ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Препоръка за ортопедични стелки в София
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Препоръка за ортопедични стелки в София
Автор Съобщение
valchankata



Регистриран на: 28 Ное 2014
Мнения: 13

Мнение Re: . Отговорете с цитат
Pagane написа:
По съвет на моя личен лекар ,когато му изръсих, че сигурно имам проблем с вените и ми тежат краката той се усмихна и ме накара да стъпя на вестник , изпрати ме в магазините срещу Пирогов ( зад бензиностанцията Петрол има улица с ортопедични магазини ) и от там си купих немски стелки ,има куп разновидности . Според лекарят ми няма смисъл да се ръся за отлети , достатъчно добри са немските . Единственото условие за резултат е постоянно носене някакъв по-дълъг период, което аз пък не изпълнявам .


Благодаря Pagane, но тези дето си взех аз също се твърди, че са много качествени, но като ги сложа в ски обувката ме претискат и става малко неудобно. Все пак мога да отида да ги разпитам и там.
Сря Ное 16, 2016 7:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Наблюдателю, моите стелки за планината са такива и съм много доволна. Само не забравяй да ги поддържаш както са ти казали, за да можеш да си ги ползваш по -дълго време.

Valchankata, когато аз си купувах стелките и продавачите разбраха, че ще ги ползвам с туристически обувки, ме посъветваха да не ги вземам веднага, а да отида на следващия ден с обувките. Пробвахме ги с обувките и чак тогава ги купих. Явно има значение и не могат да се носят с всяка обувка, защото на маратонки съм ги слагала също безпроблемно, но имам едни Адидас, с които ме боли като ги сложа. Самите маратонки са с някаква специална анатомична подметка и са ми страшно удобни. Мислех си да събера две добрини на едно място и да ми станат краката като нови, но не стана.
Друга причина може да е, че обувките не са достатъчно големи, защото моите стелки определено са по -дебели от обикновените. И все едно обувката ти става малка с тях. Аз затова вече ходя да си купувам обувки със стелките, макар че нося два номера повече на планина и досега не съм имала проблеми да ме притискат обувките, дори с по -дебелата стелка. Обаче за ски обувки не знам, защото не карам ски... но в магазина може да са имали и такъв случай, непременно ги питай.
Сря Ное 16, 2016 8:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1692
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Аз пък си мисля, че за ски обувки хич не ти трябват стелки...колко пък време караш ски 4- 5 часа на ден 4-5 дни последователно, нито ходиш с тези обувки, нито краката ти са в правилната /естествена/ стойка спрямо тялото. Как ще ги преценят хич не се сещам. Не че като отидеш в магазин или здравно заведение и кажеш, че искаш стелки за ски обувки няма да ти обяснят на дълго и широко, че ще ти направят или продадат готови и това ще те спаси. Нали трябва да ти вземат парите за нещо, ама дали ще ти служи е друга бира.
Чет Ное 17, 2016 10:15 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Pagane



Регистриран на: 15 Юни 2011
Мнения: 385
Местожителство: София

Мнение . Отговорете с цитат
EXIIIT , не пречи да се купят стелките , ,както казва Mariana 1000 когато е за конкретна обувка да се носи обувката при покупка на стелките , както се и съветва да се носят чорапите при покупка на ски обувки . За всичко си иска малко четене из форумите ,за да може да се вземе правилното решение ,поне сега Господ дал интернет Smile . Аз например закъсах с дървояди в къщи , гугъл преводач ми помогна да изчета цял докторат по въпроса в английски сайтове .
Чет Ное 17, 2016 10:56 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1692
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Непречи но едва ли ще помогне специално за ски обувките.Иначе за нормалните обувки съм се убедил в помощта, аз също нося такива постоянно.
Чет Ное 17, 2016 11:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tzezko



Регистриран на: 21 Фев 2012
Мнения: 1244
Местожителство: софия

Мнение Помага другарю, помага.... Отговорете с цитат
EXIIIT написа:
Непречи но едва ли ще помогне специално за ски обувките...........


Носенето на стелки в ски обувки определено помага краката да се чувстват по- дълго време комфортно и безболезнено. Във всеки хубав магазин за ски обувки би следвало да има такива. В Австрия има навсякъде.
Скромно мнение на ски-учител и ползвател на ъпгрейднати копита.
Чет Ное 17, 2016 3:35 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
valchankata



Регистриран на: 28 Ное 2014
Мнения: 13

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички за мнението. За мен има значение стелката, тъй като когато карам ски (изкарвам поне 5-6 часа), ако не съм със стелките ми е все дискомфортно и нещо ме тормози. Ако сложа стелките, които ползвам за стандартните си обувки нещата от начало са ОК, но след час вече започвам да усещам болка. За този сезон ще си купя нови стелки, но преди това ще ги пробвам със ски чорап, тъй като и той оказва значение. Ще попитам в магазините за ски обувки да видим какво ще ми препоръчат Wink
Пет Ное 18, 2016 3:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joropc



Регистриран на: 25 Яну 2011
Мнения: 649

Мнение Отговорете с цитат
valchankata написа:
Благодаря на всички за мнението. За мен има значение стелката, тъй като когато карам ски (изкарвам поне 5-6 часа), ако не съм със стелките ми е все дискомфортно и нещо ме тормози. Ако сложа стелките, които ползвам за стандартните си обувки нещата от начало са ОК, но след час вече започвам да усещам болка. За този сезон ще си купя нови стелки, но преди това ще ги пробвам със ски чорап, тъй като и той оказва значение. Ще попитам в магазините за ски обувки да видим какво ще ми препоръчат Wink

Болката не е от стелките. Wink Като начало пробвай да разхлабиш долните щраймери. Имай предвид, че при ски обувките различната номерация за два "съседни" номера е единствено в големината на стелката. Демек от 27.5 стават на 28.0 (примерно), само с намаляне на дебелината стелката с 2мм. "Кутията" и чорапът на обувките са същите. Исках да кажа, че ако ще ползваш ортопедични стелки (което хич няма да е лошо), които обикновено имат различни удебелявания на свода - моментално трябва да минеш на друг номер ски обувки. Друго – стелката за ски обувки НЕ трябва да бъде мека. Вторият вариант е тъй наречения боотфитинг, който отскоро се прави и в София.
Всъщност се прави от много години и то доста успешно, но сега вече има наистина професионална машина. Имай предвид обаче, че в 90% от случаите с болки в краката при ски обувки идват от неподходящи обувки (има широки, тесни и т.н., в зависимост от различните производители), неправилно подбран номер на обувката, неправилно затягане на щраймерите или обувки с по-висок флекс предвид нивото на владеене на ските. С две думи - ако обувките са прекалено твърди (състезателни), а нивото на каране е по-ниско, тогава носенето й след 2-3 часа се превръща в жива мъка. Чак накрая идват стелките, дори и при ясно изразено плоскостъпие.
Съб Ное 19, 2016 6:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1931

Мнение Отговорете с цитат
Mariana1000, за поддръжка не стана въпрос тъй като в момента имаше доста клиенти, скоро минайки около магазина ще ги питам. Стана въпрос за смяна на стелката през 1.5 години , проветрение и пране в хладка сапунена вода ако се замърси. Същевременно удрям и по една прахосмукачка вътре на обувката, тъй като в ъглите се събират мъхчета. С влажна кърпа избърсвам вътрешността на обувката. Ползувам само тънки чорапи 100% памук, които се намират единствено в магазин Хуманик, тези чорапи "издърпват" евентуална мръсотия и миризма и даже и след 3-4 години обувките изглеждат отвътре като нови. По една случайност, може би несъзнателно през последните години всички обувки които съм си купувал - и летни и зимни, са със стелки, тъй че заменям техните стелки с новите ортопедични.
valchankata от значение са и годините, и то не говорим за влизане напреднала възраст. Ските са красиви и коварни - при тях напрежението идва отвън, без да се изисква видимо усилие, краката сами влизат в екстремни ситуации, на които даже на 35 години вече не може да се реагира както на 25, и стават бели. Допреди 10 години карах ски по 7 дни без прекъсване от 8 сутринта : 30-35 спускания, и почивах единствено на лифта. Сега 1 ден каране , след него ми е по-комфортно 1-2 дни басейнче, това - онова Smile - почивка и разпускане на цялото стъпало, което се уморява. През годините, от 44 номер отидох на 46 за обикновени обувки.
Съб Ное 19, 2016 9:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Mariana1000



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 2796
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
nabludatel50 написа:
...проветрение и пране в хладка сапунена вода ако се замърси.

Това имам предвид под поддръжка. Smile

_________________
Искате ли да изживеете едно приключение!?!...
Пон Ное 21, 2016 3:37 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
valchankata



Регистриран на: 28 Ное 2014
Мнения: 13

Мнение Отговорете с цитат
Вторият вариант е тъй наречения боотфитинг, който отскоро се прави и в София.

Това за боотфитинга ми стана интересно и се зарових в интернет. Излезе ми, че тази услуга се предлага от СпортДепо и skisharki. тъй като не съм голям фен на спорт депото, ще вземе да мина през другия магазин, когато ми остане малко време. Може да се окаже, че не стелката, а обувката ми има нужда от реглаж Wink
Вто Ное 22, 2016 1:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
valchankata



Регистриран на: 28 Ное 2014
Мнения: 13

Мнение Отговорете с цитат
Да споделя, че бях вчера в магазина на Shisharki. Момчето беше любезно и ми обясни подробно какво представлява "bootfiting" и как може това да се ми помогне. Възможно е да се направи цялостна корекция на ски обувката, така че в зоните където изпитвам неодобство да се разшири. Аз за момента ще си поръчам само стелки, някакви австрийски и после като започне ски сезона ще преценя дали това е достатъчно за моя случай или ще поправям и обувките Smile
Пет Ное 25, 2016 1:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
taurus



Регистриран на: 08 Юли 2009
Мнения: 203
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Трябват ми подложки от EVA или нещо подобно (плътно), което да осигори мекота и да не са с извивки (ще извадя оригиналната), понеже има вариант да взема бюджетни маратонки:
http://www.decathlon.bg/p/8340153_mazki-tenis-obuvki-ts700-velkro-beli.html#/491-272-39

Ще се носят с ортопедични стелки, но искам да омекотя с още.
Даже ако се продава някъде листове от такава материя... в стелките, които ми изработиха има - 3-4мм е слоя.

PS: Има, но ще се чака:
https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20161211170131&SearchText=eva+foam+sheet+3mm

Само не знам дали няма различни плътности и тя Laughing

_________________
- Ядрото на човешкият дух се изгражда с новите преживявания.
Пон Дек 12, 2016 4:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение ICQ Номер
razvigor_gachev



Регистриран на: 23 Мар 2017
Мнения: 18

Мнение staelki Отговорете с цитат
аз съм с висок свод и също нося стелки намирам в последно време ки купувам онлаин
Чет Окт 26, 2017 11:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Отговорете с цитат
EXIIIT написа:
Аз пък си мисля, че за ски обувки хич не ти трябват стелки...колко пък време караш ски 4- 5 часа на ден 4-5 дни последователно, нито ходиш с тези обувки, нито краката ти са в правилната /естествена/ стойка спрямо тялото. Как ще ги преценят хич не се сещам. Не че като отидеш в магазин или здравно заведение и кажеш, че искаш стелки за ски обувки няма да ти обяснят на дълго и широко, че ще ти направят или продадат готови и това ще те спаси. Нали трябва да ти вземат парите за нещо, ама дали ще ти служи е друга бира.


Карате ли ски??

Аз ползвам индивидуални стелки за ски обувките. Освен комфорта се подобри осезаемо и контрола на ската (както и самата обратната връзка от ската).

valchankata написа:
Благодаря Pagane, но тези дето си взех аз също се твърди, че са много качествени, но като ги сложа в ски обувката ме претискат и става малко неудобно.

Ортопедичните стелки като цяло са по-дебели и от там идва притискането и дискомфорта ви.
Задължително трябва да мерите стелката по обувката преди да купите.
Пет Дек 15, 2017 12:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov