ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
х.Ехо - Заслон Ботев?
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
х.Ехо - Заслон Ботев?
Автор Съобщение
yonkok



Регистриран на: 09 Юни 2009
Мнения: 13

Мнение х.Ехо - Заслон Ботев? Отговорете с цитат
Здравейте,

Планираме няколко дневен преход в Стара планина през август 2016. Целта ми е да се разходим основно по билото на Централна Стара планина, включително върховете Голям Купен, Костенурката и т.н.
Представям примерен маршрут и график и ще се радвам за коментари от вас по отношение на маркировка, продължителност, хижи.
1 ден: София -Рибарица-х.Ехо
2 ден: х.Ехо- х. Добрила
3 ден: х.Добрила - Заслон Ботев (тук са май около 6-8 часа)
4 ден: з. Ботев - х.Плевен/х.Рай - Калофер

Колебая се за слизане към х. Плевен при в.Костенурката (?), но идея си нямам от пътеките в района. Слизане през х. Васил Левски също е вариант, но ми се струва, че това става или през з.Ботев или по-рано в маршрута и ще изпуснем някои върхове.
Чудя се дали е ок и да се почне от другата посока - от з.Ботев към х. Ехо?

Благодаря ви предварително!
Пет Май 27, 2016 6:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
Ако искате да не ходите до заслона може от Млечния чал да хванете КЗМ в северна посока, слизането е доста стръмно. Иначе има подсичаща пътека, която започва между Кръстците и Костенурката (жълта маркировка според БГМ) и стига до х.Плевен, но нямам представа за актуалното й състояние.

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Пет Май 27, 2016 6:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Миналата година направихме подобен преход:
1. София - Рибарица - х. Ехо
2. х. Ехо - з. Орлово гнездо
3. з. Орлово гнездо - з. Ботев
4. з. Ботев - х. Мазалат
5. х. Мазалат - с. Скобелево - с. Горно Сахране - София
И сега малко подробности, които биха били от полза.
1 ден - нормално е да го осъществите, няма нещо особено. Просто си направете предварителна резервация за хижата - беше пълно и от отзивите явно е така непрекъснато, особено петък и събота вечер. При подготовката на мен ми беше полезно описанието на pelitko - много подробно и описателно с карта и снимки (ще го намерите в мрежата, има и сайт с подобно име). Веднъж стъпили на билото маркировката трудно ще загубите.
2 ден - предварителният план беше като вашия Добрила, но много силен дъжд ни измокри до кости около Беклемето и заслона се оказа спасителен. Всяко зло за добро - това беше най-хубавата ни вечер. Хижарят Наско ни подслони в проливния дъжд, беше запалил камината и се изсушихме. След това ни сготви много вкусна храна, а и спахме в най-добрите стаи и легла за цялото си пребиваване. Ако след години ме питат за това ходене ще го описвам с този точно момент - невероятен човек и невероятно място. Изпитахме гостоприемството на хората в планината максимално. Ако не ви вали ще може да стигнете до Добрила - има време и терена не е труден.
3 ден - заради по-малкото ходене предния ден се напрегнахме да наваксаме. Ходенето си е доста и при това има и изкачване на Амбарица, Голям Купен и останалите върхове. На края на деня умората беше в повече, ако тръгнете от Добрила ще ви е по-лесно и няма да го усетите чак толкова.
4 ден - повечето от хората в групата бяха уморени от предния ден, така че не е добра идея да се преуморявате в някой от дните като нас. Не знам защо не искате да се качите на Ботев, може би вече сте били там. За нас това беше задължително и го направихме. След това слизането до Тъжа е малко неприятно заради голямата загуба на височина, но няма друг вариант. Преспиването в Мазалат беше също добра идея - много добра хижа и гостоприемни хижари (похвалиха се, че са спечелили наградата за хижа на годината на някой сайт). По пътя се минава покрай всички високи върхове на Триглав и гледките си струват. Първоначалната ми идея беше след Росоватец да минем през Кадемлиите и Мазалат и да спим на Соколна, но умората на повечето заради предния ден ме отказа.
5 ден - слизане към ж.п. линията с цел прибиране и раздяла с Централен Балкан.
Относно маркировката не сме имали проблем освен на едно място около Костенурката, където пропуснахме маркировката заради умора и подминахме едно отклонение надясно и нагоре (маркирано си е, но не го видяхме) и се връщахме малко. Ходенето си заслужава отвсякъде, определено ще го помня много дълго време. Натоварването си е сериозно, но за човек в кондиция е нормално. Хижите работеха всички по пътя, така че може да спрете в която ви хареса.

Приятна разходка, ще ви хареса.
Пет Май 27, 2016 9:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Алекс.Йо



Регистриран на: 24 Мар 2013
Мнения: 303
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ден 1. от Рибарица до Ехо са 4.5 часа в добро темпо.
Ден 2. Доста дълъг преход. Минимум 10 часа отново в доста добро темпо.
Ден 3. Може да го направите за 6-7 часа. Изисква се слънчево време. Иначе не си заслужава.
Ден 4. От заслон Ботев до х. Плевен са 2 - 2.5 часа на слизане. До Паниците през връх Ботев са около 7 часа.

Успех!

Това е моето мнение.
Пет Май 27, 2016 11:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
yonkok



Регистриран на: 09 Юни 2009
Мнения: 13

Мнение Отговорете с цитат
Супер сте! Ама Ехо-Добрила 10 часа ми се струва лоша новина...
Нед Май 29, 2016 9:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Алексйо написа:

Ден 2. Доста дълъг преход. Минимум 10 часа отново в доста добро темпо.

Недей плаши хората-прехода е не повече от 7 часа-даже по книга!
Пон Май 30, 2016 8:24 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1694
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
фЕНЧЕ - доста бързичко ходиш май. До Дерменка съм сагласен да са 7 часа ама до Добрила още 3 ми се губят, пък и на Гнездото докато пиеш по една две бирки с Баче Наско, на Дерменка с Ботьо и заминаха и над 10 дори.
Моето виждане е:
Ехо- Козя стена - 2ч
Козя стена - Дерменка 4,30,-5 с бирата
Дерменка - Добрила 3,00 след бирата.
Пон Май 30, 2016 9:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
yonkok



Регистриран на: 09 Юни 2009
Мнения: 13

Мнение Отговорете с цитат
Значи х.Ехо-х.Добрила да се счита нацепен на два дни!
Пон Май 30, 2016 10:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1694
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Абе то никак не е, нито е за един нито пък е за два.Вие си преценете, Полвината е на Орлово гнездо.
Пон Май 30, 2016 10:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
yonkok



Регистриран на: 09 Юни 2009
Мнения: 13

Мнение Отговорете с цитат
Нашата идея е да се порадваме на планината, не да поставяме рекорди, да ставаме герои, да отмятаме върхове. Както и да тичаме и да се чудим ще стигнем ли навреме, ако объркаме един-два пъти пътеките какво ще стане и т.н. Чудех се дълго време как да го направя, мислех от Вежен да тръгнем, щеше ми се до Триглав да стигнем...От друга страна повече от 3-4 дни мисля че ще ни дойдат много. Пет е максимумът.
Та,
1. Рибарица-Ехо
2. Ехо-Орлово гнездо (бира)
3. Гнездо-Добрила (бира, две)
4. Добрила -з. Ботев
5. Ботев - х.Плевен/Априлци

Ходил съм на в.Ботев 3 пъти, супер е, ако има чалъм ще го качим, но не е цел.

Така или иначе ако ви срещна в планината имате по бира от менSmile
Пон Май 30, 2016 10:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1694
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Ми пожелания за хубаво време и лека крачка пък......... бирата си е ясна ще има черпене Very Happy
Пон Май 30, 2016 10:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Tito



Регистриран на: 22 Юни 2011
Мнения: 856

Мнение Отговорете с цитат
То ако рече човек и за 4 дни може да стане, някои сигурно и за 4 часа могат да го изприпкат.

На К-Е през 2012-та три дни поред го изтрамбовах този участък (Ехо-Добрила-Ехо-Добрила). Не защото много ми хареса, а щото съм голям заплес. Детайли има в линка в подписа, ако на някой му се чете. Около 9 часа ми отнемаше на мен тогава с комеминейската раница, 6 дни и 200км ходене зад гърба. От Ехо до Беклемето е към 4 часа, малко повече някъде 4.5-5ч е от там до Добрила. Като разстояние е към 30-ина километра, могат да се спестят и доста от денивелациите, ако подсечете Кучето и Козя стена. В този случай най-стръмното остава изкачването от Дерменка към Гердектепе.

_________________
От Ком до Емине 2012
Ком-Емине GPS трак
Пон Май 30, 2016 12:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Yan4o



Регистриран на: 29 Юни 2011
Мнения: 414
Местожителство: Варна

Мнение Отговорете с цитат
yonkok, ако Орлово гнездо - Добрила ви се види малко, може да удължите до х.Амбарица този ден (лично аз я предпочитам пред Добрила).
По лятната подсичаща (от северозапад) пътека е за около 3 часа и е много приятен, ненатоварващ преход. Красиво е, има и боровинки, а и сякаш не минават много туристи от там. Може и през вр. Амбарица/Левски да слезете на хижата, ама така вече се удължава повече и става по-тежък, а предвид и на следващия ден прехода - само ще се назорите. На другия ден - по Дълги дял излизате на билото под Малка Амбарица и си продължавате по план.
Решението си е ваше, аз просто давам идея.
Успех и приятно изкарване!

П.П. Имайте предвид, че Амбарица през уикендите е доста пълна и трябва по-раничко да се обадите, ама то май на всички хижи в Централен Балкан е така.
Пон Май 30, 2016 12:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
yonkok



Регистриран на: 09 Юни 2009
Мнения: 13

Мнение Отговорете с цитат
Да, мислил съм за х. Амбарица, но ще видим на място как ще е състоянието. Хижите ще са обичайната лудница, определено мисля да се обадя предварително, че не ми се носят палатки, чували и много ракияSmile
Пон Май 30, 2016 12:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1694
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
yonkok написа:
Да, мислил съм за х. Амбарица, но ще видим на място как ще е състоянието. Хижите ще са обичайната лудница, определено мисля да се обадя предварително, че не ми се носят палатки, чували и много ракияSmile

Всичко друго остави но ракия си вземи Very Happy
Пон Май 30, 2016 12:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov