ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Въпрос за продължителност на маршрут до Мусала

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Въпрос за продължителност на маршрут до Мусала
Автор Съобщение
mminkov



Регистриран на: 29 Дек 2015
Мнения: 4

Мнение Въпрос за продължителност на маршрут до Мусала Отговорете с цитат
Здравейте планинари. В неделя планираме да се разходим до връх Мусала, но не ми се иска да се качваме по стандартния маршрут от Боровец- Ястребец, а си мисля дали е възможно за един ден да се направи качването до връх Мусала през хижите Чакър войвода, Марица, Заврачица и след това слизане покрай Маркуджиците. Според мен за два дни ще е чудесно ходене, но ние нямаме толкова и можем само неделя. Благодаря ви.
Пет Юни 17, 2016 12:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
El Sendador



Регистриран на: 10 Авг 2015
Мнения: 68
Местожителство: София

Мнение Re: Въпрос за продължителност на маршрут до Мусала Отговорете с цитат
mminkov написа:
Здравейте планинари. В неделя планираме да се разходим до връх Мусала, но не ми се иска да се качваме по стандартния маршрут от Боровец- Ястребец, а си мисля дали е възможно за един ден да се направи качването до връх Мусала през хижите Чакър войвода, Марица, Заврачица и след това слизане покрай Маркуджиците. Според мен за два дни ще е чудесно ходене, но ние нямаме толкова и можем само неделя. Благодаря ви.

При стандартна скорост от 3 км в час - категорично не! Минаването през Заврачица по южния маршрут (Грънчарския) удължава много пътя. Директно от Чакъра през Жълтите езера - да. Иначе много се заобикаля, а и клекът около Маричините езера бая трябва да е избуял след обилните дъждове.

_________________
SUUM CUIQUE!
Пет Юни 17, 2016 3:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Ако не ползвате лифтове, общата дължина на маршрута (със слизане през Иконостаса) би била 41.4 км с изкачване около 2900 м. Постижимо е, но би било доста голямо препускане, дори и да сте добре подготвени. Един може би малко по-подходящ и не по-малко интересен вариант за еднодневно ходене е следния:

1. Качвате се на Ситняковския лифт, като закупувате двупосочни билети, които ще използвате на връщане с кабинковия лифт на Ястребец.

2. Тръгвате по зелената билна маркировка към х. Мусала покрай вр. Шатър.

3. След като достигнете северозападния ръб, спускащ се от вр. Дено, изоставяте зелената маркировка и поемате нагоре по този ръб (без пътека).

4. Изкачвате вр. Дено, след което се спускате към седловината между Дено и билото на Иречек-Студения чал.

5. Изкачвате вр. Иречек (без пътека).

6. Оттук нататък към Малка Мусала билото се стеснява, ходи се по камъни, но без особени затруднения. Достигате вр. Малка Мусала.

7. Продължавате по добре очертана билна пътечка към Мусала.

8. Слизате от Мусала по билото (немаркирана пътека) през Алеко и Маркуджиците. Важно е да пристигнете на Ястребец преди 18:00, когато е последното качване от горната станция на лифта.

Гореописания маршрут е с дължина 17 км, изкачване 1530 м, слизане 950 м. Ако тръгнете сутринта възможно най-рано (в началото на работното време на лифта, вероятно в 8:30 ч) ще имате достатъчно време спокойно да го преминете и бихте преодоляли съществена част от изкачването преди жегите по пладне. По-опасно препятствие биха могли да представляват евентуални преспи по пътеката, подсичаща североизточните склонове на Дено (тази пътека не е зимна, въпреки наличието на колова маркировка по нея!), но предполагам че е малко вероятно да са останали такива преспи в улеите. Участъка между Иречек и Мусала е една идея по-труден. Снимката по-долу е направена от Малка Мусала с поглед към Мусала. Пътеката подсича билото по стръмните му южни склонове.


Пет Юни 17, 2016 3:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
pl27



Регистриран на: 30 Юли 2014
Мнения: 160
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
За можене може, но си е доста ходенето и не е за по-голяма (по-бавна) група. Преди 2 години го минавах сам, но в обратна посока. Пътуване от София с първата маршрутка до Самоков, оттам с маршрутката до Боровец и хванах отварянето на гондолата (8:30) и с нея до Ястребец. Оттам по директната пътека пресичаща пистите към х. Мусала - Леденото езеро - в. Мусала. На върха бях малко след 11 ч., където седнах за почивка и обяд до към 11:30. Оттам през Близнаците покрай Манчо и слизане до х. Заврачица. Там бях малко преди 15 ч. Без да спирам никъде, освен на върха както казах, слязох през х. Марица - х. Чакър войвода - горната станция на лифта и през пистите (Ситняковския лифт беше в почивка този ден) до Боровец. Там бях преди 18:00. Оттам маршрутка до Самоков и такава до София. Между другото по целия този маршрут не бях ходил никъде до този момент и всичко ми беше ново и непознато.

Относно маршрута на Ведрин, миналата година го минахме с един приятел. Това е т.н. Мусаленски венец доколкото знам. Ходенето е по-малко като разстояние, но терена е по-сложен и отнема повече време. Особено участъка между Иречек и Мусала си е тесен на места и не е за хора със страх от високото. Другия участък, в който се върви по-бавно е слизането от Мусала до Алеко. Ходи се по камъни, което бави. За времетраенето нямам конкретни спомени, но със сигурност е било по-малко от другото ми ходене. На Ситняковския лифт бяхме за началото му 8:30, на Мусала по спомени бяхме около обяд или малко по-късно, а на горната станция на гондолата вероятно към 16 часа. Пътуването и в този ден включваше и обществен транспорт от и до София в същия ден.

Ходя по принцип по-бързо от стандартните времена, които се дават. Това е, защото като тръгна не спирам докато не стигна, т.е. чисто време за ходене. Казвам го, за да не се заблудите, че средно статистическа група ще го мине за същото време.
Пет Юни 17, 2016 5:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mminkov



Регистриран на: 29 Дек 2015
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
Много ви благодаря за мненията. Ведрин, благодаря Ви специално за подробното описание на алтернативен маршрут, ще се опитаме да го направим, много добра идея е, единственото ми притснение е че сме без ГПС за ориентацията по пътеките без маркировка, но Вашето описание е изключително подробно, така, че ще се опитаме да го следваме.
Пет Юни 17, 2016 6:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3283
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: Въпрос за продължителност на маршрут до Мусала Отговорете с цитат
mminkov написа:
Здравейте планинари. В неделя планираме да се разходим до връх Мусала, но не ми се иска да се качваме по стандартния маршрут от Боровец- Ястребец, а си мисля дали е възможно за един ден да се направи качването до връх Мусала през хижите Чакър войвода, Марица, Заврачица и след това слизане покрай Маркуджиците. Според мен за два дни ще е чудесно ходене, но ние нямаме толкова и можем само неделя. Благодаря ви.
Няма смисъл да се качвате откъм Заврачица, а да слизате към Маркуджиците. И изобщо не виждам защо включвате хижа "Заврачица" в еднодневен маршрут.

Все пак - ако непременно искате да направите дадения маршрут - може да се качите с лифта до връх Ястребец, след което да продължите по Маркуджиците - връх Алеко - Безименен връх - Мусала. И там да решите накъде съгласно времето, силите и възможностите. Ако продължите към Заврачица - замръкването е сигурно, но ще бъде в гората и на слизане от х. "Чакър войвода" към Боровец. Предполагам нямате проблем да се приберете в полунощ.

Друга възможност е да тръгнете през нощта на събота срещу неделя. Така наистина няма да се качите по "стандартния маршрут" и денят в неделя би ви стигнал за дългия преход.

Относно маршрута на Ведрин - аз също бих го избрал пред Заврачица, с уточнението, че едва ли ще успея да хвана последния лифт.
Вместо това бавно и спокойно бих си слязъл пеша по пътеката за Боровец, като може дори и да не се замръкне.

Времена по пътеводителя "Върховете на Рила - пътеводител към високата планина" на Румен Грънчаров:

Ситняковски лифт - връх Шатър - 3 часа.
Връх Шатър - връх Дено - 1,15 часа.
Връх Иречек - връх Дено - 1 час.
Връх Малка Мусала - връх Иречек - 40 минути.
Връх Мусала - връх Малка Мусала - 1 час.
Връх Мусала - Безименен връх - 40 минути.
Безименен връх - връх Алеко - 30 минути.
Връх Алеко - връх Ястребец - 2 часа.
Общо - 10 часа и 10 минути.

Връх Мусала - връх Малък Близнак - 1 час.
Връх Малък Близнак - връх Голям Близнак - 30 минути.
връх Голям Близнак - Маришки чал - 40 минути.
Маришки чал - връх Манчо - 30 минути.
Хижа "Заврачица" - връх Манчо - 2 часа.

Хижа "Заврачица" - Боровец - около 5 часа.

П. П. Ако е ясно времето - джипиес по маршрута не ви трябва. Хартиена карта и компас са достатъчни.

Успех!

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Пет Юни 17, 2016 6:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mminkov



Регистриран на: 29 Дек 2015
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте планинари. Искам първо да ви благодаря за мненията и съветите, които ми дадохте, благодарение на тях направихме доста интересно ходене. Последвахме съвета на Ведрин относно гореописания маршрут, за съжаление Ситняковския лифт не работеше вчера /ще аботи от 01.07.2016 г./, което ни принуди да вземем кабинката до Ястребец и от там до хижа Мусала. След това хванахме подсичащата пътека на Дено, по зелената маркировка и качихме Дено, след което без маркировка слязохме на седловината между вр. Иречек и Студения чал и се качихме на Иречек, от където по ръба до Малка Мусала, след което минахме по ръба Трионите до Мусала, където вее имаше сериозно присъствие на туристи, доста чужди групи. Последвахме пак съвета на Ведрин и продължихме по билото към Безименен връх и след него връх Алеко след което в 16.30 бяхме на кабинката. Планината беше благосклонна към нас, на няколко пъти почти да завали, но не успя, имаше доста силен вятър на моменти. За маршрута мога да кажа, че е чудесен, ние бяхме двама души, направихме го за около 7 часа /около 17 км. денивелация не съм засичал, тъй като нямахме машинка/, по него нямаше почти никакви хора, а гледките бяха страхотни. Минахме през шест връха с височина над 2700 м. Единствено слизането от Алеко ми се стори много екстремно /повече от Трионите и от ръба между Иречек и Малка Мусала/ защото слязохме директно по ръба, явно сме пропуснали пътеката и решихме, че друга пътека няма и трябва да се спуснем през ръба на места имаше дори леки откатервания и придържане с ръце защото отвесите бяха сериозни. Като сваля снимки ще постна няколко, но вчера времето не беше благоприятно за снимаме /доста облачно и мрачно/.
Пон Юни 20, 2016 12:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
mminkov написа:
Единствено слизането от Алеко ми се стори много екстремно /повече от Трионите и от ръба между Иречек и Малка Мусала/ защото слязохме директно по ръба, явно сме пропуснали пътеката и решихме, че друга пътека няма и трябва да се спуснем през ръба на места имаше дори леки откатервания и придържане с ръце защото отвесите бяха сериозни.

Е, значи сега сте почти готови и за зимно преминаване през Алеко. Smile Лятната пътечка подсича западните му склонове.
Пон Юни 20, 2016 1:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте,
Искам да питам дали има питейна вода някъде по маршрута хижа Мусала - вр. Дено - вр. Иречек - Малка Мусала? Ще нощуваме на палатка до хижата и се чудя откъде можем да си пълним вода по време на престоя. Rolling Eyes
Чет Юли 28, 2016 8:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
sugarboy



Регистриран на: 14 Юли 2015
Мнения: 6
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, колеги! Следя внимателно форума и макар да не съм писал досега, съм вземал доста идеи за маршрути оттук - последно с жената се завърнахме от Полежан и Вихрен, провокирани от темата и снимките с гледките от Полежан. Въпросът ми е друг - може ли да се спести качването на Дено и направо да се отиде на Иречек, а оттам вече на Малка Мусала и през Трионите към Мусала, за да се слезе по стандартната пътека после към хижа Мусала. Питам, защото ще сме три семейства с деца, ние с един приятел ще заформим една групичка и мислим да се качим по този маршрут на билото, а евентуално на по-късен етап да пресрещнем жените и децата или на Мусала, или някъде по пътя надолу към хижата. Поздрави и успехи!
Чет Сеп 01, 2016 9:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Може, от хижата покрай двете езера се качвате до Сфинкса, който е именно между Дено и Иречек и продължавате към Иречек и нататък.
Чет Сеп 01, 2016 9:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Antoon



Регистриран на: 25 Сеп 2007
Мнения: 425

Мнение Отговорете с цитат
Може, има пътечка, която се изкатерва до Сфинкса и от там към Иречек.

http://www.kade.si/#map=16/2626785.98/5189621.98/0
Чет Сеп 01, 2016 9:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
sugarboy



Регистриран на: 14 Юли 2015
Мнения: 6
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря, в неделя мислим да се пробваме по маршрута Smile
Чет Сеп 01, 2016 9:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov