ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Камъни около Сърница, обл.Хасково

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Камъни около Сърница, обл.Хасково
Автор Съобщение
stealth



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 227
Местожителство: Хасково

Мнение Камъни около Сърница, обл.Хасково Отговорете с цитат
Все ми остава за някой друг път зелената марка към Пробитият камък, но в крайна сметка ѝ дойде времето. Планът е следния: с.Сърница, Кара кая, Купена, Пробитият камък, Шилата, бонус скали по пътя.


Първата спирка по маршрута е Кара кая, която всъщност е не особено високо на склона в ляво и държи името си на по-тъмният цвят.


Гледка от Кара кая на изток към Сърница:


И съответно на запад:


Има няколко ниши за цвят, но са доста обрасли:


От пътека се включваме в черен път, който ни извежда до друго добре обрасло място - Купена. Хубав камък, отбелязващ ясно къде е върхът:


След Купена зелената пътека на практика се губеше заради сечта от преди няколко години. Сега всичко представлява един хубав храсталак, който обаче миналата година са почистили и маркирали (малки квадратни табелки от еталбонд, със странно тъмен нюанс на зеленото). За зимно минаване става, не знам как ще е, когато всичко се раззелени. От друга страна, кой ще обикаля тук през лятото в жегата... В гората около Летницата старата марка си стои и положението там е прилично.
Следващата скала е Пробитият камък, отдалече:


До тази природна забележителност свършва зелената марка, за която не съм сигурен, че е най-удачният маршрут до тук. Освен, ако не желаете да минете през връх Летницата, който е прилично обрасъл, има други черни пътища, които са по-проходими и с по-малко денивелация (или поне на мен така ми се струва).
Все пак, интересен камък - основната дупка отблизо:


Продължаваме напред! Следват Шилата:


Едно от шилата с древна тракийска скара или както са ѝ викали едно време - барбекю:


Ето друго - по-стърчащо:


Започвам да се спускам в дерето, а насреща, ако имах по-добра техника за снимане, щяхте да видите буковският Лъв. Но за момента може да се полюбувате на малко пиксели:


Скали асорти:


Не знам защо повечето скални изсичаният се засилват към религиозни практики. Мен, ако питате, това ще да се били съоръжения със стопанско значение, които са си имали чисто функционална роля. Това, както и всички останали подобни гадаения е базирано точно на нищо Very Happy


Още каменни „светилища“:






И като за край, един скален навес:

Нед Фев 25, 2024 7:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
За мен най-интересни в района са Орлови скали (Доган кая). Има доста за обикаляне и гледане по тях. По-смелите и чевръсти могат и да се качат на най-високата. Има и доста от трапецовидните ниши. Иначе до Пробития камък най-лесно се стига по основния черен път от селото, като се минава от юг, а после и от запад на вр. Летницата, за да се стигне до камъка, който е на север от върха. Има стари дървени табелки по разклоните.
Макар че, май няма нужда да обяснявам на човек от Хасково Laughing
Пон Фев 26, 2024 7:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Да, има хубави неща там. Помня, че миналата пролет, на връщане към селото набрах няколко големи печурки. Wink

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Вто Фев 27, 2024 4:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1507
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Хм, тези ги отчетох и мисля, че съм ги описал в "Поредица от родопски грешки". По-хубаво е да се разходиш, отколкото да клюфтиш вкъщи, но нищо особено.
https://photos.app.goo.gl/3FKXMhnxsoan2sRr6
Вто Фев 27, 2024 10:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3279
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
А аз 5 пъти ходя в района и все не ми остава време поне до Орлови скали да се кача. Very Happy

На форумната „минисреща“ миналата пролет се чудихме на какво разстояние е въпросният Пробит камък.
Добре е да има информация на табелите за разстоянието и за приблизителното време, което е необходимо до обектите.

На вниманието на хасковлии!

Ако ви се правят нови „родопски грешки“ – можете ли да проучите няколко маршрута (екопътеки?), които видях в Гугъл Карти:

„Гроб-паметник на български войник“ – https://maps.app.goo.gl/9L9xmaAcZLsVzM6a7

„Акациите“ – https://maps.app.goo.gl/wMDrHHjMnNVxrJPW6

„Двете акации“ – https://maps.app.goo.gl/51C7py5cAxhsEwuU8

„Белите камъни“ – https://maps.app.goo.gl/GPFA7LJbzdQd9YjAA

„Първа поляна“ – https://maps.app.goo.gl/QwMFtPtH5vSoKev27

„Втора поляна“ – https://maps.app.goo.gl/csLtXGfdhZcoZkRB6

Целта е да се открие приемлив туристически вариант между хижа „Книжовник“ и село Долно Войводино.

Сега европейски маршрут Е-8 след село Орлово отива до хижа „Книжовник“, като след това се връща обратно 2,5 км и слиза към село Долно Войводино, минавайки покрай селскостопанския двор, в който има зли кучета, които налитат и хапят. Ако може от хижата да се слезе до гроба-паметник и след това да се направи връзка с „Двете акации“, „Белите камъни“ или „Поляните“ – би било чудесен алтернативен вариант, който избягва кучетата, а и може би ще е по-кратък.




____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Фев 27, 2024 11:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stealth



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 227
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Antoon написа:
... Иначе до Пробития камък най-лесно се стига по основния черен път от селото, като се минава от юг, а после и от запад на вр. Летницата, за да се стигне до камъка, който е на север от върха. Има стари дървени табелки по разклоните.

Това е най-проходимият вариант по добре утъпкан черен път. Но е и най-дългият - около 6-7 км. от Сърница. Най-краткият, вероятно е въпросната зелена марка, но положението там е: маркировка има, ама пътека не; отделно, че се качва и върви по билото, после слиза стръмно. Може да се стигне за около 4-4,5 км. по неподдържани горски пътища минавайки на север от рида Каракая-Купена-Летницата; има ги нанесени на картата.

stefan_iliev38 написа:
... Сега европейски маршрут Е-8 след село Орлово отива до хижа „Книжовник“, като след това се връща обратно 2,5 км и слиза към село Долно Войводино, минавайки покрай селскостопанския двор, в който има зли кучета, които налитат и хапят. Ако може от хижата да се слезе до гроба-паметник и след това да се направи връзка... – би било чудесен алтернативен вариант, който избягва кучетата, а и може би ще е по-кратък.

Преди като не знаех, къде е вървял маршрута, си мислех, че след х.Книжовник влиза в селото и от него на юг към Царева поляна. Не съм го споменавал това, защото преди няколко години обявиха проект (по онова време - най-големият в България) за фотоволтаици точно в този район - на юг от с.Книжовник. С течението на времето, площта се стопи (изникнаха други по-мащабни проекти), а и реално строителство все още няма (преди няколко дни пак имаше скандал в тукашният общински съвет). Но рано или късно ще се заградят точно тези площи на юг от Книжовник и западно от пътят Книжовник-Долно Войводино.
Сря Фев 28, 2024 6:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1507
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
"Сега европейски маршрут Е-8 след село Орлово отива до хижа „Книжовник“"
============
Тази хижа едно време се ползваше основно за яко пиене. Направо не ми се връзва с туризъм. Shocked
Сря Фев 28, 2024 7:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Може да се стигне за около 4-4,5 км. по неподдържани горски пътища минавайки на север от рида Каракая-Купена-Летницата; има ги нанесени на картата.

Така и стигнах гледайки картата и не ми харесаха тези пътища, затова не го и споменах.
Сря Фев 28, 2024 8:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov