ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Кончето - за начинаещи
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Кончето - за начинаещи
Автор Съобщение
emil.panchev



Регистриран на: 04 Юли 2016
Мнения: 12
Местожителство: Sofia

Мнение Кончето - за начинаещи Отговорете с цитат
Здравейте всички, надявам се въпросът ми да не прекалено скучен за заклетите планинари но мисля, че ще е полезен за начинаещите такива. Та въпросът ми е следният, кой от двата маршрута, през х. Бъндерица или х. Вихрен, до Кончето е по-лек, кратък, поносим за начинаещ планинар? Question Питам, защото ми предстои изкачване до там в края на тази седмица и по-важното - с жена ми. Тя е в добра спортна форма но както повечето дами е плашлива от всякакви неща, включително кози пътечки пропасти и т.н. Въпреки това миналата година покорихме Вихрен и това ми дава увереност, че ще успее и на Кончето! Аз лично съм ходил там преди много години но не си спомням, нито от къде тръгнахме, нито как стигнахме, бяхме голяма и весела група с опитен водач. Ако към отговора добавите и описание и напътствия за съответния маршрут ще съм ви изключително благодарен.
Пон Юли 04, 2016 10:50 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Добре дошъл.
Темата е многократно коментирана в настоящия раздел на форума.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Пон Юли 04, 2016 11:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
emil.panchev



Регистриран на: 04 Юли 2016
Мнения: 12
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Добре заварил! Прегледах не само този форум /може би най-добрия/ но и "целия интернет", на всякъде или се замотват в някакви спорове за излишни детайли или за природните красоти и гледки. На мен ми се иска едно подробно описание на маршрут със забележки на местата където може да настъпи объркване. Стегнато и ясно, от човек който познава района а не просто е бил там някога си. За други начинаещи също ще е полезно все пак и името на темата е такова. Ще излезе в търсачката. За мен лично не е проблем да намеря който и да е маршрут в която и да е планина в България, губил съм се десетки пъти и съм се намирал след това. Никога не ми се е случвало нищо лошо в планината освен да постудувам малко. Тук идеята е, че казах на жената, че съм правил това изкачване няколко пъти от няколко места и мога да го направя със затворени очи. Излъгах я за да е спокойна. Та за това питам. През Бъндерица май е най-добре като трудност, Казаните-Премката-Кутело /най-добре през върха/-Кончето и назад. Но може и да греша знам ли... за това питам Smile
Пон Юли 04, 2016 2:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1246
Местожителство: софия

Мнение Точно така се казва на жената! Отговорете с цитат
Да си знае, че МЪЖ има до себе си.
Винаги с жената, понякога с децата, напоследък и с кучето сме изкачвали Вихрен от всички страни. Вариант 1. От Бъндерица през гората, така, както си го описал.
Вариант 2. От Х. Вихрен в посока Казаните, пресичайки Джамджиевия ръб- по-бързо се набира височина.
И в двата варианта пътят е начертан, а целта ясна.
От Премката добре очертана е и подсичащата Кутело пътека. А пропастта си е отдолу, без значение откъде минаваш към Кончето. Лично предпочитам долната пътека.
Пон Юли 04, 2016 4:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3279
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
emil.panchev написа:
... На мен ми се иска едно подробно описание на маршрут със забележки на местата където може да настъпи объркване. Стегнато и ясно, от човек който познава района а не просто е бил там някога си. За други начинаещи също ще е полезно все пак и името на темата е такова. Ще излезе в търсачката. За мен лично не е проблем да намеря който и да е маршрут в която и да е планина в България,...
Щом за вас не е проблем да намерите който и да е маршрут в която и да е планина в България, не виждам защо изисквате такова подробно описание на маршрута.

Може би заради другите "начинаещи". Ако е така - можете като се върнете и да опишете в настоящата тема информацията, която да е полезна за тях.

emil.panchev написа:
... Тук идеята е, че казах на жената, че съм правил това изкачване няколко пъти от няколко места и мога да го направя със затворени очи. Излъгах я за да е спокойна. Та за това питам...
Мое лично мнение (а и не само мое мнение) - не трябва да се лъже!

Еmil.panchev, щом лъжете собствената си жена, как очаквате членовете на този форум да Ви имат доверие, че не ги лъжете и тях?

По темата - аз бих направил изкачването така: х. "Бъндерица" - Малък Казан - Голям Казан - директно връх Кутело - Кончето - връх Бански Суходол - Кончето - връх Кутело - Премката - Големия Казан - Джамджиев ръб - хижа "Вихрен" - Байкушевата мура - х. "Бъндерица". Разбира се, възможно е маршрутът да се направи и наобратно.

Успех!

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Пон Юли 04, 2016 4:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
emil.panchev



Регистриран на: 04 Юли 2016
Мнения: 12
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Точно това си мислех да направя като се върна. Аз намирам маршрутите но не без лутане и мотане, това ще ме издаде. А пък вие ако не послъгвате жена си за нищо, ще сте първият подобен индивид с който се сблъсквам в моя живот! Един вид уникат! Тук не говорим за измама от типа “дай парите и чакай тука“ а за така наречената “благородна лъжа“. Защо да я притесняваш жената като може и да не я?
Пон Юли 04, 2016 5:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kent



Регистриран на: 26 Апр 2007
Мнения: 728

Мнение Отговорете с цитат
Цитат:
Тук не говорим за измама от типа “дай парите и чакай тука“ а за така наречената “благородна лъжа“. Защо да я притесняваш жената като може и да не я?



Това не е благородна лъжа, а подвеждане. Времето горе се сговнява за по-малко от час, едно подхлъзване или навяхване и си аут, в съчетание с кофти време много аут... помислете си сериозно къде отивате. Повечето паметни плочи там са от юли-август. За другото - има маркирани пътеки, добре маркирани , има и метално въже.
п.п. Аз също не лъжа жената, сядаме и обсъждаме непознат маршрут. Не е трудно, а и два мозъка са повече от един. Успех.
Пон Юли 04, 2016 6:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kavas



Регистриран на: 28 Май 2015
Мнения: 30
Местожителство: Карлово

Мнение Отговорете с цитат
Здравей те ,
Ходя отдавна по планини ,но имам известен страх от екстремни височини . Минавала съм през Купена в Стара планина , Типиците в Пирин ,но Кончето все още ми е предизвикателство .С времето страха от височини понамаля .Най - важното което ми помага в такива моменти е мъжа ми, който винаги демонстрира спокойствие и представя нещата така ,че знае какво прави . Така и аз съм спокойна ,което не означава невнимателна .
Чета и се подготвям за маршрута предварително , следя прогнозите за времето , но като прочета едно такова изказване

Цитат:
[Времето горе се сговнява за по-малко от час, едно подхлъзване или навяхване и си аут, в съчетание с кофти време много аут... помислете си сериозно къде отивате. Повечето паметни плочи там са от юли-август. ]

и.... започвам да се отказвам

Надявам се жена ти да не чете тук .Супер си направил като си я успокоил така.

А сега остава и да се намерят и добри хора да помогнат с маршрута и да дадат напътствия от къде е най за предпочитане да се мине .

Аз също бих била благодарна да прочета нечие синтезирано мнение .

Предварително благодаря
Пон Юли 04, 2016 8:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
emil.panchev



Регистриран на: 04 Юли 2016
Мнения: 12
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Госпожата ме е разбрала правилно, аз не искам да водя жена си на смърт, ами да и осигуря максимално комфортно преживяване. Тя не е заклет любител на планината и аз се опитвам да и разкривам нейните красоти с минимум "спек". За времето съм на ясно, питах за най-лесния маршрут за да не я натоварвам излишно. Екипирани сме добре и оставям много малко неща на случайнстта. Планът е да и покажа това чудо, да се почувстваме заедно незначителни пред силата на природата, да наснимаме козичките и за около 8-9 часа разходката да е приключила и да сме в парната баня в Банско!
Пон Юли 04, 2016 11:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lubitel



Регистриран на: 06 Фев 2008
Мнения: 468
Местожителство: София

Мнение Re: Кончето - за начинаещи Отговорете с цитат
emil.panchev написа:
.....въпросът ми е следният, кой от двата маршрута, през х. Бъндерица или х. Вихрен, до Кончето е по-лек, кратък, поносим за начинаещ планинар?.... но както повечето дами е плашлива от всякакви неща, включително кози пътечки пропасти и т.н. Въпреки това миналата година покорихме Вихрен и това ми дава увереност, че ще успее и на Кончето!

Маршрутът от х. Бъндерица е по-къс, но е със стотина метра повече денивелация. От х. Вихрен е по-обзорен и поне на мен ми е по-приятен, но пътеката е тясна и се вие по стръмен склон. Така че вие си решавате, въпросът е доста спорен. От Премката между Вихрен и Кутело се качвате на Кутело и след това минавате Кончето до мястото, където се отклонява подсичащата пътека и по нея се връщате. Може да продължете и до Бански суходол и после да се върнете.
Ако жената има проблеми с пропасти, Кончето едва ли е най-подходящото място да я водиш - от север е пропаст, а от юг е доста стръмно. На места ръбът е много тесен и неравен и само въжето позволява минаване.
И още нещо - маршрутът е много опасен, ако скалите са мокри!
Пон Юли 04, 2016 11:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
emil.panchev, моят съвет е, ако искаш да прочетеш описанието на маршрут, да не разчиташ изцяло на интернет и форумите, защото тук има основно пътеписи. Купи си пътеводител, там маршрутите са описани както трябва. Дори и да има някакви промени след издавеното на пътеводителя, те няма да са за т.нар. магистрални маршрути, каквито са тези около х. Вихрен.

И един въпрос малко изнън темата, от любопитство. Ти като си излъгал жена ти, че си минавал многократно от там, какво правиш като идеш на място и се окаже, че не знаеш кое какво е? Как замазваш, когато тя те пита за някой връх, местност, какво следва или къде има вода? Нали казват, че на лъжата краката са къси, ти как успяваш да я качиш толкова нависоко? Аз лично ще се препотя не от ходенето, а от напрежението да си измислям.

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Вто Юли 05, 2016 8:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
А защо никой не предлага х. Яворов - Кончето и обратно?

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Вто Юли 05, 2016 10:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
emil.panchev



Регистриран на: 04 Юли 2016
Мнения: 12
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
lubitel, stefan_iliev38 благодаря за предложените маршрути. Най-вероятно ще минем през Бъндерица, ако е мокро със сигурност няма да рискуваме, въпреки че сме с добра екипировка. Няма как да рискувам живота на любимата, особено при положение, че може да се паникьоса при влошаване на условията. Знам че маршрута е опасен, но е един от най-красивите по тези земи и е хубаво да се види докато сме млади и силни.

Mariana1000 благодаря и на теб за идеята, за първи път чувам за такива пътеводители за БГ планините, ще потърся и ще си купя. Относно твоя въпрос, както споменах аз не оставям почти нищо на случайността. Когато съм с жена ми преходите никога не са по-дълги от един ден, запасите от вода са предостатъчни и най-вече винаги са добре проучени предварително. Както се опитвам да направя и в този конкретен случай. На въпросите и за местности и имена "откровено" и отговарям, че не си спомням. Laughing Практически аз не я лъжа грубо и безочливо, ами се старая да и осигуря душевен комфорт предвид големите физически натоварвания които преживяваме при по-тежките изкачвания. Също така нищо не се прави на всяка цена, ако и стане прекалено тежко просто се връщаме.
Имам си приятелчета с които правим по-дългите и трудни преходи, но има места чрез които, надявам се, ще събудя любовта към планината и в жена ми. Кончето според мен е едно от тях. Аз съм влюбен в планината и знам че ако това чувство не се появи в нея ще си имам проблеми като зачезвам с дни по чукарите. За това всички средства са позволени!
Вто Юли 05, 2016 10:33 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
emil.panchev



Регистриран на: 04 Юли 2016
Мнения: 12
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
packo packov написа:
А защо никой не предлага х. Яворов - Кончето и обратно?


Ами мислех си го и това. От там не е ли по-дълго и трудно? В конкретния случай съм запазил спа хотел в Банско /след трамбоване си е гот в парната баня/, пътя дълъг ли е от там до х. Яворов?
Вто Юли 05, 2016 10:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zarezan



Регистриран на: 24 Фев 2014
Мнения: 23
Местожителство: Опака

Мнение Re: Точно така се казва на жената! Отговорете с цитат
tzezko написа:
Да си знае, че МЪЖ има до себе си.
Винаги с жената, понякога с децата, напоследък и с кучето сме изкачвали Вихрен от всички страни. Вариант 1. От Бъндерица през гората, така, както си го описал.
Вариант 2. От Х. Вихрен в посока Казаните, пресичайки Джамджиевия ръб- по-бързо се набира височина.
И в двата варианта пътят е начертан, а целта ясна.
От Премката добре очертана е и подсичащата Кутело пътека. А пропастта си е отдолу, без значение откъде минаваш към Кончето. Лично предпочитам долната пътека.


Е така се минава кончето...
Браво1

_________________
Продължавай напред... !!! ЦИТАТ
Сря Юли 06, 2016 1:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov