ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Изкачванета на Гоцев връх

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Изкачванета на Гоцев връх
Автор Съобщение
barin



Регистриран на: 07 Юли 2014
Мнения: 27

Мнение Изкачванета на Гоцев връх Отговорете с цитат
Планината Славянка се намира на юг от Пирин. Преди време се е смятала за част от Пирин,но после са я отделили като самостоятелна отделна планина.Най-високият ѝ връх е Гоцев връх- 2012 м.н.в. Аз ходих в Славянка през 2006 г.- май месец и по спомен ще напиша как изкачих трите най-високи върха: Гоцев връх( 2012 м.н.в.), Шабран(2195 м.н.в.) и Царев връх(2183 м.н.в.). По маршрута се намират Гоцев връх и Преди него се минава през Царев връх, а Шабран е малко след първенеца на планината и ми беше като бонус. Тръгнах с група от около10-12 души към средата на май 2006 г. Искахме да отидем по Гергьовден, но снегът беше много и ни посъветваме да отложим поне със седмица. От гр. Гоце Делчев тръгнах с маршрутка до местността " Попови ливади". Там имаше паметник на Гоце Делчев,докойто ходих и се снимах. От х.Попови ливади се качих на вр.Ореляк в Пирин( 2199 м.н.в.).Аз вървях бързо,изпреварих останалите и някъде за малко повече от час стигнах до върха. На следващият ден тръгнах от х. Попови ливади, която се намира до пътя, минаващ през Парилската седловина от северната страна през южен Пирин. Помня, че имаше много цветя и се вървеше повече надолу. След 5ч.и 15 мин.стигнах х.Славянка. Тогава все още не беше преобурудвана бившата застава в хижа.Нощувах за символичните тогава 5 лева. На следващият ден тръгнах с групата нагоре по планината Славянка. По време на прехода по-голямата част от маршрута беше гола без висока горска растителност. Пътеката за вр. Гоцев връх беше добре оформена и маркирана с червена маркировка.За разлика от Рила и Пирин на местата,където се очаква да има езера нямаше такива. За разлика от Беласица в Славянка има място за планински езера,но такива не са се образували. Преди да стигна Гоцев връх се качих на Царев връх. След него имаше слизане и отново изкачване на най-високия връх на планината. До Гоцев връх( 2121 м.н.в.) стигнах за 4 ч.и 10 мин. Гоцев връх е разположен на границата между България и Гърция,както и Шабран. След Царев връх имаше отклонение по желание за връх Шабран( 2195 м.н.в.). Иметона Шабран не мога да обясня откъде идва и какво означава.На гръцки планината Славянка се нарича Орбелос. Преди се е наричала Алиботуш. Сега такова име носи резервата в Славянка.Най-високият ѝ връх преди се е наричал също Алиботуш, но е прекръстен на войводата Гоце Делчев. След Шабран започна дълго слизане до х.Извора.Тя е разположена от западната страна на планината.На двете хижи надморската височина е дадена на различните места различна, но е около 900 м.н.в. При двата варианта за изкачване на Гоцев връх се взема около 1300 м.денивелация.Слизането беше приблизително за същото време, както качването.Отклонението до вр.Шабран ми отне около 50 мин.- 1 ч. слизане.Хижа Извора, също като х.Славянка още официално не приемаше туристи и се водеше застава.Затова и в нея нощувката беше само 5 лева.В двете хижи условията бяха сходни. В х.Попови ливади имаше телевизор на открито и стояхме до късно нас поляната отпред. Сняг имаше по високите части на Славянка, но не затрудняваше и не забавяше движението на групата. Наскоро 10 г.по-късно през април изкачих вр. Радомир и вр. Конгур. За това написах в първия си пътепис във форума.Може ли да направя паралел и да сравня двата маршрута/ При изкачването на върховете на Славянка бях с 10 г. по-млад. Ако е имало някакви малки трудности по маршрута,те са забравени. Не мога да кажа кое изкачване е по-трудно. И двете планини са красиви, гранични места. Славянка докато изкачвах имах представа, че много малко хора бяха я изкачвали преди мен.През 2006 г., но някъде през лятото туристическите книжки със седемте първенци бяха заменени с нови, в които бяха включени вр.Гоцев връх, Радомир и Руй. С изкачването на Радомир стъпих на 10-тия първенец, но печати не съм поставял. И в двата случая вървях добре, дори бързо. От предния път ще се повторя, но за тези,които мислят да ползват написаното от мен за помощен материал при изкачване на Гоцев връх и Радомир да добавят за всеки час преход около 10-15 мин., за да получат реално необходимото време за вземане на маршрута. Пожелавам приятно изкачване навр.Гоцев връх( 2121 м.н.в.) и хубаво време, каквото имах.
Нед Май 01, 2016 10:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov