ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Поредица от родопски грешки. Разходка до връх Свобода
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Поредица от родопски грешки. Разходка до връх Свобода
Автор Съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Re: Пашови скали Отговорете с цитат
tortomanin написа:
При поредното заобиколно прибиране от Разлог ходихме до Пашови скали. Бях предубеден и не останах разочарован. Скалите могат да впечатлят някого, който не е напускал равнината или това му е най-високата точка.


Май, по-доволен щеше да си, ако беше спрял при отбивката за село Пашови, на ресторантчето "Щастливеца".
Хубави чорбички, овнешки пържолки - така характерни за Велинградско и други салтанати...

Коце, беше по Алпите, не може навсякъде да е високо и всичко да ти харесва, но важното е, че си неуморен! Very Happy

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Вто Ное 13, 2018 5:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Зимни Смолянски езера. Отговорете с цитат
Това да не си на работа, си е голяма работа.
Днес се отвяхме към Смолян. Дори не сме си разгледали снимките, ако трябва после ще пусна линк, ама нищо особено.
От вчерашните мъгли пътят беше мокър, непрекъснато застигах някого, гумите вдигаха мъгла и прекарах около три литра течност за чистачки през дюзите. На Пампорово снегът беше крайно ограничен, но вече имаше навалица и умишлено пропуснах курорта, макар да си правех планове за кратка разходка и супа там.
Хм, оказа се, че не съм водил Мима по всички Смолянски езера. Денят беше добър като за декемврийски, но за разглеждане на локви беше съмнителен. Двата най-големи гьола пазеха вид на езера, въпреки тънкия лед на най-ниския и пълното замръзване на другия. По-малките локви се бяха превърнали в заснежени равнини, под едната синееше нещо. Не бях обикалял езерата над 20 години, ориентирах се трудно. Намерих все пак лифта за Снежанка от езерната страна, помотахме се...
Прекалено много започнати и изоставени строежи развалят впечатлението. Работеха само два хотела с ресторантите си, в единия пихме по кафе, имаше само едно друго семейство посетители.
Порадвахме се на Орфееви скали, които с още два по-големи камъка разведряваха настроението. Confused
П.П. И хижата не работеше, а лифтът от юг беше почти празен.
Нед Дек 23, 2018 7:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Re: Зимни Смолянски езера. Отговорете с цитат
tortomanin написа:
Това да не си на работа, си е голяма работа.
Днес се отвяхме към Смолян. Дори не сме си разгледали снимките, ако трябва после ще пусна линк, ама нищо особено.
От вчерашните мъгли пътят беше мокър, непрекъснато застигах някого, гумите вдигаха мъгла и прекарах около три литра течност за чистачки през дюзите. На Пампорово снегът беше крайно ограничен, но вече имаше навалица и умишлено пропуснах курорта, макар да си правех планове за кратка разходка и супа там.
Хм, оказа се, че не съм водил Мима по всички Смолянски езера. Денят беше добър като за декемврийски, но за разглеждане на локви беше съмнителен. Двата най-големи гьола пазеха вид на езера, въпреки тънкия лед на най-ниския и пълното замръзване на другия. По-малките локви се бяха превърнали в заснежени равнини, под едната синееше нещо. Не бях обикалял езерата над 20 години, ориентирах се трудно. Намерих все пак лифта за Снежанка от езерната страна, помотахме се...
Прекалено много започнати и изоставени строежи развалят впечатлението. Работеха само два хотела с ресторантите си, в единия пихме по кафе, имаше само едно друго семейство посетители.
Порадвахме се на Орфееви скали, които с още два по-големи камъка разведряваха настроението. Confused
П.П. И хижата не работеше, а лифтът от юг беше почти празен.

Как пък не сме се засекли-аз обикалях в района на 24-ти-тръгнах от селото на жената-Бостина и през в. Снежанка слязох на езерата...на върха като питах един от ено заведение-за езерата от тука ли е и той рече-много е далече-Фани лифта.... Laughing Laughing де да знае човека от къде ида.....
та пистат не беше обработена и лифта не работеше(не че щях да го хвана...).Надолу срещнах човек,който каза, че хижата я отварят само петък,събота и неделя-беше понеделник,макар и почивен ден...е-времето предразполагаше към ракийка и винце на тераската отпреде Wink после към кв. Каптажа-градски рейс до Устово и още 5км до изходната точка-общо 27км врътка-като за Бъдни ден-добре... Wink
Сря Дек 26, 2018 10:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
E, аз като бях в неделя, пак си беше затворено на хижата и не само там. На тез хора не им се работи, ако може да пращаме парите по пощата....
Чет Дек 27, 2018 6:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Моняк Отговорете с цитат
В Родопите е пълно с прехвалени места, на които само можеш да изръмжиш от разочарование.
Странно е, че има и пренебрегнати забележителности. Като Моняк. Wink
Сетих се за него, след като синоптиците обещаха дъжд почти навсякъде, освен в Кърджалийско. Върхът и крепостта се намират над село Широко поле, разположено почти на брега на яз. Студен кладенец. Селото е на 220 метра н.в. Върхът е висок 586м. За час и нещо се качихме на връхчето, което има стръмни стени, използвани като учебни скали от хасковските алпинисти.
Хубавото е, че никой не е пипал стените на крепостта, не е надграждал, не е украсявал, облагородявал, лъгал....
А крепостта е била голяма. Сега, заради язовира гледката е по-внушителна.
http://tortomanin.snimka.bg/mountain/monyak.5144178
Ако сте от близко населено място, идете да го видите.
Wink Wink Wink
Съб Дек 29, 2018 7:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Вчера, макар и болен, трябваше да използвам доброто време.
В последния момент тръгнахме към село Мезек, Свиленградско. Не бях ходил повече от 10 години.
Има нови постройки, но посетителите са по-малко.
Оставих колата на малък паркинг в центърчето и тръгнахме нагоре. Изядените бетонни стъпала покрай църквата не водеха доникъде. Храстите бяха рязани, после зарязани. Върнахме се и хванахме по шосето. Наклонът слаб, движение никакво, аз кашлям на воля, а Мима се радва, че върви по-бързо от мен. Wink
Стигаме крепостта. Тя е търпимо доукрасена с нови камъни и керамика. Няколко некадърни имитации на коли от средновековието и бараки развалят пейзажа. Вход - 4 лева.Обектът е достъпен отвсякъде, пари се събират само от тези, дето идват от паркинга. Други няма, всички идват с коли. Младежът на касата ни се чуди как сме минали цели 1300 метра.Разглеждаме.
Оглеждам околните баири. Нищо особено и се махаме.
Оказва се, че пак съм сбъркал. Не се е виждал връх Шейновец, който е значително по-висок.
http://tortomanin.snimka.bg/architecture/mezek.5148709
Нед Мар 10, 2019 5:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Точно покрай черквата минава червено-синята маркировка в посока вр. Шейновец. Червената е новото трасе на маршрута Е8 (между Шейновец и Мезек), чийто край е в центъра на с. Мезек. Картата от Мезек до Шейновец е лично мое дело. Има си обозначения къде е обрасло и т.н. Сега може да е обрасло още повече от времето на заснемането на местността от мен преди две години. Нищо не е вечно и всичко търпи развитие в една или в друга посока.
Нед Мар 10, 2019 10:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Eдна площадка над нивото на двора на черквата е проходима. Нататък те посрещат озъбени храсти и снопове орязани челии. Върви се по пътя. По пътя има няколко скъсяващи пътеки към крепостта. Постройките между селото и крепостта имат занемарен вид, но се използват.


Последната промяна е направена от tortomanin на Сря Мар 20, 2019 3:37 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Нед Мар 10, 2019 10:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Днес най-накрая намерихме пещера "Ушатови дупки" в района на пещера "Снежанка". На тръгване имаше 20-тина алпинисти катерещи отсрещните скали, на връщане четири часа по-късно още бяха там... Та намерихме я, но склона по който се минава е много наклонен и ронлив, а пътеката едвам доловима. Аз я минах по няколко пъти да разузнавам в правилна посока ли сме и става ли за минаване. В крайна сметка жената лека полека се движише и на десет метра от пещерата получи паник атака как сме щели да се върнем и така и не влезнахме вътре...
Съб Мар 16, 2019 9:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Орлови скали край село Сърница Отговорете с цитат
Днес, вече и двамата болни, ходихме да Орлови скали край село Сърница, Хасковско. Някой е правил нещо като екопътека с дължина 4.5 километра. Има отклонение към друг типичен за района камък, наречен Купена.
Тотално усвояване на средства, може да се мине по друг черен път с дължина около 3 километра, явно на метър са проектите, има и мостове. Twisted Evil
Голямо кашляне падна, за няма и 10 километра ходене се разглобихме.
Обектът е от тези, на които ходя, за да имам правото да ги критикувам. Вероятно могат да минат за нещо в Холандия, ама тук няколко камъка, дето едвам стърчат над млади дъбове да са нещо особено.....
Опитах се да кача снимки в Снимка БГ, но нещо се е бъгнало. Може и в нашия телевизор да е проблемът. Пак ще опитам.
Съб Мар 16, 2019 9:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stealth



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 225
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Някой е правил няколко екопътеки. Ей тук има карта - https://mineralnibani.bg/?pid=3,map
Всъщност, пейките не са лоши, но другите съоръжения малко са се поразпаднали за 4-5 години. Май идеята (освен усвояването на едни пари) е била по скоро за пикник туризъм, отколкото за камъните.
Нед Мар 17, 2019 9:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Коце, понеже не харесваш нетърпимо доукрасени крепости, дръпни още по на юг към Джебел - крепостта Устра.

Ех, тези гледки! И се докосваш до неочаквано запазени стени, градени в Х-Златен век на Симеон,
а комерсът не е намерил още пътеката към Устра. Very Happy

Там наблизо са Маласар, също непокътната от реставрации и Вятърният камък, до които още не съм стигнала.

Тая седмица имам път към Кирково и Златоград и ще погледаме - костенурки, гъби, слон, крокодил...

Абе, всякакви скали-каи, само въображение и настроение да има човек. Very Happy

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Вто Мар 19, 2019 11:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Не съм ходил, ще ида. Трябва да е преди май, че тогава започва "задължителната програма". Cool
Сря Мар 20, 2019 3:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Дяволски пролетно! )) Отговорете с цитат
През почивните дни овършахме част от Източните Родопи – авто-пешеходно.

Беше прекалено хубаво, но на мен все не ми е достатъчно! По-добре нещо, отколкото хич, а повод да сме там беше рожден ден.
Щъркели, лястовички, всичко цъфти! Времето - горещо дори, повече приличаше на май отколкото на март.

За пореден път се убедих, че не може да се довериш изцяло на упътване от местните хора, които даже може да те объркат повече.
Някои знаят пътя от къщи до нивите, не познават гората, а други и да са наясно с всичко, не могат да ти го кажат, защото не говорят български!

Казвам го по повод наши познати, които се бяха замотали край Подкова, за първи път са в района, а им бил изчезнал GPS – сигнала.

Затова е куриоз, че „Скалните костенурки“ край Кирково, за които се знае малко и са следа от цивилизация отпреди траките,
са открити и снимани от чужденец и чак като качил снимките в Интернет, от Общината научили за тях!?

Порадвахме се на бяло-розово-зелените Гъби край село Бели пласт и никак не стигна времето за многобройната скална „флора и фауна“
край село Бенковски.

Река Арда прави красив завой след Дяволския мост, а лютичета са лъскави, жълти слънца край нея.
Водата е бърза и тъмна с красиви бели вълнички. Гората е пълна с гущери и диви теменужки.
Помечтах след Моста да тръгна по пътеката - червена маркировка, която върви срещу течението на Арда...

Пътят до Дяволския мост е вече асфалтиран, като остава още малко черен път преди него.
Дяволски нахални шофьори слизат чак до реката долу и прашат пешеходците. Ако може и върху Моста ще се качат с колите!

Има магия в Дяволският мост! Пример за безвремие и качество на строителството.
Добре поддържан е и сега, но лошото е, че и тук между скалите са заседнали боклуци и ПВЦ бутилки.

За Моста има безброй легенди и той изглежда достолепно за своите безброй години.
Свидетел на всичко преминало край и върху него от началото на 16-ти век - досега!

Говорих край реката с едно местно момче, че Арда е златоносна, но той не ме разбра.
Каза, че много османско злато намерили наоколо, но вече нямало. Laughing

Обсъдихме и Орлови скали – Доган кая, на която казват още Кузгун или Картал кая – Гарванов камък.
Обаче, момчето каза, че това се нарича УРСУС КАЯ, в превод - лоша, проклета скала?

За да сме сигурни, че говорим за едно и също нещо, погледнахме снимки в GSM-а.
Вече съвсем ме обърка този младеж – четири-пет имена за едно място! Rolling Eyes

Златоград е чист и златен под лъчите на пролетното слънце. Very Happy

В Старата част на града не пропуснахме Кафенето с емблемата - „Въртяно кафе“, приготвено на джазве на пясък.
Ориенталският вкус не се хареса много на свикналите с еспресото.

Навсякъде пътищата са добре поддържани, няма дупки. Минахме през Хасковските бани през Кърджали до Кирково и
Златоград, през Неделино и Ардино към Кърджали.

На Плаващият ресторант „Моби Дик“ в язовир "Кърджали", пърженият шаран е много вкусен.

Природата се събуди и ние също! Пак е март и пак е пролет, а ние жадни за живот и полет! Very Happy

ПП Снимки има много, но не съм ги избрала и качила. Виновна!

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Вто Мар 26, 2019 7:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Диана доста се е повъртяла в нашия вилает.
Wink
При мен грипът най-после си отиде и това се отрази и на профила ми в Снимка БГ. Успях да кача снимки от Орлови скали:
http://tortomanin.snimka.bg/mountain/orlovi-skali.5149782
Май не само моя профил е бил болен. При мен се появяваше празен албум, който триех и пак се опитвах да кача неуспешно.
Вероятно по същата причина получих три съобщения за един и същ албум, качен от приятел.
Хайдеее, идва лятото с Пиринчета и Алпички Wink
Вто Мар 26, 2019 9:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Страница 5 от 10

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov