ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Джангал
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Джангал
Автор Съобщение
emilrux



Регистриран на: 16 Юли 2009
Мнения: 2

Мнение Джангал Отговорете с цитат
Здравейте! Моля за малко помощ - решили сме да качим Джангал, като тръгнем от х. Безбог. Лошото е, че никой от компанията не е достатъчно запознат с района. Събрах информация от интернет, разни книжки и познати, ще ми се да попитам и тук. В Уикипедия.бг пише, че най-лесната пътека е от самодивските езера, на няколко места прочетох, че е до Дженгала няма маркирана пътека ... какво ще кажете - някой качвал ли се е, има ли маркировка, откъде се минава? Ще бъда много благодарен за всякаква помощ Smile


Последната промяна е направена от emilrux на Чет Юли 16, 2009 5:11 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Юли 16, 2009 8:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Маркирова има, едни оранжеви точки. Започват нейде от седловината между Момини двори и Валявишки чукар до подножието на върха, където пътеката догоре става ясна. От Момини езера (Самодивски) също става. Където са долните, големите 3 локви, може да се изкачите по камънаците до портата между джАнгал и Момини двори. От портата до оранжевите точки се слиза 20-30 м и се потегля по тях. Може и директно от Попово езеро, но е добре да има там вече някой да ви насочи, за да не заорете в скаляците.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Чет Юли 16, 2009 11:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Ето една малко нескопосана картинка с гледка към едно от Момините езера (които ти наричаш Самодивски) и част от източната стена на Джангала (дясно на картинката). Скалата, която стърчи леко в ляво от Джангала - оттам започва пътеката нагоре. А улеят над езерото е този, по който може да се качите нагоре. Горе вече се минава от западната страна на тия чуки надясно от улея.



От другата страна са вече оранжевите точки (които трябва да ги потърсите, че на първо четене не се виждат ясно), за които спомена Спиди.

_________________
Чет Юли 16, 2009 2:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Kat написа:
... Скалата, която стърчи леко в ляво от Джангала - оттам започва пътеката нагоре. ...



Пътеката за Джангала всъщност започва от самото Попово езеро, маркирана е доста нагъсто с каменни пирамидки.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Юли 16, 2009 2:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Исках да кажа, че оттам започва доста ясно изразена пътека. Иначе пътеки може да си намериш навсякъде и каменни пирамидки също. Ама като за първи път може доста здраво да се омотаеш.

_________________
Чет Юли 16, 2009 2:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Ясно изразената пътека започва от Поповото езеро както ти казах. Специално на север от Момините (Самодивски) езера други явни пътеки, маркирани с пирамидки, няма (с изключение на една къса пътечка, която тръгва от Момините езера и се включва в горната).

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Юли 16, 2009 3:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
emilrux



Регистриран на: 16 Юли 2009
Мнения: 2

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички! Ще преценим откъде да минем, само дано намерим маркировката - дали тази с пирамидките или оранжевата Smile
Чет Юли 16, 2009 5:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ribar



Регистриран на: 15 Юли 2009
Мнения: 29
Местожителство: Bansko, BG

Мнение Отговорете с цитат
И един въпрос,без да прозвучи кат заяждане.
Tа откога самодивските езера се наричат Момини езера?
И изобщо кой ги дава тея имена официално?

Извинявям се за спаменето.
Пет Юли 17, 2009 4:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
ribar написа:
И един въпрос,без да прозвучи кат заяждане.
Tа откога самодивските езера се наричат Момини езера?
И изобщо кой ги дава тея имена официално?

Извинявям се за спаменето.



Хубав въпрос е това. Ще ги подкарам в обратен ред, че ми е по-лесно със самодивските неща, с които ще започна.

Името Самодивски езера се появява на белия свят през 1970 г. на стр. 116 във второто преработено и допълнено издание на пътеводителя на Никола Миронски, Атанас Вълчев и Владимир Попов. Там пише така; цитирам: "Тук пресичаме пътечка, която идва от разположените вляво четири малки Валявишки езера и слиза стръмно по ронливия склон на Дженгал до трите Самодивски езера в Кралевдворския циркус".

В това изречение има 4 грешки, но това е друг въпрос.

Тъй. Връщам се 10 г. по-рано, през 1960 г., когато е първото издание на пътеводителя на Пирин с автори Никола Миронски и Атанас Вълчев (липсва В. Попов). Там, в това първо издание, на стр. 89 пише пък следното; цитирам: " Върви се край потока и се навлиза в циркуса. Той представлява една висока тераса, в която на различна височина са разхвърлени седем малки, но красиви езера - Кралевдворските езера."

От второто издание се разбира, че езерата от седем са станали три и че са си сменили името. В пътеводителите от 1956 и 1929 г. такива имена Кралевдворски и Самодивски няма. Тук идва отговора на половината ти въпрос. Изхождайки от книгите рождения ден на Самодивските езера е 1970 г. официално, тъй като щом е допуснато от строгия навремето редакторски поглед, значи се е официализирало по един или друг начин.

През 70-те и началото 80-те г. на миналия век по книгите езерата се срещат и Кралевдворски и Самодивски. От средата на 80-те до около 2007 г. само Самодивски се посочват. Толкова за самодивските неща за момента.

От 2007 г. по форумите се заговори за Момини езера, а в книга това название се завърна от небитието миналата година. Казвам върна от небитието, тъй като това е много старо название на тези езерца и не бих могъл да кажа кога му е рождения ден за разлика от Самодивски и Кралевдворски. Как и по какъв начин името Момини вързкръсна от забравата ще ми е трудно да обясня накратко. Трябва ми 1 час да пиша поне. Но, все пак откъде идва названието момини накратко.

Знае се от преданията и легендите (ама тия от старите хора разказани, не поръчковите съчинени средата на миналия век), че сестрата на бог Перун живее в т.нар. Момини градини, които се намират в това малко циркусче, където са коментираните езера. От тия момини градини идват във времената названията Момини двори и Момини езера. За съжаление по разни причини върху тези хубави предания се посегна и момините градини бяха обърнати в самодивски с идеята да се осъществят едни задни цели и намерения, които също няма да коментирам.

И накрая обобщение. Това е в общи линии. Ясен е периода на пръкване на името самодивски. Не е ясно това на Момини, понеже иде от древността.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Юли 17, 2009 9:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
Момини двори и Момини езера са наименованията с които аз ги зная от моя дядо, баща ми, други хора
Пет Юли 17, 2009 9:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
elena



Регистриран на: 11 Юни 2009
Мнения: 134
Местожителство: Г.ДЕЛЧЕВ

Мнение Отговорете с цитат
смея да кажа, че имам опит в изкачването на Джангала и смятам , че маршрута не е труден, но не е маркиран с боя/само тук-там има пирамидки от камъни/.тръгваш по пътеката от Безбог над Попово езеро и още в началото се обръщаш с лице към върха.погледа ти проследява възможната пътека нагоре, която криволичи наляво , надясно и точно преди последното изкачване преминаваш отдясно през един улей, излизаш на западната страна на върха и веднага отиваш горе .слизането правиш като продължиш покрай и по билото и над Самодивски езера слизаш по един от улеите.този вариант мене ме устройва най-добре.ще се радвам , ако са полезни моите съвети.УСПЕХ!

_________________
В ПЛАНИНАТА Е КРАСОТАТА НА ЖИВОТА.
Пет Юли 17, 2009 11:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение AIM Адрес MSN Messenger
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Едно уточнение. По въпроса за названията аз ползвам местните хора, но не всички, а тези които са живели там - били са овчари, дървари, горски работници, като нещата се проверяват разбира се. Момините езера и околността (Попово ез., Демирлкапия, Джангалица, Рибни ез. т .н.) са землище на селата Обидим и Кремен. Аз лично тези имена ги знам от тях, в случая от овчари. Информация от жители на Добринище и Банско ползвам само за техните си землища.

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Юли 17, 2009 11:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Speedy написа:
Информация от жители на .............. и Банско ползвам само за техните си землища.

А така - да се напивааа на Тодорова орница Alcohol
еле на Караманица Cool

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пет Юли 17, 2009 11:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
ма имената Момини двори и Момини езера аз ги знам от жители на Банско Laughing
Пет Юли 17, 2009 11:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
albena Smile написа:
ма имената Момини двори и Момини езера аз ги знам от жители на Банско Laughing


Още по-добре! Имаме си дето се вика и потвърждение от комшиите. Laughing

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пет Юли 17, 2009 11:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov