ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Поредица от родопски грешки. Разходка до връх Свобода
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Поредица от родопски грешки. Разходка до връх Свобода
Автор Съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
Диана доста се е повъртяла в нашия вилает.
Wink
При мен грипът най-после си отиде и това се отрази и на профила ми в Снимка БГ. Успях да кача снимки от Орлови скали:
http://tortomanin.snimka.bg/mountain/orlovi-skali.5149782
Май не само моя профил е бил болен. При мен се появяваше празен албум, който триех и пак се опитвах да кача неуспешно.
Вероятно по същата причина получих три съобщения за един и същ албум, качен от приятел.
Хайдеее, идва лятото с Пиринчета и Алпички Wink

При мен изчезнаха половината снимки и албуми преди 2г. от СНИМКА БГ, щяха да ги възстановяват ама нанайци нищо!

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Пет Мар 29, 2019 9:09 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение УСТРА Отговорете с цитат
Подкокоросан от Диана, днес ходих до крепостта Устра в района на Джебел.
Ще си позволя по-широко описание, да не се прекарва някой като мен.
Е, моята е лесна, това все пак е тема за грешките ми. Rolling Eyes

Днес тръгнахме. Пътят до Кърджали е търпим, оттам за Маказа е почти идеален. Отбивката за Джебел е след разклона за Момчилград, вдясно. Десет километра до градчето по поносим, но не съвсем добър път, още десет до село Устрен по нов асфалт, но с ширина около 3.50 метра. Тесничко.
Преди селото, до гробищата, има табела за крепостта. Карай надясно. Карай е относително... Ако си с джип или дори с Москвич, може и с кола. Ако си с голям седан, карай...пеша.
Предвид местоположението на хижата предположих, че има и друг път през селото. С голям зор намерих мъж на моята възраст, с когото проведохме полууспешен разговор. Неговият български беше като моя турски - падна ръкомахане и стана ясно, че заради големия сняг миналата година вече не можело да се минава оттам. И двамата не знаехме как се казва свлачище или някакво подобно бедствие на чуждия език.
Трябвало да са върнем. Оставихме колата в началото на селото до гробището и тръгнахме нагоре. Пътят трябва да заобиколи едно връхче и да ни отведе до следващото, на което е крепостта. Да бе, да.
След десетина минути стегнато ходене човек има пряка видимост към скалите и част от крепостта. Всичко се пада вдясно, но трябва до последния момент, докато се види хижата, да се държи левия път. Заради липса на табели ние хванахме вдясно и загубихме над час в глиганинг под крепостта, а отгоре доволно се хилеха духовете на средновековните бранители. Имаше надпис на един разклон, но той гласеше: к1 пост. После решихме че е крепост, ама после. И беше написано с търкиш блу. Cool
Е, при наличието на пряка видимост и достатъчно туристическа глупост накрая намерихме и хижата, и крепостта. Хижата изглеждаше неочаквано добре, макар и заключена. Вероятно е добро място за туристи полянджии, да ударят няколко мастики на теферич.
След излишните врътки нямаше как да съм в еуфория, но отчетох, че крепостта е доста запазена и без намеси.
Няколко снимки:
http://tortomanin.snimka.bg/mountain/krepost-i-hija-ustra.5150117
Нед Мар 31, 2019 9:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение За изчезналите снимки в Снимка БГ. Отговорете с цитат
"При мен изчезнаха половината снимки и албуми преди 2г. от СНИМКА БГ, щяха да ги възстановяват ама нанайци нищо!"

Моите са изчезвали многократно, но когато албумът ти стои, можеш да качиш снимките повторно и да изтъркаш иконите на изчезналите. Правил съм го. Е, като ми писне, трия следата от албума.
Crying or Very sad
Нед Мар 31, 2019 10:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: За изчезналите снимки в Снимка БГ. Отговорете с цитат
tortomanin написа:
"При мен изчезнаха половината снимки и албуми преди 2г. от СНИМКА БГ, щяха да ги възстановяват ама нанайци нищо!"

Моите са изчезвали многократно, но когато албумът ти стои, можеш да качиш снимките повторно и да изтъркаш иконите на изчезналите. Правил съм го. Е, като ми писне, трия следата от албума.
Crying or Very sad

Спрях да качвам там, идеята ми е не само да ги видят другите, а и да се съхраняват на няколко места за всеки случай ама там не е надежно!

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Пон Апр 01, 2019 8:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Коце, с тези луксозни подобрения, хижа "Устра" направо е неузнаваема. Shocked
Това може да говори само едно - че тя вече е частна.

Подобни имоти успешно се превърнаха и в ловни домове, в които посрещат ловци чужденци.
То, не е за чудене, защото почивни станции на разни предприятия и хижи и в момента са обявени за продан.

Я кажи нещо за чешмата с чудотворната зеолитна вода в Бели пласт.
Ти да не пиеш от нея, че без умора и с вдъхновение множиш родопските грешки? Laughing

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Вто Апр 02, 2019 10:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
"Спрях да качвам там, идеята ми е не само да ги видят другите, а и да се съхраняват на няколко места за всеки случай ама там не е надеждно!"
Не разчитай на това. Ползвай дискове или флашки. Отделно сайтовете много мачкат качеството.
Аз имам дублажи в лаптопа, служебния компютър, на дискове и рядко губя нещо /да не чуе....../.
===========================

Чешмата при Бели пласт се прочу още преди 20 години, едва ли не рак лекувала. Всъщност, може да го предотвратява, защото била алкална и намалявала киселинността на организма.
Предполагам, че е силно надценена, но човек като е на зор..... Но рак не лекува, пробвано е. Поне при нас неуспешно.
Обикновено около чешмата е навалица, колкото по-лошо и странно време, толкова по-добре.

Зиолитът стана много модерен напоследък. Покрай Кърджали има доста зиолит, но аз веднъж се престарах, занесох на мои познати ярко зелени камъни /уж за по-хубаво/, пък те трябвало да са от онези бледорезедавите, с цвят на ледникова вода.
Вто Апр 02, 2019 3:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Родопският сезон е на приключване, мога да отчета последните грешки.
В сряда тръгнахме за Разлог по заобиколния път. Този път цел беше голямата стена на язовир Батак, пропусната при предното ходене. По съвет на колегата Twoo тръгнахме към местността Дъното. Пътят има две възможности - или от самия град Батак стръмно през баира, или от разклон между града и Цигов чарк. Проверихме и двата варианта. Стават! Пътят е приличен, но с много завои и множество големи и малки вили наоколо. Стари грандомански строежи както от другата страна няма. До стената има пост, водата беше малко заради сушата.
Това се вижда от стената:
http://tortomanin.snimka.bg/mountain/yazovir-batak.5150232
Преди да стигнем град Батак видяхме отбивка за Фотиновски водопади /18 км./. Ще идем в по-мокро време.
На връщане решихме да импровизираме с хижа и връх Милеви скали.
Над Семчиново се набутахме в мъгла, пътят стана отвратителен и обърнах колата. Crying or Very sad
Сега пък ще трябва по-сухо и ясно време...
Но, реванш ще има! Twisted Evil
Нед Апр 07, 2019 7:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Аз съм ходил есента на 2017 на фотинските водопади и въпреки цялата жега през лятото имаше много вода. Та останах с впечатление, че реката там не е чак толкова зависима от дъждовете и снеготопенето, като на други места с водопади. Заслужават си отбивката, а и пътя до тях е приятен и лек. Единственото трудно е, ако има по-страхливи хора да слязат до първия водопад.
Нед Апр 07, 2019 9:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Това с трудностите ще го имам предвид, може и въже да взема, все за нещо ще се върже.
Със Спиди говорихме за вира и водопадите на Канина река, и там имало проблеми с последните метри.
Плановете ми бяха да хвана пролетното многоводие на Туфчанския водопад, но като видях Изток, Глазне и Бела река, стана ми ясно, че водопадът не е наедрял, поне не много. Оттам тръгна търсенето на друг маршрут, който приключи под Милеви скали.
Нед Апр 07, 2019 10:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Twoo



Регистриран на: 25 Юни 2018
Мнения: 311

Мнение Отговорете с цитат
Ами то реално е десет петнадесет метра спускане по склона до долу. Ние като ходихме нямаше парапет и беше леко кално с изтрити следи от стъпала в почвата. Като прибавим и маратонките имаше известен риск да се окаляме като свине. Иначе пътя към другите водопади по надолу е много стръмен, имаше доста паднали дървета по него, някой дори по-скоро помагаха като парапети. Панорамната площадка така и не я видяхме, че взе да се смрачава...
Нед Апр 07, 2019 10:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlio70



Регистриран на: 13 Май 2010
Мнения: 140
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
..........На връщане решихме да импровизираме с хижа и връх Милеви скали.
Над Семчиново се набутахме в мъгла, пътят стана отвратителен и обърнах колата. Crying or Very sad
Сега пък ще трябва по-сухо и ясно време...
Но, реванш ще има! Twisted Evil

Вчера ходих там.Още има 3-4 места по пътя със сняг горе долу на 600-700м от хижата.Закъсах здраво и веригите не помогнаха.Просто колата е ниска (Polo) и си полегна на снега а едната гума остана във въздуха.Да са живи и Здрави момчетата с джиповете с ямболски номера от форума Офроуд.бг които дойдоха 20мин по-късно та издърпаха колата ни. Smile Smile
Снега е малко но има коловози та става зле но до седмица максимум две няма да има спомен от тях. Smile
В момента е фраш с минзухари и други цветя.Любимо място ни е района. Smile
Нед Апр 07, 2019 10:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Стига с тези коли бретам има чудно кръгово ходене с возене на теснолинейката.
Оставате колите на края на Варварски минерални бани на паркинга пред ханчето, и отивате на спирка Марко Николов 200-300м.
Качвате се на теснолинейката и на гара Долене слизате и хващате зелената марка за вр.Милеви скали около 4ч. на върха почивка обядче снимки.
После по червената марка към х.Равно боре около 2ч. там следобедно кафенце и надолу към Варварски бани 1ч.
Обчо с почивките и всичкото ходене около 9ч.
П.П GPS-а е силно препоръчителен особенно за качването от гара Долене към вр. Милеви скали Rolling Eyes

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Нед Апр 07, 2019 4:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Човек, станахме келеши с този Интернет и с тия коли. Преди са ходели на Мальовица като на експедиция, сега тръгвам сутринта от Хаскьой, качвам се, слизам, прибирам се и има време за пиене. Ако ще чеша теснолинейката за този мижав връх, хич няма да ида.
Wink
Нед Апр 07, 2019 10:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
peca



Регистриран на: 17 Яну 2012
Мнения: 1038
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
То не е само върхът, и пътеката към Равно боре е много готина, има панорами към Цепинското било и си е Родопско зелено пролетта хубави зелени поляни от гара Долене към върха.

_________________
"АКО ЖИВЕЕШ ВСЕКИ ДЕН КАТО ДА Е ПОСЛЕДЕН, ПОЧТИ СИГУРНО Е, ЧЕ НЯКОЙ ДЕН ЩЕ СЕ ОКАЖЕШ ПРАВ" Стив Джобс
Пон Апр 08, 2019 2:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Изненадващо за самия мене и днес, последният ден на юни, се завъртях в Родопите.
Вчера жената беше на някакви курсове, боледувахме..... абе, не сме във форма.
Късно ставане, кафе и в 11 часа сме на старт в Пампорово. Температурата е 14 градуса, навличаме всичко. Минаваме пеш по разбития път към Снежанка. Хора има, но не и навалица. Мима проявява интерес към язовира, като погрешно го взема за езеро. На брега има огромен изоставен строеж, не е единственият в района, мърлява ни работа. Някои капанчета изглеждат като овчарници. Успокоявам се, че на Фалакро и Ранца не е по-добре. Горе има нови писти за колоездене, обектите не са така изтърбушени и изглежда почти добре. На юг и запад е вдъхновяващо зелено, Пирин не си виждаше.
Цялата разходка с пътуването, ходенето и плюскането в пампоровска кръчма се вписа в осем часа.
Wink
Нед Юни 30, 2019 8:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Страница 6 от 10

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov