ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Кончето - за начинаещи
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Кончето - за начинаещи
Автор Съобщение
Svetlio70



Регистриран на: 13 Май 2010
Мнения: 140
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Някой ако е минавал тези дни през Кончето нека да каже как е обстановката горе Wink
Сря Юли 06, 2016 12:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
emil.panchev



Регистриран на: 04 Юли 2016
Мнения: 12
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Открих тази приятна карта и я споделям с вас, видя ми се удобна.

http://iskartour.com/files/maps/embed/pirin_north_BG/pirin_north_web.htm
Сря Юли 06, 2016 1:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
И какво и е приятното на тази карта?

Нека оставим настрана неточностите в маркировките и пътеките, някои остарели имена, както и липсата на някои имена на основни местности. Дори превода на английски да не го подлагаме на критика. С какво въпросната карта е по-удобна от тази например:

http://www.kade.si/#map=15/2605812.72/5126435.42/0

П.П. Започвам да имам определени подозрения за целите на настоящата тема... Think

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Сря Юли 06, 2016 2:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
emil.panchev



Регистриран на: 04 Юли 2016
Мнения: 12
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Търси се по-лесно, иначе твоята е по-точна. Що не я пусна в началото, да ми спестиш 10 мин. ровене в нета? Майтапа на страна. Исках само да съм полезен и човек като отвори темата да види точно това което пише в заглавието и. Съвет и напътствие за начинаещ планинар. Иначе не знам от какво ти се определят подозренията ама ако искаш сподели, аз мога да те уверя, че нямам задни мисли. Скрита реклама или явна, никой няма да си играе да прави тука, има си Фейсбук за тая цел, ако за това става дума.

П.С.
Пак в същия сайт по повод на Mariana1000 дето питаше за "наименованията на върхове и местности"
http://www.iskartour.com/bg/панорама-360/вихрен-лято
Сря Юли 06, 2016 3:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Точно за начинаещ турист едва ли е най-подходящо да се препоръчва панорама от Вихрен, на която е сгрешено мястото на Кончето и на върховете Бански Суходол и Байови дупки.

За панорами е удобно да се ползва PeakFinder (някои от върховете там обаче са със стари или грешни имена!):

Панорама от връх Вихрен, генерирана с PeakFinder

За хора, които наистина искат да опознаят Пирин (а не само да "покорят" Вихрен и Кончето), препоръчвам да се снабдят и да прочетат по-сериозна литература, а не само пътеписи в интернет. Например "Пирин - речник и пътеводител" от 2008 г. и "Пирин - географски и етимологичен речник" от 2014 г. на Николай Даутов.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Сря Юли 06, 2016 7:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Алекс.Йо



Регистриран на: 24 Мар 2013
Мнения: 303
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Щом си излъгал жена си, ще трябва да си понесеш отговорността за това. Откъдето и да тръгнеш за Кончето си е поне 4- часово бъхтене. Вземи една диня в раницата и за награда я изяжте на заслон Кончето. Very Happy
Пет Юли 08, 2016 11:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
emil.panchev написа:

П.С.
Пак в същия сайт по повод на Mariana1000 дето питаше за "наименованията на върхове и местности"
http://www.iskartour.com/bg/панорама-360/вихрен-лято

Аз не питам за наименованията, защото съм правила това, за което ти си излъгал и имам претенцията горе-долу да се ориентирам в района Laughing
И понеже искаш тази тема да е полезна за начинаещите планинари, мога да дам един съвет, като от планинар вече на средно ниво:
В планината не се лъже, защото когато се правиш на прекалено знаещ, има вероятност в трудна ситуация да застрашиш и твоя живот, но което е по-лошо и живота на други хора. Доверието трудно се печели, но лесно се губи. Да не стане като с лъжливото овчарче, иди доказвай после, че си минал Кончето дори и веднъж Laughing
То това важи и в живота по принцип, ама ти си знаеш дали да градиш връзката си върху лъжа и доколко е читаво оправданието "за нейно добро".

И още един съвет, вече лично към теб - ако идете в почивен ден, при хубаво време, ще е пълно с народ. Лепнете се за някоя група, в която има някой по-приказлив планинар и няма да се наложи нищо да признаваш на жена ти Wink

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Юли 11, 2016 9:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
emil.panchev



Регистриран на: 04 Юли 2016
Мнения: 12
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте, завърнахме се живи и здрави и предоволни! Първо да благодаря на stefan_iliev38 за предложената литература, ще я потърся със сигурност! Относно изкачването, ето как протече то: Тръгнахме в 8:30ч. от хижа Бъндерица, пътеката е прясно маркирана и добре видима. След като излязохме от гората и минахме през първия казан, навлязохме във големия и стигнахме до заслона /до там ни отне малко по-малко от 2 часа с малка почивка от 10-15 мин./. В този момент видях група от трима, която се изкачваше по стръмната поляна в дясно от заслона по посока на връх Кутело. Тогава ми хрумна добрата идея да пропуснем Премката и да ги последваме по този по-изморителен, но по-кратък маршрут. Жена ми, за която толкова се притеснявах, се оказа в много добра физическа форма и това ми даде увереност. Тук трябва да предупредя, че този маршрут не е за хора без добра ОФП. Веднага след стръмната поляна започва изкачване по ръба на Кутело, до самият му връх. Имаше стотици еделвайси. Тук на мен почти чисто новите ми обувки ми убиха жестоко и аз изостанах за да се опитам с подръчните ми средства да предотвратя по-големи щети. Когато погледнах нагоре видях че жената е застигнала предната група. Упорито и жилаво същество излезе. 20 мин след тях се появих и аз на върха. Общо от заслон Казана до върха ни отне пак малко по-малко от 2 часа. Оказа се, че групичката бяха софиянци, пренесли се да живеят в Банско. Единия беше планински водач, мацката беше инструктор по сноуборд, а третия не го разбрах с какво точно се занимава в Банско. Водачът ни предложи да минем заедно по Кончето и ние се съгласихме. От връх Кутело до самото Конче пътеката е тясна а пропастите от двете страни бездънни. Нямам думи да опиша. Самото преминаване на Кончето си беше направо страшно, без осигурителен колан с въже и карабинер чувството на обреченост е постоянно, има много тесни места. За бездната няма да споменавам, само ще кажа че за хора със страх от височини няма да е никак приятно. Преминахме без никакви проблеми, като тук жена ми пак ме изненада с увереността си. Единственото, по което си пролича, че не и е съвсем комфортно беше че повтори "Боже господи" около 100-200 пъти. Стигнахме до подсичащата пътека и слизахме по нея до Премката от там по пътеката, но този път пресякохме Джамджиевия ръб и поехме по пътеката към хижа Вихрен. От х. Вихрен ни свалиха с кола до Бъндерица взехме си нашата и хапнахме на кръчмата при Лъчко.
Следваща дестинация - х.Вихрен - х. Демяница!
Пон Юли 11, 2016 11:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Браво на вас! Smile
Някой следващ път се качете от х. Яворов и се отбийте в заслон Кончето да се запишете в тетрадката. Доколкото разбрах сега не сте стигнали до него, нали?

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Юли 11, 2016 7:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
emil.panchev



Регистриран на: 04 Юли 2016
Мнения: 12
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
Еми да мислех си го и това. Не стигнахме до заслона, само до подсичащата пътека. Интересно е също, че човека който ни свали с колата от Вихрен до Бъндерица се оказа 70 годишен планински водач на име Бърт, местен от Банско. Та се сприятелихме с него пихме ракия в кръчмата и той ни предложи, следващия път като отидем да ни закара до х.Вихрен да направим прехода до х. Демяница, според него един от най-хубавите и живописни маршрути в околността на Банско, и после да ни вземе от хижата и да ни върне в града. Интересен факт за този местен герой, е че според неговите думи държи рекорд по най-много изкачвания на Вихрен - 164. Също така има и рекорд за скорост, около 50 минути от хижата до върха, не си спомням точно колко каза. Та такива ми ти работи, интересни хора се срещат в планината!

П.С.

Ако някой може да даде съвет от къде да си купя обувки, качествени на приемлива цена, ще съм благодарен! Явно тия няма да спрат да ми убиват...
Вто Юли 12, 2016 10:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
emil.panchev написа:
... Нямам думи да опиша. ... За бездната няма да споменавам, ... Преминахме без никакви проблеми, ...
Следваща дестинация - х.Вихрен - х. Демяница!
Сега разбираш ли, защо няма подробно описание на маршрута? Wink

Просто преминаваш към следващата дестинация и нямаш време да се връщаш назад за описания. Понякога и снимките зарязваш...

П. П. За 1 ден от х. "Вихрен" до х. "Демяница" е много малко, колкото и живописно да е, дори с качване на Тодорин връх. Щом е осигурен сигурен транспорт между двете хижи, по-добре от х. "Вихрен" идете през Главнишка порта и Типиците до Превалската седловина и от там слезте покрай Превалските езера и по река Валявица до х. "Демяница". Успех (какъвто и маршрут да изберете)!

П. П. П. Какво разбираш под "приемлива цена" за качествени обувки?

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
Вто Юли 12, 2016 11:20 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
emil.panchev



Регистриран на: 04 Юли 2016
Мнения: 12
Местожителство: Sofia

Мнение Отговорете с цитат
stefan_iliev38 така си е! А за маршрута, наистина е кратък ще разгледам възможностите. Картата дето ми я пусна е доста подробна и по нея ще планирам.
Що се касае до обувките, мисля че до към 200 лева максимум бих отпуснал, като това наистина е максимума. Иначе ми се иска да дам към 150. Все пак ми трябват ленти, през зимата не ходя а карам ски в планините. Но и компромиси не искам да правя, защото боли и скапва преживяването! Тези дето ме убиха ги купих от Декатлон за 100 лева и изглеждаха стабилни. Друг е въпроса, че си купих точно моя номер - 42. Знам за правилото при планинските обувки да се купува 1 номер по-големи ама какво ми стана тогава... Както и да е, не искам повече декатлонски обувки и за това питам, защото няма нищо по-гадно от новите обувки на преход и планирам с тези които купя да изкарам поне 5-6 години.
Вто Юли 12, 2016 4:09 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Whiskey



Регистриран на: 08 Юни 2014
Мнения: 41

Мнение Отговорете с цитат
В тази връзка да попитам и аз... от х. Яворов до заслон Кончето за колко време се стига и по-сложен и тежък ли е пътя в сравнение с маршрута х. Вихрен - заслон Кончето през Казана? Също така и за колко време се стига до х. Яворов от последния асфалт, че преди 20-тина дни реших да тръгна нагоре с колата, но бързо се отказах.
Вто Юли 12, 2016 9:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kavas



Регистриран на: 28 Май 2015
Мнения: 30
Местожителство: Карлово

Мнение Отговорете с цитат
От Бетоловото където ще оставиш колата до х.Яворов е около час и половина.От хижата до заслон Кончето е 4-4.5 часа.Маршрута не мисля че е по-труден и тежък.Говорим за червената маркирана пътека.Нямам впечатления от билната която минава през котите на Баюви дупки.
Сря Юли 13, 2016 1:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov