ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
х.Отовица - Черни връх

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
х.Отовица - Черни връх
Автор Съобщение
vandu



Регистриран на: 03 Апр 2012
Мнения: 202

Мнение х.Отовица - Черни връх Отговорете с цитат
Живея в Дупница от дете все се дивя на върховете които се виждат от терасата ми. От три години все се каня да се кача до Черни връх в Рила, но едва тази неделя намерих спътник и време да се разходим до този връх. Информацията е доста оскъдна за този връх и малко го подценихме. През седмицата случайно се заговорих с човек от ПСС и ми каза че от х. Отовица до върха са около 3-4 часа. Първоначалния ми план беше да се кача до върха и после по билото до връх Отовица и в зависимост от времето да спим или на Вазов или да слезем на Скакавица. Но тъй като имахме на разположение само 1 ден плана беше да отидем от х. Отовица и да се върнем същия ден.
Сутринта докато се организираме вече беше станало 8:30, в 9:30 стигнахме началната точка - бившата лудница под х. Отовица. До хижата има черен път, но не посмях да си троша колата. От там до хижата е около час по пътя. Около хижата бяха почнали вече скарите, на самата хижа имаше някакъв персонал, но не знам какво ще стане със хижата понеже преди месец собственика е починал.
След Отовица се хваща пътеката за х. Иван Вазов и се върви около 2 часа в гора. По пътя имаше 2-3 табелки с направление Бистрица и самоковището, включително и някакъв стар черен път ( някой ако знае за тези пътеки през Бистрица да сподели каква е ситуацията). Пътеката беше хубава и наскоро маркирана (поне до изхода и от гората). Когато излязохме от гората върха вече се виждаше и решихме да се движим директно към него, пък и трябваше да минем да напълним вода понеже там водата е кът и това беше единственото място след хижата където можехме да напълним. На около половин, един час под заслон Юрта хванахме на дясно към върха, времето беше с нас, високи облаци и слаб ветрец, пък и бяхме загубили пътеката за Вазов и решихме да не се лутаме в търсенето и а направо на горе. След около час качване към някакъв връх който не е обозначен на картите (между Черни връх и Птичи) видяхме че първоначалния ни план да минем от северната страна или по билото няма как да успее. От северната страна е много стръмно и опасно, а по билото са големи камъни и скали. Затова се наложи да заобиколим въпросния безименен връх и вместо да спестим време загубихме сигурно около час. От bgmountains си бях свалил маршрут към Черни връх и решихме да се придържаме по него до върха. Пътеката минава от южната страна (откъм калините) и около 400 метра ги взехме за около 50-60 мин. Като казвам пътека имам предвид по-малки камъни които стават за преминаване. Та към 15 часа ( след 5 часа) вече бяхме на върха.Въпреки че не беше най-ясното време имаше хубави гледки към Дупница и най-вече калините и Полич.
За съжаление времето ни притискаше и не можахме да се полюбуваме дълго на гледката.
На слизане решихме да се насочим към заслон Юрта и от там да хванем маркировката Отовица - Вазов. Околко самия заслон маркировка не видях, затова решихме да се спуснем малко по реката да напълним вода и после с GPS-a на телефона да търсим пътеката. За мое щастие този път телефона не ме подведе и след 10 мин. успяхме да хванем пътеката. В 7:30 бяхме вече при автомобила. Така приятната неделна разходка се оказа 10 часов преход.

ПС: Утре ще кача и някоя снимка.
Пон Авг 08, 2016 11:04 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov