ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Врачански балкан: Лакатник - х. Пършевица - гр. Враца

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Врачански балкан: Лакатник - х. Пършевица - гр. Враца
Автор Съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Врачански балкан: Лакатник - х. Пършевица - гр. Враца Отговорете с цитат
За първи път бях в тази планина. Ето и фотоотчета: https://picasaweb.google.com/110077264394701844198/1617042016?noredirect=1

Имам някои въпроси към знаещите.
Има ли непрекъсната червена маркировка между х. Пършевица и Лакатник (слизането на асфалта)?
Има ли непрекъсната жълта маркировка между х. Пършевица и х. Пробойница, минаваща през с. Дружево?

Моите наблюдения от оня ден са, че червената приключва курса при този нов навес, откъдето по маршрута донякъде успях да проследя жълтата. След овчарника преди м. Коритата тя беше мацната тук там по коловата маркировка, но и тя в крайна сметка приключи курса на вр. Пършевица. Е, оттам вече дигнах ръце и колкото и да имах добро желание, се предадох в ръцете на бирата... Писна ми от безумия, на които се нагледах с две думи. Сковали един тон информационни табла, пейки и още по-безумни навеси, а най-важното куца, та куца... Всъщност нищо ново под слънцето...
Сря Апр 20, 2016 6:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ето още няколко въпроса към знаещите или материал за размисъл за хора, които биха искали да помогнат за развитието на картата BG Mountains.

1. В момента има ли някаква маркировка от х. Пършевица за с. Миланово и с. Лакатник или от нея са останали само началните табели до хижата?

Не знам, дали се вижда добре на снимките, но смятам, че първоначалният цвят на маркировката е бил червен, след това отгоре му е нанесена жълта боя.

Същите табели в посоката, в която сочат - с жълто съм дал трасето на видимо утъпкана пътека.


Според информационните табла на ПП Врачански балкан има такава маркирана пътека, носеща името Маршрут 9.

След активация на връзката към снимката, последната трябва да се изтегли, за да се разгледа на максимална резолюция 4912 Х 3264 пиксела.
Аз такава пътека обаче не видях на местността. Видях сбирщайн и то прекъснат от червена и жълта маркировка, като от тях само червената беше проследима от Лакатник до споменатия в предишното ми мнение навес. Жълтата е гола вода и кал по ушите. То затова и не можахме да слезем по нея към хижата. После вече ме хванаха бесовете и не пожелах да се върна обратно нагоре по нея от хижата.



2. Жълтата маркировка, която е видимо сравнително нова (т.е. не е на 10+ години) започваща от х. Пършевица и добре проследима в буковата гора около хижата продължава ли в южна посока по коловата маркировка или по друго трасе и в крайна сметка свързва ли се тук с жълтата, започваща от с. Оплетня? Защото има и друга възможност, за която се замислям имайки предвид една безлична табела във въпросната букова гора южно от хижата (по жълтата маркировка).


Чет Апр 21, 2016 11:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Добре, че отвори приказка по т. 2.
Забравил съм да кача данни за жълтата марка от Очин дол към заслона нагоре.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Апр 21, 2016 11:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
А защо настоящата тема е в раздел "Всички останали" планини, а не в раздел "Стара планина"?

Ivailo.hr, очевидно не ти е писнало достатъчно от безумия, щом толкова хора не сте взели 2-3 кутии боя и няколко четки за 15-тина лева (бирата, която сте изпили, сигурно е струвала многократно повече) и не сте подновили маркировката, където сте имали възможност.

Преди много време си купих пътеводител от пещера Леденика - "Маршрути на територията на Резерват "Врачански карст" и Природен парк "Врачански Балкан" (реализиран от: Министерство на околната среда и водите Регионална инспекция по околната среда и водите - гр. Враца национално управление по горите Дирекция на Природен парк "Врачански Балкан" - гр. Враца").
Към него имаше и подробна карта с маршрутите, но те не бяха обозначени с цвета на маркировката.

Ето любителски снимки на картата и пътеводителя:

Patevoditel'Marshruti na teritoriyata na Rezervat'Vrachanski karst'i Priroden park'Vrachanski Balkan'

А сега - открийте шестте разлики, както се казва - в пътеводителя маршрутите са 16, а в картата и интернет страницата на "Врачански Балкан" са вече само 10.

Интересното е, че в картата на пътеводителя въпросният маршрут гара Лакатник - с. Миланово - х. "Пършевица" се различава от същия маршрут в сегашната карта на "Врачански Балкан" на интернет страницата. Дали маршрутът се е променил? Дали ще се променя и в бъдеще?

А пък ако се изтегли тракът на въпросния маршрут от интернет страницата на "Врачански Балкан" - загадката става още по-интересна:

http://www.vr-balkan.net/bg/15-g-lakatnik-s-milanovo-h-parshevitsa/



Да се отбележи, че името на трака е с номер 15 - тоест това е старата номерация на маршрута (от пътеводителя), а не новата - 9.

А пък картата на "Домино" може да се вземе само за сведение, но не и за информация: Smile



П. П. Очертава се скоро ходене до хижа "Пробойница", може тогава да се разучи и дали има жълта маркировка към с. Дружево, а защо не и да се поднови същата, поне донякъде.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Чет Апр 21, 2016 2:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Off Topic Ivailo.hr, този пък сайт http://www.img-share.eu откъде го изнамери? И защо ни мъчиш с него? Толкова е неудобен за ползване, че нямам думи. Преди като качваше по руските сайтове, поне излизаха атрактивни рускини Shocked , а сега - нищо. Off Topic
Чет Апр 21, 2016 2:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Re:2 жълта маркировка Отговорете с цитат
Да, забравена е жълтата маркировка. От заслона нагоре се среща до към КМЗ'тата. Снимки:151,153,150,156,161 в албума:
https://picasaweb.google.com/107134206014018464889/KubiliniSteni_110514#
Чет Апр 21, 2016 2:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
Линка е към снимка на картата на Вр Б от 2014, ако е полезна за някой ...

http://dox.bg/files/dw?a=beee2cbdb7

Имам и gps трак на Пършевица - Миланово - Лакатник, ама е мазало и не съм сигурен, че ще помогне кой знае колко.
Чет Апр 21, 2016 3:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Темата може да бъде преместена където трябва. Цопнал съм я в този раздел от разсеяност, за което се извинявам.

Стефане, ти смяташ ли, че бяхме тръгнали с идеята да маркираме нещо?! Още повече пък нещо дето нито го знам, нито съм го проучвал предварително... Просто се опитах нещо да запиша с урудката, да открия някаква логика и т.н., ама в един момент вярно вдигнах ръце, защото му се загуби края, отиде, та се не виде. Каквото можах, въведох като данни. Ако имаш желание, продължавай - с урудка, с четка, както искаш...

За себе си имам няколко хипотези:
1. Имало е стара синя марка по пътеката нагоре към паметника над Лакатнишките скали, до който който има асфалт през мах. Люлякова падина. Видях една синя марка по пътеката на един остър завой (най-северно разположения) на 180 м. северозападно от паметника. След това от паметника по асфалта синята също я има тук там и след мах. Припор се отделя от асфалта и по пътека влиза в с. Миланово. Там като чели свършва, защото по-нагоре сини марки не видях.
2. В с. Миланово ми се мярна една стара жълта марка. Знам я точно къде е, ако някой го интересува, а от коя маркировка е остатък, ако някой има желание, може да се заеме да проучи.
3. От х. Пършевица по трасето на червената, а от 2 дни в Kade.si и на зелената маркировка в посока на Боров камък, има остатъци от още две стари маркировки: синя и жълта. Синята е старата за с. Згориград, минаваща през водопад Боров камък, защото върху табелите там си личи как цветът е бил син, а отгоре му е мацано червено. Имам снимки, но няма да закачам да не дразня никого с тъпите сървъри за закачане на снимки. Апропо, Стефане, дай ми идея къде да закачам снимки, за да не тормозя никого. Старата жълта маркировка след пресичането на реката, на която е водопад Боров камък продължава заедно със зелената до едно билце, западно от вр. Михова могила. Там съм видял за последно жълта марка. Някъде жълтите марки са мацани отгоре със зелена боя, някъде си стоят така (повечето).

Маршрутите пък от пътеводителя и от информационните табла (няколко вида, на всичките имам снимки) въобще няма какво да ги коментирам. Съществуват само на тези две места и в мечтите на някого, но не и на местността. Има дървени табелки с надписи Примерно Околчица 6 на следните места:
http://www.kade.si/#map=19/2622314.78/5337283.81/0
http://www.kade.si/#map=19/2621215.59/5339106/0
http://www.kade.si/#map=19/2621989.13/5339659.96/0
Според дадения от Стефан сайт на ПП и според информационните табла Маршрут 6 е: вр. Околчица – м. Погледец – м. Рашов дол – с. Люти брод, (3ч.) Между трите цитирани от мен места и описанието на маршрута от авторите му, няма никаква връзка освен вр. Околчица, само че в посока на гр, Враца, а не на с. Люти брод. А освен всичко друго тези дървени табелки са толкова нарядко, че човек се чуди, да се смее ли, да плаче ли... И после каква е връзката между тях и туристическата лентова маркировка там?

А ако вземем за пример изминатия от нас през първия ден маршрут: Лакатник - Миланово - х. Пършевица ми иде да се пукна от смях. Какъв маршрут с номер 9 или 15, какви пет лева?! Половината намацано с червено, после има някакво жълто и накрая нищо. А, да, да не забравя, дървени табели нямаше нито с номер 9, нито с 15. Имаше само един нов навес с барбекю - тип ветрилник...

Стефане, повярвай ми, напоследък на доста безумия се нагледах и това ми дойде малко в повече. Разгледай червено, кафяво (лилавата), синята феерия от маркировки в полите на Софийска планина между селата Подгумер и Сеславци и ми кажи какво мислиш по въпроса. http://www.kade.si/#map=15/2607810.59/5281460.08/0
Апропо червената на запад от Подгумер още не е довършена, но някой ден ще я довърша и нея. По тези маркировки почти няма табели. Казвам почти, защото от 10-15 маршрута по не знам колко си километра тук там има и табели, но не повече от 5 нови (аз толкова съм видял). Тези на БТС отпреди 1000 години не се броят. И понеже хората са се постарали да направят маркировки през къра, за да не се загубих докато отидеш от Погумер до Войнеговци през нивята или от Кремиковци до Сеславци пак по такъв начин, се амбицирах да ходя и да ги запиша тези малоумия. Да си ги имаме в картата, ей така за спортна злоба...
Чет Апр 21, 2016 11:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение По точка 2 Отговорете с цитат
Ивайло, по втората ти точка имам едно минаване с колело от преди година, описано тук: http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=9096 Не сме заглеждали цвят на маркировка, но няма как да се сбърка, пътеката е хубава. Като гледам на Домино жълтата пътека от Пършевиц към Очин дол - явно нея сме следвали с колелата. Жалко, че умря Жи пи еса, още на старта. Може би, добри люде могат да подновят маркировката, ама преди това трябва да се изяснят цветовете й. От теб разбирам, че е налична пъстроцветна дъга, едва ли не, по маршрута.

От Лакатник към Миланово може да се трамбоват 8те км по асфалт, с опция за автостоп и леко подсичане на завоите. След отделянето на пътя за Вършец от дефилето има продължително изкачване само направо. Завършва с плавен лек завой, а след него - завой надясно на един мост. Точно при моста пак има табела за Врачанския парк и пише че има пътека от нея към Миланово, но не съм я проверявал и изглежда доста обрасла. Ако човек е с влак до Лакатник, най-удачно е да се мине покрай Пещерата (кръчмата и Темната дупка...) от там по пътеката към Алпийската поляна, къщичката на скалите и катерачните обекти. Хубавата пътека, макар и с объркана маркировка не може да се обърка. Покрай кръста на загиналите туристи, след това до паметника Септемврийци. От него или по асфалта само - през махалите и се излиза на 2 км преди Миланово на пътя Лакатник - Вършец (все едно да минеш по двата катета - само асфалт и по-дълго), или след описаните махали от Ивайло да се търси пътека вляво, която извежда до Миланово по пряка права пътека (хипотенузата- асфалт до махалите и после пътека нагоре).

А сега за х. Пробойница - х. Пършевица. В обратна посока съм го вървял от Пършевица до Миланово. Там, където ти си описал беседката тип "ветрилник" има табелка за махала Дружево и х. Пробойница. Не съм продължавал по тази пътека. Но от Миланово като се продължи по асфалта за Вършец точно на разклона за Дружево в ляво има КЗМ и се вижда пътя дето иде от Ветрилника и продължава към Пробойница. Ще трябва да се провери някой ден, но предполагам ще е доста обрасло и ще е за пеши, а не за кулило.

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Пет Апр 22, 2016 8:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Re: По точка 2 Отговорете с цитат
packo packov написа:
....................................
Ако човек е с влак до Лакатник, най-удачно е да се мине покрай Пещерата (кръчмата и Темната дупка...) от там по пътеката към Алпийската поляна, къщичката на скалите и катерачните обекти. Хубавата пътека, макар и с объркана маркировка не може да се обърка. Покрай кръста на загиналите туристи, след това до паметника Септемврийци. От него или по асфалта само - през махалите и се излиза на 2 км преди Миланово на пътя Лакатник - Вършец (все едно да минеш по двата катета - само асфалт и по-дълго), или след описаните махали от Ивайло да се търси пътека вляво, която извежда до Миланово по пряка права пътека (хипотенузата- асфалт до махалите и после пътека нагоре).
.....................................

Тъй, тъй, точно по този маршрут минахме и ние:
от от карстовия извор Житолюб до паметника Септемврийци, откъдето започва асфалта: http://www.kade.si/#map=17/2602946.99/5325632.78/0
от паметника Септемврийци до Миланово: http://www.kade.si/#map=15/2603869.01/5327897.83/0
от Миланово до навеса-ветрилник (краят на червената и началото на жълтата марка): http://www.kade.si/#map=15/2604843.58/5331748.34/0
от навеса-ветрилник до м. Пладнището по жълтата марка: http://www.kade.si/#map=16/2606895.44/5332955.81/0
от м. Пладнището до вр. Пършевица по коловете: http://www.kade.si/#map=16/2610788.95/5333158.84/0
от вр. Пършевица покрай езерцата в м. Локвите през м. Овчарника и слязохме на хижата по другите колове и жълта марка източно от мандрата: http://www.kade.si/#map=16/2612864.69/5333557.75/0
Вероятно, не вероятно, а почти сигурно старата червена маркировка за Миланово и Лакатник, чиито начални табели са на дърво до хижата и са намацани с жълто върху червеното (показал съм ги по-горе), се е движила през трите кола от хижата в посока м. Локвите. Вероятно е имало и маркировка по подсичащата от юг вр. Пършевица пътека, вероятно, вероятно... Аз там минах през вр. Пършевица, за да запиша коловете и за да се кача на някой връх, че то иначе все едно не съм бил на планина... Laughing Laughing Laughing


packo packov написа:
....................................
А сега за х. Пробойница - х. Пършевица. В обратна посока съм го вървял от Пършевица до Миланово. Там, където ти си описал беседката тип "ветрилник" има табелка за махала Дружево и х. Пробойница. Не съм продължавал по тази пътека. Но от Миланово като се продължи по асфалта за Вършец точно на разклона за Дружево в ляво има КЗМ и се вижда пътя дето иде от Ветрилника и продължава към Пробойница. Ще трябва да се провери някой ден, но предполагам ще е доста обрасло и ще е за пеши, а не за кулило.

От навеса-ветрилник се отделя неизползван черен път, който първоначално върви успоредно на макадамовия път, след 100 м. прави лек десен завой (гледано от навеса) и след това се губи в гората, т.е. не се вижда от сателита: http://www.kade.si/#map=19/2604613.69/5332779.34/0. Табелата за Дружево е на 35 м. от кола до навеса между двата пътя и е безлична - бял фон, черен надпис, без цвят, като тази за Очин дол, показана по-горе.
Пет Апр 22, 2016 10:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Re: По точка 2 Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
Табелата за Дружево е на 35 м. от кола до навеса между двата пътя и е безлична - бял фон, черен надпис, без цвят, като тази за Очин дол, показана по-горе.


Ако не показва цветна пътека, то със сигурност показва поне правилната посока! Smile

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Пет Апр 22, 2016 10:22 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Моето мнение по въпроса за старите маркировки.

Няма смисъл да се тюхкаме и да се чудим, и да се ядосваме, че маркировките вече не се личат и не могат да се проследят.

Ivailo.hr, проучванията ти за БГМаунтийнс са похвални, но в случая са леко безсмислени.

Докато хвърляш толкова усилия да търсиш стари марки, накрая те ще се изличат и загубят съвсем. Пътеките ще бъдат прокарани по нови трасета и язък ти за блъскането и за труда!

По-добре да се говори с парк "Врачански Балкан", с туристическите дружества в района, да се видят къде са пътеките и ПО-ВАЖНОТО - къде ЩЕ БЪДАТ пътеките - и да се маркират! Тогава и ще се нанесат вярно, точно и по-важното - ще останат актуални за дълъг период напред.

Вече няколко пъти се ходи във Врачанския Балкан, всички са единодушни, че маркировката там се губи. Казвал съм на оплакващи се хора, че могат да участват в подновяването на маркировката. Не желаят. Очевидно им е по-лесно да се оплакват.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Пет Апр 22, 2016 11:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Re: По точка 2 Отговорете с цитат
packo packov написа:
ivailo.hr написа:
Табелата за Дружево е на 35 м. от кола до навеса между двата пътя и е безлична - бял фон, черен надпис, без цвят, като тази за Очин дол, показана по-горе.


Ако не показва цветна пътека, то със сигурност показва поне правилната посока! Smile

Видимо показваше по черния път, но не съм ходил по-напред от нея по него.


stefan_iliev38 написа:

...........................................
Ivailo.hr, проучванията ти за БГМаунтийнс са похвални, но в случая са леко безсмислени.
Докато хвърляш толкова усилия да търсиш стари марки, накрая те ще се изличат и загубят съвсем. Пътеките ще бъдат прокарани по нови трасета и язък ти за блъскането и за труда!
...........................................

Това не са проучвания. Проучвания правя само... знаеш къде. Всички тези данни, които събрах са мимоходом по маршрута. Е, залитнах тук там от него до 50 м., но не ми се строшиха краката... Laughing Минавайки, виждам нещо (марка, табела), щраквам я на урудката и на снимка и заминавам. Вече се "въоръжих" с мини сапунерка за точно този тип снимки и си щракам на воля щуротии на 4 MP. Няма проблем с обема и 1000 снимки на ден да правя. Някои хора докато ходят само гледат, други само снимат цветенца, паяци и мравки, трети нищо не снимат и/или нищо не качват по форуми и т.н. Аз докато ходя също се любувам на природата, но вече обръщам и сериозно внимание на маркировката и състоянието й наоколо.
Не казвам, че старите маркировки трябва да се реанимират, защото кашата ще стане още по-голяма. Тези от парка, ако са знаели какво правят, сега положението нямаше да е такова, нито с маркировката на терен, нито с таблата, нито с номерацията по тях и т.н. и т.н. Апропо, досега съм виждал само един тип такива информационни табла на новите маршрути около Смилян, които са верни. Взели хората за подложка руската топокарта 1:50000, нанесли отгоре пътеките с цветовете им (има само една със сбъркан цвят) и допълнително някоя и друга местност, липсваща на подложката. Не е 100% сигурно, че можеш да се оправиш, с едно разглеждане на такова табло, ако закъсаш сериозно в гората без пътека и марка, но поне ще имаш обща представа за нещата кое къде е, защото на тези табла груби грешки няма. Но това е изключение и то само за единия от проектите в района (тесния тип табели). Другите (размер като новите на МОСВ) са пълен потрес, като табла, като описания и като маркировка.
Пет Апр 22, 2016 1:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
gundu



Регистриран на: 18 Фев 2012
Мнения: 181
Местожителство: София

Мнение Re: По точка 2 Отговорете с цитат
ivailo.hr написа:
...... Тези от парка, ако са знаели какво правят, сега положението нямаше да е такова, нито с маркировката на терен, нито с таблата, нито с номерацията по тях и т.н. и т.н. ........

Иво, лекинко няма да се съглася с тоя израз. Тези от парка отлично са знаели какво правят - трябвало е да се вземат от някого някакви пари от някъде, за нещо си там наречено програма, екопътека или проект и резултата е не само очакван, а и масово срещан в нашите планини, а вече и полета. Накратко - човеко взе парите, турна големата табела и каза: Ше видиме!.... и ние гледамееее... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
ТУРИСТ - ЗДРАВИ КРАКА, ШИРОКА ДУША, РАНИЦА НА ГЪРБА...... И ПРАЗНА ГЛАВА,..
Пет Апр 22, 2016 8:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov