ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Лалетата на Голо бърдо

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Предишната тема
Следващата тема
Лалетата на Голо бърдо
Автор Съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Лалетата на Голо бърдо Отговорете с цитат
Ето че в последния от празничните дни се сбъдна мечтата ми да видим дивите лалета на Голо бърдо! Родителското тяло ми отпусна само половината внуци - големите двама, но и на това съм щастлив. Имах доста предварителна информация благодарение на описанията на Стефан и неговата карта на маршрута. Ведрин пък ми помогна да я отворя на компютъра. Разпечатах я и в неделя рано-рано се запътихме към автобусите за Перник. Уж да ги чакаме на "Руски паметник". Там обаче веднага ни посрещнаха "частни превозвачи", които за същата цена ни откараха много по-бързо. Стовариха ни на спирка, от която да вземем градски автобус, който да ни изнесе максимално близко до планината. Понеже нямаше разписание, почакахме и се качихме на автобус до квартал "Църква" ("Даскалово"). Оттам трябва да се стигне до следващия квартал "Кралев дол". Изчакахме още малко и взехме автобуса дотам. Нагоре по асфалтов път - до останките от хижа "Кралев дол". Самата постройка е жалка картинка: избити прозорци и пълна разруха вътре. Защо бе, Боже? Защо с такова настървение се руши всичко в България, а и защо хижата е оставена без поддръжка, след като си има стопанин - туристическо дружество "Витоша" - Перник? През зимата писах как една също запусната хижа - "Чавдар" в Стара планина, е било потегната с инициативата и труда на туристическа организация. А тука - ето на какво е превърната тази чудесна хижа:



Продължихме нагоре вече по пътека в гората. Няколко пъти пресичахме горски пътища, но успяхме да се ориентираме и се изкачихме на връх "Острица", където е резерватът. Цветя - всякакви, но снимките ще ги покажа в рубриката за цветя. Когато бяхме първия път преди години, не намерихме диви лалета в околността. Вероятно не им е бил сезонът, защото сега ги имаше в достатъчно количество. Внуците бяха възхитени и горди, че са сред знаменития български ендемит:



Тук, от връх Острица се обадих на Стефан за допълнителна навигация към връх Примочляк, където според неговите описания трябваше да има цели поляни с лалето. Разбрах къде е, но времето вече беше понапреднало, а ние трябваше да се връщаме в София с неизвестни автобуси. Все пак видяхме лалетата и решихме да се върнем по същия път. Щом стигнахме хижата, времето неочаквано се обърна: заваля як дъжд, който бързо премина в порой. Бях взел някакви дъждобрани, които обаче бързо се наквасиха и пуснаха вода. Децата бяха изпратени с кецове, с които джапаха в реките по шосето. Водата от дъждобраните се стичаше като капчук по панталоните им. Стана ни абсолютно безразлично къде стъпваме и с каква скорост се движим - вече беше излишно да бързаме. Над главите ни гърмеше зловещо. Малкият, Боян, ме попита "толкова ли силно гърми атомната бомба", като че ли аз съм расъл на атола Бикини. По някое време ни удари градушка, от която си болеше здравата. Падаше косо и през дъждобраните биеше право по ушите. Разбира се, такова време не бе нещо ново за нас. По-скоро бе типично. Децата със смях си спомниха за първия път, когато бяха на 4-5 години. Бяха по ризки, а ни запраска суграшица, та щеше да ни вледени. "На Голо бърдо с нас винаги е така!" - заключиха те. Един спомен от пролетния дъждец:



Докато плувахме в дъжда, ни настигнаха две коли с по двама души в тях. Нито една не ни предложи да ни свали. Никога нямаше да приемем, разбира се - ние от природата не бягаме!, но все пак, мисля си, що за безчувствени хора се навъдиха в планините? И както обикновено се случва, точно когато стигнахме до автобусната спирка, дъждът спря и грейна слънце. Времето изпълни програмата си, няма що! Този път заварихме автобус директно до Перник. Там малко почакахме софийския автобус - колкото да си изпием чая, и мокри до кости се прибрахме вкъщи.

Направихме много снимки на очарователни цветя. Ще ги покажа в съответната тема.
Сря Май 11, 2016 10:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Всички останали Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov