ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпрос за маршрут по Триглав
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Въпрос за маршрут по Триглав
Автор Съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Има един образ от Габарево, който върши подобни услуги. Викат му Тариката. Как се казва никой не знае Very Happy . Номера му е 0876 656 689. Но не съм ти дал аз номера. Кажи там, че си разбрал от някой в кръчмата в Габарево. И после задължително я посетете. Кръчмата де - Валера. Ще ви хареса.
Пон Юни 13, 2016 12:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 415
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Very Happy
Пон Юни 13, 2016 9:23 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bikerboy



Регистриран на: 07 Фев 2015
Мнения: 26
Местожителство: Габрово

Мнение Отговорете с цитат
Здравей Yan4o, не ти вдигат защото имат проблем с телефона. 0882386306 това е личният номер на хижарят казва се Цецо но межеш да се свържеш само през Вайбър. Надявам се че съм ти помогнал Smile
Пон Юни 13, 2016 11:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 415
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Много ти балгодаря!!!
Ще звънна на този.

Пон Юни 13, 2016 11:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 415
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
И да се отчета - преходът бе направен успешно миналия уикенд. Специални благодарности на Dimo Kolev и НИКОЛАЙ Т. за траковете и напътствията, които ми дадоха, както и на всички останали за съветите. Не бях ходил по Триглав досега и съм благодарен, че времето даде възможност да направим това обзорно ходене по масива.
Маршрутът на който последно се спряхме бе следният: оставяне на колата на ВЕЦ Тъжа и от там през Светишка поляна до х.Равна/Триглав, на следващия ден качване на Г.Кадемлия по Бабски рид и слизане по традиционния маршрут към х. Соколна, а последния - слизане до Габарево, придвижване до ВЕЦ-а за колата и обратно към Варна.
Качването през Светишка поляна беше меко казано неприятно в горната и част - много обрасло, в комбинация с жегата в ранния следобяд - не препоръчвам, поне не и в този сезон. Добре, че имахме трак, който следвахме, защото можеше да се помотаем из храсталаците.
Качването по Бабски рид - много обзорно, като ранния час на тръгване и ветрецът помогнаха да не изплезим езици, защото денят (събота) го даваха отново горещ. Но си е качване - 900 м денивелация, при постоянно катерене. Най-неприятна ми се стори средната част - широка и тревиста, наглед лесна, но това ни подведе да драпаме право нагоре, вместо да вием серпентини и на някои от групата им дойде малко зор. Може би защото на мен лично по морените ми е по-лесно, горната третина не ме озори.
Малко неприятно изненадани останахме от това, че от маркуча под върха почти не течеше вода, а едва капеше, а разчитахме от там да си напълним. Оказа се, че се е запушил с боклуци при заустването - изчистихме , наместихме го и водата тръгна. Smile
После заслужена почивка в заслона, лек обяд и дългото слизане към Соколна. Вятърът на моменти беше леко силен даже, но за сметка на това не се потихме, предвид иначе слънчевото време. Гледки - колкото искаш. Красота! По-късно ще пусна и някоя снимка, но без претенциите да са кой-знае какво.
Сря Юни 22, 2016 6:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
Районът е много живописен в хубаво време. Сигурно и другите, като мен очакват и снимки. Иначе - поздравления за прехода! Когато минавах преди година по същото време не по-малко впечатление ми направиха насажденията с уханна българска роза, между Габарево и Тъжа.
Чет Юни 23, 2016 12:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3414
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Yan4o написа:

Качването през Светишка поляна беше меко казано неприятно в горната и част - много обрасло, в комбинация с жегата в ранния следобяд - не препоръчвам, поне не и в този сезон. Добре, че имахме трак, който следвахме, защото можеше да се помотаем из храсталаците.


Миналата година се качвах от там, обрасло е и се върви или по трак или по интуиция, обаче си струва гледките към ждрелото. Не е изключено да има и мечка там, защото на едно място видях мечи...следи.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Юни 23, 2016 1:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 415
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Нагоре по тръбата, или както му казват някои местни - "по стълбите":


"Басейна" на ВЕЦ-а:


Към Светишка поляна:


Иванчов камък:


В горичката преди Светишка поляна:


На Светишка поляна. Ако правилно се ориентирам, върховете от ляво на дясно - Г.Кадемлия, Пауна и ... не знам кой е другия


Паунов камък и зъберите под него:


Пътечката към Паунов камък:


Тъжанското ждрело на север от Паунов камък. Долу в ляво се вижда един водопад и нещо като мост близо до него. Интересно ми е как се слиза до там и достъпен ли е водопада?


Странната гора в горната част на Светишката поляна, през която минава пътеката (или поне една от пътеките), преди да се стигне до голямата чешма:


Чешмата "От оФцИферма Тъжа" Smile :


Единствено с този четириног имахме близка среща, малко преди хижата:


На следващата сутрин - "захапали" сме вече Бабски рид. Някакъв опит за панорама:


Прословутата средна част, преди трите скали. Изглежда леко, ама....


В горната и част. Вляво е връх Пауна:


Панорамно към Малък Кадемлия, Пиргос и Мазалат и дерето, от което тръгва Бабска река:


И последната част, каменистата към Кадемлията:


Голяма Равна с хижата в ниското:


От големия Кадемлия към Малък, Пиргос и Мазалат.


И в обратна посока - към Марагидик и х.Тъжа:


От Мазалат към Пиргос, Кадемлиите и Ботев (в далечината):


Слизането от вр. Мазалат към Соколна:


Тънката рътлина и хижа Мазалат на отсрещното било:


Деретата на юг, където тече р.Соколна (ако правилно се ориентирам):


Североизточните склонове на Мазалат:


И пак на юг:


Вр. Сахранка, ако не се лъжа:


Гьолтепе (?) :


Курткая:


Слизането след скалната порта:




Лавандуловите полета край Габарево:

Чет Юни 23, 2016 6:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Хубаво време сте хванали. Пообрасло си е под поляната. Може да се обиколи покрай скалите. За върховете от снимката. Не еГолям Кадемлия. Малка Козя стена, Пауна, Вълчите дупки, Каракачански егрек. Мечки там има колкото щеш. Но са долу в джендема.
Чет Юни 23, 2016 6:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 415
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Времето беше хубаво, та чак горещо Smile . Добре че по високото подухваше, че в ниското изгорЕхме. Но не беше много добро за снимки, както се и вижда...
Чет Юни 23, 2016 6:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Станислав



Регистриран на: 08 Юни 2010
Мнения: 172

Мнение Отговорете с цитат
В събота и неделя обикалях в района, около 15:30 в събота забелязах туристи на пътеката при премката до вр. Мазалат, които малко след това се изгубиха в посока към х. Соколна. Вероятно сте били вие. Аз се качих от ВЕЦ-Тъжа по Светишки рид през вр. Пауна и вече бях около вр. Падитът когато ви забелязах.

Yan4o написа:

Тъжанското ждрело на север от Паунов камък. Долу в ляво се вижда един водопад и нещо като мост близо до него. Интересно ми е как се слиза до там и достъпен ли е водопада?



В неделя бях на водопада за който питаш. Това е водопадът близо до водослива на Дълбоката река с река Тъжа:


А ето го и мостът по който се стига до него. Този мост си видял:


За да се стигне до там се минава по пътека, която на места сече спускащите се по склона напречни ридчета през 4 тунела (хоризонтални галерии):



На първия от тях има врата, която се заключва:


Тези тунели (общо 5 на брой за целия участък) са били правени около 1950 год. когато се е изграждало водохващането на реките Тъжа, Дълбоката река и Бабска река, което водохващане захранва с вода т.нар. от теб "Басейн" на ВЕЦ-Тъжа, който играе роля на дневен изравнител за ВЕЦ-а. Съоръженията които се виждат на една от снимките ми са именно част от това водохващане. А тръбата, която върви върху моста над р. Тъжа, пренася вода от Дълбоката река към магистралния тръбопровод захранващ изравнителя.

Апропо, вижте на какво животно се натъкнах в района:

Обикновенна домашна котка (Felis silvestris catus). Как се е озовала на това място не знам, но като почнах да я примамвам с мац-пис-пис явно й стана некомфортно, защото почна да се озърта, а по-късно тръгна да се катери по склона и да бяга от мен. В края на пътеката, след всички тунели, има една къщичка на НЕК-аджиите, ама от мястото на което видях тази котка до там е към 45-50 мин. ходене. В другата посока изравнителят и съответно ВЕЦ-а също са далеч. Как се беше озовала тази котка на това място за мен е необяснимо.
Чет Юни 23, 2016 10:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Станислав написа:

Обикновенна домашна котка (Felis silvestris catus). Как се е озовала на това място не знам, но като почнах да я примамвам с мац-пис-пис явно й стана некомфортно, защото почна да се озърта, а по-късно тръгна да се катери по склона и да бяга от мен. В края на пътеката, след всички тунели, има една къщичка на НЕК-аджиите, ама от мястото на което видях тази котка до там е към 45-50 мин. ходене. В другата посока изравнителят и съответно ВЕЦ-а също са далеч. Как се беше озовала тази котка на това място за мен е необяснимо.

Котарака от Амбарица ни е посрещал на Папратлива поляна и с нас се прибира. Smile
http://media.snimka.bg/s1/5432/037108603.jpg
http://media.snimka.bg/s1/5432/037108597.jpg
До колкото знам, не им е проблем на домашните котки. Проблем е като ги срещне лисица.[img][/img][url][/url]

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Чет Юни 23, 2016 10:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 415
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Станислав, точно около 15:30 бяхме около Мазалат, така че сигурно нас си видял, ако са били 4 души Smile . Иначе имаше други 2-ма души по същото време, които идваха от Соколна, но се отбиха до котата на Мазалат и после, доколкото разбрахме са ходили към заслона на Кадемлията.
Благодаря за разясненията за водопада и пътеката. Даже мислех да питам за тези тунели, за които бях чувал. Като бяхме на погледната площадка преди Иванчов камък, видях малко по-надолу една пътека, която слиза в ниското, но към Иванчов камък ми се губеше от погледа - за нея ли става въпрос? И от към юг ли е затворен първия тунел? Защото ако е така - как се стига до мостчето?
Доста ме заинтригува районът, има много възможности къде да се ходи. Даже бях почнал да се замислям за ходене през Пауна към Пиргос - явно каквото си прави ти сега.
Чет Юни 23, 2016 11:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Станиславе недей нахаква хората в тез тунели. Там освен, че има мечки и от тази пътека няма на къде да свиеш за да я избегнеш има и Паркаджии. А срещата с тамошния Габареца не е много за предпочитане. Ще има глоби. А какви риби има от къщичката нагоре. Още се облизвам. Пак ще се ходи скоро натам.
Пет Юни 24, 2016 12:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
Станиславе недей нахаква хората в тез тунели. Там освен, че има мечки и от тази пътека няма на къде да свиеш за да я избегнеш има и Паркаджии. А срещата с тамошния Габареца не е много за предпочитане. Ще има глоби. А какви риби има от къщичката нагоре. Още се облизвам. Пак ще се ходи скоро натам.

Начи мечките си имат ключ за врататаSmileSmile
аз един път стигнах до нея ма нали нямам(ключ,де) и като не знаех че вътре има космата портиерка не почуках и се върнах Confused
Пет Юни 24, 2016 9:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 2 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov