ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Затворен път по ветеринарни причини
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Затворен път по ветеринарни причини
Автор Съобщение
El Sendador



Регистриран на: 10 Авг 2015
Мнения: 68
Местожителство: София

Мнение Затворен път по ветеринарни причини Отговорете с цитат
Мотаейки се из Родината, попаднах на затворения път с ръждясали катинари, сгради, ограда и кучета по ветеринарни причини Габра - Брънковци. Някой знае ли какви са тези причини и защо на картите пътят е отворен?
Пон Май 09, 2016 7:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
iansto



Регистриран на: 03 Мар 2011
Мнения: 61

Мнение Отговорете с цитат
През Декември пътя бе отворен и като цяло по този път няма бариери и огради. Снимки случайно да имате?
Вто Май 10, 2016 10:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
El Sendador



Регистриран на: 10 Авг 2015
Мнения: 68
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
iansto написа:
През Декември пътя бе отворен и като цяло по този път няма бариери и огради. Снимки случайно да имате?

Нямам. Просто не очаквах такава ситуация - с кучета и охрана, та затова си помислих, че е резиденция на някоя мутра и не е здравословно да снимам.
УБЕДЕН СЪМ, че говорим за различни пътища, защото оградата бе стара и полуръждясала на места.
От Габра пътувах с джипа на юг/югоизток по разнебитен път с цел разучаване на неизследвана природа. В точка с приблизителни координати 42.52283, 23.62048 имаше разклон наляво и надясно, но и двата пътя бяха преградени с огради, а на левия беше прословутата табела за ветеринарните причини. Знам, че наблизо има някакво ловно стопанство, но пътят е ясно маркиран като свободен за движение - даже и на стенната карта на България, та какво остава за джи-пи-еската.
П. П. На БГ_МАУНТИЙНС пътят също е даден като отворен.
Вто Май 10, 2016 12:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
iansto



Регистриран на: 03 Мар 2011
Мнения: 61

Мнение Отговорете с цитат
По принцип на тези кординати има баиера и ограда : 42°30'22.2"N 23°36'14.5"E . Това е границата на ловно стопанство Искър. Пътят е асвалтиран с много дупки и води до г.Самоков. За съжаление през повечето време е затворен. Дали има някаква възможност да сте се заблудили и да сте се озовли там?
Вто Май 10, 2016 1:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
El Sendador



Регистриран на: 10 Авг 2015
Мнения: 68
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Аз знаех, че там някъде има ловно стопанство, но явно съм се предоверил на картите, защото на ВСИЧКИ карти тези два пътя са дадени като отворени за движение. Вече знам, че са затворени, но остава големият въпрос, а именно:
Скитайки из планините, кога ли пак някой (като мен) ще се натъкне на затворени пътища и на забранени за достъп територии, които са отбелязани на картите като свободни?
Интересно дали някъде на някоя карта са вписани забранените пътища и територии ...
Вто Май 10, 2016 2:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Хм, в заблуда си какво изобразяват географските карти.
Това дали един път е свободен за движение или не е, не е работа на картата да го отбележи. Административния статус на пътя се определя от държавни или общински институции, отговорни за поддръжката на пътната инфраструктура на републиката. Информация за административния статус можеш да получиш в съответната агенция, което ти явно не си направил, тръгвайки на път - т.е. грешката е при тебе, а не в някой друг.

Ако все искаш все пак да избегнеш твърде вероятния фатален летален изход за себе си и хората, които те съпровождат в излета - следвай този съвет: Преди начало на всяко пътуване подай в АПИ или съответната общинска агенция надлежно заверена в деловодството молба-запитване за статуса на пътищата, по които ще минеш. Тръгни на път САМО след като си получил отговор на молбата-запитване!

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Май 10, 2016 2:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
El Sendador



Регистриран на: 10 Авг 2015
Мнения: 68
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Ако все искаш все пак да избегнеш твърде вероятния фатален летален изход за себе си и хората, които те съпровождат в излета - следвай този съвет: Преди начало на всяко пътуване подай в АПИ или съответната общинска агенция надлежно заверена в деловодството молба-запитване за статуса на пътищата, по които ще минеш. Тръгни на път САМО след като си получил отговор на молбата-запитване!

... без коментар ...
Вто Май 10, 2016 2:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3281
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Все пак на картата BGMountains може да се постави знак за бариера, стига да се посочи точното му местоположение.

El Sendador, може ли да се посочи на картата къде са въпросните бариери като точки (viewpoints)?

http://www.kade.si/wpt.html#map=19/2629422.37/5239645.71/0

El Sendador написа:
...
Интересно дали някъде на някоя карта са вписани забранените пътища и територии ...

Не знам за карта, но описание на забраните и ограниченията за движение по пътища има на много места, включително и в посочения от dido сайт на АГЕНЦИЯ "ПЪТНА ИНФРАСТРУКТУРА" - http://www.api.bg/index.php/bg/.

Пак там има и карта на републиканската пътна мрежа - http://www.api.bg/index.php/bg/karti/republikanska-ptna-mrezha/.

Съгласно тази карта въпросните двата пътя южно от село Габра не са част от републиканската пътна мрежа.

П. П. Пак съгласно сайта на АПИ Златишки и Върбишки проход са затворени за всички МПС-та, но на практика са напълно проходими.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Вто Май 10, 2016 4:40 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
El Sendador



Регистриран на: 10 Авг 2015
Мнения: 68
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
По тази карта: 23.620353, 42.522863 и 23.620299, 42.522857. Вратите бяха точно върху пътищата и бяха свързани с ограда, продължаваща до обозримия хоризонт.
Така бяха недостъпни не само за МПС, а и за пешеходци.
Любопитно ми беше какви са тези "ветеринарни причини", изтъкнати като повод за затваряне на пътищата и това бе един от поводите, поради които повдигнах темата.
П. П. Интересно е да добавя, че звъннах на Агенция "Пътища" и обясних проблема. Там въобще не знаеха кой отговаря за този път, но не били те. Упътиха ме към Министерството на земеделието, поради "ветеринарните причини".
Когато звъннах на горещия телефон с БАБХ, някаква младичка мацка ми би шута с ясно агресивен тон и отказ да даде отговор на молбата ми към кого да се обърна.
Вто Май 10, 2016 4:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Ако пътищата не са част от републиканската пътна мрежа, то те се водят към общината, в която се намират - в случая община Ихтиман.
Съветът ми към колегата El Sendador е да се свърже с кмета на Ихтиман и да попита за статуса на въпросния път.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Май 10, 2016 5:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3281
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
...
Съветът ми към колегата El Sendador е да се свърже с кмета на Ихтиман и да попита за статуса на въпросния път.

Дали не е по-добре първо да опита с кмета на село Габра (ако има такъв)? Той би бил по-разговорлив и с повече свободно време от ихтиманския. Wink

П. П. Мислех скоро да се качвам в Лозенска планина от с. Габра до връх Попов дял. Ако ида, може да разузная допълнително.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Вто Май 10, 2016 5:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Когато е налице административно ограничен достъп до определен(и) маршрут(и) с ясни условия е възможно това да бъде отразено в картите. Например такъв е случаят с Високите Татри, в които високопланинските маршрути са свободно достъпни само през лятото. В останалите сезони се допускат изключения при строго определени условия и след предварителна регистрация. Тези обстоятелства са отразени и в топографските карти със знак за затворен път и пояснения в легендата им (снимката е и връзка към такава с по-голяма резолюция):





В BGMountains сме възприели обозначаване на подобни места със знак за бариера, когато са добре известни точните ѝ координати, както и причините за съществуването ѝ. Например по такъв начин е отбелязано КПП-то на пътя към яз. Бели Искър. По този път впрочем някои превозни средства и пешеходци все пак имат право да се движат, което обяснява и необходиммостта той да бъде нанесен на картата.

Достъп до ДЛС "Искър" е възможен за осъществяване на разнообразни дейности (не само лов), включително и с преспиване в предвидените за целта постройки. Доколкото ми е известно по-често се използва входа откъм гр. Самоков, но това е непроверена информация. Ограничаването на достъпа до този район е свързано не само с ловното стопанство, а също и с вододайната зона около яз. Искър. В миналото там е залесявано с бор с цел укрепване на бреговете и намаляване на наносите в язовира. В ловното стопанство придвижването е предимно пеш или на кон -- използването на автомобили се ограничава както заради спокойствието на животните, така и за да не се изравят почвените пътища, особено след дъждове като тези през последните почивни дни.

Споменатото наличие на преграда и по почвения път към с. Брънковци откровено казано ме изненадва. Тази преграда заобиколима ли е за пешеходци?

По принцип би било добре ако съществува официален регистър с ограниченията за преминаване по определени маршрути, сроковете за които те се отнасят, както и условията, при които е възможно преминаване. Не представлява никакъв проблем подобна систематизирана официална информация да бъде въвеждана в картите, стига тя да не подлежи на чести промени, например както в случаите с ремонти, бедствия или пък през зимата. В отсъствието на такъв регистър в BGM въвеждаме каквото е по силите ни, въз основа на информация събрана и предоставена ни от доброволци като самите нас.
Вто Май 10, 2016 5:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
El Sendador



Регистриран на: 10 Авг 2015
Мнения: 68
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Вече писах, че има ограда, чиито краища не се виждат. Не е възможно тя да се премине от пешеходец. А и има зли кучета!
Всичко напомня за резиденция на зла мутра с охрана от автоматчици.
П. П. Ръждясалата табела с "ветеринарните причини" говори, че оградата с катинарите е от няколко години и ми е чудно как досега никой не е минавал оттам - все пак, Лозенската планина е ...
Вто Май 10, 2016 5:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
El Sendador написа:
Вече писах, че има ограда, чиито краища не се виждат. Не е възможно тя да се премине от пешеходец. А и има зли кучета!
Всичко напомня за резиденция на зла мутра с охрана от автоматчици.
П. П. Ръждясалата табела с "ветеринарните причини" говори, че оградата с катинарите е от няколко години и ми е чудно как досега никой не е минавал оттам - все пак, Лозенската планина е ...

Ограда на пътя към с. Брънковци не личи на снимки от периода 2007-2012 г. Този път впрочем обслужва множество селскостопански имоти и се пресича с голям брой други по-второстепенни почвени пътища. Нека поясня че разклона на почвения път към с. Брънковци от асфалтовия път водещ от с. Габра към ДЛС "Искър" се намира далеч преди достигането на оградата на ДЛС "Искър".

От друга страна, в близост до входа на ДЛС "Искър" наистина има и друг път вляво, вървящ първоначално на ЮИ покрай оградата на ловното стопанство. Това обаче не е пътят за с. Брънковци и близостта му до оградата на ловното стопанство вероятно обяснява и ограниченията в достъпа до него, ако са налице такива.

Тази част от Лозенската планина е по-рядко посещавана от немоторизирани туристи по ред причини: липсва удобен обществен транспорт дотам, индустриален пейзаж (останалото днес от мина Чукурово и изоставената ЖП инфраструктура), (бивше) секретно военно поделение, повишен риск от радиационно замърсяване, свързан с двете хранилища за ядрени отпадъци в района [1, 2] и да не продължавам да изреждам...
Вто Май 10, 2016 6:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
El Sendador написа:
Вече писах, че има ограда, чиито краища не се виждат. Не е възможно тя да се премине от пешеходец. А и има зли кучета!
Всичко напомня за резиденция на зла мутра с охрана от автоматчици.
П. П. Ръждясалата табела с "ветеринарните причини" говори, че оградата с катинарите е от няколко години и ми е чудно как досега никой не е минавал оттам - все пак, Лозенската планина е ...

Мислех да не се обаждам, защото е тайна, но:
"Ветеринарните причини" са една причина и тя е следната. Района е заразен със Синя пъпка ( западния свят ѝ казва Сибирска треска, а руснаците реципрочно са я кръстили на немската рок група Antrax).
През 1988-ма година в района е имало малка руска база за БОВ. Една вечер се напили и разсипали контейнер с въпросното биологично оръжие. Спорите попаднали в почвата издържат до 50 години!
Случката се държи в тайна и за това са те отрязали от БАБХ. Военните не дават това да се отбелязва на картите. (не знам защо създателите на BGM не ти казват, ами се правят на шантави). Района се охранява не от мутри, а от наши спецчасти от поделението в Тихина.(тези момчета са еквивалент на американските тюлени)
Аз на твое място не бих ровил повече по въпроса. Със сигурност вече си в полизрението на ДАНС.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.

Последната промяна е направена от didogen на Вто Май 10, 2016 6:49 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Вто Май 10, 2016 6:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 1 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov