ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
От хижа "Вихрен" през Бъндеришки чукар до Синаница

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
От хижа "Вихрен" през Бъндеришки чукар до Синаница
Автор Съобщение
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение От хижа "Вихрен" през Бъндеришки чукар до Синаница Отговорете с цитат
В събота бяхме до склада за камъни. Там обаче явно скоро не бяха им се обаждали за доставка, та имаше доста застоял материал. Иначе казано, разходихме се до Бъндеришки чукар.

В петък след края на работния ден и след като минат задръстванията, запалихме гумите и към Банско. На „къмпинг” Бъндерица бяхме към 22.30 ч. Имаше две палатки, нашата беше третата. На сутринта поне още 3-4 бяха изникнали като гъби от тревата. Цената за нощувка на „къмпинга”е 2 лв. на човек. Плащат се на чичкото от кръчмата. За мое щастие, там все още готвят вкусно. Бях чела един пътепис от миналата година, в който се споменаваше, че на „къмпинга” няма вода – сега има, тече от едно чучурче. Вързаната каракачанка дето лае по цяла нощ, си е още там.

В събота сутринта станахме толкова рано, колкото можахме, сиреч в 7 ч. Пихме кафе, закусихме, паркирахме се до хижа „Вихрен” и поехме нагоре. Беше тихо, ясно, доста топло за този час и за тази височина. Добре, че по-късно се появиха облаци и мъгли, иначе щяхме живи да се опечем. До Башлийска порта бяхме за около 2.30 ч, с много мотане за снимки. Не минахме точно през нея, а покрай едни гьолчета, леко вдясно, три на брой, не знам как се казват и имат ли име изобщо. Там срещнахме двама поляци, току що се „излюпваха”. Като се качихме горе, се откри съвсем различна картинка – облаци, мъгли. Застудя. Екстра !

Качването до върха си го представях малко по-сложно - може би ако имах още 5 кила отгоре в раницата, наистина щеше да бъде. По принцип отгоре се открива невероятна гледка, ние имахме кратки пролуки с видимост, колкото да се подразним. Беше доста мистично с всичката тая мъгла. Хора не срещнахме чак до Спано поле, накъдето се спуснахме. Имах идея да минем и през Башлийски чукар, но реших че ще ми дойде малко множко наведнъж, пък и като нищо не се вижда, какъв е смисълът ? Или, както има една приказка, „какъв е смисълът, като няма значение” ?

Спуснахме се през Малко Спано поле към заслон Спано поле (ако бъркам, поправете ме), уф, супер ме заболя коляното при това спускане. Иначе е адски красиво, зелено, цветенца цъфнали, крави мучат в далечината…жив човек няма – какво по-хубаво от това ? От хижа „Вихрен” до заслон „Спано поле” ни отне около 6 часа с обяда и бирата (!) на Бъндеришки чукар.

На „Спано поле” нямаше много хора. Небето се мръщеше и решихме да изчакаме преди да продължим към Синаница. Ударихме по една бира и по една дрямка, както си му е редът. Дъждът се размина и пекна едно слънце, не си е работа. Стоян се опитваше да ни убеди да останем, защото на Синаница имало голяма група, около 50 човека, но ние не склонихме, нали сме с палатка. Вече бяхме доволно отпочинали и си дадохме малко зор, за да стигнем по-бързо и да се изкефим на пейзажа.

Долу беше стълпотворение. Пълна лудница ! Групата от 50 човека беше пристигнала + „случайните” туристи и един не съвсем случаен . Той ще се „обади” с друг пътепис, предполагам. Мислехме първо да си опънем палатката (до простора, както миналата година) и после да пием по бира, но решихме първо да попитаме, за всеки случай. Добре, че попитахме. Имало ново нареждане: „Никакви палатки в района на хижата”. Охрана от „Парк Пирин” обикаляла и пишела актове. Който иска на палатка - горе на „игрището”. Ама че странна работа. Сменихме програмата и първо пихме по бира, пък после опъвахме палатки. Имахме и съседи. Останахме на сладка раздумка с тях с ракийка и салатка край огъня (да ме прощават от Парка, ама имаше огнище, а и преди лягане си го загасихме надлежно). На другия ден щяхме да го даваме „по-споко”, така че не бързахме да си лягаме. Нощес небето се обсипа със звезди, по-късно пък излезе вятър, на сутринта имаше мъглица, но на края – пак същия пек !

Прибрахме се през Гергийца , полето с крави долу хич не ми е по вкуса. Под Муратов връх засякохме едни „колеги”, оказа се че с някои от тях сме се виждали на Рила. Те поеха нагоре, ние надолу, пак в надпревара със задръстванията. На няколко пъти се разминавахме с „кервана” (групата), беше много забавно.
Това е в общи линии, може да сложа някоя и друга снимка.

П.С. Да живеят облаците и мъглите !
Пон Юли 20, 2009 9:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Абе тия от кръчмата до Бъндерица нямат право да ти вземат кинти за лагера. Той си е свободен за ползване.

Преди 1-2 месеца преспахме там и оня се помъчи да ме крънка. Аз му викам - шефа на парка ми каза, че е безплатен. Оня вика - ами добре, айде чао. Номера е ако мине номера явно ... Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Юли 20, 2009 10:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Kat



Регистриран на: 08 Юли 2007
Мнения: 872

Мнение Отговорете с цитат
Тъй значи. Кравите вече са плъзнали... Think ше се бутаме с тях Very Happy
Интересен маршрут от х.Вихрен за Синаница, не ми беше хрумвало да го правя. Щом на игрището сте били палатка до палатка, да не сте чували хъркането на съседите Wink
Определено в момента е за чувалуване, щото явно вече хижите се пръскат.. освен на Спано поле.
Много хубаво написано. Искам и някоя и друга снимка Very Happy

И другия път да си знаете за палаткуването до Бъндерица - безплатно!

_________________
Пон Юли 20, 2009 3:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Браво на вас за хубавия преход. Ще чакаме и снимките. Иначе на чичкото от кръчмата да не земе да му се случи нещо като на бившия хижар на "Вихрен", който също искаше по 2 лв. на хората. Laughing Laughing

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Пон Юли 20, 2009 6:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение Отговорете с цитат
Честно казано, след онази история на Тевно съм наплашена на тема "опъване на палатки".
Всъщност, като пристигнахме, отидохме първо при по-рано дошлите и ги питахме дали къмпинга е платен. И тогава те ни казаха, да, плаща се на чичкото, и ние си платихме. Жив и здрав да е - щом до там я е докарал, хохохо.
А какво се е случило с хижаря на Вихрен ? Аз тази хижа само я подминавам, от години не съм влизала вътре.

На втората вечер действително имаше юнашко хъркане, със стерео долби съраунд ефект. Ама в хижата със сигурност е било по-зле.

Ами, ъъъ, снимки ще кача утре, има някои забавни Laughing
Пон Юли 20, 2009 8:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
ve_san написа:
................... юнашко хъркане, със стерео долби съраунд ефект...............


Laughing Laughing Laughing
добре казано
Пон Юли 20, 2009 11:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Весела Ягодова



Регистриран на: 17 Окт 2007
Мнения: 541

Мнение малко снимки Отговорете с цитат



Въпросните гъолчета






Капан



Яко изтрещяване



Хайде към чукараааа



Малко нежност сред този суров свят



Тук трябва да се вижда Башлийски чукар по принцип...







Любовта на камъните



Това място е жестокооо







Лудницата



Кервана





Стига за сега, поздрави на всички Smile
Вто Юли 21, 2009 11:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Като гледам тая гмеж от последните две снимки за там трее се избира по-нестандартен маршрут и спане Уеко фУево... Smile

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Вто Юли 21, 2009 11:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Тия камъни големи любовчии Laughing

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Вто Юли 21, 2009 4:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
алеле какво е меле на Синаница Laughing

през седмицата дали е така фул се чудя......
Вто Юли 21, 2009 5:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
ve_san написа:
И тогава те ни казаха, да, плаща се на чичкото, и ние си платихме. Жив и здрав да е - щом до там я е докарал, хохохо.
А какво се е случило с хижаря на Вихрен ? Аз тази хижа само я подминавам, от години не съм влизала вътре.


Хижаря на "Вихрен" спря да търси по 2 лв., и......, а за чичкото ще видим докъде ще я докара. То ще се чуе де. Wink Laughing Laughing

_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Нед Юли 26, 2009 9:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov