ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ждрелото на Ерма

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Ждрелото на Ерма
Автор Съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1508
Местожителство: Хасково

Мнение Ждрелото на Ерма Отговорете с цитат
Днес се замъкнахме чак на сръбската граница като част от програмата "Да не остане нищо невидяно". Не съм фен на екопътеките, но не ми се газеше размекнат сняг по Пирин и незнайно как се сетих за каньона на Ерма, дето никога не съм го виждал. Рано сутрин се измъкнахме от Разлог и изпреварвайки почти всички, успяхме да разгледаме каньона, избягвайки навалицата.
Мястото е симпатично, започнато е някакво култивиране на района, което не е стигнало далеч. Има изграден посетителски център, който още не работи. Самите скали не ме впечатлиха особено. Триградските са доста по-големи и поне каньонът е по-дълъг.
Изкопан е тунел в скалите, няма прозорци към реката, не е осветен. По екопътеката има табла и пейки. Дърветата тъкмо се разлистват, още сивее, но пък самите скали се виждат по-добре.
Местните се опитват да внушат на "чужденеца", че думите на Алеко, казани за скалите при Погановския манастир, се отнасят за Трънското Ждрело на Ерма. Замълчавам деликатно, уж излъган, после офейквам. Чакат ме 300 километра до Хасково. Е, на паркинга, още докато се обувахме, пристигна семейство от Бургас, тях ги чака още по-дълъг път.
Малко снимки:
http://tortomanin.snimka.bg/mountain/jdreloto-na-erma.904309
Нед Апр 03, 2016 7:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Екопътеката не е само това Отговорете с цитат
Тортоманин, завиждам ти за екскурзията! От години не съм ходил натам, макар че съм трънски зет. Ама без кола, ето че 70-те километра от София са повече отколкото от Хасково или Бургас. Красиви места сте посетили, но защо не видях да сте се качили на върха над ждрелото? Заслужава си - там е досущ орлово гнездо! Едно малко допълнение за тунела: той все пак не е компонент на екопътеката, а е копан заради връзката със селата оттатък Трън. Забележете, че скалата е къртена на ръка от трудоваци! А баш екопътеката само започва от Трънското ждрело, защото завършва след 15 километра на Ябланишкото ждрело край село Врабча. Мечтая да я мина таз пътека, но само си оставам с мечтите и въпросите: ако някой е минавал наскоро, в какво състаяние е тя? Защото на някои снимки се виждат дървени мостове, които неминуемо изгниват, ако не се подновяват.
Нед Апр 03, 2016 10:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mitkom



Регистриран на: 14 Сеп 2007
Мнения: 19
Местожителство: Sofia

Мнение Re: Екопътеката не е само това Отговорете с цитат
"... Ябланишкото ждрело край село Врабча." Може би имаш в предвид с.Банкя..
Пон Апр 04, 2016 1:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zarezan



Регистриран на: 24 Фев 2014
Мнения: 23
Местожителство: Опака

Мнение Re: Екопътеката не е само това Отговорете с цитат
Сотиров написа:
Тортоманин, завиждам ти за екскурзията! От години не съм ходил натам, макар че съм трънски зет. Ама без кола, ето че 70-те километра от София са повече отколкото от Хасково или Бургас. Красиви места сте посетили, но защо не видях да сте се качили на върха над ждрелото? Заслужава си - там е досущ орлово гнездо! Едно малко допълнение за тунела: той все пак не е компонент на екопътеката, а е копан заради връзката със селата оттатък Трън. Забележете, че скалата е къртена на ръка от трудоваци! А баш екопътеката само започва от Трънското ждрело, защото завършва след 15 километра на Ябланишкото ждрело край село Врабча. Мечтая да я мина таз пътека, но само си оставам с мечтите и въпросите: ако някой е минавал наскоро, в какво състаяние е тя? Защото на някои снимки се виждат дървени мостове, които неминуемо изгниват, ако не се подновяват.

Ех Сотиров, какво знаете Вие, ами то в Хасково, ждрело до ждрело, връх до връх, за какво им е да се морят... Smile

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1%80%D0%BC%D0%B0
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D1%8A%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE_%D0%B6%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%BE
http://www.temanews.com/index.php?p=tema&iid=190&aid=4864
Smile Wink Smile

_________________
Продължавай напред... !!! ЦИТАТ
Вто Апр 05, 2016 12:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1508
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Явно има още "засегнати" от отношението ми към този обект. Ами, отговорът защо е така се съдържа тъкмо във "величествените" размери на обекта, посочени точно в цитираните от Зарезан източници:

"След около 300 m е най-тясната му част (дължина около 100 m и ширина 5 m), където надморската височина е около 650 m, след което проломът малко се разширява и оградните му склонове стават сравнително наклонени. Завършва югозападно от малкото село Богойна на 630 m н.в.
Реката се е всякла на около 120 m в горноюрските варовици и оградните склонове са стръмни, на места отвесни."
Не споря, че около Хасково няма читави върхове и каньони. Затова съм се присадил в Разлог, където има достатъчно, поне по българските представи.
Вто Апр 05, 2016 7:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Трънските ждрела Отговорете с цитат
Възможно е да бъркам селото в края на трънската екопътека - Банкя вместо Врабча. Бил съм един-единствен път, отивайки откъм Бутроинци през полето. Попаднах направо в дъното на каньона. Там скалите са наистина величествени, съвсем гладки и с особен червеникав цвят(може да е било и от слънцето). Помня, че долу имаше пещера и вътре в нея направо от камъка извираше буен поток с ледена вода. Вълнуващо място!

А размерите рядко имат определящо значение за красотата. Често с гордост посочвам, че Скакавишкият водопад е висок 53 метра, докато Ниагарският е само 51, но това доказва ли нещо? Важно е да се радваме на онова, което си имаме, че си е наше! Very Happy
Вто Апр 05, 2016 9:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:
Явно има още "засегнати" от отношението ми към този обект. Ами, отговорът защо е така се съдържа тъкмо във "величествените" размери на обекта, посочени точно в цитираните от Зарезан източници:

"След около 300 m е най-тясната му част (дължина около 100 m и ширина 5 m), където надморската височина е около 650 m, след което проломът малко се разширява и оградните му склонове стават сравнително наклонени. Завършва югозападно от малкото село Богойна на 630 m н.в.
Реката се е всякла на около 120 m в горноюрските варовици и оградните склонове са стръмни, на места отвесни."
Не споря, че около Хасково няма читави върхове и каньони. Затова съм се присадил в Разлог, където има достатъчно, поне по българските представи.


И ние така преди години се засилихме да видим ждрелото. Естествено няма как да се сравнява с изкачването на Даутов връх Smile ... Ами трябваше да попиташ преди да запалиш Волвото..! А иначе има една заградена кота, която може би е най-високата точка на екопътеката...


https://www.facebook.com/photo.php?fbid=3460895609503&set=a.3460851728406.2122595.1484312282&type=3&theater
Вто Апр 05, 2016 10:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1508
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Е, Сотиров, когато говорим за водопади и тяхната величие, сигурен съм, че височината трябва да се умножава по количеството падаща вода. Иначе с една бутилка минералка периодично ще организирам Вихренски водопад.
Ниагара отстъпва на Виктория като размери, но е имал късмета да се случи в "правилната" държава и да придобие по-голяма известност.
Другото е стар спор за размера - има или няма значение.... Аз разсъждавам като слон. Размерът винаги има значение. Мога да кажа и другото - няма значение, важното е да е голям. Това донякъде е начин на мислене. Приятелите ми знаят, че с изключение на идеята да ям голям бой, всичко голямо ми харесва.

Румба, това нещо във Фейса не се отваря. Вероятно е старичко.
Сря Апр 06, 2016 6:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
JWalker



Регистриран на: 21 Авг 2007
Мнения: 282
Местожителство: Ботевград

Мнение Отговорете с цитат
Трънското ждрело е най-добре да се посети в началото на май, когато цъфтят люляците.
А доколкото съм чувал, тунелът е правен за теснолинейна ж.п. линия до Пирот…

_________________
Щастие за всички даром и никой да не бъде пренебрегнат!
Редрик Шухарт
http://www.redmine.org
Нед Апр 17, 2016 10:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
tomaraya



Регистриран на: 18 Сеп 2011
Мнения: 125
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Това за тунела е вярно , както и за люляците , но не и тази година - предполагам вече са в зенита си !
Пон Апр 18, 2016 4:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
excalibur



Регистриран на: 30 Юли 2009
Мнения: 681
Местожителство: гр.София

Мнение Отговорете с цитат
tortomanin написа:

Румба, това нещо във Фейса не се отваря. Вероятно е старичко.


Публично е вечеSmile
Чет Апр 21, 2016 4:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1508
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
https://www.standartnews.com/balgariya-obshtestvo/trn-obyavi-bedstveno-polozhenie-448932.html
Ерма е подивяла.

"Снимка БГ" се скапва, трябва да обновя кадрите.
Пон Яну 11, 2021 2:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov