ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
относно някои неща
Иди на страница 1, 2, 3 ... 102, 103, 104  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
относно някои неща
Автор Съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение относно някои неща Отговорете с цитат
Здравейте, господа,
Открих този сайт (форум) съвсем наскоро - интересен, забавен, информативен и полезен е. Дори бих казал - провокативен. И най-вече е направен така, че да върши работа, а не да те размотава из него. Което е особено благоприятно за хора като мен, които реално хабер си нямат от планина. Благодаря. Открих го съвсем случайно, след като ми попаднаха "Записките на Дивия орел" и ми стана интересно планинарството и планината. Надявам се скоро да отида на планина и да покоря някой връх. Вече си закупих много качествена раница и обувки, но нямам батерия, оптични щеки и чорапи (оказа се, че чорапите са супер важно нещо, за да може човек да оцелее в планината и трябва да са много скъпи,в противен случай ставало ужас). Както и да е, все още трябва да си закупя доста неща преди да се опитам да покоря някой връх. Другият урок, който научих е , че психологическата и душевната подготовка е най-важното нещо, плюс теоретичната подготовка, разбира се. Не знам дали имам право да споменавам марките на закупените неща, както и името на магазина, за да не би да се сметне че правя реклама - но в крайна сметка защо не? Нали сме тук за да си помагаме с ценна информация... Надявам се да успея да покоря някой връх, първенец в някоя планина, още тази година, за да видя какво е. Ако не стане, което е по-вероятно, защото времето напредна много, ще опитам следващата година. Ще бъда благодарен за всякакви мнения и препоръки, като предварително се извинявам за вероятно глупавите въпроси, които евентуално ще задавам въпреки усилията, които ще положа да се подкова теоретично преди покоряването на върховете.
Благодаря, лека нощ, и въпреки горещините - stay cool.
Чет Авг 11, 2016 12:32 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
fena73



Регистриран на: 16 Окт 2011
Мнения: 1930
Местожителство: Ст.Загора

Мнение Отговорете с цитат
Като начало към психологическата ПУТготовка препоръчвам да замениш думата "покорявам" с,примерно,"изкачвам","посещавам"или диалектните им форми-"почеперя",похендеча","издрапам" и т.н.!Smile
Иначе-успех желая!
Чет Авг 11, 2016 8:40 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
tortomanin



Регистриран на: 20 Мар 2013
Мнения: 1497
Местожителство: Хасково

Мнение Това фейлетон ли е? Отговорете с цитат
Тук наистина се обсъждат важни и полезни неща, но понякога изискванията към екипировката се пресоляват.
Написаното за чорапите, без които ще попаднете в беда, здраво ме разсмя.
Оптичните щеки вероятно са телескопични, но и това е попадение. Батерията сигурно е челник, макар че и прожектор от времето на соца ще свърши работа, но тежи. Покоряването вече е коментирано. Раницата е скъпа, води се психологическа подготовка! Но....

Хайдутите и говедарите са обикаляли Пирин с цървули, нямали са ГПС, нито пък фенер с диоди. За щеки са използвали ту тояга, ту пушка. И са се справяли.
Така този текст дава възможност на туриста да се погледне отстрани. Ако го бях написал аз, щеше да е фейлетон. Понякога се изкушавам да напиша нещо такова, но знам, че няма смисъл. Хората не се променят от фейлетони.

А, забравих да питам - скъпо шише за вода купи ли си?
Чет Авг 11, 2016 12:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Re: Това фейлетон ли е? Отговорете с цитат
Tooth
Всеки сам определя цената на живота си.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки
Чет Авг 11, 2016 1:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
fena73 написа:
Като начало към психологическата ПУТготовка препоръчвам да замениш думата "покорявам" с,примерно,"изкачвам","посещавам"или диалектните им форми-"почеперя",похендеча","издрапам" и т.н.!Smile
Иначе-успех желая!


Благодаря ви за препоръката, макар че не я разбирам. И най-вече ви благодаря за топлото посрещане и пожеланията за успех. И аз ви желая много върхове да изкачите. Препоръчвам: като изкачите някой не слизайте долу, ами направо скочете на следващия.
Чет Авг 11, 2016 2:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Re: Това фейлетон ли е? Отговорете с цитат
tortomanin написа:
Тук наистина се обсъждат важни и полезни неща, но понякога изискванията към екипировката се пресоляват.
Написаното за чорапите, без които ще попаднете в беда, здраво ме разсмя.
Оптичните щеки вероятно са телескопични, но и това е попадение. Батерията сигурно е челник, макар че и прожектор от времето на соца ще свърши работа, но тежи. Покоряването вече е коментирано. Раницата е скъпа, води се психологическа подготовка! Но....

Хайдутите и говедарите са обикаляли Пирин с цървули, нямали са ГПС, нито пък фенер с диоди. За щеки са използвали ту тояга, ту пушка. И са се справяли.
Така този текст дава възможност на туриста да се погледне отстрани. Ако го бях написал аз, щеше да е фейлетон. Понякога се изкушавам да напиша нещо такова, но знам, че няма смисъл. Хората не се променят от фейлетони.

А, забравих да питам - скъпо шише за вода купи ли си?


Здравейте, Тортомарин,
Безумно красив ник имате. Благодаря ви много за коментара и съветите. Те обаче предполагат малко по-дълъг отговор от моя страна (който, разбира се, ще получите), затова сега ще се задоволя само да отговоря питането ви: благодаря ви за напомнянето за шишето за вода. Наистина в магазина ми предложиха чудесни (и скъпи) шишета, но тъй като купувах по-важни неща (раница, обувки...) тази дреболия (всъщност изобщо не е дреболия) ми излезе от погледа. Но си записвам и днес или утре, когато отивам за другите неща ще купя и това. Затова пък си купих две чудесни шишета (може би трябва да кажа - термоси или както там се водеха) - едното за кафе, а другото за чай. Какво по-прекрасно от това да покориш някой връх и с кеф да изпиеш горе над облаците едно кафе, докато всичко и всички са в нозете ти?!! Та затова силно препоръчвам тези уж глезотии на всички истински планинари. Цените, разбира се, няма да ги коментираме, то е ясно какви са... Но както казва коментиралия след вас (използвам случая да отговоря и на него, за да не ми станат много постингите) човек трябва да се грижи за себе си.
Впрочем, като отбелязах по-горе какво по-прекрасно може да има ... мислех си за някаква мини хладилна чанта. Ама наистина да е мини, да побира примерно 2 кенчета с бира - голяма си имам, но как да я сложа в раницата, а и ще тежи. Знаете ли някъде да продават такава, ама наистина да е качествена? Не искам да ви натоварвам с въпросите си, безкрайно съм ви благодарен наистина за напомнянето за шишето с вода, просто ако случайно вие или някой друг съфоруменц знае ще съм благодарен да споделите.
Чет Авг 11, 2016 2:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:
fena73 написа:
Като начало към психологическата ПУТготовка препоръчвам да замениш думата "покорявам" с,примерно,"изкачвам","посещавам"или диалектните им форми-"почеперя",похендеча","издрапам" и т.н.!Smile
Иначе-успех желая!


Благодаря ви за препоръката, макар че не я разбирам. И най-вече ви благодаря за топлото посрещане и пожеланията за успех. И аз ви желая много върхове да изкачите. Препоръчвам: като изкачите някой не слизайте долу, ами направо скочете на следващия.

Той е от хвърковатите хора-тва му е вродено. #fena73

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Чет Авг 11, 2016 2:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Rain написа:
ray написа:
fena73 написа:
Като начало към психологическата ПУТготовка препоръчвам да замениш думата "покорявам" с,примерно,"изкачвам","посещавам"или диалектните им форми-"почеперя",похендеча","издрапам" и т.н.!Smile
Иначе-успех желая!


Благодаря ви за препоръката, макар че не я разбирам. И най-вече ви благодаря за топлото посрещане и пожеланията за успех. И аз ви желая много върхове да изкачите. Препоръчвам: като изкачите някой не слизайте долу, ами направо скочете на следващия.

Той е от хвърковатите хора-тва му е вродено. #fena73


Така и си помислих, Rain. Затова направих тази препоръка - няма никакъв смисъл да препоръчваш неща, които хората така или иначе вече не са започнали да правят. Слънчев ден.
Чет Авг 11, 2016 2:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rain



Регистриран на: 03 Юли 2013
Мнения: 652
Местожителство: Стара Загора-София

Мнение Отговорете с цитат
@ ray Наш човек си ти,веднага усетих! Laughing

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=edqH0ofRQrM
Чет Авг 11, 2016 3:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря ти, Rain.
...
Господа, позволете със следното кратко откъсче от "Дела и дни" на Хезиод да ви пожелая радостна вечер:

... Щом разцъфти ангинарът и седнал в дървото, щурецът
звънко започне да лее безспирна и сладостна песен[28]
изпод крилете си в дните томящи на лятната жега,
тъкмо тогаз са най-тлъсти козите и виното — пивко,
най-похотливи жените и най-маломощни мъжете,
Сириус щом изсуши коленете им, още главите,
зной пък опърли телата; но нека тогава да има
вече и сянка дълбока, и вино библинско[29], и още
бяла погача, и с тях от козата последното мляко,
мръвки от пасла в леса и нераждала нивга телица,
още от първи козлета; и вино искрящо тогава,
в сянката седнал, да пия, сърцето си с гозби наситил,
свойто лице към Зефира, навяващ прохлада, обърнал,
също към буйния, чистия, вечно струящия извор.
Трижди наливай вода, а четвъртата част да е вино[30].

Робите святото зърно Деметрино карай да веят
още когато за пръв път могъщ Орион се явява[31],
в място, на вятър открито, и още на кръгли хармани.
Щом го измериш, добре прибери го във делви: обаче
сложиш ли цялото жито готово във къщи, веднага
трябва ратай пред дома да поставиш, бездетна слугиня
също търси да наемеш — слугиня с кърмаче не струва;
дръж и озъбено куче — и без да му жалиш храната,
иначе някой разбойник нощес ще ограби имота.
Трябва сено да докараш и слама — да имат обилно
твоите волове и мулета. Дай след това да отпуснат
робите свойте колене и двата си вола разпрягай.
Колчем на звездния свод Орион се яви във средата,
Сириус също, Арктур в Еос розовопръста пък взре се[32] —
Персе, тогава отнасяй във къщи обраното грозде,
десет дена и нощи на слънцето ти го излагай,
пет пък на сянка го дръж, а на шестия в стомни наливай
дара на весел Дионис; когато Плеядите, също
с тях и Хиадите, още могъщ Орион пък залязват[33] —
точно тогава помни, че е сгодното време за оран.
Ето така под земята търкулва се пълна година. ...

[28] През юни.
[29] Библинското вино се правело в Южна Тракия.
[30] Гърците смесвали виното си, което било много гъсто, с вода в пропорция 3:1.
[31] През юли.
[32] През септември.
[33] Краят на октомври.
Чет Авг 11, 2016 8:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dea simeonova



Регистриран на: 30 Сеп 2015
Мнения: 44

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте Рей! Първо трябва да изразя съмнение към сериозността на поста ви,съдейки от общата ви ерудиция и начин на писане(изразяване).Но ако приемаме питането ви за реално ,а не с цел провокации,то веднага бих ви отговорила следното.1во-Обувки-съобразени със сезона.2ро-Яке водонепромокаемо но и високо дишащо(принципно законите на физиката изключва тази комбинация но...)3то изолация за престой(пухенката върши по добра работа от полар)Ходенето в планина е лесна работа,термо-регулацията(особено зимата) е изкуство Very Happy .Щеки не ви трябват(ефекта и ролята им са съмнителни) Скъпа раница също! Трябва ви лека раница-демек всичко в нея да е леко и добре съобразено.Най-голямата грешка на прохождащите в планината е презапасяването-от там следват раници по 20 и нагоре кг. С подобен багаж не може и няма как ходенето да е нормално и приятно дори и в градски условия.Грешка е да се мисли за планината като за враждебна среда(все пак не става дума за 8000ци),преходите обикновено са предварително планувани и ясно маркирани в повечето случай.Дори прехода да е 12-14 часа основният въпрос който трябва да си зададем преди да напълним раницата е -от какво наистина реално ще имам нужда.Това което най често вгорчава живота са обувки яке и слънце!Ако говорим обаче за зимен сезон нещата вече стават доста по сериозни!
П.с бутилката за вода винаги става на гъз,по-добро от пвцто на практика няма.Лично аз от време на време ползвам стоманена ,тъй-като се комбинира идеално със спиртник в готварският ми комплект ,но ако няма да се готви не е оправдано.
Чет Авг 11, 2016 9:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3270
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Re: относно някои неща Отговорете с цитат
ray написа:
Здравейте, господа,
...
Здравейте, ray!

Мога ли да получа отговор на въпроса защо избрахте за форумно име думата "ray" [от английски - лъч?]?
И има ли причина да не разкривате истинското си име? Може би ще дойдете на една бъдеща форумна среща?

Извинявам се, ако въпросите ми са "провокативни", не това е целта им. Може спокойно да останат и без отговор.

П. П. Смятам, че в обръщението "Здравейте, господа," несъзнателно и ненарочно е пропуснато "и дами". Wink

П. П. П. Приятна беше разходката по звездното небе, напомни ми някои неща, за есенния гроздобер например. А през януари Скорпион надига щипките си в мразовития предутринен час...

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Авг 11, 2016 9:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
[quote="dea simeonova"]...

Здравейте, dea,
Много ви благодаря за съветите. Наистина, благодаря ви. Не само ги приемам (ах, колко лесно се приема нещо, когато си съгласен с него), но и ще ги изпълня съчетавайки ги с тези на Tortomarin. Сега да видим как ще преведа теорията на езика на практиката – предполагам, че ще правя много грешки и ще имам още въпроси (затова пък конкретни, т.е., далеч по-смислени). Някъде бях чел, че теорията е като принцеса в палата, а практиката като да срещнеш мечка в гората. Ще ме направите вие с дружни усилия планинар, само време трябва.
Пет Авг 12, 2016 10:52 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Re: относно някои неща Отговорете с цитат
stefan_iliev38 написа:
ray написа:
Здравейте, господа,
...
Здравейте, ray!

Мога ли да получа отговор на въпроса защо избрахте за форумно име думата "ray" [от английски - лъч?]?
И има ли причина да не разкривате истинското си име? Може би ще дойдете на една бъдеща форумна среща?

Извинявам се, ако въпросите ми са "провокативни", не това е целта им. Може спокойно да останат и без отговор.

П. П. Смятам, че в обръщението "Здравейте, господа," несъзнателно и ненарочно е пропуснато "и дами". Wink

П. П. П. Приятна беше разходката по звездното небе, напомни ми някои неща, за есенния гроздобер например. А през януари Скорпион надига щипките си в мразовития предутринен час...

____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!


Здравейте, stefan,
С радост отговарям накратко на въпросите ви по реда на задаването им.
Не съм го избирал, бях избран.
Не, няма такава причина и затова си го разкривам.
Може би ще дойда, ако преди това сме свършили някаква смислена работа заедно и ако съм станал действително член на форума.

А сега за другото.
Намирам въпросите ви за нещо най-нормално. Част от разговора ни. Приятно ми е да разговарям с вас, правя го. Така че, да, биха могли спокойно да останат без отговор, но още по-спокойно получават отговор.

Отговор на вашия постскриптум:
Грешно смятате. Съвсем съзнателно и нарочно е.
Радвам се, че сте си дали труда да прочетете последния ми постинг, още повече че ви е харесал. “А през януари Скорпион надига щипките си в мразовития предутринен час...” – прекрасно е, а откъде е?
Пет Авг 12, 2016 11:05 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:
Не знам дали имам право да споменавам марките на закупените неща, както и името на магазина, за да не би да се сметне че правя реклама - но в крайна сметка защо не? Нали сме тук за да си помагаме с ценна информация...

Не се притеснявай за рекламата, поне лично тя няма да улови, поради причината че не марковата, а изпитаната на терен екипировка е по-атрактивна. А и разнообразието в предлагането е толкова голямо, че едва ли някой ще обърне внимание.

ray написа:
Надявам се да успея да покоря някой връх, първенец в някоя планина, още тази година, за да видя какво е.

Като начинаещ бих ти препоръчал Витоша или Стара планина, защото пътеките са по-отъпкани и изкачването е по-неуморително, дори и за начинаещ. Но същото важи и за първенците на Рила и Пирин, изкачени по стандартните маршрути, което в масовия случай може да бъде направено за 8-9ч с връщането, за съжаление и опечаление на изпечените баш планинари.

P.S.
Не залагай на екипировката. В случай че си неопитен, както и ти сам подчерта, мазохизмът ти е в кърпа вързан и в този смисъл термините алтернативни на "покорявам" ще бъдат осъзнати в реални условия.
Пет Авг 12, 2016 1:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3 ... 102, 103, 104  Следваща
Страница 1 от 104

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov