ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Панти?
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Панти?
Автор Съобщение
rosen_talov



Регистриран на: 12 Ное 2007
Мнения: 235

Мнение Отговорете с цитат
Съветите продължават ...
Вземи ските, които ти подаряват и пробвай дали ще ти хареса.
Миналата година организирах Ски туринг за начинаещи, с маршрут от х. Алеко до Черни връх по "зелената" писта. Събраха се 18-19 мераклии като само 2-3 бяха "пантили" преди това. Познай дали не се запалиха всички по пантенето.
За да се движиш безпроблемно нагоре и надолу извън пистите е необходимо да натрупаш 1-2 сезона опит на писта. В по-горен пост има съвет да си вземеш меки обувки - недей. Вземи си НОВИ обувки с 4 щраймера и флекс ~ 100-110. Ако имаш възможност и за по-хубави, които са съвместими с TLT автомати е добре. Новите модели са достатъчно удобни, за да не изморяват краката ти при дълги преходи.
Каква ти е целта на закупуване на ски туринг сет? Разходка тип х. Алеко - Черни връх и слизане по "зелената" писта или качване до вр. Голям резен и спускане по "Булеварда" (един от улеите)? Ако е първото, то това може да го правиш с тесни ски, но за второто говорим за друго ниво на екипировката.
Ските са консуматив и този сезон можеш да го закриеш с подарените ски, а след това да се огледаш за по-нови и по-широки. Краят на активния сезон е началото на големите разпродажби на ски.
Silvretta-та, които ще ти подарят, предполагам, че ще ти служи вярно, съдейки по моите, които са на 15 години и са запазени.
Ски турингът е краста и колкото повече напредваш, толкова по-добра екипировка си купуваш.
Чет Мар 24, 2016 1:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Целите са да не си купувам снегоходки и да заменя сноуборда със ски. Не планирам екстрено каране, защото човек с възрастта става все по трошлив. Владов е жив пример. Wink
Благодаря за съветите още един път.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пет Мар 25, 2016 12:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Пантите са налице, но имат повече бутони от навигацията ми. Кофлаците читави комбинирани обувки ли са?
Аа да, Владов мисли му ако не си научил ските сами да се катерят. Благодаря!

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Сря Апр 27, 2016 3:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Имам едно въпросче. Транспортната лента към коланите е с тяхната дължина. Как е по-правилно, да гилепя от двете страни на лентата или да я срежа и да лепя коланите сгънати?

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пон Дек 12, 2016 12:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Във ветровито време първия вариант е куц, втория малко по-лек за изпълнение.
Моето решение е т.нар. "ръкавица за осеменяване", с която в лоши условия прибирането е песен.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Дек 12, 2016 2:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Може ли по-подробно? Че е хубаво практичните навици да се създават от първия път.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пон Дек 12, 2016 2:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение лепене Отговорете с цитат
При отлепването, забивам ската със задницата в снега /отзад напред се поставят моите колани/, откачвам куката от върха на ската и веднага прилепвам лентата, т.е. почти не остава свободно място от колана, покрито с лепило. Отлепвам 10 см. от ската, залепвам ги на лентата. От край до край. С другата ска процедирам по същия начин, само че с обратната част на лентата. И да духа силно, няма проблем особен. При ураганно-аварийни ситуации, просто отлепвам цялата лента, залепвам двете и части една за друга, муш в раницата и беж надоле.
След следващия снеговалеж съм предвидил една Бенковско-пантаджийска 3-4 дневка.
Пон Дек 12, 2016 2:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Идялно Отговорете с цитат
Записвам се за трамбоването. Тъкмо да видя жив пантаджия.
Ако някой прояви желание предоставям комплект таборка с обувки 42, 43 и 44,5. Стига сам да си ги изнесе. Също и уроци по тръгване. Хижата пък е удобна за спиране. Wink

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Пон Дек 12, 2016 3:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Може ли по-подробно? Че е хубаво практичните навици да се създават от първия път.


Това е въпросната ръкавица: http://ca-store.genuineguidegear.com/products/love-glove
Демо:

https://www.youtube.com/watch?v=NoQdd1kv1_s

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Дек 13, 2016 10:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
rumen radev



Регистриран на: 17 Ное 2013
Мнения: 192

Мнение Отговорете с цитат
didogen написа:
Може ли по-подробно? Че е хубаво практичните навици да се създават от първия път.


Ако не закачаш коланите и отзад на ските, струва си да си създадеш навик да ги отлепяш без да сваляш ските от краката - из нета ще си намериш клипче или просто виж на живо от някой как става.
Не ползвам лентата през сезона - просто сгъвам на две колана и го слепвам откъм зоната с лепилото. После навивам и пъхам в якето пред гърдите (няма как да изпаднат коланите защото съм със закопчан поясен колан на раницата) - когато правя няколко качвания или прибирам в раницата - когато си тръгвам. През сезона - съхранявам на сухо, сенчесто и нетопло място - там са ми и ските. В края на сезона слепвам коланите от двете страни на лентата, за която говориш, навивам и оставям в хладилника до другия сезон. Ако не съм ги надрал, спокойно изкарвам 3 сезона с един комплект колани без да имам проблеми с лепилото. Обичайно при няколкодневен преход си нося и втори комплект.
Имам и ски с колани, които са с кука отзад, но рядко ги ползвам и предимството им (така мислех навремето) при многократна употреба през деня намирам за отживелица - просто бъди внимателен към коланите, когато ги сгъваш и почиствай добре ската преди обратното поставяне на коланите (проста кърпа върши чудеса). Докато пантиш не гази мокри петна за да избегнеш обледяване и т.н.
Може би най-важното - създай си категоричен навик да провлачваш (пързаляш) ските при пантене, а не да ги повдигаш. Ако трябва - повтаряй си го докато се движиш - масово наблюдавам носачи на ски, които се чудят после защо са неспасяемо бавни и уморени.
Практикувай, оглеждай се как го правят другите (лесно се вижда кой-как) и ще се научиш Smile
Вто Дек 13, 2016 3:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Дидо благодаря! Тъкмо се чудех защо са толкова скъпи тези калъфи при положение, че на моите колани калъфа не е нищо особено.

rumen radev написа:

Ако не закачаш коланите и отзад на ските, струва си да си създадеш навик да ги отлепяш без да сваляш ските от краката - из нета ще си намериш клипче или просто виж на живо от някой как става.
Не ползвам лентата през сезона - просто сгъвам на две колана и го слепвам откъм зоната с лепилото. После навивам и пъхам в якето пред гърдите (няма как да изпаднат коланите защото съм със закопчан поясен колан на раницата) - когато правя няколко качвания или прибирам в раницата - когато си тръгвам. През сезона - съхранявам на сухо, сенчесто и нетопло място - там са ми и ските. В края на сезона слепвам коланите от двете страни на лентата, за която говориш, навивам и оставям в хладилника до другия сезон. Ако не съм ги надрал, спокойно изкарвам 3 сезона с един комплект колани без да имам проблеми с лепилото. Обичайно при няколкодневен преход си нося и втори комплект.
Имам и ски с колани, които са с кука отзад, но рядко ги ползвам и предимството им (така мислех навремето) при многократна употреба през деня намирам за отживелица - просто бъди внимателен към коланите, когато ги сгъваш и почиствай добре ската преди обратното поставяне на коланите (проста кърпа върши чудеса). Докато пантиш не гази мокри петна за да избегнеш обледяване и т.н.
Може би най-важното - създай си категоричен навик да провлачваш (пързаляш) ските при пантене, а не да ги повдигаш. Ако трябва - повтаряй си го докато се движиш - масово наблюдавам носачи на ски, които се чудят после защо са неспасяемо бавни и уморени.
Практикувай, оглеждай се как го правят другите (лесно се вижда кой-как) и ще се научиш Smile

Това съвпадение на имената ли е, или президента е пантаджия? Very Happy
Също благодаря! Горното ми показва, че добре съм се ориентирал в "кафето на БАССЕС". Понеже не знам дали ще ми понесе пантенето( то всъщност е проблем на Цецо де) не съм скочил на ново и съвременно. Само коланите са нови, 100% мохер със задна закопчалка. Ските ми са 180 см. Между 177 и 170 избрах късите колани. В неделя ще тествам екипировката.
За сега май имам само един въпрос. Трябва ли да си вземам вакса за коланите против полепване на сняг при положение, че са нови?

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Вто Дек 13, 2016 10:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
От изкуствена коприна (Спандекс) са, а и марката се води марка...

rumen radev, виждал съм лепенето колан за колан да сваля лепило при опит за разлепяне, та го препоръчвам само при краен зор - да речем загубена лента.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Дек 13, 2016 11:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3034

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
От изкуствена коприна (Спандекс) са, а и марката се води марка...

rumen radev, виждал съм лепенето колан за колан да сваля лепило при опит за разлепяне, та го препоръчвам само при краен зор - да речем загубена лента.

Пир мен това е редовна практика/колан салева, лепило - вероятно колтекс/. Затова - двата колана и между тях лентата, плюс резервна туба помока и беж..
Чет Дек 15, 2016 9:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumen radev



Регистриран на: 17 Ное 2013
Мнения: 192

Мнение Отговорете с цитат
Сигурно сте прави dido и vladoff.
Просто моят опит е друг - личен и приятелите наоколо. Преди време имахме случай на останало лепило по ските, но това си беше човешка грешка. На около три години си купувам нови колани, старите стават резерва. Но имам такива и на 7-8 (може и по-стари да са) години, миналата седмица ги сложихме на ски и сработиха.
Сега съм със синия мохерен колтекс от Алпи, предполагам лепилото е стандартното за колтекс.
Мисля, че най-важно е да се поддържа чиста лепилната повърхност - от сняг, от пипане с ръкавици и др. мъхести неща. След достигане горе и решение за почивка преди спускане, добре е да се смъкват веднага коланите, а не да се оставят на ските и други ей такива прости неща - чиста и суха ска преди залепване (и салфетка върши работа), да не се мокрят коланите и т.н. Не нося лента/и, лепило щото не ми се е налагало. Не движа и много често, наистина, правя трийсетина дни на сезон, но това са все съвети, които от хора около мен съм получил.
Чет Дек 15, 2016 2:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Ново 20 Отговорете с цитат
Днес оставих ските да ги сервизират и след мен е минал ПСС-ар и авторитетно заявил, че на туринг ски вакса не се слагала. Създавала проблеми с коланите. Имали нещо вярно в това?
Вторият ми въпрос е колко градуса е ъгълът на кантовете?

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Чет Дек 15, 2016 7:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov