ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Района на Мугла
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Предишната тема
Следващата тема
Района на Мугла
Автор Съобщение
neillmakoli



Регистриран на: 29 Юли 2015
Мнения: 223
Местожителство: Sofia

Мнение Района на Мугла Отговорете с цитат
Привет, по празниците ще съм за три дена(2 нощувки) в района на Мугла.
Искам да попитам какви маршрути ще ми препоръчате за разходка в района и има ли добре обозначени туристически пътеки?
Кои хижи ще ми препоръчате също така?
Ако има желаещи за разходка в района може да се организираме.
Благодаря за отговорите.
Вто Май 03, 2016 8:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Re: Района на Мугла Отговорете с цитат
neillmakoli написа:
Привет, по празниците ще съм за три дена(2 нощувки) в района на Мугла.
Искам да попитам какви маршрути ще ми препоръчате за разходка в района и има ли добре обозначени туристически пътеки?
Кои хижи ще ми препоръчате също така?
Ако има желаещи за разходка в района може да се организираме.
Благодаря за отговорите.

Една приятна и не особено натоварваща разходка може да се направи от Мугла в посока Чаирски езера (и обратно). Правил съм го в един ден (13.5 км отиване и връщане, около 700 метра общо изкачване), ала ако предпочитате вероятно е възможно и с отсядане в Чаирски езера.
Сря Май 04, 2016 12:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Може да се разходите и по течението на Мугленска река (Тенес дере). На излизане от Мугла вдясно има маркирано отклонение към Казанджи дере - малки водопадчета и казанчета.
Може да се разходите и в посока на х. Ледницата. Има червено синя маркировка. В един момент синята се отделя надясно и се качва напряко към параклиса Св. Петър. Там отново може да се прихване червената и да се качите на връх Карлък, откъдето има невероятни гледки. http://www.kade.si/#map=15/2730627.53/5105394.13/0
Сря Май 04, 2016 9:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
neillmakoli



Регистриран на: 29 Юли 2015
Мнения: 223
Местожителство: Sofia

Мнение Re: Района на Мугла Отговорете с цитат
vedrin написа:
neillmakoli написа:
Привет, по празниците ще съм за три дена(2 нощувки) в района на Мугла.
Искам да попитам какви маршрути ще ми препоръчате за разходка в района и има ли добре обозначени туристически пътеки?
Кои хижи ще ми препоръчате също така?
Ако има желаещи за разходка в района може да се организираме.
Благодаря за отговорите.

Една приятна и не особено натоварваща разходка може да се направи от Мугла в посока Чаирски езера (и обратно). Правил съм го в един ден (13.5 км отиване и връщане, около 700 метра общо изкачване), ала ако предпочитате вероятно е възможно и с отсядане в Чаирски езера.



В хижата ще отседна и ще обиколя района.
Ако имате още интересни предложения наоколо ще са ми полезни .
Croc
Сря Май 04, 2016 8:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
neillmakoli



Регистриран на: 29 Юли 2015
Мнения: 223
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
От Мугла до хижа Чаирски езера е идеална маркировката, от Чаирите до Чамла също се ориентира лесно човек.
Района е много хубав там.
Пон Май 09, 2016 2:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
neillmakoli



Регистриран на: 29 Юли 2015
Мнения: 223
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Пропуснах да спомена отличните ми впечатления от хижа Чаирски езера.
Условията, храната и отношението на хижаря Росен е много добро към планинарите.
Съб Май 21, 2016 9:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Брех, хората питат, а снимки след това няма... Или има, ама във Фейсбук. Е, той не се брои за слива...

По идея на vaskoo по празниците се разходихме из района на Мугла и по-точно по част от рида Мурсалица:
хубавите снимки: https://photos.app.goo.gl/8YG8Pb7yV2Ef1TfN8
в търсене на нови пътеки (документални за ценители от малкото фото): https://photos.app.goo.gl/ZgRY9jujAMGzi372A
Пон Сеп 09, 2019 9:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1399
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Не ми е за първи път, нитоза втори, но ме държи още ... съчетанието на планината и хората в Родопа е рядко срещано.
А който смята родопските преходи за леки и без гледки, релефът за мек и щадящ ... да заповяда с мен из коритата на Въча и Чая, и да походи с Иво из коритото на Арда и Юговска реки Smile

Малко снимки









_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича

Последната промяна е направена от vaskoo на Пет Окт 04, 2019 12:34 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Сеп 10, 2019 12:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1694
Местожителство: Плевен

Мнение !!! Отговорете с цитат
Ей като тръгнете из тия яндеци и боанаци , че и детето сте повели. Няма ли за Вас маса, мръвка нещичко така....... Very Happy
Васе кво се водиш по акъла на Ивайло той не е планинар не разбра ли вече?? Very Happy Very Happy Very Happy
Аматьорска работа !!!
Вто Сеп 10, 2019 11:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ivailo.hr



Регистриран на: 22 Мар 2010
Мнения: 1355
Местожителство: София

Мнение Re: !!! Отговорете с цитат
EXIIIT написа:
Ей като тръгнете из тия яндеци и боанаци , че и детето сте повели. Няма ли за Вас маса, мръвка нещичко така....... Very Happy
Васе кво се водиш по акъла на Ивайло той не е планинар не разбра ли вече?? Very Happy Very Happy Very Happy
Аматьорска работа !!!


Ми не съм планинар. От детската аматьорска лига съм. Ходя и с деца и с пенсии, щото ходя бавно и без претенции за джедайски изпълнения. За тях си има друг контингент.
А. моля, моля, аз бях избрал една друга пътека към Чаева чука, ама реших да не троша хатъра на Васко, като домакин на мероприятието. Всъщност тази, по която тръгнахме първоначално след рязането на хвойната, но след това се отклонихме вдясно от нея по тази, по която беше минавал Васко преди време. И какво да се караме там за някакви си пътеки. Пак ще се ходи и така... Laughing
Бях минавал по нея (моята идея) преди 7 години, когато с един приятел и сина на Конфитюра се юрнахме нагоре - той да си спомня детските години... И естествено заради мен тогава хванахме първата видима пътека под хубавата, а тя се оказа животинска и скоро свърши в някакъв сипей. Тогава лазихме 4 Х 4 нагоре, докато излезем на магистралата.

Ето к'ви ги брахме тогава:




Вто Сеп 10, 2019 7:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1399
Местожителство: София

Мнение отново в Мугла Отговорете с цитат
Ето ни отново в любимата Мугла за седмица.
Пътуване с много спирки, до вкъщи в майнатаун, през кланицата, през станимъшките сергии за домашен зарзават, през чепеларските магазини за бонбони и дреболии, че клонингът стана на 9 и трябваше да черпи из селото.
Возихме и колелата, че детето получи и ново колело и трябваше да се пробва в планината.
Предната вечер мечката беше влизала в долния край на селото, за да отнесе една овца. В двора на Конфитюра играеха три лисици малчугани. На улицата под бъзов храст - дебела и дълга, блестящо черна усойница.
Пътят все така лош и предизвикателен за колите, и все така красив. Пъстървовият риболов се оказа тотално неуспешен, разузнаването за билки и гъби - лежерно и приятно.
Да си продължа с първата снимка от миналата година и първото ходене за тази:



Малко водопади







Чаевата чука може успешно да се прекръсти на Безчаева чука, видяхме няколко малки туфи чай но не и на върха и на местата, където преди нямаше къде да стъпиш от чай стотици метри. Нито един стрък, нито едно листо, нищо. Видяните растения бяха на друго място.
Върхът ни чака












На следващия ден се случи лежерната разходка до Чаирските езера по пътя през гробищата и нагоре през КоритА, където има стари табели и маркировка.

















Ето тук под тревата (торфа) има повече от 3 метра вода, езерото е покрито на 95% от площта си





Типичните за карста в този район, чешми малко под билото



Детските игри, колелата и играта на кьос запълниха останалото време.
Опит за бране на билки край реката, завърши скорострелно след като мечката ни извести за присъствието си от другата страна на реката.

За търпеливите любители на фотки има почти 300 снимки с опит за надписване на полезна информация в инфото на снимките.
Условията не бяха добри за снимане, но и фотографът толкова си може Smile

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Вто Юли 28, 2020 1:27 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Васко, благодарности. А защо според теб на чаевата чука няма вече чай? Защо езерата са така обрасли? Кво ново на хижата? Нещо май много мецанки тая година, а..? И защо да не е било подходящо за снимане?
Сря Юли 29, 2020 6:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1399
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Чаят беше скубан дълго време, а той се развива най-вече от корен, от семе е трудно и не остава да узрее. В комбинация с липсата на добитък и диви животни, тревата и смриката превземат всичко и чаят не може да възстанови площта си. В градини и дворове от Кричим до Кожари и Кестен, както и из полето, чаят идва основно от Мурсалица. Останалите лични находища като Чал, Варките, Дурдага се пренесоха в дворовете в Ягодина и Триград. Разсаждаме чая на стари находища, но и там тревата го натиска.
Езерата са обрасли най вече в резултат на бурната им експлоатация в миналото като рибарници за шарани и корекцията на нивото им, както сегашна ситуация с понижено ниво и привнесените водни растения покрай шараните. Кадиревия гьол е с пробито дъно до дигата и нивото му е с 2 метра по-ниско от няколко години. Преди 15-на години тръстиката претърпя буйно развитие. Торфът се е увеличил само в Синьото и Самодивското, но останалата растителност настъпва, като и бързо се отлага по дъното на езерата и изплитняват. Пускаха се амури и ондатри в Големия гьол, но изчезнаха бързо.
Мецани няма, 2 са за целия балкан в района, преди само около селото бяха 5. Животни няма, втора година не намирам стъпки и изпражнения от диви кози, ровеното от прасета е миниатюрно. Пъстърва в реката няма също, но се е появила видра.
А за снимките - освен маранята, имаше и някаква влага във въздуха.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича

Последната промяна е направена от vaskoo на Сря Юли 29, 2020 11:14 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Сря Юли 29, 2020 9:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
И защо според теб няма животни?
Затова пък в други райони има.
Впрочем и там дето има, разни чекиджии пардон авджии (ама кво ако не чикиджия е цървулът, който прави кво ли не за да примами животните до чакало и да им стреля напълно обезопасен от упор от десетина метра) се оплакват че нямало както преди... Отрепки. Ловната дружинка на едни кое си родопско село съставена изцяло от цървули от пловдив или другаде.... И баш села в твоите владения имам внадпредвид. Хабер си нямат от истински лов. Ама самочувствие до небето. Ама без пушка и сами кви са лайна вонливи.... Що са вонливи ли? Ми, щото, Васко, обиквонено като напълниш гащите вониш...
Сря Юли 29, 2020 10:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1399
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Няма животни щото ги трепят ... и повечето не са местни, хора с финансови възможности и недосегаеми за закона.
Голяма част от дивеча си живее из гръчката част на планината, че там е резерват и нашите ловджии не влизат повече от 2-3 км навътре, а и големи пожари не е имало от 5-6 години оттатък границата.
Но пък мечката ми стана интересна, имаше страшно много обърнати камъни, за да търси яйцата на мравките.

На Чаирските езера пъстърва се намира само в Синьото, в другите е останала само бабушка и някоя друга каракуда.

Здраве да има най-вече.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Юли 29, 2020 11:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Родопи Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov