ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпроси за 5 дневен преход в Родопите от с. Хвойна.

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Въпроси за 5 дневен преход в Родопите от с. Хвойна.
Автор Съобщение
HeliosRays



Регистриран на: 12 Фев 2021
Мнения: 20

Мнение Въпроси за 5 дневен преход в Родопите от с. Хвойна. Отговорете с цитат
Здравейте.
Искам да ви попитам за мнение как ви се струва този маршрут който искам да изпълня ? Той се намира в Родопите. Маршрута се преплита с пътеките за Хвойна – Елидже, но съм го променил малко.
Ден 1 –
Село Хвойна – Връх Циркова Църква – Скалните мостове.
Въпроси:
1. Като стигна от Хвойна за отбивката към Циркова Църква, тази отбивка продължава надолу. Там на картата (бгмаунтинс) има предупреждение въже (като катериш от юг – север) как е там и много ли се внимава ? Може да кача снимка да се види.
2. Къде е по-добре да спя в Хижа Чудните мостове или Хижа Скални Мостове ?
3. Има ли Автобуси до с. Хвойна или трябва от Пловдив или Асеновград ?

Ден 2 – Чудните (скалните) мостове – в.Персенк или в.Голям Персенк – х.Изгрев (по червено зелената маркировка).
Тук мисля че нямам въпроси но всякакви препоръки са добре дошли.

Ден 3 – Х. Изгрев – Магарджица или х. Ледница - Червената маркировка до навес св. Марина преди вр.Каменна чука продължавам по жълто – зелената маркировка надолу към Широка лъка през селце Върбово. След Широка лъка към Магарджица или х. Ледницата.
Тук маршрута Хвойна – Елидже продължава към Пампорово но аз ходя надолу ( после в ден 4 ще се види защо)
Въпроси:
1. Тук незнам дали къде е по-добре да спя ? Да ходя до х. Ледница която незам (трябва да проверя какво и е състоянието) или да остана в някоя къща за гости в Магарджица или Гела ? Кое според вас е по-добре ?
Ден 4 – Магарджица (Гела или х. Ледница) – в. Карлъка (Широколъшки снежник) – Малък Перелик – х.Перелик – местност Смолянски езера.
Въпроси:
1. Препоръки ?
2. Там има много вили за гости има и хижа Смолянски езера. Къде е добре да се спи ?
Ден 5 – м. Смолянски езера – Пампорово – Орфеевите скали – в. Кокошия камък – Смолянски езера или Смолян.
Въпроси:
1. Препоръки и мения ?
2. Тук незнам дали да не запазя 2 дена спане в м. Смолянски езера или да ходя към Смолян да спя , защото на следващият ден ще пътувам за обратно за София.
Благодаря не съм ходил по тези местности и ще съм благодарен за вашето менение !!!
Нед Апр 14, 2024 5:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Re: Въпроси за 5 дневен преход в Родопите от с. Хвойна. Отговорете с цитат
HeliosRays написа:
Здравейте.
Искам да ви попитам за мнение как ви се струва този маршрут който искам да изпълня ? Той се намира в Родопите. Маршрута се преплита с пътеките за Хвойна – Елидже, но съм го променил малко.
Ден 1 –
Село Хвойна – Връх Циркова Църква – Скалните мостове.
Въпроси:
1. Като стигна от Хвойна за отбивката към Циркова Църква, тази отбивка продължава надолу. Там на картата (бгмаунтинс) има предупреждение въже (като катериш от юг – север) как е там и много ли се внимава ? Може да кача снимка да се види. Въжето го слагахме да пази страх на слизащите, нагоре върши работа като е кално
2. Къде е по-добре да спя в Хижа Чудните мостове или Хижа Скални Мостове ? По-уютно е в Чудните, санитарен възел в стаята - Скалните
3. Има ли Автобуси до с. Хвойна или трябва от Пловдив или Асеновград ? всички автобуси от Пловдив за Смолян, Рудозем, Мадан, Баните, минават и спират в Хвойна

Ден 2 – Чудните (скалните) мостове – в.Персенк или в.Голям Персенк – х.Изгрев (по червено зелената маркировка).
Тук мисля че нямам въпроси но всякакви препоръки са добре дошли. До връх Персенк има чудесна пътека от Мезаргидик, на голям Персенк има провиране. От Мезаргидик почти до жиха Изгрев е чудесно билно ходене.

Ден 3 – Х. Изгрев – Магарджица или х. Ледница - Червената маркировка до навес св. Марина преди вр.Каменна чука продължавам по жълто – зелената маркировка надолу към Широка лъка през селце Върбово. След Широка лъка към Магарджица или х. Ледницата.
Тук маршрута Хвойна – Елидже продължава към Пампорово но аз ходя надолу ( после в ден 4 ще се види защо)
Въпроси:
1. Тук незнам дали къде е по-добре да спя ? Да ходя до х. Ледница която незам (трябва да проверя какво и е състоянието) или да остана в някоя къща за гости в Магарджица или Гела ? Кое според вас е по-добре ? Ледницата е на чудесно място, а и с оглед на плана за следващия ден е по-удачен избор.
Ден 4 – Магарджица (Гела или х. Ледница) – в. Карлъка (Широколъшки снежник) – Малък Перелик – х.Перелик – местност Смолянски езера.
Въпроси:
1. Препоръки ? Ясно време пожелавам, гледката от Карлък е една от най-хубавите от нашенските баири. Да се внимава при хващането на синята марка от асфалта за Превала. От пътеката е по-добре да се слезе на пътя на изток от Митевата ливада, там има изоставен и изровен горски път до основния. Продължава се по широкия и полегат път и се отбиваш до Червената скала, отбивката е при обратен завой на пътя при една беседка. Така се избягва и много стръмното слизане от Кокарови поляни към пътя. После по маркировката и покрай Лагера и хоп, на Езерата. Хижата ич не е лоша, ноаколо има и приятни къщи за гости.
2. Там има много вили за гости има и хижа Смолянски езера. Къде е добре да се спи ?
Ден 5 – м. Смолянски езера – Пампорово – Орфеевите скали – в. Кокошия камък – Смолянски езера или Смолян.
Въпроси:
1. Препоръки и мения ? Ако ти се ходи, качи се на Кокошката, после през Орфеевите скали излизаш на асфалта под връх Снежанка, може и след Кокошката и на язовира направо. Поемаш по пътя, към Пампорово и под язовира слизаш към Студенец и оттам на старата автогара, после нагоре през Пампорово и към Мечи чал, отдето през Косовската мандра и слизаш в Чепеларе. На другия ден автобусите за София са на разположение. Иначе си оставаш на първоначалния план, като трябва да провериш от коя автогара в Смолян има повече автобуси за София, че те са на 10 км една от друга.
2. Тук незнам дали да не запазя 2 дена спане в м. Смолянски езера или да ходя към Смолян да спя , защото на следващият ден ще пътувам за обратно за София.
Благодаря не съм ходил по тези местности и ще съм благодарен за вашето менение !!!


_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пон Апр 15, 2024 1:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3282
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Въпроси за 5 дневен преход в Родопите от с. Хвойна. Отговорете с цитат
HeliosRays написа:
... Там на картата (бгмаунтинс) има предупреждение въже (като катериш от юг – север) как е там и много ли се внимава ? Може да кача снимка да се види.
...


Източник: 15-16.10.2022 г. - възстановяване чешма на Цирикова църква - Родопска сбирка на Кабата от vaskoo, х.„Кабата“, Родопите

stefan_iliev38 написа:
...

Входът и началото на каньона!!!











Ей го и въжето:



Пръв се спуска този, който е поставил въжето, за да пробва дали е здраво:

























Каньончето се оказа много хубаво! Бях впечатлен! На пръв поглед нищо особено, но после...
Каньончето стана дълбоко и скоро небето започна да се вижда високо над нас като тясна ивица.
Стените бяха отвесни, покрити тук-таме с мъх и цветя, между които и прочутият родопски силивряк.
Каньончето започна да криволичи, като ту леко се изкачваше, ту отново слизаше...
Имаше и малки прагове, трябваше да се прикляка и да се внимава...
Фотоапаратът на телефона нямаше как да запечата тази красота...

...

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Пон Апр 15, 2024 1:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
HeliosRays



Регистриран на: 12 Фев 2021
Мнения: 20

Мнение Re: Въпроси за 5 дневен преход в Родопите от с. Хвойна. Отговорете с цитат
vaskoo написа:
HeliosRays написа:
Здравейте.
Искам да ви попитам за мнение как ви се струва този маршрут който искам да изпълня ? Той се намира в Родопите. Маршрута се преплита с пътеките за Хвойна – Елидже, но съм го променил малко.
Ден 1 –
Село Хвойна – Връх Циркова Църква – Скалните мостове.
Въпроси:
1. Като стигна от Хвойна за отбивката към Циркова Църква, тази отбивка продължава надолу. Там на картата (бгмаунтинс) има предупреждение въже (като катериш от юг – север) как е там и много ли се внимава ? Може да кача снимка да се види. Въжето го слагахме да пази страх на слизащите, нагоре върши работа като е кално
2. Къде е по-добре да спя в Хижа Чудните мостове или Хижа Скални Мостове ? По-уютно е в Чудните, санитарен възел в стаята - Скалните
3. Има ли Автобуси до с. Хвойна или трябва от Пловдив или Асеновград ? всички автобуси от Пловдив за Смолян, Рудозем, Мадан, Баните, минават и спират в Хвойна

Ден 2 – Чудните (скалните) мостове – в.Персенк или в.Голям Персенк – х.Изгрев (по червено зелената маркировка).
Тук мисля че нямам въпроси но всякакви препоръки са добре дошли. До връх Персенк има чудесна пътека от Мезаргидик, на голям Персенк има провиране. От Мезаргидик почти до жиха Изгрев е чудесно билно ходене.

Ден 3 – Х. Изгрев – Магарджица или х. Ледница - Червената маркировка до навес св. Марина преди вр.Каменна чука продължавам по жълто – зелената маркировка надолу към Широка лъка през селце Върбово. След Широка лъка към Магарджица или х. Ледницата.
Тук маршрута Хвойна – Елидже продължава към Пампорово но аз ходя надолу ( после в ден 4 ще се види защо)
Въпроси:
1. Тук незнам дали къде е по-добре да спя ? Да ходя до х. Ледница която незам (трябва да проверя какво и е състоянието) или да остана в някоя къща за гости в Магарджица или Гела ? Кое според вас е по-добре ? Ледницата е на чудесно място, а и с оглед на плана за следващия ден е по-удачен избор.
Ден 4 – Магарджица (Гела или х. Ледница) – в. Карлъка (Широколъшки снежник) – Малък Перелик – х.Перелик – местност Смолянски езера.
Въпроси:
1. Препоръки ? Ясно време пожелавам, гледката от Карлък е една от най-хубавите от нашенските баири. Да се внимава при хващането на синята марка от асфалта за Превала. От пътеката е по-добре да се слезе на пътя на изток от Митевата ливада, там има изоставен и изровен горски път до основния. Продължава се по широкия и полегат път и се отбиваш до Червената скала, отбивката е при обратен завой на пътя при една беседка. Така се избягва и много стръмното слизане от Кокарови поляни към пътя. После по маркировката и покрай Лагера и хоп, на Езерата. Хижата ич не е лоша, ноаколо има и приятни къщи за гости.
2. Там има много вили за гости има и хижа Смолянски езера. Къде е добре да се спи ?
Ден 5 – м. Смолянски езера – Пампорово – Орфеевите скали – в. Кокошия камък – Смолянски езера или Смолян.
Въпроси:
1. Препоръки и мения ? Ако ти се ходи, качи се на Кокошката, после през Орфеевите скали излизаш на асфалта под връх Снежанка, може и след Кокошката и на язовира направо. Поемаш по пътя, към Пампорово и под язовира слизаш към Студенец и оттам на старата автогара, после нагоре през Пампорово и към Мечи чал, отдето през Косовската мандра и слизаш в Чепеларе. На другия ден автобусите за София са на разположение. Иначе си оставаш на първоначалния план, като трябва да провериш от коя автогара в Смолян има повече автобуси за София, че те са на 10 км една от друга.
2. Тук незнам дали да не запазя 2 дена спане в м. Смолянски езера или да ходя към Смолян да спя , защото на следващият ден ще пътувам за обратно за София.
Благодаря не съм ходил по тези местности и ще съм благодарен за вашето менение !!!


Благодаря много за отговорът. Ще взема информацията и ще си направя бележки. Сега ще проверя по карта и по данни и ще пиша дали ако имам въпроси.

За Червената скала и някой друг ми каза. Ще проверя обратният завой за който спомена. Там малко пътеките на картата са показани "Добре преплетени" трябва да внимавам.

Благодаря отново !!
Пон Апр 15, 2024 9:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
HeliosRays



Регистриран на: 12 Фев 2021
Мнения: 20

Мнение Re: Въпроси за 5 дневен преход в Родопите от с. Хвойна. Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
HeliosRays написа:
... Там на картата (бгмаунтинс) има предупреждение въже (като катериш от юг – север) как е там и много ли се внимава ? Може да кача снимка да се види.
...


Източник: 15-16.10.2022 г. - възстановяване чешма на Цирикова църква - Родопска сбирка на Кабата от vaskoo, х.„Кабата“, Родопите

stefan_iliev38 написа:
...

Входът и началото на каньона!!!











Ей го и въжето:



Пръв се спуска този, който е поставил въжето, за да пробва дали е здраво:

























Каньончето се оказа много хубаво! Бях впечатлен! На пръв поглед нищо особено, но после...
Каньончето стана дълбоко и скоро небето започна да се вижда високо над нас като тясна ивица.
Стените бяха отвесни, покрити тук-таме с мъх и цветя, между които и прочутият родопски силивряк.
Каньончето започна да криволичи, като ту леко се изкачваше, ту отново слизаше...
Имаше и малки прагове, трябваше да се прикляка и да се внимава...
Фотоапаратът на телефона нямаше как да запечата тази красота...


Апарата никога не може да покаже това което очите виждат ( е някой професионален фотограф може би ) но вашите снимки бяха доста добро пояснение на ситуацията. Благодаря ви много за отговорът !!! Ще се преборя , мисля Smile няма как.
...

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!

Пон Апр 15, 2024 9:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nickkal



Регистриран на: 15 Фев 2012
Мнения: 181

Мнение Отговорете с цитат
Каньончето с въжето, може да бъде 'заобиколено'...
Вто Апр 16, 2024 9:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
HeliosRays



Регистриран на: 12 Фев 2021
Мнения: 20

Мнение Отговорете с цитат
nickkal написа:
Каньончето с въжето, може да бъде 'заобиколено'...


Да прав си! Ако е много кално или нещо вали и се хлъзга няма да се боря сигурно, но ако не е ще го боря. Видях на картата че има няколко варианта.
Вто Апр 16, 2024 9:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
В скалната цепка (каньончето) рядко не е кално, но си заслужава.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Апр 16, 2024 9:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
HeliosRays



Регистриран на: 12 Фев 2021
Мнения: 20

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
В скалната цепка (каньончето) рядко не е кално, но си заслужава.


То се знае, от там ще е ... но ще се внимава Smile
Сря Апр 17, 2024 2:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov