ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
От хижа Вихрен до връх Тодорка-за колко време?

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
От хижа Вихрен до връх Тодорка-за колко време?
Автор Съобщение
cinderella



Регистриран на: 31 Юли 2014
Мнения: 31
Местожителство: Пловдив

Мнение От хижа Вихрен до връх Тодорка-за колко време? Отговорете с цитат
Здравейте! Знае ли някой каква е продължителността на маршрута от хижа Вихрен до Връх Тодорка.Питам, защото ще използваме маршрутките , които се качват от Банско до хижата и незнам дали ще успеем в рамките на един ден да отидем и да се върнем до 18.00 часа, когато тръгва последната за деня маршрутка от х.Вихрен до Банско.
Чет Авг 04, 2016 4:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Не е лесно това с връх Тодорка...

Според мен - слезте на Шилигарника от маршрутката и издрапайте до върха по пистите. 1000 м е, 2.30-3 часа ще ви стигнат ако се движите нормално. Върха е най-северната кота, над лифтовете.

След това си изберете път за прибиране:
По билото, през Малка Тодорка и Тодорина порта и по маркираната пътека до х. Вихрен, също 2.30-3 часа. Красиво и панорамно преминаване от над километър по билото и стръмно каменисто спускане към портата (не е очевидно, пътя трябва да се търси внимателно).

По източния ръб на върха, през езерата Тодорини очи и пак през Тодорина порта. Няма толкова стръмно слизане, има езера, но пък със сигурност е по-дълго, може би с около час или малко по-малко.

При всички случаи времето е достатъчно, ако се ходи нормално

Да се знае, че маркирани пътеки до и от Тодорка няма, пирамидки и следи в тревата...
Чет Авг 04, 2016 8:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
zaples14



Регистриран на: 08 Авг 2013
Мнения: 48
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Само че, ако се тръгне от Шилигарника след края на пистите следва изкачване по северния ръб на Тодорка. Това си е около 300 метра доста опасен участък и някои туристи биха се сериозно стресирали.
Чет Авг 04, 2016 9:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Освен да допълня отговора на Mom4i с данни от реално ходене:

Хижа "Вихрен" - езеро Окото - Жабешкото езеро - Тодорина порта - кота 2693 м (т. нар. Малка Тодорка) - Тодорин връх - Тодорини езера - Тодорина порта - Жабешкото езеро - хижа "Вихрен" - 8 часа и 30 минути (с размотаване и много снимки, по-точно 1100 броя). Най-вероятно ще се справите за много по-кратко време. По пътеводител го дават 3 часа до връх Тодорка, следователно общо около 6 часа.

Успех!

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Авг 04, 2016 9:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
cinderella



Регистриран на: 31 Юли 2014
Мнения: 31
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря на всички за информацията.Ще ми бъде много полезна! Very Happy Surprised Very Happy
Чет Авг 04, 2016 10:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Егати реалното ходене - 1100 снимки Smile

За мен от Тодорина порта към Малка Тодорка е технически по-сложно от северния ръб на Тодорка, ама толкова рядко ходя там, че мога и да бъркам Smile Изобщо Тодорка, намирайки се на странично било и в страни от туристическия поток, не е много популярен връх. Няма да се учудя, ако зимните изкачвания (екстремните скиори и бордисти) са повече от летните...
Чет Авг 04, 2016 11:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
А да, за стресирани туристи, Тодорка - с водач Smile Smile Smile
Чет Авг 04, 2016 11:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Пу, тотално ще объркаме човека!
За мен лично Малка Тодорка е любим връх и се качвам там поне пет пъти годишно. Цялото ходене през Тодорките съм го правил няколко пъти и не мисля, че е натоварващо. Но от пистите? От последната лифтена станция, 2530 метра май беше, в едно ветровито време ръбът ми се стори стресиращ и не съм го повтарял.
Мнението ми е крайно субективно!!!
От пистите над Бъндеришка поляна, но от шосето, през най-стръмната писта моето време беше над три часа. През езерата, със снимането и лиготенето е почти пет. Пак крайно субективно.
Кръгов маршрут? Защо не, но никога не съм го правил.
Пет Авг 05, 2016 12:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov