ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпрос за вр. Чиляка

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Въпрос за вр. Чиляка
Автор Съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 293

Мнение Въпрос за вр. Чиляка Отговорете с цитат
Здравейте,

отдавна имам желание да изкачим вр. Чиляка, но все не опираме до него. Освен, че ни се пада далече, ме спира и неясната ситуация с пътеките към него. Знаех, че "червената" е сървайвърска, а синята е добра, сега гледам на картата и на синята е нанесен "горолом". Някой да е ходил наскоро, след зимата, да знае в какво състояние е маршрута?

Също така, ще се радвам на нагледна информация - клип, снимки по пътеката, доколко е следима... и всякаква полезна информация!

Благодаря и хубави преходи на всички!
Пет Апр 05, 2024 11:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1507
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, не съм го качвал, но познавам много хора в местното туристическко дружество, за които районът беше любим. Ако не е проблем за тази седмица, ще разпитам и до сряда ще пратя информация.
Пет Апр 05, 2024 11:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1507
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
https://trip.dir.bg/patevoditel/vrah-chilyaka-edno-ot-nay-divite-mesta-v-balgariya

Това открих преди да говоря с човек от нашето ТД, както обещах.
Описанията съвпадат, изходната позиция също, това е село Безводно, което напълно отговаряло на името си. Демек, носете си повече вода. Да, имало водопад, който можело да е активен по това време. Човекът препоръча просто да се качите до върха, което не е голям подвиг, но да не тръгвате да го навързвате с героични преходи до друго място по неподдържаните пътеки. Като съседни, но не близки обекти изброи Акватепе/странно име, включващо не наша дума за вода/, връх Бездивен, Боровица. Говореше и за някакво Родопско конче, по подобие на пиринското. Хм, там съм минавал и истинския кон, и типицкия, тук дори не го знам къде е.
Спомена, че ако отидете с кола да правите преход и искате да ви чака на друго място, и колата трябвало да врътне доста обиколки. Изобщо, било малко садо-мазо.

Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Е, ако ходите, да се похвалите и снимки да пратите.
Пон Апр 08, 2024 10:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 293

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ти. Всичко това е ясно, въпросът беше само в пътеката, щом казва, че качването на върха "не е голям подвиг", значи пътеката става.

Иначе, Акватепе и Родопското конче също са известни, и не бих казал, че се падат близо. Ето ти ориентир, пък може да ги посетиш. Аз още не съм го правил също.
https://map.bgmountains.org/#map=16/2778702.47/5127021.7/0 - най-лесно като начална точка е от пътя между Белица (тази до Лъки, не онази, която ще се сетиш първо) и Планинско.
Вто Апр 09, 2024 9:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1507
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Това съм написал: "Като съседни, но не близки обекти", значи, не се препоръчва траверс.
В миналото пътеката е била проследима, почти без маркировка, но сега не знае каква е.
Ако в селото има живот, може да се пита. Защо не пробваш с телефон на кметството?
Преди малко погледнах в Тубата. Има клипове, но не дават пълна представа.
Вто Апр 09, 2024 10:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
welmud



Регистриран на: 23 Яну 2013
Мнения: 98
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Миналата седмица го качихме... направихме едно кръгче над Безводно. Качване по синята и слизане по червената марка. Като цяло пътеките са добри но има участъци с нападали дървета но не е нещо неприятно. Може би най-тегавите участъци са по червената маркировка - слизането от върха и района около Малкия Чиляк където пътеката съвсем се губи но ако имате навигация и следвате маркираните пътеки така както са нанесени на BGMountains не би трябвало да има проблем. Вода е добре да налеете в селото но по синята маркировка на една от чешмите също има вода, тази от линка: https://kade.si/#map=19/2793196.64/5124183.64/0
Пет Апр 12, 2024 1:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 293

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за пресния отзив!
Трябва да спретнем едно почистване/премаркиране където е нужно, чудесен кръг е, а всички пишат, че червената маркировка и пътеката никакви ги няма.
Пет Апр 12, 2024 8:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
welmud



Регистриран на: 23 Яну 2013
Мнения: 98
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Като цяло пътеките ги има но на маркировката много не може да се разчита... просто гледах да се придържам към маркираната пътека така както е нанесено на карта. И ако все пак някой реши да се поразходи моят съвет е сега защото откритите участъци с паднали дървета започват да обрастват още от сега с къпини най-вече и не ми се мисли какво ще е някоя и друга седмица по-късно.
Пет Апр 12, 2024 8:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
welmud



Регистриран на: 23 Яну 2013
Мнения: 98
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат


единствената ми снимка от един от по-тегавите участъци около Малкия Чиляк
Пет Апр 12, 2024 9:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nickkal



Регистриран на: 15 Фев 2012
Мнения: 181

Мнение Отговорете с цитат
Пътят до с.Безводно, как е ?
Пет Апр 12, 2024 12:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
welmud



Регистриран на: 23 Яну 2013
Мнения: 98
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Пътят за Безводно от разклона за Комунига е добър, добър е и пътят от Ненково за Кърджали (от разклона за Черна нива) но участъкът между двата разклона е доста зле... минава се и с ниска кола но карането е бавно и внимателно.
Пет Апр 12, 2024 1:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
Като гледам какви кадри сте пуснале, се сетих за стихотворението
"в непристъпен пущинак, где не стъпва кози крак.."
Пет Апр 12, 2024 2:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nickkal



Регистриран на: 15 Фев 2012
Мнения: 181

Мнение бариери по пътя.. Отговорете с цитат
Реших да разгледам Googlemaps за пътя. Около язовир Боровица попаднах на бариери. Този път с ограничен достъп ли е?
Съб Апр 13, 2024 11:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stealth



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 227
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Да, има охрана. Но винаги съм минавал безпроблемно - казваш, че отиваш на разходка, те записват, че минаваш.
Съб Апр 13, 2024 12:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
welmud



Регистриран на: 23 Яну 2013
Мнения: 98
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Няма ограничен достъп. Спирате на бариерата, охраната записва две имена и номер на колата и си продължавате.
Съб Апр 13, 2024 6:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov