ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Дехидратация в планината
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Дехидратация в планината
Автор Съобщение
Sinanitsa



Регистриран на: 11 Юли 2008
Мнения: 47
Местожителство: София

Мнение Дехидратация в планината Отговорете с цитат
Реших да напиша нещо по въпроса, защото при дълги преходи ни се случваше да ни подпухват очите което е признак за дехидратиране на организма.
Планинската вода е бедна на соли и поради това отделителната сиситема в частност бъбреците не функционират правилно.
В резултат на което се получава това подпухване на очите (разбира се то може да е предизвикано и от друга причина)
Освен загубата на течности човек загубва и много соли и така се нарушава водно-солевия баланс в организма.
Това налага необходимост да приемаме не само вода а също така и минерални соли като някакъв вид изотонична напитка.
На пазара има много и разнообразни изотонични напитки, те трябва да се консумират разумно в точните дози. Аз лично съм ползвала Isostar и Nutrilite strive+ и смятам, че имат голям ефект.
Изотоничните напитки съдържат минерални соли,които компенсират загубата на електролити в процеса на потене.
Активните вещества може да са различни Na+,Ca+,K+,Mg+ соли и други.
На пазара се продават два вида изотонични напитки -слабо минерализирани и силно минерализирани. Приемът на втората група се изисква при аеробни натоварвания.
Ами това е да не разводняваме темата.
Поздрави на всички който обичат планините! дъра-бъра

_________________
Sinanitsa
Чет Юли 23, 2009 12:19 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
irina



Регистриран на: 16 Сеп 2007
Мнения: 759

Мнение Отговорете с цитат
Това е полезно четиво!
Чет Юли 23, 2009 6:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Тия, които препоръчваш са нож с две остриета според познат спец. Аз такива ..... не пия. Виж, това би свършило добра работа, като за планина:
ЦЪК
Има го и течно.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Юли 23, 2009 9:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
Изостар аз не препоръчвам

личния ми опит е че спирам да пия течности - а не е нормално да ходя 6-7 часа по жегата и да изпия само 1/2 литър разтворен
просто не ми се пие
а си се потя както обикновенно
Чет Юли 23, 2009 10:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Sinanitsa



Регистриран на: 11 Юли 2008
Мнения: 47
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Преди да пусна темата се консултирах с лекари. Мнението им беше, че трябва да се пият по време на усилени натоварвания с изпотяване.
Другото важно е да не се предозират.
Но има различни видове изотоници, например при тежка дехидратация се вземата съвсем други медикаменти който са по силни.

_________________
Sinanitsa
Чет Юли 23, 2009 10:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Sinanitsa



Регистриран на: 11 Юли 2008
Мнения: 47
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Албенче ,това за което ти говориш е вследствие, че си набавяш необходимите електролити и бъбреците функционират добре.
Мненето на лекаря с който говорихме по темата е: трябва да се пие по около 2л вода и да се изхвърля от организма чрез урина към 1.5л а за да тече този процес правилно трябва да си набавим солите които губим. С кои точно изотоници това всеки сам ще избере. Smile
Другото важно нещо е, че трябва да пием вода преди да усетим жажда , след като я усетим тялото е започнало да страда.

_________________
Sinanitsa
Чет Юли 23, 2009 10:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
albena :-)



Регистриран на: 16 Яну 2009
Мнения: 700

Мнение Отговорете с цитат
Иве, не знам що тъй при мен ....

при Иво си е ок, ма той го пие при по-кратки натоварвания

това на БиогеймИзорей ми изглежда дбре и мисля да го потърся да пробвам как ще е с него

мин.соли и витамини идват от плодове и зеренчуци ма кой ти носи в планината достатъчно.....
Чет Юли 23, 2009 10:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Това е проблема, че от един момент нататък не ми се пие вода. Ако продължа така почва да ме цепи тиквата по някое време. Трябва да спра, да седна да хапна(не Фафли) хляб и нещо солено, мръвка примерно и после нещата се оправят и вода ми се пие нормално. Това, без специални течности.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Чет Юли 23, 2009 10:21 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
А, те всичките изотоници са еднакви на практика. Дали ще е биогейм или изостар все тая. Не знам дали пиеш изостара по схемата - по няколко глътки през 15-20 минути само когато се потиш. Възможно е тоя ефект на утоляване на жаждата да се появява ако изпиваш дозата по-бързо.

Оня ден докато се мотахме в големите жеги, съчетани с адска влага наоколо, смъкнах поне 2 кила от потене. Тогава наваксвах с изостар по схемата и не забелязах такива ефекти - лочих си вода нормално Smile

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Юли 23, 2009 10:48 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Вижте са - тва си е строго индивидуално.
На мен пък Изостар-а ми действа екстра - 3 лъжички за доза разтворена в 500 мл. шише /аз я разреждам до 700 мл., колкото е шишето на Изостар/ ми стига за цел ден маане. Пия 100 мл. преди тръгване и в последствие га се сетя по малко-по малко го изпивам, но си пия и вода.
Верно е, че убива жаждата, но аз си пия вода леееко насила.
И ми е екстра.

Въпреки, че НИКОГА не съм стигал до неприятните последици от загуба на соли, а Изостара го пия от около 5 месеца.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Юли 23, 2009 10:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Chamovsky



Регистриран на: 04 Ное 2007
Мнения: 57
Местожителство: БГ

Мнение Отговорете с цитат
Аз, като катеря не взимам изкуствени химии ... Джиткам си по баирите и си поркам изворни води от планината. Важно е да усеща човек организма си и навреме да балансира,съобразявайки се с природните условия и климат.

_________________
Хората идват и си отиват,но ПЛАНИНАТА остава!
Чет Юли 23, 2009 10:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
А, те всичките изотоници са еднакви на практика.


Не са, тук няма креатин и др. подобни:

http://www.biogame.biz/?page=products&level=3&prod_id=1

Лошото е, че вече не мога да го намеря тук...

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Юли 24, 2009 10:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
А, че в изостара също няма креатин човек, то е само соли + сладко и малко витамин В1 вътре. Другото, което имам в къщи е същата схема, но с около 10-на % по-малко съставки.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Юли 24, 2009 10:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Значи съм изпаднал в заблуда, не помня къде съм го чел.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Пет Юли 24, 2009 11:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
kibik



Регистриран на: 16 Апр 2008
Мнения: 387

Мнение Отговорете с цитат
Най-лесното набавяне на загубените соли става чрез най-обикновенна готварска СОЛ.

Arrow 2 щипки сол в леко разреден сок е чудесна комбинация Idea
Пет Юли 24, 2009 2:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov