ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Garmin Oregon 700 - грешно отчитане

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Предишната тема
Следващата тема
Garmin Oregon 700 - грешно отчитане
Автор Съобщение
kaizera



Регистриран на: 29 Юли 2019
Мнения: 8

Мнение Garmin Oregon 700 - грешно отчитане Отговорете с цитат
Здравейте, имам един въпрос или по-скоро нещо може би аз не разбирам... Точно се прибрах от тридневна разходка в Стара Планина - Карлово - х.Добрила - х.Васил Левски - Карлов, прехода беше разделен в три дена. Записвам траковете с Garmin Oregon 700. Когато си правех маршрути с BaseCamp върху картата на BGMountins общия преход беше около 33км. Това което GPS-а отчита като запис по зададения маршрур (разделен е на три трака) е около 45 км общо. Следвали сме маршрута, има едно две малки отклонения но те са в рамките на до километър. От х.Васил Левски на слизане не се се отклонили и с метър, освен, минаването през х.Балкански рози за по чай, а не покрай нея. Къде може да е проблема? В настройка на GPS-са. В самия маршрут, който съм изкарал от BaseCamp? Качвам трите трака от трите дена и общия маршут който накравих с BaseCamp.

https://dox.abv.bg/download?id=fb83483e49#
Сря Юли 12, 2023 12:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3267
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Здравей.

Свалих траковете на компютъра си, съединих трите трака от трите дни в един общ трак и ги сравних с трака, изчертан в BaseCamp.

Трак от първия ден – 11,5 км.
Трак от втория ден – 12,6 км.
Трак от третия ден – 14,4 км.
Общият трак от трите дни – 38,6 км.
Тракът, изчертан в BaseCamp – 33,9 км.
Разлика между реалния преход и изчертаното в BaseCamp: 38,6 км – 33,9 км = 4,7 км

Разликата ми се вижда напълно нормална. Тя се дължи, на първо място – на отклоненията, които сте правили. На второ място – поради несъвършенствата на джипиес-системата джипиесите обикновено изчертават леко криволичеща линия с леки отклонения, които реално не съществуват, а изчертаното на BaseCamp е теоретично най-краткият път без такива отклонения. Например ако застанеш на едно място, следата на джипиеса няма да се спре в една точка, а ще продължи да се изчертава около точката на стоене, като че ли човекът продължава да се движи около точката, а реално такова движение няма. Получава се следа, която прилича на кълбо около точката на стоене. Вярно, че отклоненията около точката не са големи (от порядъка на 1-2-3 метра), но като се сумират и могат да станат значителни. Примерно: ако обядвате 1 час, може джипиесът да покаже, че сте навъртели 500 метра, а реално сте седели на едно място. Същото се получава и при влизане в хижа – понеже сигналът в сградата се губи, джипиесът започва да чертае линия, като че ли човекът се движи, а реално той стои на едно място вътре в хижата.

Така че разликата от 4,7 км ми се струва напълно нормална.



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Сря Юли 12, 2023 10:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaizera



Регистриран на: 29 Юли 2019
Мнения: 8

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря. И на мен ми направи впечатление, че когато разглеждам трака в Garmin Connect, на компа ми дава 12,98 км (за първия ден примерно), като изминато разстояние, но отдолу в графиката time/distance показва съответно 11,5. Това за малките отклонения е така, като има 750т, с малки отклонения си става много.
Сря Юли 12, 2023 5:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Литература, карти, GPS ресурси Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov