ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Ухапване от кърлеж
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Ухапване от кърлеж
Автор Съобщение
neillmakoli



Регистриран на: 29 Юли 2015
Мнения: 223
Местожителство: Sofia

Мнение Ухапване от кърлеж Отговорете с цитат
Привет, от ходенето в планината този уикенд се сдобих с "бонус" кърлеж.
Гадината е много малка, и около нея има петно зачервено с диаметър по малко от 1 см.
Къде в София мога да отида да я махнат?
И как се предпазвате от такива гадости?
Аз ползвах шпрей, но се пръсках само по краката, а кърлежа ми се е лепнал около корема.
Вто Юни 28, 2016 9:39 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти! Нормално е да е зачервено около него.
Скоро ми обадиха един номер. Вадиш го (ти или някой друг), като гледаш да е жив и здрав. До 5 часа от както си го извадил го носиш в центъра по заразни и паразитни болести. Там срещу 8 лв. ти го изследват и ти казват дали е клинично здрав. Smile
Ако е здрав нямаш грижи, иначе вземаш своевременни мерки. Без да плащаш скъпо струващи изследвания и да чакаш догатки, и да се терзаеш.
Щом е малък шанса да е заразен е нищожен. Все пак зависи от района в който си го барнал.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Вто Юни 28, 2016 10:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
neillmakoli



Регистриран на: 29 Юли 2015
Мнения: 223
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря много за отговора!
Мястото където го хванах е доста диво и почти няма животни, освен диви.
Вто Юни 28, 2016 10:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Още нещо се сетих. Ако не ходиш лекар да ти го вади... Лекарите вече отричат въртенето и мазането с мазнина. В първия случай го стресираш и повръща. При втория, нали докато е забит диша през задника и като го намажеш идеята е да се задуши и излезе сам. Ама и там връща секрет, защото се задушава. В аптеките продават инструменти с указания за вадене.
Пожелавам ти късмет.
Иначе доксициклин профилактично, но се посъветвай с лекар, че аз не съм медицинско лице и казвам това което знам от обща култура.

За дивите животни ще цитирам Kent:
"Това, че не влизат в инфекциозно не означава, че не боледуват."

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Вто Юни 28, 2016 10:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Номера с мазнината дори не съм сигурен, че работи.
Имам мъгляв спомен, че не съм успявал с нея.
Преди време имахме куче - и аз и баща ми сме си вадили почти ежедневно през този сезон гадинки както от нас, така и от песа.
Обаче само механично.
Тогава туловете бяха нещо като старите автоматични моливи.
Стискаш го за гъза с него и въртиш.
Сега има някакви подобни на пластина но как работи това нямам грам представа.
Вадили сме ги и с пинцета но е много сръткаво.

За лекар чак... То страх лозе пази, осоебно като ти е за 1 път.
По-добре иди направо ако до сега не се е случвало.

Имай предвид, че ако го вадиш сам и го скъсаш тогава със сигурност трябва да идеш на лекар.
Цепват мястото леко и чистят.
Не е операция естествено но е разправия.
Сря Юни 29, 2016 12:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Гадни кърлежи Отговорете с цитат
Първо, кърлежът не се забива непременно там, където е скочил. Може да пълзи нагоре под дрехите. Аз веднъж открих един, който ми се беше забил точно в пъпа. Кошмар! Второ, няколко пъти съм "респектирал" кърлеж с памуче, намазано с олио. Търкане с въртене, докато кърлежът се разчекне и сам излезе. Действа, не знам защо имате съмнения. Дърпането със скъсване наистина е опасно. И трето, абе гадно си е!
Сря Юни 29, 2016 2:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Re: Гадни кърлежи Отговорете с цитат
Сотиров написа:
...Търкане с въртене, докато кърлежът се разчекне и сам излезе. Действа, не знам защо имате съмнения....

Може би заради първото... Аз бях чул, е не трябва да го изнасилваш като си го омазал - сам се изнасял.
Е моят не се изнесе или не съм го чакал достатъчно - отвинтих го по класически способ.
Но отдавна беше, може и да бъркам.
Че е гадно - гадно е но се случва, какво да се прави.
Сря Юни 29, 2016 7:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
didogen



Регистриран на: 15 Дек 2011
Мнения: 1479
Местожителство: kleta majka balgariq

Мнение Отговорете с цитат
Проблема е, че при посочените процедури повръща секрет. Ако се извади от раз дори и да е заразен има шанс да не ви зарази. Разбира се това при по-малко от 12 часа престой в тялото.

_________________
"Пирони,не питони, аз искам върхове!" - Боян Петров R.I.P.
"Пътувайте докато можете!" - Тихомир Севов R.I.P.
Сря Юни 29, 2016 7:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Esper



Регистриран на: 10 Яну 2013
Мнения: 324
Местожителство: Перник

Мнение Отговорете с цитат
Ей такива се продават ся масово.
Нямам идея как работи, на мен ми прилича по-скоро на уред за гилотиниране отколкото за вадене.
Знам ли, може да имат и инструкция за ползване:




Едно време имахме подобен на този:



С такова сме си вадили безброй гаВединки.
Може и да е прав didogen - като се отвинти като хората и "бесен" да е бил шанса от зараза вероятно е минимален.
Спомням си само, че никога не сме ходили на лекар заради тези точно буби Laughing

П.С: "Отверки" за кърлежи май се продават и сега.
Ей го линка, от днешна дата.
Сря Юни 29, 2016 9:28 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Темата ми е "болна"-всякакви гадини ме ядат яко-постоянно съм с репелент...и с пъпки или кърлежиSad досега тази година съм си извадил 5!-2х2+1-т.е. двата пъти-по два наведнъж...махах ги с пинцета,първия път ходих при личната че единия малко се скърши докато го вадих(излезе лабавSmile).Лекарката каза-доксициклин...е добре-направих един курс ама не мога 4 месеца в годината да съм на антибиотик!! Confused Последния го извадих с втората машинка показана на снимката по-горе-леко мазане преди туй с мазнина-излезе много лесноSmileСлед това дезинфекцирам със спирт и мажа с алергозан...
Вече ми е като фобия-постоянно се оглеждам по тялото,всичко ме сърби,не смея да ходя с къси гащи и сандали,не смея да седна къде да е..и това не помага....Sad Това за изследването на самия кърлеж не го знех-наистина е добре-ако си си в града или можеш да го"съхраниш" докато се приберешSmile-а аз меря температурата в продължение на един месец а в края на лятото правя изследване за лаймса болест-30лв. Twisted Evil
п.п.абе,нема ли некви имунизации против болестите от тези гадове??? Rolling Eyes
Сря Юни 29, 2016 9:46 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Това комплектче https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjEmuy0zczNAhVB7RQKHeGJDikQFggoMAA&url=http%3A%2F%2Fshop.zoomania.org%2Fkucheta%2Fantiparaziten-kontrol-za-kucheta%2Fshtipka-za-kurleji-za-kuche%2Fto10051-vivog-ured-za-vadene-na-kurleji-otom-tick-remover-2-broq.html&usg=AFQjCNG8mzFvcA1Q3977YGp8Ab9pCBXb7Q&sig2=UDooLkP3kGBrYZmvAEXQhw се е наложило като най-лесно и добро решение. Прилича на малка щанга тип кози крак, има два броя щанги - за малки и големи кърлежи. Не е непременно от тази фирма, във всички зоомагазини го има. С пинцета е много по- трудно.
Изваждам по 3-4 кърлежа след връщане от разходка от кучето, въпреки че то е намазано с препарат против кърлежи с едномесечно действие - Адвантикс , ако времето е "кърлежово" - влажно и мокро. Стигало се е и до инциденти с по над 20 кърлежа, на няколко пъти за тези години, когато кучето мине през гнездо на кърлежи - за 2-3 минути се вадят всичките като свикнеш. Бързо ги вадя един след друг и ги изтръсквам в тоалетната, догато първия е пролазил 10 см съм свършил с последния, пуска се водата и готово. И при сухо време също може да има кърлежи, като минеш през тяхно гнездо. Кърлежите обикновено не се впиват веднага/рядко има и случаи на моментално впиване- докато го гледаш/, изчакват в някоя гънка на дрехите и обикновено през нощта пролазват и се впиват в подмишниците и слабините. Затова превантивно при прибиране дрехите хубаво трябва да се изтупат извън жилището, преди да се е влязло вътре с тях.
От себе си също съм вадил кърлежчета с тези щанги, като аз вадя право нагоре, без въртене, както пирон се вади с кози крак. Ако кърлежът е малък, не е опасно и не съм ходил на лекар. Нормално е да има малка подутина и червено на мястото, като силно ухапване от комар. Тук важното е , подутината че постепенно трябва да намалява и след два дни изчезва. Ако тази подутина расте, тогава веднага на лекар.
Това е мнение на прост любител-практик, извадил сигурно над 500 кърлежа досега, в казармата вадех и на колегите-войници и служебните коне и кучета, но тогава имахме една обикновена желязна пинсета за това, с която може да стане и скъсване на кърлежа, което е опасно. Ако е останало само хоботчето нещата се оправят, но ако е главата, тя остава жива и влиза навътре в тялото . Не ангажирам никой с меродавността на това мнение .
Сря Юни 29, 2016 9:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
mislesht



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 3413
Местожителство: Пловдив

Мнение Re: Ухапване от кърлеж Отговорете с цитат
neillmakoli написа:
Привет, от ходенето в планината този уикенд се сдобих с "бонус" кърлеж.
Гадината е много малка, и около нея има петно зачервено с диаметър по малко от 1 см.
Къде в София мога да отида да я махнат?
И как се предпазвате от такива гадости?
Аз ползвах шпрей, но се пръсках само по краката, а кърлежа ми се е лепнал около корема.


Тук: http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=4499&highlight=%EA%FA%F0%EB%E5%E6 чети какво съм писал, да не го преписвам пак.
Отделно от това, дълъг панталон(моят е с връзки отдолу), дълъг ръкав, загащване(колкото и нелепо да звучи) - все помагат.
Относно вадачките - това което се продава в магазините за вдяване на конец е 1:1 с Нимфия( http://tickfree.eu/ ), но струва 2 за лев! Аз си нося такова.

_________________
Две неща движат този свят - инатът и шубето.
Сря Юни 29, 2016 10:53 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Да се изокам и аз Cool Ето един обрив...Снимката е от 6 май 2016




Началото на юни същата година...Вижда се че се разширява и изсветлява с акитвен ръб.




Това е само обрив. В началото имаше сърбеж но поносим, после и сърбежа изчезна. Нищо друго - температура, мускулноставни болки, нищо....

И мненията се разделиха. Инфекционистите припознаха веднага лаймска, други лекари /вкл и аз/ - НЕ.


Направиха се изследвания. подтвърди се Лаймска болест. Изследването беше на кръвта по метода Western blot анализ


Малко инфо.


https://en.wikipedia.org/wiki/Western_blot


Забележете НЕ Е ELISA


Инфо за ELISA


https://en.wikipedia.org/wiki/ELISA

...понеже илайзата давала доста фалшиво положителни/отрицателни резултати. Тъй че ако имате възможност по градове и градчета дето живеете и при съмнеж за Лаймска болест си правете имуноблот. Ама се позитивира около месец след ухапването. А.... на това петно въобще нямаше кърлеж. Може да е паднал де.

Тъй като рамото на снимката е мое се наложи да жуля три седмици Доксициклин. Ако ви го изпише лекар / задължително/ търсете тоя на фирмата STADA. Таблетките са диспергиращи се, демек се разтварят във вода и не мъчат толкоз стомаха.

Толкоз.
Сря Юни 29, 2016 12:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1694
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
АААаааааа Васко............тук лъжеш като дърт циганин.
На мен ми казаха , че те е ухапала тъщата ти......... Very Happy Very Happy Very Happy
Сря Юни 29, 2016 3:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
neillmakoli



Регистриран на: 29 Юли 2015
Мнения: 223
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички за отговорите.
Реших да отида в Пирогов, но се оказа, че кърлежа вече го няма.
2 часа преди това се бе надул с кръв, и си мисля, че може сам да се е махнал.
Дали е възможно да се е напил с кръв и сам да изчезне?
Бях му сложил лейкопласт( за да не го закача и скъсам без да искам), но лепенката бе паднала, а на мястото му има съвсем малко зачервено, вътре не се вижда да има остатък от тварта.
Лекарката в Пирогов каза да отида при Джипито и да ми бият Тетанус, а ако по-натам почувствам болки и температура да се изследвам за Лаймска болест в Инфекциозна болница.
Сря Юни 29, 2016 8:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov