко и образно предаване на видяното. Laughing

Проблемът на площадката според мен е прекалено многото ѝ хвалене. И човек тръгва с нагласа види някакво чудо на чудесата. А то пропаст като пропаст..., и пот.

Но все пак си заслужава да се посети мястото. И то пеш, а не с джип.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Нед Юни 18, 2017 11:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Срещу Мурсалица Отговорете с цитат
Животът върви напред и кой ли е подозирал, че тълпи от хора ще се изсипват на баира над Ягодина?!

Първото ми стигане дотам, беше с "открит лист". Да попаднеш тогава в един далечен и откъснат свят сред Родопа,
беше приключение и тръпка, каквото може би сега хората намират - стъпили на платформата.
По тези места се живее трудно, нека местните да имат препитание!..........................................

Не можах тези почивни дни да стигна до „Фестивала на Русалиите“ край Петрич, който се проведе на "Самуилова крепост",
но разходката беше до останките от средновековната крепост Беаднос, над село Беден. Нещо все на крепости ми върви напоследък.
Студено си беше, а за дъждовете пак да казвам ли?! Все ме вали, където и да ида!...

Въпреки времето, мурсалският чай в дворчетата на хората е нацъфтял и опитахме от новата реколта.
Набрахме си и първите за сезона горски ягоди. Накипрени, те дебнат слънцето по южния склон.

На тръгване ни изпрати ярка дъга, която излизаше от Широколъшката река и се опираше чак в облаците над Чаева чука.

Снимахме се с цветовете на дъгата – за късмет от планината!
Тръгнахме обратно към Долната земя, а дъщеря ми философски заключи:

Колкото по-голяма е Бурята ти - толкова по-голяма ще е Дъгата ти!

Успешна седмица, планинари! Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Пон Юни 19, 2017 1:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
"Нещо все на крепости ми върви напоследък."


Нямам нищо против крепостите, Монек и Мезек ми харесаха, но Цепина въобще не ме развълнува. Това видях:
http://tortomanin.snimka.bg/mountain/cepina.953322
Пон Юни 19, 2017 10:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Ееее, не си очарован, но удари още едно флагче със забележителности.

Не влезе ли поне да видиш мастодонта от Дорковският „Джурасик парк“? Включено е в цената на билета за крепостта „Цепина“.

Сега може да се похвалиш, че си посетил Дорковското землище - най-богатото и най-известно палеонтологично находище в Европа,
от епохата на Плиоцена. За това място си трябва и фантазия, де! Very Happy Croc

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Вто Юни 20, 2017 12:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
Цепина въобще не ме развълнува

То и Алексий Слав не го е развълнувала явно Чепина (Цепина). И затова се е изнесъл на топло в Мелник. Живот! Какво да се прави!

Не знам дали тук е мястото, но... Правилното име е Чèпина, a не Цèпина. От изворите познаваме названията: Чепин, Чепина, Чепина Баня, Чепин град, Чепино, Чепинско корито, Чепинска баня, Чепинска Бистрица, Чепинска долина, Чепинска котловина, Чепинска крепост, Чепинска нахия, Чепинска област, Чепинска покранина, Чепинска равнина и т. н.

Цèпина е призрачно име въведено от Ст. Захариев. И наложено във времето, като буквално транслитерирано гръцко Τζεπαινα. Оттам нататък всяка друга пробутвана форма е произведена от призрачната.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Вто Юни 20, 2017 12:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
"Не влезе ли поне да видиш мастодонта от Дорковският „Джурасик парк“? Включено е в цената на билета за крепостта „Цепина“. "

Никакъв мастодонт не съм гледал и никой не ми е искал пари. Въобще не влязах в сградата. Забавното е, че се качихме и се смъкнахме на паркинга до 11 сутринта. Беше мъртвило и предположих, че не се посещава. Човекът долу ме увери, че има навалица, но хората си отспивали и едва тогава се появявали ударно. Вярно е. На връщане имаше колона от всякакви коли срещу нас.

Що се отнася до фантазията, гледам да я избягвам. Иначе ще си седя в креслото и ще си фантазирам. Просто попълвам списъка непосетени обекти, дори да съм скептичен към тях, а в Родопите почти винаги е така.

Не ставам за родопско фенство.
За него аз съм сляп и глух.
За гьовренското съвършенство
е недостоен моят дух.

Smile Smile Smile Да ме прощават почитателите на Пушкин.
Вто Юни 20, 2017 6:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Страница 3 от 10

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov