ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
новият закон за туризма
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
новият закон за туризма
Автор Съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Тц, тц, не било туристи, ами терористи Отговорете с цитат
Не можах да открия стенограма от това заседание в сайта на НС, в газетата пише следното:
http://www.dnevnik.bg/zelen/2016/03/31/2734284_deputatite_otmeniha_zabranata_za_kumpinguvane_ama_drug/

Цитат:
Нова заплаха от терористи, укриващи се в палатки

Нови опасности, свързани със свободното къмпингуване, изтъкнаха на заседанието този четвъртък парламентаристите в лицето на председателя на регионалната комисия Найден Зелегоносрки.

По думите му липсата на правила и най-вече това, че диво къмпингуващите нямат задължения да се регистрират позволявало укриването на терористи там.

"Истината е, че тези, които бомбандираха Сарафово не бяха регистрирани, възможно е да се скрили в подобни нерегламентирани къмпинги," заяви по време на комисията Зеленогорски.

"Ако там стане терористичен акт, отговорността ще носи кметът, който отива директно в затвора заради това, но не засяга къмпингуващите," доразви хипотезата си депутатът от Реформаторския блок. По думите му терористите търсят най-слабото място и когато го намерят "става страшно". Така той защити необходимостта от ясни правила и изисквания за регистриране на всички българи и чужденци, които почиват по този начин.

Позицията на Зеленогорски повтори мнението, изразено малко преди това – отново на заседанието от Димитър Канариев от национална асоциация "Българско Черноморие". Канариев също допусна възможността дивите къмпинги да се използват като параван на терористи и даде идентичен пример с атентата в Сарафово. "Тези терористи никой не ги знае къде са били," посочи той. От НАБЧ продължават да са за пълна забрана за къмпингуването за Зона А, стана ясно от изказването на председателя им, който се мотивира със замърсяването на природата като последица от този вид туризъм.

След заседанието пред журналисти Зеленогорски отново потвърди притесненията си от укриващи се в палатки и каравани терористи и изрази загриженост за децата си, които може да къмпингуват това лято.

Пет Апр 01, 2016 9:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Сетиха се за закона Отговорете с цитат
Нено Димов се активизира: за хавлия върху дюните - 3000 лева глоба! След като разораха дюните, сега ще ги пази от хавлиите. Как може такава наглост, бе!
Чет Фев 21, 2019 11:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Сетиха се за закона Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Нено Димов се активизира: за хавлия върху дюните - 3000 лева глоба! След като разораха дюните, сега ще ги пази от хавлиите. Как може такава наглост, бе!

Като пример за положително мислене тази наглост ми припомни как моят свако, тетинчо, калеко или лелинчо според говорите в различни краища на милата ни родина, морско чедо, предпочиташе да е в пряк досег с пясъка край морето, без хавлия и още по-малко -- шезлонг.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Фев 22, 2019 12:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
nickkal написа:
'За кучета и котки може, за коне не може?' От край време е така...

За ПРАСЕТА беше, че не може....
А голяма част от "къмпингуващите" наистина са прасета. По тази причина съм раздвоен кое е по-добро... Мога да покажа много снимки на какво приличат терените след като там е имало сборища от "къмпингуващи"...
Извън планините, мисля че е повече от наложително да се престане с циганията и да се забрани къмпингуването кой къде свари, това си е живо катунарство.
А по отношение на планините, там пък достигнах до разбирането, че колкото по-достъпни откъм инфраструктура са те, толкова повече рестрикции по отношение на бивакуване и палаткиране трябва да има. Така куцо и сакато, имащо на разположение някакъв смрадлив пушещ таралясник се качва буквално до 2000метра, вадят меса и шишове, пиене, палят огън и става една... като в първобитнообщинния строй. Ако планината е затворена с бариери още от ниско долу, нека видим колцина от тези търбуси могат да изнесат на гръб каса бира и агне, за да го опекат и изядат, да кажем на височината на клековия пояс...
Това е мое лично мнение, не държа и другите да го споделят, но е хубаво да преценят обективно обстановката - не по себе си/по логиката "аз не мърся"/, а по средностатитическия дебил, който има други разбирания за "ходене на хижа", разбирай безпаметно освинване...
Пет Фев 22, 2019 9:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Би трябвало да се започне от горе надолу. Първо да озаптят тези, които стигат най-високо - мотори, джипове, АТВ-та и големи групи хора като дъновистите.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Фев 22, 2019 2:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Отговорете с цитат
mislesht написа:
Би трябвало да се започне от горе надолу. Първо да озаптят тези, които стигат най-високо - мотори, джипове, АТВ-та и големи групи хора като дъновистите.

Общо взето това ми е и на мен идеята.
Пет Фев 22, 2019 3:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Дъновистите Отговорете с цитат
Вие изобщо виждалили сте ги? Ако сте, кажете колко дни им е празникът, когато те наистина са много. Отговорам: 1 (един) ден. Плюс-минус още по един ден, това е, защото повечето от тях са на работа. А с какво са обути? Отговарям: танцуват боси. Да се ограничи достъпът? Ами ограничете го! Що не спрете лифта до Седемте езера, що не сложите бариера на шосето, както е в чужбина? Или е по-лесно, като се изсипят горе няколко хиляди подковани, да им се забрани да пикаят извън пътеката. На морето: няма никаква опасност да глобят някого за просната хавлия върху дюна, защото дюните са разорани. Оказаха се земеделски земи, нали? Сял някой върху дюните. И понеже не са земеделски земи, хайде ще ще строим хотели. Има един чудесен виц за някакъв, който си търсел загубения ключ под лампата, щото бирло по-светло. Те така.
Пет Фев 22, 2019 5:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Re: Дъновистите Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Да се ограничи достъпът? Ами ограничете го! Що не спрете лифта до Седемте езера, що не сложите бариера на шосето, както е в чужбина? Или е по-лесно, като се изсипят горе няколко хиляди подковани, да им се забрани да пикаят извън пътеката.
Аз искам точно това, ама не съм властимеющ. Дайте ми "народната власт" и гледайте какъв сеир ще спретна-от границата на парка - нагоре - само пеш, наглеците с превозни средства - глоба солена и най-страшното - пълна конфискация на ЖиБката, шейничката или АТВ-то, плюс рубашката, шапката и ботушите... Те затова на такива като мен никога нищо няма да дадат.
Пет Фев 22, 2019 6:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Японските другари Отговорете с цитат
По този повод може и да съм писал, но ще повторя. Шосе нагоре към Фуджи има, защото всичко става - инцидент, пожар (в ниската част), американците имат военна база... Обаче! Още в ниското има бариера, ама каква: сякаш предназначена за съветските танкове "Армата". Страшно дебело желяза, може би има 50 сантиметра, опряно на бетонни колони метър на метър. До бариерата - къщичка, в която има постоянно дежурни и съм сигурен, че си имат дори баня. Ха минавай, де! Разликата е, че в Япония НЕ искат да се качват автомобили, а тука УЖ не искат. Защото в джиповете има началници с автоматично оръжие и оптически мерници. Рилско сафари - защо не, като с теб са властниците? Искате подкрепящо доказателство? Хващат кмета на Созопол Панайот Рейзи с убита сърна. В колата са всичкото началник - прокурор, полицай и пр. Резултат: Панайот Рейзи е трети мандат кмет на Созопол.
Пет Фев 22, 2019 6:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3039

Мнение Re: Японските другари Отговорете с цитат
Сотиров написа:
В колата са всичкото началник - прокурор, полицай и пр. Резултат: Панайот Рейзи е трети мандат кмет на Созопол.
Гледай "Особеностите на руския лов, риболов и так далее... " и виж в коя велика страна в джип се возят ей така заедно описаните от теб субекти и чий челен опит пак копираме...
Пет Фев 22, 2019 6:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Re: Дъновистите Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Вие изобщо виждалили сте ги? Ако сте, кажете колко дни им е празникът, когато те наистина са много. Отговорам: 1 (един) ден. Плюс-минус още по един ден, това е, защото повечето от тях са на работа. А с какво са обути? Отговарям: танцуват боси.

Виждали сме ги, даже и познавам такива. Вземат си отпуска за да стоят там няколко седмици. Някои изобщо не знаят защо са там, може би е модерно напоследък. При първото ми ходене на Рила преди повече от десет години видимо бяха по-малко. Не си спомням тогава дали носеха обувки, но при следващо минаване съм ги гледала как танцуват, облечени в бяло както си му е реда и танцуваха с обувки.
Не може стотици хора да бивакуват на едно място седмици наред и да не оказват никакво влияние. То не е само да не хвърляш обвивки от вафли. Изобщо не трябва да са там по начина, по който са сега и ако учението им е толкова правилно и съвършено би трябвало да се усетят, че нещо се е прецакало и да си намерят друго място. При положение обаче, че познавам дъновист християнин, вярващ в прераждането, не смятам че това е много вероятно.

Като споменах християните, мога да наредя и нас по същия начин. По-миналото лято бях на похода на Свети Иван Рилски. Прави се водосвет на Бъбрека (не включва къпане), дотук лошо няма, ама после на Сълзата един младеж от похода се бухна вътре, че даже и с дрехите. При опита ми да му обясня защо това не е правилно, се държа направо нагло и си изпра и бъфа. А отгоре, от подпрените на един камък икони и хоругви, го гледаше благо светията. Малко по-нататък обяснявах на други младежи, пак християни, защо не трябва да хвърлят камъни от скалите. На доводите ми, че отдолу може да има животни и хора, отговорът беше, че няма. Пророци уж вече няма, ама ето, навъдиха се около Езерата. Много енергийно това място, много нещо... Накрая го ударих на съвест, че Свети Иван не е хвърлял камъни, а е уважавал всичко около себе си, живо и неживо, но полза и от това нямаше. Та съдейки какви хора са се навъдили в похода, сравнено с първите участници, защото и тях видях как се държат, ми е ясно и какви са мнозинството от дъновистите сега.

И с туристите се карах, но една ми затвори устата, като ми обясни, че щом зайците идват нощем да се къпят, то няма причина тя да не пусне децата и кучето си да правят същото. Бре тая енергия, бре това чудо, чак зайците се хигиенизират всяка вечер!

Та дъновистите да си намерят друго енергийно място, сигурна съм първо, че такова има и второ, че са способни да го направят, ако следват учението си както трябва.
Походът на Свети Иван Рилски да минава откъдето са минали и мощите, защото никой не е мъкнал раката по тея чукараци преди петстотин и кусур години.
И на нас туристите трябва малко да се свият сърмите, но как да стане, вече не знам.
Знам само, че когато в националните паркове се спазват правилата е по-добре. Ама не с уговорката, че ако танцуваш бос може да нощуваш там на палатка три седмици или ако децата са сладки и са наши, могат да се къпят в езерата. Спазване на всички правила и от всички. Обаче няма как да стане, защото освен цялата атмосфера в държавата и самите ние не го искаме, ако и да пишем иначе по форумите, защото ако ограничим другите, ще трябва да ограничим и себе си.

Дано не съм била прекалено рязка, но ходих в три американски национални парка и с никого не се разправях, въпреки че имаше много хора навсякъде. А и там са били тръгнали по нашия път да съсипват, само дето са се осъзнали. Това може би дава някаква надежда...

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Нед Фев 24, 2019 9:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Дъновистите Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
Сотиров написа:
Вие изобщо виждалили сте ги? Ако сте, кажете колко дни им е празникът, когато те наистина са много. Отговорам: 1 (един) ден. Плюс-минус още по един ден, това е, защото повечето от тях са на работа. А с какво са обути? Отговарям: танцуват боси.

Виждали сме ги, даже и познавам такива. Вземат си отпуска за да стоят там няколко седмици. Някои изобщо не знаят защо са там, може би е модерно напоследък. При първото ми ходене на Рила преди повече от десет години видимо бяха по-малко. Не си спомням тогава дали носеха обувки, но при следващо минаване съм ги гледала как танцуват, облечени в бяло както си му е реда и танцуваха с обувки.
Не може стотици хора да бивакуват на едно място седмици наред и да не оказват никакво влияние. То не е само да не хвърляш обвивки от вафли. Изобщо не трябва да са там по начина, по който са сега и ако учението им е толкова правилно и съвършено би трябвало да се усетят, че нещо се е прецакало и да си намерят друго място. При положение обаче, че познавам дъновист християнин, вярващ в прераждането, не смятам че това е много вероятно.

Като споменах християните, мога да наредя и нас по същия начин. По-миналото лято бях на похода на Свети Иван Рилски. Прави се водосвет на Бъбрека (не включва къпане), дотук лошо няма, ама после на Сълзата един младеж от похода се бухна вътре, че даже и с дрехите. При опита ми да му обясня защо това не е правилно, се държа направо нагло и си изпра и бъфа. А отгоре, от подпрените на един камък икони и хоругви, го гледаше благо светията. Малко по-нататък обяснявах на други младежи, пак християни, защо не трябва да хвърлят камъни от скалите. На доводите ми, че отдолу може да има животни и хора, отговорът беше, че няма. Пророци уж вече няма, ама ето, навъдиха се около Езерата. Много енергийно това място, много нещо... Накрая го ударих на съвест, че Свети Иван не е хвърлял камъни, а е уважавал всичко около себе си, живо и неживо, но полза и от това нямаше. Та съдейки какви хора са се навъдили в похода, сравнено с първите участници, защото и тях видях как се държат, ми е ясно и какви са мнозинството от дъновистите сега.

И с туристите се карах, но една ми затвори устата, като ми обясни, че щом зайците идват нощем да се къпят, то няма причина тя да не пусне децата и кучето си да правят същото. Бре тая енергия, бре това чудо, чак зайците се хигиенизират всяка вечер!

Та дъновистите да си намерят друго енергийно място, сигурна съм първо, че такова има и второ, че са способни да го направят, ако следват учението си както трябва.
Походът на Свети Иван Рилски да минава откъдето са минали и мощите, защото никой не е мъкнал раката по тея чукараци преди петстотин и кусур години.
И на нас туристите трябва малко да се свият сърмите, но как да стане, вече не знам.
Знам само, че когато в националните паркове се спазват правилата е по-добре. Ама не с уговорката, че ако танцуваш бос може да нощуваш там на палатка три седмици или ако децата са сладки и са наши, могат да се къпят в езерата. Спазване на всички правила и от всички. Обаче няма как да стане, защото освен цялата атмосфера в държавата и самите ние не го искаме, ако и да пишем иначе по форумите, защото ако ограничим другите, ще трябва да ограничим и себе си.

Дано не съм била прекалено рязка, но ходих в три американски национални парка и с никого не се разправях, въпреки че имаше много хора навсякъде. А и там са били тръгнали по нашия път да съсипват, само дето са се осъзнали. Това може би дава някаква надежда...

С доста болка и дори горчивина в сърцето трябва да призная, че си напълно права.

Дядо ми е бил всред първите ученици на Дънов. Като малко дете донейде по неволя често участвах в разходки до дома на Елена Андреева, една от неговите стенографки, и с часове слушах (тогава) доста отегчителни за мен философски разговори. Аз така и не станах същински "бял брат", за разлика от баща ми и брат ми. Но и те бяха някак по-различни, не участваха особено активно в братския живот след 1989 г., за разлика от много други. Вододела в отношенията им с братството е настъпил в края на 1989 или началото на 1990 г., когато брат ми е завел без предварително предупреждение кореспондент на BBC на тяхната първа по-отворена и масова среща след промените. Както вероятно някои помнят, хората тогава все още бяха доста страхливи и може би донейде и заради това са погледнали някак недоволно на постъпката му. Все пак свързаните с бялото братство бяха обект на наблюдение от ДС в продължение на десетилетия...

В днешно време основно брат ми настояваше за ходения на 7-те езера в редките моменти, когато беше в България (не непременно точно и само през август). При последните еднодневни такива разходки там двамата с него ожесточено спорехме "за" и "против" случващото се на езерата. Е, сега него вече го няма, тъй че този разговор се води в други измерения...

Сещам се да споделя тук една статия, която хвърля поглед от един малко по-различен ъгъл върху ролята на Дънов и последователите му в развиването на туристическото движение в България, с надеждата, че може и да е интересна някому:

Червенкова, Л. (2017) Приносът на Петър Дънов за развитието на планинския туризъм в България. Физическо възпитание, спорт и кинезитерапия. Научно-приложни изследвания, НСА ПРЕС, 107-118.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Фев 24, 2019 8:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Аман от абстрактна "принципност"! Отговорете с цитат
Ведрине, писнало ми е от голи постулати "законите са за всички", "всеки трябва да спазва закона", "не може законът да е за другите, но не и за мен" и пр.! Ами в България законите не са "за всички", това е положението! И ко праим тогава? Ами ловим дребните нарушения, щото е по-лесно. И по-"принципно", естествено! Хавлия върху дюна - 3000 лева глоба. Унищожена дюна - "неизвестен извършител". И веднага се намират "принципните", които да заявят: "Абе ти, щом стъпваш извън пътеката, утре и гората в Пирин ще сечеш!" Колко души използват празника на дъновистите, за да спят на палатка три седмици, и колко отиват само за празника? Съотношение някакво? Природата се руши на държавно ниво - и министерско, и парламентарно, и общинско, но не! Ще броим колко тригодишни са си топнали дупетата в езерото, щото, нали, те утре и деривация ще прокарат, та да смъкнат водата от езерата! Злобица някаква съзирам тука и аз няма да я споделям. Ще се замисля и дали да продължа изобщо да пиша нещо под зоркото полицейско око.

P.S. Нито ме привлича учението на Дънов, нито дори го познавам. Та хич и не го защитавам, да не си помислиш. Говорим за отношение към природата.
Нед Фев 24, 2019 10:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Аман от абстрактна "принципност"! Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Ще се замисля и дали да продължа изобщо да пиша нещо под зоркото полицейско око.

Пиши, пиши! Важно е да бъдат изказвани и осмисляни различни мнения...

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Нед Фев 24, 2019 10:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Днес на Витоша Отговорете с цитат
Какво да пиша, Ведрине? Днес се качих на Витоша с малките внуци. Мързеливата: с автобус до "Морените", надолу до Симеоново пеша. Чудесна инициатива на Фандъкова - автобусите са направо комфортни, редовни и затова не са претъпкани. Разбира се, бих предпочел с драгалевския лифт - хем нагоре сме на въздух, хем атракция за децата. Ами не работи! Още в началото на демокрацията бастисаха княжевския лифт, откраднаха хотела "Копитото" с изгледа към София, взривиха хотела "Щастливеца", от влековете, които ни качваха нагоре, шест не работят... Подариха на Цеко Минев Витоша. Автомобили нагоре - колкото щеш, макар че е забранено. Това е.
Нед Фев 24, 2019 10:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov