ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Помощ! Трябват ми скромни идеи!

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Помощ! Трябват ми скромни идеи!
Автор Съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1510
Местожителство: Хасково

Мнение Помощ! Трябват ми скромни идеи! Отговорете с цитат
Здравейте! Има някакъв шанс в дните след изборите да сме с колеги на Боровец. Да си го кажа....не е "моят район" а колегите едва ли не чакат да ги занеса на Мусала, където никой освен мен не е е ходил. В понеделник най-вероятно лифтът няма да работи. Като им знам възможностите, мисля, че е нормално да ги замъкна на Черната скала. Веднъж, преди много години драпахме по някаква писта и стигнахме до горна станция на нещо си... може би Ситняково.
Някакви идеи да дадете?
Ако лифтът работи, ще импровизирам според времето, но не бих поел рискове с неподготвена група - примерно Шатър, Дено или до ръба на Алеко.
До "Чакър воевода" и аз не съм ходил, за хижа "Марица" е немислимо, пък и не си заслужава.

Предварително благодаря за акълите. Question
Чет Окт 12, 2023 11:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
goro_levskara



Регистриран на: 04 Дек 2006
Мнения: 309
Местожителство: София

Мнение Re: Помощ! Трябват ми скромни идеи! Отговорете с цитат
tortomanin написа:
Здравейте! Има някакъв шанс в дните след изборите да сме с колеги на Боровец. Да си го кажа....не е "моят район" а колегите едва ли не чакат да ги занеса на Мусала, където никой освен мен не е е ходил. В понеделник най-вероятно лифтът няма да работи. Като им знам възможностите, мисля, че е нормално да ги замъкна на Черната скала. Веднъж, преди много години драпахме по някаква писта и стигнахме до горна станция на нещо си... може би Ситняково.
Някакви идеи да дадете?
Ако лифтът работи, ще импровизирам според времето, но не бих поел рискове с неподготвена група - примерно Шатър, Дено или до ръба на Алеко.
До "Чакър воевода" и аз не съм ходил, за хижа "Марица" е немислимо, пък и не си заслужава.

Предварително благодаря за акълите. Question


Здравей, tortomanin,

Защо не мръднете съвсем малко по-встрани и да отидете до Соколец? Почти през цялото време е изкачване, но пък е краткотрайно, а в началото на ноември, все още ще имате сравнително дълъг ден, за да се върнете спокойно в рамките на светлата му част и да не се притеснявате от замръкване.
Аз в началото на месеца се качих до там, за първи път в условия без сняг и останах много доволен, най-вече от гледките, които се откриват от връхната му точка към долината на Бели Искър и Скакавишкото било. Определено ви е един добър вариант за еднодневна разходка, но трябва да уточним, че ако е паднал сняг, то е по-добре да не тръгвате. Има стръмни участъци в гората, където със сигурност ще има и обледяване, което ще предразполага към подхлъзване. А този сняг, ако го има въобще, ще е първия и ще е именно такъв - малка покривка, която вечер ще замръзва.
На лифт по-скоро не разчитай. Когато ходих в началото на месеца, беше неделя и страхотен слънчев ден, но дори и кабинката не работеше, а пък за Ситняково да не говорим.
Иначе да, Черната скала е вариант, но докъдето и да стигнете, все ще сте на Горната Земя, което е най-хубавото Smile

Успех!
Пет Окт 13, 2023 7:30 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Без рискове с разнородна група в началото на ноември: с лифта до Ястребец, после по черния път до хижа Мусала, възхищения от гледките, разглеждане на езерата, бира и чорба на хижата и обратно.
За по-екстремно настроените - разходка до Сфинкса.
За по-издръжлиовите - слизане пиша до Боровец.
Пет Окт 13, 2023 7:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1510
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Продължавам да чета, засега хижа "Чакър..." ми се вижда най-разумно решение, ако няма лифт. Било полегато и с ясна маркировка.
Пет Окт 13, 2023 9:29 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
До чакъра е само гора и няма гледки.
В лошо време става, когато и без това гледки няма.
Пет Окт 13, 2023 10:26 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
Кабинката мисля, че няма да работи. Не само защото е понеделник. Търси други варианти.
Като пишеш групата каква е, направете една екопътека Бели Искър и да ти е мирна главата.
Другият вариант е да се "преместите" леко до ЦПШ-то и да се разходите до хижа Мальовица. Гледки има.
До Соколец ние сме се качили за 1:15 ч. Има стръмно, но като цяло е кратък преход. Гледки горе колкото искаш.
Пет Окт 13, 2023 10:54 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ДИАНА



Регистриран на: 23 Май 2009
Мнения: 820
Местожителство: ПЛОВДИВ

Мнение Отговорете с цитат
Коце, от Боровец до хижа "Чакър войвода" е най-лека като терен разходката.
От Боровец се върви до хижата изцяло по широк горски път, ако тръгнеш от военният хотел "Олимп",
който се намира до самата ски писта "Ротата". Червена маркировка!

Ние с щерката тази зима, в първите дни на март ходихме до хижата, но се качихме с лифта до Ситняково.
Зимата не е добра опция да се върви изцяло пеш по този път до Ситняково, защото се превръща в ски писта,
много скиори се спускат по него и непрекръснато се страхуваш някой да не те блъсне.

Значи, зад хотел "Олимп" започва червената маркировка и оттам до Чакъра са към осем километра.
Изкачването е плавно и пътят върви изцяло през висока иглолистна гора, като на места се отварят хубави гледки.

От лифта на Ситняково, ние се отбихме вдясно по една пътека с табела към "Ситняковска скала".
От скалата също има хубава далечна гледка посока Ястребец, има и ограда - метален парапет за безопасност.

Ако се качите до скалата, след нея пътеката продължава през гората и пак те извеждана долу на горския път за хижа "Чакър войвода".
Като стигнете хижата, продължете още малко по пътя - посока за царският ловен дом "Саръгьол".
Край пътя има много голяма поляна и от нея се откриват чудни гледки към билото и връх Шатър.

Може да срещнете и животни дори. На пътя до двореца на Ситняково видяхме огромен сръндак.

Ако не сте ходили на двореца "Царска Бистрица", разгледайте и него. Там не е отворено всеки ден. Виж, в кои дни работи за посетители.

И виж, там след Чакъра, да не хванеш чак към Заврачица и да ни зарадваш с някоя от твоите грешки. Laughing
Приятна разходка! Very Happy

_________________
Жена се милва до зори, планина се до пладне минава.
Човек със знанията си прави от планината или приятел, или враг.
Пет Окт 13, 2023 11:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
И аз съм с две ръце за Соколец, стръмно е, но не много дълго, а гледките от върха са топ, стига да е хубаво времето. При лошо време, Чакър войвода е добра опция, на десетина минути над хижата е т. нар."поляна на шугавите", от която има добра гледка.
Кабинката Не работи, в профилактика е до зимата.
Пет Окт 13, 2023 11:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5783
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Към хубавите предложения бих добавил и една разходка из Лакатишка Рила, която намирам за една от най-приятните в по-ниската планина. Началната точка е поляната при "10-те къщи", на която би могло да бъдат оставени возилата. Върви се по неотдавна подравнен с машини горски път, означен на картата със зелена марка. Тя е доста нарядко, но на разклоните е достатъчно да бъде предпочитан по-използвания път. Първата забележителност с възможност за почивка е параклиса Св. Мина (2.2 km от началната точка, 180 m изкачване). Следващата цел е заслона на Говедарската ловна дружинка в околността на вр. Връшника (2.4 km от Св. Мина, 240 m изкачване). Заслонът напоследък бива заключван, но приятната му веранда с чудесна гледка към билото от Мальовица до Кабул остава винаги достъпна. Целият маршрут е много панорамен с хубави гледки и към Ястребец, Мусала, Мечит, Попова шапка, Купените, Мальовица, Урдината долина, Зелени рид, Седемте езера, а също и към Витоша. Минава по склонове с южно изложение и била, без твърде продължителни усоища, за разлика от други места наоколо по това време от годината. Вода има в близост до параклиса и заслона, но е добре да разполагате с достатъчен запас заради сушата през последните няколко месеца.


Край Св. Мина, 5 юни 2021 г.


Край Връшника, 5 юни 2021 г.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пет Окт 13, 2023 12:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1510
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
didkopitko написа:
Кабинката мисля, че няма да работи. Не само защото е понеделник. Търси други варианти.
Като пишеш групата каква е, направете една екопътека Бели Искър и да ти е мирна главата.
Другият вариант е да се "преместите" леко до ЦПШ-то и да се разходите до хижа Мальовица. Гледки има.
До Соколец ние сме се качили за 1:15 ч. Има стръмно, но като цяло е кратък преход. Гледки горе колкото искаш.



Соколец ще им дойде тежък, въпреки склинността към философстване. Районът на Мальовица ми е познат, но трябва да дублираме платения автобус с коли. Аз не съм пинтия, но ще има и мрънкалници. Екопътеката не я знам, ще прочета. Wink
Пет Окт 13, 2023 11:02 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1510
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
"От лифта на Ситняково, ние се отбихме вдясно по една пътека с табела към "Ситняковска скала".
От скалата също има хубава далечна гледка посока Ястребец, има и ограда - метален парапет за безопасност."
============
Значи и там съм ходил, имам някакъв спомен, но тогава не го вземах насериозно, че бях много по-млад. Сега мрънкащите колежки са на 50 плюс, като никога не са били на Мусала, смятам да им поохладя ентусиазма. Laughing

Уточнявам,ще сме около 50 човека с автобус. В името на туризма аз мога да ида с кола /на свои разноски/ но едва ли ще го направят още двама.
Пет Окт 13, 2023 11:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1510
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Накрая 17 човечета тропкахме до Черната скала. Времето бе неприлично хубаво, имаше незадоволени, доволни и уморени.

https://app.shkolo.bg/download/messages/10f03060ff0ba6342ec6c8d5ca449978

Благодаря на всички, които се опитаха да помогнат. Wink
Пет Ное 03, 2023 6:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
didkopitko



Регистриран на: 27 Юни 2016
Мнения: 295

Мнение Отговорете с цитат
Това съобщение в Школото е видно само за теб, просто да знаеш.
Пон Ное 06, 2023 9:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov