ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Рила. Купените-шорткът от заслона на Страшното

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Рила. Купените-шорткът от заслона на Страшното
Автор Съобщение
danin94



Регистриран на: 15 Сеп 2012
Мнения: 251
Местожителство: Карлово

Мнение Рила. Купените-шорткът от заслона на Страшното Отговорете с цитат
Погледнати от заслона Купените предполагат кратко и директно откатерване .
Идеята за краткия път до тях , далеч от тривиалните подходи се роди привечер , а сутринта подхванахме по циркуса под тях


Подстъпите към един от кулоарите левия






Прогнозите се сбъднаха и времето стана мъгливо и дъждовно , точно когато започнахме да лазим нагоре





За всеки случаѝ пуснахме въже , снега стана хлъзгав , ако се изсулиш надолу.... няма спиране

В горната си част улея беше затапен с отвесна козирка и прилазихме към скалите на по изчистено

Проблема в такива снежни участъци близки до скала или камък е че не знаеш кво е отдолу , и ако стъпиш на изтъняло може да пропаднеш до коляно че и нагоре


Тръгваѝки по реброто на Купените времето се изчисти и картинките се отвориха









Варианти за слизане директно към езерото и заслона много , да се чудиш коѝ улеѝ да подхванеш







Е избрахме по лежерния и не толкова стръмен





Поглед назад към билото



Купените от Страшното


Камилата


Съб Юли 02, 2016 6:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
Странни хора сте. От време на време ви гледам отчетите за похожденията и ми прави впечатление, че там където най-трябва осигуровка обикновено нямате, за разлика от сравнително безопасните места, където почти винаги сте "въоръжени до зъби".
И да допълня, там откъдето сте минали, ако го няма фирна, има пътечка с каменни пирамидки. Това е често използван път, ако искате да достигнете БАК през Големия Купен и Ловница.
Пон Юли 04, 2016 8:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
danin94



Регистриран на: 15 Сеп 2012
Мнения: 251
Местожителство: Карлово

Мнение Отговорете с цитат
Привет . В случая , въпрос на моментно състояние и настроѝка , неща променящи се в определени пасажи от траверса и зависещи от чисто човешки обективни фактори като примерно умора или леко наболяване на краѝник примерно , при които едно леко подхлъзване на котка или неправилно закантване и лампичката светва... и динамични фактори като мъгла , вятър , валеж . Визирам нежната част от екипа ,понякога въжето е по скоро за психокомфорт отколкото чиста необходимост за момента . Нямам усещането че сме ,,въоражени до зъби,, освен въже , няколко карабинера, пластина, примки ,2-3 ленти и прусеци друго не ми трябва , държа ги заради хората с мен и то само ако се наложи , ако нямаш интуицията и усета вътре в себе си и сетивата ти са слепи за мястото по което си тръгнал каквото въоръжение да имаш няма да ти помогне . А за пътеката .....знам че я има минавал съм много отдавна
Пон Юли 04, 2016 10:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
здравей отново, исках да кажа, че голото въже понякога много лъже в усещането за сигурност. Има две неща предвид. Първо - някъде тук имаше клипче с тестове, как вторият трябваше за задържи първия при падане в ледникова пукнатина. Статистиката бе повече от зловеща, защото много малко бяха случаите, когато втория успяваше да направи изобщо нещо. Най-често въжето служеше да го въвлече и него в ямата... Второ - моят собствен опит е подобен. Едно единствено падане в живота ми, от тръгнала дъска, и за секунди се озовах в основата на джендемските водопади, а осигуряващия за награда завлякох със себе си. Виждам че обичате моят любим /в момента/ "кулоален алпинизъм". В тези случаи, винаги в скалите на кулоарите има пукнатини. Навираш клюна на сечивото в пукнатина и ако другия не се пребие от евентуално 50 или 100 свличане, много голяма е вероятността така заврения клюн на сечивото да задържи системата. В този случай не ти трябват нито карабинери нито примки нито клеми или клинове, които само тежат излишно... Успехи в следващите начинания. Мога да ти подскажа едно много атрактивно място, което хем е близо да Карлово, хем е изключително...Проблемът му е само едно около 15 метрова наклонена плоча, която лятно време се минава с ходене но зимата не е много удачна. Кулоарят е много лавиноопасен, но в края на март до средата на април, рано сутрин е най-хубавия кулоарен алпинизъм който може да има по нашите земи:
http://climbingguidebg.com/cdb.php?f=routeinfo&idRoute=2494
Вто Юли 05, 2016 8:47 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
danin94



Регистриран на: 15 Сеп 2012
Мнения: 251
Местожителство: Карлово

Мнение Отговорете с цитат
Привет , мерси за инфото относно кулоара и подхода му . Северния Джендем си е атрактивно място по всяко време на годината , може още лятото да се пробва траверса , все пак друго е да имаш представа първо на сухо , макар че зимно релефа става неузнаваем . Имам усещането че е по труден от този класическия на Стената на Вихрен едно че е по дълъг и друго по отвесен и начупен...може би и снега ше е с по различна и променлива структура , все пак микроклимата е различен , имам предвид за по ранно катерене
между другото съм го заглеждал преди години и отдалеч изглежда прекалено труден, може би гледната точка създава такава илюзия , но с тоя подробен снимков материал вече е апетитна хапка.


Колкото до въжето наистина си прав , това че си вързан в никакъв случаѝ не значи че си осигурен , а относно сечивото и през ум не ми е минавало , за което благодаря...
Вто Юли 05, 2016 10:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Навираш клюна на сечивото в пукнатина и ако другия не се пребие от евентуално 50 или 100 свличане, много голяма е вероятността така заврения клюн на сечивото да задържи системата

Хаа това верно е много хитро!Мерси и аз за споделеното!Дори и да няма скала наблизо може да се направи снежна осигуровка-от по-елементарните-добро забиване дръжката на сечивото в снега и стъпване отгоре му-все ще е по-добре от това нетрениран човек (като мене) да трябва да се спира, че и да спира другия в движение...жалко че не може да се ползва при ходене в по-равни участъци във френска свръзка-много ще забави свръзката...Sad
Пет Юли 08, 2016 9:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Хм, че то на по-равните участъци какво ще трябва да се спира? Устрема на първия ли? Smile
Пет Юли 08, 2016 5:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Равни,но тесни-ръбчета.Устрема на първия-с подръпване на въжето и заклинанието"..шеее и бързака ти шее.." Smile
Пон Юли 11, 2016 9:25 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov