ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпрос за маршрут по Триглав
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Въпрос за маршрут по Триглав
Автор Съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Въпрос за маршрут по Триглав Отговорете с цитат
Имам "задачата" да направя маршрут за едно 3-дневно традиционно юнско ходене из Балкана, за една групичка от около 8-10 души.
И тъй като гледаме да не повтаряме много местата, където сме били досега, се насочих към масива Триглав, на който отдавна съм хвърлил око, но все ни остава встрани.
Ходенето ще е от петък до неделя и предвид това, че сме от Варна, петък преди обяд и неделя следобяда се отделят за път, т.е. на изходен пункт ще сме в петък на обяд и е желателно в неделя пак по обяд да финишираме на същото място (при колите).
Та в този ред на мисли, ми се завъртя в главата следното:
1 ден - с колите до с. Тъжа и от там до х. Триглав
2 ден - х. Триглав - вр. Г. Кадемлия - х. Соколна
3 ден - х. Соколна - с. Габарево - с. Тъжа

Обаче имам малко въпросителни:
1: х.Триглав в момента не работи - дали ще заработи до лятото ?
2: от х.Триглав до Г. Кадемлия е не маркирана пътека - изчетох 1-2 теми тук, в които се описва как се стига, но не мога все още да преценя риска, при положение, че никой не е ходил в района. По карта всичко ми е ясно, но има ли ориентири на критичните места? И дали някой има gps трак , за всеки случай?

Ако х. Триглав няма да работи, целият план пропада и съм готов да чуя други предложения, като много ми се ще да включват прехода от Соколна до Кадемлиите.
Предвид състава на групата, може да се има предвид, че не сме много бързи, т.е. ако по справочник един преход го дават за 4, ние го правим за 4:30-5 часа, да речем (най-вече ако е с много качване)...
Сря Апр 27, 2016 3:06 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 565

Мнение Отговорете с цитат
Под хижа Триглав, над селото, е хижа Русалка. Тя би трябвало да работи. От х. Русалка нагоре, покрай КПП-то на паркаджиите има една пътека със стара маркировка, не си спомням точно, но излизаше на един гол рид и оттам до Г. Кадемлия покрай Бабското пръскало. В хубаво време не би трябвало да имате проблем с ориентацията. Реално си удължавате пътя с около 2 часа, нека са 3, спрямо първоначалния план (през х. Триглав), но през юни денят е дълъг.
Сря Апр 27, 2016 3:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Хижа Русалка ще работи, но за първи ден само до нея ми се види малко. По-скоро си мисля, първи ден по черния път от село Тъжа през х. Русалка и до х. Тъжа (работи) или до х. Мандрата (не е сигурно за нея). Втория ден разходка до Кадемлиите и пак спане на Тъжа/Мандрата. А третия ден обратно през х. Русалка. Повтаря се маршрута, ама като си обвързан с кола е така. Може някак да се вмъкне и вр. Марагидик - близо е от х. Тъжа. Успех и весело! Wink

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Сря Апр 27, 2016 5:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Има много и разнообразни маршрути в Триглав. Повечето са немаркирани но ако има ГПС проблеми няма. Ако ще е айляк ходене по-добре по първия вариант. Триглав ще работи след зимата. Така каза шефът й.
Ако се иска да се види повече има много варианти. Ще сте с повече коли. Тръгнете по-рано и закарайте едната кола в Тъжа. После тръгнете от Скобелево през Демиркапия и Синаница до Соколна. Втори ден Соколна Кадемлиите и слизане към Триглав или Мандрата. В неделя надолу може да се види Кадемлийското пръскало. От Скобелево вече е маркирана пътеката до началото на парка. После има стара маркировка. Има пряка пътека от Синаница към Сиколна която от парка ще маркират но кога не се знае. Инече е готова
Сря Апр 27, 2016 7:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Димо, не знам дали ще е айляк ходенето, но просто трябва да се съобразим с най-бавния в групата, знаеш как е при повечко хора. Но определено няма да е търчане Smile.
Интересен е и вариантът ти от Скобелево до Соколна и после до Триглав, но в случая, лично аз, предпочитам като ще минавам по непозната и немаркирана пътека (каквато е от Кадемлията до х. Триглав) да е в посока нагоре (по-добра ориентация и по-добре проследима цел има) и ако може да е в началото на прехода, т.е преди обяда, предвид нестабилното време в тая част на Балкана през юни. Това са ми съображенията в случая да го избегна на обратно.
Попаднах на този пътепис на pelitko (винаги са ми помагали изключително много неговите), четейки и гледайки трака му (независимо, че е в обратна посока), ми направи впечатление, че на около 1800 м той прави един завой наляво и слиза към долината на Бабска река,споменавайки, че хваща за кратко пътеката за Лабодалъка. Доколкото разбирам и сравнявайки с пътеките показани тук, това вече не е пътеката, която слиза към х. Триглав, т.е. в този момент той се отделя от нея, а тя продължава на югозапад и малко под 1400 м се включва в пътеката от Бабско пръскало за хижа Триглав? Иначе над 1800 м мисля спокойно можем да следваме следата от трака му, там дилеми не би трябвало да има? Въобще по цялото качване има ли критични места, където има предпоставки да се объркаме?
И още нещо се сещам - как стои въпросът с водата по целия маршрут до Соколна? Виждам ,че до Кадемлията докато сме по Бабски рид вода няма как да има, а и ще сме в началото още, но малко преди върха има дадено едно изворче, близо до пътеката, малко преди да се стъпи на пътя - предполагам, че може да разчитаме да има вода там? След това има ли на удобни места на слизането към Соколна? Този южно от Киминчето става ли?
Чет Апр 28, 2016 11:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Разходка около х.Тъжа Отговорете с цитат
Понеже Янчо не даде отзиви от този район го правя аз, пък макари не толкова атрактивно. На 29-ти и 30-ти април се разходих от х.Партизанска песен, през х.Мазалат до Тъжа и обратно. Времето не ме ощастливи със слънце, а с мъгла в края на първия и през втория ден. За радост това беше до някъде компенсирано от гледките, които от време на време се откриваха. Вечерта бяхме в хижа Тъжа с няколко човека и хижарите. Не се мина и без песни и китара. На втория ден, въпреки прогнозата беше още по-мъгливо, но не валеше и пътят обратно беше приятен, спрях на хижа Мазалат за една бира, а после доколата и към дома. Ето и малко снимки - http://whitestarr.snimka.bg/mountain/mazalat-taja-2016.908048.36878052
Нед Май 01, 2016 3:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
gandi



Регистриран на: 08 Май 2015
Мнения: 136
Местожителство: Варна

Мнение Голям Кадемлия на Разпети Петък Отговорете с цитат
Причината за този преход беше алармата ми за работа която бях забравил да изключа. След тежкия работен ден и изморителното пътуване до с.Брежниците (Тревненско) бях решил в петък да почивам активно и евентуално в следващите дни при добра прогноза да се разходя. Но в 6.20 телефонът звънна и реших да тръгна.
Така във 9.15 бях на паркинга на х.“Партизанска песен“ където оставих колата,притягане на екипировката и в 9.30 потеглих към х.“Мазалат“. В 11.30 бях пред хижата задължителните снимки ,размених няколко думи с хижаря относно маршрута и потеглих. Първоначалният ми план беше в зависимост от времето да обходя целия масив Триглав .От Мазалат потеглих по една пътека с табела х.Тъжа която подсича Вълчата глава от север,стори ми се по-лежерна тя плавно се изкачва до билото но е по-дълга.
Пеещите скали застрашително бучаха ,днес вятъра беше много силен направо ме издуха.
В подножието на Малък Кадемлия започна да прехвърча сняг и значително захладня, затова реших първо да се кача на Голям Кадемлия и в заслона да обядвам и да почина.С набирането на височина вятъра и снега се засилиха, падна мъгла видимоста стана 5-10 метра ,а на места пътя се губеше беше затрупан с преспи сняг.
В 15.00 благополучно бях на върха успях да открия заслона където се приютих за кратко ( поздравления за ТД Сърнена гора заслона е отличен). В това време снеговалежа се засили, стана много студено затова бързо тръгнах обратно, оставих Малък Кадемлия ,Пиргос и Мазалат за друг път. Следите ми в снега почти се бяха скрили. В 20.30 по тъмно бях при колата.
Фотоотчета https://goo.gl/photos/MEAeLf9bsJS7rGqc7
Сря Май 04, 2016 1:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
Може би сме се разминали по пътя. Моята програма през първия ден беше подобна. Около 10ч бях на Партизанска песен, а на х.Мазалат бях около 11:50ч. Бях тръгнал към х.Тъжа и подлъган от прогнозата за следващия ден подминах Кадемлиите, а видимост имаше на Росоватец.
Сря Май 04, 2016 1:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
gandi



Регистриран на: 08 Май 2015
Мнения: 136
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Добре си ги подминал, и аз като тръгвах нагоре беше ясно, но на върха нещата загрубяха. Когато слязох в подножието беше друга България.
П.С. Клипчетата трябва да се изтеглят и да се гледат на VLC Media player или друг подобен.
Сря Май 04, 2016 5:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
gandi, приятна разходка си си направил, въпреки зимния акцент по Кадемлиите. И с доста добро темпо, но като е сам човек е по-лесно да е бърз.

Относно моето питане за маршрут, може ли да ми кажете от Соколна до Скобелево има ли и какви са вариантите да се слезе? Димо написа, че през Синаница, Курткая и Демиркапия имало вариант, но аз на БГМаунтийнс не мога да видя къде върви точно тази пътека и че от Скобелево до началото на парка имало вече маркирана пътека, но не разбрах в каква посока е това и различна ли е от пътеката по Габровница към Мазалат? И като време ориентировъчно колко би ни отнело слизането до Скобелево, като за сефте минаващи? Обмислям алтернативен вариант - Скоблелево - Мазалат (по Габровница) - Соколна (през Кадемлиите) - Скобелево.
Чет Май 05, 2016 10:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Yan4o написа:
gandi, приятна разходка си си направил, въпреки зимния акцент по Кадемлиите. И с доста добро темпо, но като е сам човек е по-лесно да е бърз.

Относно моето питане за маршрут, може ли да ми кажете от Соколна до Скобелево има ли и какви са вариантите да се слезе? Димо написа, че през Синаница, Курткая и Демиркапия имало вариант, но аз на БГМаунтийнс не мога да видя къде върви точно тази пътека и че от Скобелево до началото на парка имало вече маркирана пътека, но не разбрах в каква посока е това и различна ли е от пътеката по Габровница към Мазалат? И като време ориентировъчно колко би ни отнело слизането до Скобелево, като за сефте минаващи? Обмислям алтернативен вариант - Скоблелево - Мазалат (по Габровница) - Соколна (през Кадемлиите) - Скобелево.


Защо не е нанесена маркировката на картата питай Дидо - билетче 336 от преди 6 месеца.

ЕТО тракът с точки и пояснения колкото щеш.

Предлагам ти следния Вариант:

1. Качване от с. Тъжа. Но през ВЕЦ-а, Паунов камък и Бабско пръскало до х. Триглав (нощувка ако работи). Ако не на Русалка там ще работи.
2. х. Триглав - вр. Триглав-по билото на Триглав- х. Соколна (нощувка)
3. х. Соколна - Синаница-Демиркапия-с. Скобелево

ЕТО го трака с точките и т.н. от Тъжа до Кадемлията
Билетче 351 от преди 5 месеца.

Пояснения:
1. Красива е и то много пътеката през ВЕЦ-а. Иванчов камък, Паунов камък, Бабско пръскало и т.н.
2. От х. Триглав към Голям Кадемлия пътеката я има нанесена без маркировка на картата БГМ. Само в началото се минава малко в страни както е на трака. Не че не може както е на картата, но иначе е по-лесно и така всеки се качва или слиза.
3. По билото на Триглав всичко е ясно. Където искаш качваш, където искаш подсичаш
4. За третия ден. В първият трак с зелено е отбелязана новата пътека, която ще се маркира към Синаница. Ще имаш само едно малко качване повторение над хижата. После след Синаница е красиво.

Това е от мен. Успех
Чет Май 05, 2016 10:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Димо, ГОЛЯМО БЛАГОДАРЯ имаш от мен!!! Дано се засечем на някоя хижа, да го материализирам Croc Wink .
Мисля, че това е всичко, което ми трябва.

Апропо, тук попаднах и на една по-пряка (може би най-пряката) пътека към Скобелево - през Асански чешми.

А до ВЕЦ-а може ли да се оставят колите за 2-3 дни без проблеми?
Чет Май 05, 2016 10:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Yan4o написа:
Димо, ГОЛЯМО БЛАГОДАРЯ имаш от мен!!! Дано се засечем на някоя хижа, да го материализирам Croc Wink .
Мисля, че това е всичко, което ми трябва.

Апропо, тук попаднах и на една по-пряка (може би най-пряката) пътека към Скобелево - през Асански чешми.

А до ВЕЦ-а може ли да се оставят колите за 2-3 дни без проблеми?


Тази пътека също я има и то чат пат с различна маркировка. Но другата е обзорна и готина.

На веца няма проблеми за колите. Има едно ушерение до моста пред портала на ВЕЦ-а
Чет Май 05, 2016 11:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение хижа Триглав Отговорете с цитат
Прясно инфо от преди 5 мин лично от чорбаджията

След 15 май официално отварят хижа Триглав. До тогава само събота-неделя

Телефоните на Жоро Мазалатския - 0888352693

и стационарен на хижата след 15 май - 024910022
Чет Май 05, 2016 11:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
Нещо не мога да се свържа от 3 дни с хижата по стационарния телефон, никой не вдига. Надявам се, че работи все пак, имайки предвид и писанията от хора във форума, а и камерата работи Wink. Ако и утре не успея, ще звъня на Мазалатския, за всеки случай.

И един малко по-страничен въпрос имам: Някой има ли познат или пък да може да ми даде координати на човек от Скобелево (или от Габарево, или Тъжа), който да се навие другата неделя да направи един курс с колата си (да ме закара) от Скобелево до ВЕЦ Тъжа? Идеята ми е да мога по-бързо да си прибера колата от ВЕЦ-а? Ще си платим за услугата, разбира се. Някъде за неделя около обяд става въпрос, едва ли ще му отнеме повече от 30-40 мин.
Нед Юни 12, 2016 8:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov