ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Догодина дойде - нов опит на Божидар Антонов
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 18, 19, 20  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Предишната тема
Следващата тема
Догодина дойде - нов опит на Божидар Антонов
Автор Съобщение
zlia



Регистриран на: 03 Ное 2014
Мнения: 205

Мнение Отговорете с цитат
Според мен избира пътеки с по-малко преспи, за да бяга повече където е възможно. Връщайки назад трака от днес гледам, че е развил доста голяма скорост днес по реката, в сравнение с предишните дни. Все пак иска да го мине за възможно най-кратко време, но и му е за пръв път зимата и е нормално някъде да не взима правилните решения. Аз друго се чудя- вчера с този проблем с проследяващото устройство и този мега труден ден(май над 20 часа ходене му се събра основно през ноща), не са ли мислили за това, че може да го нападнат вълци в тез преспи и като не могат да го следят не им ли е малко притеснено. А може само аз да се филмирам де и да няма такава опасност де да знам.
Пон Фев 25, 2019 6:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
zlia написа:
Аз друго се чудя- вчера с този проблем с проследяващото устройство и този мега труден ден(май над 20 часа ходене му се събра основно през ноща), не са ли мислили за това, че може да го нападнат вълци в тез преспи и като не могат да го следят не им ли е малко притеснено. А може само аз да се филмирам де и да няма такава опасност де да знам.

И аз се питах същото.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Фев 25, 2019 6:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
zlia



Регистриран на: 03 Ное 2014
Мнения: 205

Мнение Отговорете с цитат
Може да имат някакво решение(пиратки или някакви спрейове), ама не съм запознат с тез хищници и начина, по който се гонят. Все пак, колкото и хората да сме неприятни за околните същества, вълците си ни гледат като храна, особено в люта зима. За съжаление нямам фейсбук иначе бих им се скарал за вчерашното радио мълчание - 20 часа почти без никаква вест.
Пон Фев 25, 2019 6:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Alina



Регистриран на: 15 Юли 2016
Мнения: 218

Мнение Отговорете с цитат
zlia написа:
друго се чудя- вчера с този проблем с проследяващото устройство и този мега труден ден(май над 20 часа ходене му се събра основно през ноща), не са ли мислили за това, че може да го нападнат вълци в тез преспи и като не могат да го следят не им ли е малко притеснено. А може само аз да се филмирам де и да няма такава опасност де да знам.


И аз бях написала нещо подобно, но го изтрих. Когато онази розова точка беше спряла за над час в онова дере отстрани на пътеката .

Като цяло, вие носите ли нещо със себе си да се защитавате срещу диви животни?


Последната промяна е направена от Alina на Сря Фев 27, 2019 8:38 am; мнението е било променяно общо 1 път
Пон Фев 25, 2019 7:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Alina написа:
Като цяло, вие носите ли нещо със себе си да се защитавате срещу диви животни?

Най-добрата защита сякаш е движението в малка група от двама-трима души.

_________________
"Caminante son tus huellas el camino y nada más;
caminante, no hay camino, se hace camino al andar."
-- Antonio Machado
Пон Фев 25, 2019 7:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
zlia



Регистриран на: 03 Ное 2014
Мнения: 205

Мнение Отговорете с цитат
Честно казано, рядко ходя сам, през нощта и в коравата зима та не нося нищо. За лятото както казах си мисля, че дивите животни по скоро биха ни избягвали, но тогава имат и доста друга храна, която по-безпроблемно биха си хванали. Но зимата затънал до кръста в сняг бих бил лесна плячка за глутница изгладнели вълци. Но това са мои разсъждения, които са само теоретични Smile
Пон Фев 25, 2019 7:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
BAKHER



Регистриран на: 08 Мар 2013
Мнения: 69

Мнение Re: Предишни зимни преходи Отговорете с цитат
packo packov написа:
slavei написа:
vedrin написа:
Със ски от Ком до Емине

5 феруари 1961 г. -- тръгване от вр. Ком
3 март 1961 г. -- пристигане на н. Емине
27 дни, 35 мъже и една жена


Настоящия рекорд е от 80те години. 18 дни, 8 човека между които и бащата на Мартин Маровски


Като си отида на село ще питам чичо Милко Марковски за това му ходене, честно казано не знаех.

И моята информация за Тишо е като на Стефан. Но Тишо където може се сурка със ските, а на Божо идеята е само пеша, е явно се е научил и с пикел да борави, ама като минаваш през Купена... Smile Адмирации


Да, зная за този ски-поход през 80-те години и познавам всички участници в него и им се възхищавам и до ден днешен за това, че са минали по пътеката и като се има предвид и с колко оскъдна екипировка са разполагали тогава. Всичките са от Ловеч и членове и с подкрепата на ТД "Стратеш". Мисля, че тогава не е ставало дума за рекорд, а само да се мине по пътеката К-Е. Това е и моя отдавнашна мечта за минаване със ски. Първият опит беше през 2015 г. със Станимир Станчев, тръгнахме в стабилно време и сняг. Нямахме подготовка и план на движение, всичко беше ден за ден и похода ни спореше до къде Узана, но след това снегът свърши и на Шипка решихме да се откажем. През 2016 г. тръгнахме пак със Станимир и още двама спътника. По-късно единия се отказа на Мечулица, другият на Вежен. Условията когато тръгнахме бяха същите както предната година, само снегът беше по-малко и колкото по-на изток се движехме, ставаше все по-малко. Беше голямо носене на ските понякога с дни наред, но със Станимир си бяхме казали този път да се неотказваме. На Узана се разделихме с тях и продължихме до морето по обувки, май двайсетина дни ни отне. След зимното, нещо все ме теглеше да мина пак К-Е и в края на юни тръгнах пак сам. Пътеката минах за 13 дни. Времето ме притискаше и караше все да бързам, а си и мислех, че като съм минавал два пъти по маршрута, го познавам, затова направих едно голямо и глупаво загубване между Котел и Върбица, та загубих повече от 5 часа ценно време.
Стефко Илиев е прав, 2016 г. успях да мина и с колело по билото на Балкана, без да съм имал планове и цели, просто така ми се развиха нещата. През август ми се появи голям прозорец в службата и щеше да е кощунство ако не се бях включил с колелетата. Минахме целия път за 13 дни и бяхме голяма група. Мисля, че е любопитно да се знае, че до Тъжа като пешеходец бях с ден по-бърз отколкото с колелата.
Зимно Ком-Емине ме теглеше и все ми убягваше от към времето и снега и през февруари 2017 г. тръгнах пак, този път сам. Успях да стигна до морето, до голяма степен имах сняг и времето беше с мен. Със ски стигнах до Кръстец, а след това по обувки до Емине. Направих го за 27-28 дена, като имах три почивни и два полупочивни дни заради лошото време. Не съм имал критични моменти. Последния ден ме заваля сняг на Козичено, преди това около Чумерна и з. Вратник газих дълбок сняг и ме валеше дъжд - добра комбинация.
Евала на Божидар, страхотно темпо. Той е спортист и си е друга категория, а и съпорта също оказва значение. Аз бях сам през целия път, идваха само ятаци за доставка на провизии. Моето мнение е, че с колело е най-лесно и песен в сравнение с пешеходното, а зимата е в пъти по-сурово и трудно, има и голяма разсипия на екипировка, оборудване и на всичко. Затова още веднъж адмирации за Божидар.
Пон Фев 25, 2019 11:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Прекрасна ретроспекция и анализ, браво, Тише!

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Пон Фев 25, 2019 11:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
slavei



Регистриран на: 07 Авг 2007
Мнения: 261

Мнение Re: Предишни зимни преходи Отговорете с цитат
BAKHER написа:
packo packov написа:
slavei написа:
vedrin написа:
Със ски от Ком до Емине

5 феруари 1961 г. -- тръгване от вр. Ком
3 март 1961 г. -- пристигане на н. Емине
27 дни, 35 мъже и една жена


Настоящия рекорд е от 80те години. 18 дни, 8 човека между които и бащата на Мартин Маровски


Като си отида на село ще питам чичо Милко Марковски за това му ходене, честно казано не знаех.

И моята информация за Тишо е като на Стефан. Но Тишо където може се сурка със ските, а на Божо идеята е само пеша, е явно се е научил и с пикел да борави, ама като минаваш през Купена... Smile Адмирации


Да, зная за този ски-поход през 80-те години и познавам всички участници в него и им се възхищавам и до ден днешен за това, че са минали по пътеката и като се има предвид и с колко оскъдна екипировка са разполагали тогава. Всичките са от Ловеч и членове и с подкрепата на ТД "Стратеш". Мисля, че тогава не е ставало дума за рекорд, а само да се мине по пътеката К-Е. Това е и моя отдавнашна мечта за минаване със ски. Първият опит беше през 2015 г. със Станимир Станчев, тръгнахме в стабилно време и сняг. Нямахме подготовка и план на движение, всичко беше ден за ден и похода ни спореше до къде Узана, но след това снегът свърши и на Шипка решихме да се откажем. През 2016 г. тръгнахме пак със Станимир и още двама спътника. По-късно единия се отказа на Мечулица, другият на Вежен. Условията когато тръгнахме бяха същите както предната година, само снегът беше по-малко и колкото по-на изток се движехме, ставаше все по-малко. Беше голямо носене на ските понякога с дни наред, но със Станимир си бяхме казали този път да се неотказваме. На Узана се разделихме с тях и продължихме до морето по обувки, май двайсетина дни ни отне. След зимното, нещо все ме теглеше да мина пак К-Е и в края на юни тръгнах пак сам. Пътеката минах за 13 дни. Времето ме притискаше и караше все да бързам, а си и мислех, че като съм минавал два пъти по маршрута, го познавам, затова направих едно голямо и глупаво загубване между Котел и Върбица, та загубих повече от 5 часа ценно време.
Стефко Илиев е прав, 2016 г. успях да мина и с колело по билото на Балкана, без да съм имал планове и цели, просто така ми се развиха нещата. През август ми се появи голям прозорец в службата и щеше да е кощунство ако не се бях включил с колелетата. Минахме целия път за 13 дни и бяхме голяма група. Мисля, че е любопитно да се знае, че до Тъжа като пешеходец бях с ден по-бърз отколкото с колелата.
Зимно Ком-Емине ме теглеше и все ми убягваше от към времето и снега и през февруари 2017 г. тръгнах пак, този път сам. Успях да стигна до морето, до голяма степен имах сняг и времето беше с мен. Със ски стигнах до Кръстец, а след това по обувки до Емине. Направих го за 27-28 дена, като имах три почивни и два полупочивни дни заради лошото време. Не съм имал критични моменти. Последния ден ме заваля сняг на Козичено, преди това около Чумерна и з. Вратник газих дълбок сняг и ме валеше дъжд - добра комбинация.
Евала на Божидар, страхотно темпо. Той е спортист и си е друга категория, а и съпорта също оказва значение. Аз бях сам през целия път, идваха само ятаци за доставка на провизии. Моето мнение е, че с колело е най-лесно и песен в сравнение с пешеходното, а зимата е в пъти по-сурово и трудно, има и голяма разсипия на екипировка, оборудване и на всичко. Затова още веднъж адмирации за Божидар.


Вие предполагам сте Тишо? Благодаря за инфото. Бях търсил информация за зимните опити, но така и не бях разбрал, че сте стигнали до края. Аз исках миналата зима да го правя, но нямаше сняг и реших, че не е това което искам. Съответно не стартирах.

пп
Божо преди половин час стигна Върбишки проход
Пон Фев 25, 2019 11:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
След като пристигна в курорт „Върбица“ в 22:15 часа (логично избра през курорта да мине, а не по билото през връх Каракус и хижа „Върбишки проход“), Божидар Антонов почива 5 часа и в 02:55 отново потегли - към Ришки проход.

В 06 часа е на горското „Елешница“. 2 минути след това сигналът му престава да се движи...

Наближава Голямата нива и Ужасът на Риш... Изведнъж сигналът му се появява!

Сега Божидар напредва по билото на Гериша - избрал е билния вариант.

Какво ли го очаква? Безпроблемно ли ще подсече връх Байряка?...



____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Фев 26, 2019 9:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EXIIIT



Регистриран на: 27 Юни 2013
Мнения: 1693
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Тишо теб съм те признал.
На следващата среща ще ти дадем медал за човека минал К-Е по всякакви начини и по всяко време без съпорти и т.н. ятаците предполагам са ти носели само цигари Very Happy
Божката е друга бира както сам казваш ама и твоето е катърщина.
Вто Фев 26, 2019 9:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Ужасът на Риш е преминат успешно! (11:52)

Сега следва почивка (вероятно кратка) на самия Ришки проход.


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Фев 26, 2019 1:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
boris_borisov



Регистриран на: 23 Ное 2010
Мнения: 613

Мнение Отговорете с цитат
Не слезе в Рупча. Не му се тича по асфалта. ГОЛЯМ!!!
Вто Фев 26, 2019 4:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
boris_borisov написа:
Не слезе в Рупча. Не му се тича по асфалта. ГОЛЯМ!!!

Е, как ще слезе в Рупча, като на табелките на разклона при Милчабаир съм написал, че вариантът северно от билото е с 1,1 км по-кратък от варианта през село Рупча? Very Happy

Почивката наистина беше кратка - Божидар пристигна на Ришки проход в 11:50, а тръгна отново в 13 часа. Мина през Крумовия мост, след това варианти няма - покрай заслона на Хазим Горския, през поляната с новия заслон (пак ѝ забравих името!), покрай връх Голям Карък (ех, каква левурда расте тука, като море), покрай Томрук чешма, отбивката за Люляковския манастир и село Люляково, за да се стигне до въпросния разклон.

Между другото, тази пролет като премаркирах в района, минах и по двата варианта. Наистина - по-кратък е северният. Но с повече гледки, с повече чешми и с повече магазини за храна (ех, гладник си е ком-еминеецът и това си е! Smile ) е южният, през село Рупча.

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Фев 26, 2019 5:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Странна следа чертае проследяващото устройство на Божидар 3 километра след подминаването на връх Голям Карък.

Дали само при мене е „повредата“?! Или Божидар се е превърнал в змей?! Think










____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Вто Фев 26, 2019 5:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » E-3 Ком-Емине Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 18, 19, 20  Следваща
Страница 15 от 20

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov