ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Задачка-закачка за планинарите
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Задачка-закачка за планинарите
Автор Съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
Не, не греша приятелю. Или не си прочел внимателно или не си разбрал написаното. Къде точно видя знак за равенство? Питам, щото не знаех, че ги намирам за равнозначни. Даже точно обратното съм написал.
Пет Апр 08, 2016 2:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Може би не съм разбрал правилно.

Planinar, написал си, че според тебе: "между мен и „туристите” има голяма разлика и тогава почнах да зова себе си „планинар”.

Десетина години по-късно, първо постепенно, а после и чувствително, количеството на „планинарите” започна да се увеличава за сметка на „туристите”. "

Аз го тълкувам така: Първоначално си смятал, че туризъм е равно на планинарство. След това си забелязал, че има разлика между двете. И накрая си започнал да смяташ, че туризъм и планинарство са различни неща и че трябва да има отделна организация БПС, занимаваща се с планинарството (по подобие на БТС, занимаващ се с туризма).

Според мен - и не само според мен - планинарството е вид туризъм. Но не всеки туризъм е планинарство.
Или с други думи - всеки планинар е турист. Но не всеки турист е планинар. Wink

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Пет Апр 08, 2016 2:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
Аз го тълкувам така: ......
Грешно тълкуваш. Нещото, което правим е едно и също (начина е различен). Темата на дискусията е как го наричаме "туризъм или планинарство"

stefan_iliev38 написа:
Според мен - и не само според мен - планинарството е вид туризъм. Но не всеки туризъм е планинарство.
Или с други думи - всеки планинар е турист. Но не всеки турист е планинар. Wink
Аз нещо не разбирам за какво точно спорим. Не оспорвам това твърдение.
Пет Апр 08, 2016 3:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Да си кажа и аз мнението, че нали е моя темата Smile

Ще ме извиняват онлайн тълковните речници, но планинар не е "турист, който обича да ходи на планина"... Да, така е лесно да се напише, когато не си в средата и просто се опитваш да си обясниш думата. Интересно, дали в някакви по-сериозни речници ще излезе нещо по-добро?

За мен планинар и турист се отнасят както пътешественик и турист. Това е морална категория и не е свързана с това колко може да ходиш и катериш.

Туриста е на гости, навсякъде, където ходи. Той по принцип е притеснен (дали ще му е добре, за успеха на пътуването, за здравето и целостта си, да не го минат). Той търси комфорта, храната която обича, класическите удоволствия. Туриста измерва нещата в пари и внимателно чете програмата (той винаги има написана програма от някой друг). Туриста не знае как да се държи на местата където ходи, той е като чуждо тяло там, не може да се слее със средата.

Планинаря се чувства в планините като у дома. Той знае как да се държи там, знае какви са правилата (в хижата, по пътеката, на върха). Познава историята и природата на планините, интересувао се от тях. Спокоен и щастлив е когато е горе, това е важното за него, приема с усмивка битовите несгоди и лошото време (какво би могъл да направи против това, и има ли смисъл да си разваля настроението докато е в Планината). Толерантен е към другите в планината. Ако направи забележка, то тя трябва да има ефект, а да не е просто заяждане. Познава възможностите си и знае какво иска да направи.

Виждал съм хора, които са планинари по рождение, генетично, без никога да са стъпвали в планината. Като попаднат там се чувстват добре и не дразнят другите. Обикновено се връщат пак Smile

Друга бира са спортистите в планината, стават все повече. Не са толкова лоши, ама ме дразнят малко, сигурно щото ходят и катерят повече от мен Smile Smile Smile
Пет Апр 08, 2016 9:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение От тълковния речник Отговорете с цитат
Не е изчерпателно определението, но май визира една съществена разлика между туриста и планинаря: "Планинарят е турист, който ходи по високите планини." Щото, нали разбирате, и обикалящите Париж с автобус са "туристи". Характеристиките, с които допълвате понятието, мисля, че са производни от тази съществена разлика. Защото туристът, който прескача от хижа на хижа край сервираната маса, евентуално с джипа си, невинаги ходи по високите планини. А пък ако действително ходи, което означава с раница на гърба и готов на всякакви природни несгоди, тогава си е планинар и отношението му към планината не е просто "балкантуристко".
Пет Апр 08, 2016 10:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:

Туриста е на гости, навсякъде, където ходи. Той по принцип е притеснен (дали ще му е добре, за успеха на пътуването, за здравето и целостта си, да не го минат). Той търси комфорта, храната която обича, класическите удоволствия. Туриста измерва нещата в пари и внимателно чете програмата (той винаги има написана програма от някой друг). Туриста не знае как да се държи на местата където ходи, той е като чуждо тяло там, не може да се слее със средата.

Извинявай, ако съм рязка, но това което си написал са пълни глупости. Много туристи пътуват без да са притеснени от планове, пари и нуждата от комфорт. Например хващат раничката, самолета (автобуса, влака) и на място си намират място за спане, пазаруват от нормални магазини, хранят се в кварталните заведения (където между другото е всеизвестно че храната е по-добра, отколкото в туристическите), пътуват с градския транспорт и изобщо чудесно се вписват в средата. Също така сами си пишат програмата, доколкото има такава, защото понякога най-хубаво е да си обикаляш като муха без глава и хубавите неща сами те намират Smile
Та ревизирай си определението за турист. Като водач сигурно имаш професионалното задължение да се срещаш само с хора като описаните от теб, но да знаеш, че има и друг тип туристи.
За определението ти за планинар също не съм съгласна, защото аз винаги мрънкам като е лошо времето Wink Смятам, че трябва да снишиш малко летвата, иначе то 10 човека планинари ще останат по това определение - любознателни, усмихнати, толерантни, реалисти... хм, може и по-малко от десет да са Laughing

Сотиров написа:
Не е изчерпателно определението, но май визира една съществена разлика между туриста и планинаря: "Планинарят е турист, който ходи по високите планини."

А какво значи "високата планина"? Колко висока?

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пет Апр 08, 2016 11:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Интересна дискусия се оформя. Сега остава да кажете и каква е разликата между планинарство и туризъм: Wink

Моята теза е, че планинарството е вид туризъм. Както и че планинарят е вид турист.
Тази теза е подкрепена от определенията в тълковните речници и от болшинството хора около мен:
От Институт за български език - Речник за българския език и Читанка - Речник

Туризъм:
1. Вид групов спорт, свързан с пътуване сред природата, обикновено пеш.
2. Пътешествие до други населени места или държави с развлекателни или познавателни цели.

Турист: Човек, който се занимава с туризъм.

Планинарство: Излети и туризъм по планините.

Планинар: Мъж, турист, който обича да прави преходи, излети в планината.
Планинарка: Жена планинар.

Излет:
Излизане всред природата за разходка, обикновено за не повече от един ден; екскурзия.
Разходка сред природата за един ден.

Разходка: Ходене пеша или кратко пътуване с цел отдих, почивка, забавление на открито.


Що се отнася до мнението на Planinar, Mom4i и Сотиров, моето мнение е, че те описват РАЗЛИЧНИ ТИПОВЕ планинари, тоест РАЗЛИЧНИ ВИДОВЕ туристи. Но все пак - туристи. Wink

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Пет Апр 08, 2016 11:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000 написа:
mom4i написа:

Туриста е на гости, навсякъде, където ходи. Той по принцип е притеснен (дали ще му е добре, за успеха на пътуването, за здравето и целостта си, да не го минат). Той търси комфорта, храната която обича, класическите удоволствия. Туриста измерва нещата в пари и внимателно чете програмата (той винаги има написана програма от някой друг). Туриста не знае как да се държи на местата където ходи, той е като чуждо тяло там, не може да се слее със средата.

Извинявай, ако съм рязка, но това което си написал са пълни глупости. Много туристи пътуват без да са притеснени от планове, пари и нуждата от комфорт. Например хващат раничката, самолета (автобуса, влака) и на място си намират място за спане, пазаруват от нормални магазини, хранят се в кварталните заведения (където между другото е всеизвестно че храната е по-добра, отколкото в туристическите), пътуват с градския транспорт и изобщо чудесно се вписват в средата. Също така сами си пишат програмата, доколкото има такава, защото понякога най-хубаво е да си обикаляш като муха без глава и хубавите неща сами те намират Smile
Та ревизирай си определението за турист. Като водач сигурно имаш професионалното задължение да се срещаш само с хора като описаните от теб, но да знаеш, че има и друг тип туристи.
За определението ти за планинар също не съм съгласна, защото аз винаги мрънкам като е лошо времето Wink Смятам, че трябва да снишиш малко летвата, иначе то 10 човека планинари ще останат по това определение - любознателни, усмихнати, толерантни, реалисти... хм, може и по-малко от десет да са Laughing

Сотиров написа:
Не е изчерпателно определението, но май визира една съществена разлика между туриста и планинаря: "Планинарят е турист, който ходи по високите планини."

А какво значи "високата планина"? Колко висока?


Ами описаните от теб туристи са си направо пътешественици, а не туристи Smile Не си схванала май разликата... Планинарят просто е пътешественик в планините. А всъщност какъв смисъл има кой как се нарича? И колко е висока планината?
Мрънкай по-малко Мариана и по малко подскачай, ще се доближиш повече до планинарството Smile Нещата всъщност не са дискретни, като нули и единици, прехода е плавен, виж колко готино го е описал planinar...
Пет Апр 08, 2016 11:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
В едно друго хоби, риболова, стана модно да се делят на риболовци и рибари. Риболовците се закичиха с нюанси на елитаризъм - ловят риби със скъпи такъми, после я цункат, извинят и се пък я пуснат в реката. Ония пък, без грам елитаризъм, дето не искат да се цАлуват с риби и видиш ли - предпочитат ги пържени с бира - взеха да ги водят прости рибари.

Та за мене планинар, планинец и турист са плод на също такова изкуствено деление, целящо да раздели хората с щипка елитаризъм.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Апр 08, 2016 11:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Съгласен.

Ама разни хора има в планините, трябва някак си да различаваме едните от другите. Е така, за вътрешна употреба поне Smile За да спестим излишни думи и обяснения...

Примера с рибарите и риболовците го има и в много други сфери. Мен затова ми стана интересно кога се е появила думичката "планинар", което не е ни турист, ни алпинист. Отдавна е било (сравнително), хората не са били още толкоз изтрещели...

Поизясних си нещата аз, приключвам с темата. За значението - всеки да влага каквото иска, умный поймет а дурак обойдется и так Smile
Пет Апр 08, 2016 11:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:

Ама разни хора има в планините, трябва някак си да различаваме едните от другите.

Трябва, щото при необходимост по-тъмнозелените планинари да слязат да бутат лифта Laughing

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Съб Апр 09, 2016 12:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Re: Планинари и туристи Отговорете с цитат
planinar написа:
Нека споделя моите собствени (и субективни) наблюдения по темата. Те обхващат периода след 1986г.
Тогава по планините обикаляха „туристи”, основно организирани - т.н. екскурзионно летуване.

Някъде в началото на деветдесетте осмислих, че между мен и „туристите” има голяма разлика и тогава почнах да зова себе си „планинар”.

Десетина години по-късно, първо постепенно, а после и чувствително, количеството на „планинарите” започна да се увеличава за сметка на „туристите”.

Не е случайно, че организацията твърдяща, че се занимава с въпроса се зове „Туристически съюз”. Отдавна е видима е пропастта между ходещите по планини и тази организация и се питам, не е ли време за БПС?
Още един щрих от моя поглед върху нещата: В нета до 2006 се подвизавахме в "Клуб туризъм" на dir.bg. Сега сме "Планинарски форум"
Думите и смисъла, който те носят имат значение. Разликата/ нюанса може да е малък, но го има.
Съб Апр 09, 2016 12:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Името на настоящия форум е "Планина". Обяснено е и за какво е форума - "Всичко за планината".
Винаги съм тълкувал планинарски форум именно така - форум за планините. А не за планинарите...

П. П. А алпинистите планинари ли са? Или туристи? Или и двете? Wink

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Съб Апр 09, 2016 12:38 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Планинарю: Говориш неща които и аз споменавам. Останалите не ги разбрах.
Стефан вообще. Нима туристи. Ни алпинисти. Те са отделни племена.
Съб Апр 09, 2016 12:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Туристи и планинари Отговорете с цитат
Мариана, цитирал съм Тълковния речник. Ако аз бях писал статията, нямаше да фигурира уточнението "високи" планини. Планинарят е планински турист и нищо повече. Така разбирам аз нещата. А планината може и да е хълм. Вероятно разделението е възникнало по времето, когато туризмът е добил много форми - воден туризъм, автобусен туризъм и т. н. Качествените оценки от типа на "рибар - риболовец" са интересни, но едва ли са съществени за нас туристите-планинари. Впрочем на "ловец" коя е двойката? Месар?
Съб Апр 09, 2016 1:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 2 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov