ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
относно някои неща
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 78, 79, 80 ... 102, 103, 104  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
относно някои неща
Автор Съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Е, някой нещо няма ли да каже? Или нямате мнение? Или не желаете да го споделите?
Пет Окт 30, 2020 3:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Е, "1000 лева на месец" беше художествен образ. Но и 400 на месец са много, ако могат да се отопляват почти безплатно с непозволени материали и крадени дърва. Моят съсед живее целогодишно във вилата си и се отоплява точно с такъв автомат. Велика работа е, вярно! Сам мери, сипва, гори... А съседът през цялого време си е на топло.
Пет Окт 30, 2020 6:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
Аз бих си захранил системата от радиатори в къщи с две нагревателчета от проточен бойлер "Юнга 3", свързани със надежден термостат (може и втори), който включва на 60 градуса по C и изключва на 70 градуса по C, свързан с термометър на водата преди попадането и в съда с нагревателчетатата. Една помпа за водата на 160W, след съда с нагревателчетата. И два "успоредни" вентила на една атмосфера с разширителен съд, някъде по кръга.

_________________
И опитни планинари са загубвали пътя, но "Който не знае на къде е тръгнал, винаги стига другаде" .
Laughing Laughing Laughing
Сър Т.Пратчет
Пет Окт 30, 2020 8:51 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
packo packov



Регистриран на: 04 Юли 2013
Мнения: 1219
Местожителство: 144 м денивелация под и на 580 м или 10 мин от Витоша 100

Мнение Отговорете с цитат
Whitestar написа:
Аз бих си захранил системата от радиатори в къщи с две нагревателчета от проточен бойлер "Юнга 3", свързани със надежден термостат (може и втори), който включва на 60 градуса по C и изключва на 70 градуса по C, свързан с термометър на водата преди попадането и в съда с нагревателчетатата. Една помпа за водата на 160W, след съда с нагревателчетата. И два "успоредни" вентила на една атмосфера с разширителен съд, някъде по кръга.


Би, или си?
Че бачкам в магазин за техника. Като цяло проточен бойлер не, в частност Юнга - забрави.
Смелчага си ти!!!

_________________
Не мога да спра.
http://ke-2013.blogspot.com/
Пет Окт 30, 2020 10:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Топля се през Топлофикация. Жилището ми е 86 квадрата и отоплявам навсякъде. Температурата навсякъде ми е около 22 градуса. Нагоре ми е дискомфортно. Плащам 120-150 лв месечно с топлата вода. С невероятно недоумение гледам на разни тъпири в блока, които дават по 2 бона за климатик или мъкнат дърва, за да им е по-евтино.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Пет Окт 30, 2020 10:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
И на кой етаж си, Светльо? По-точно колко етажа има над тебе? Щото моят съкооператор на пърия етаж изобщо нищо не плаща за парното. През апартамента му минават двуцоловите тръби, които стигат до моя на последния. Само че при мен те свършват, а отгоре е космическата пустота, близка до абсолютната нула. И ми резправят тия готованци, че ме били топлели! Ако аз поддържам твоята температура, ще плащам минимум 600 лева.
Пет Окт 30, 2020 11:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1400
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Анджък Светли, 700-800 лева на сезон заедно с топлата вода ми е топлофикацията, около 20-на лева на месец за топла вода извън отоплителния сезон. По-ефективно от топлофикацията няма при равни други условия. Тапири много, не и в Латинска Америка, едно и също е навсякъде. Апартаментът ми е на 12 години, всеки апартамент има отделни тръби за топлото, като последните са вкопани в пода. Първи етаж съм, Сотиров, под мен е студено, имам една вътрешна стена, над мен е упоменат от Светли индивид дето е нацвъкал няколко климатика и пак е студено у тях, та топля и него. Общото разпределие на загубите по общите тръби е 20-на лева на апартамент.
За къщите е съвсем различно, че това зависи и от местоположението. Досега където съм бил, видял и смятал - най-ефективна е комбинацията солар+котел (за допълнение към солара, като няма слънце дълго време), с уговорката че се ползва поне 10-на години активно, че първоначалната инвестиция е по-голяма.
За вилите - според това кое е по-належащо - кефа (камина) или удобството (автоматизиран котел на газ или пелети). Масовите варианти с котли на дърва, въглища и ток си остваат масови поради липсата на първоначална инвестиция, тъй като са заварени, или дори да се купуват, цената е ниска.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Пет Окт 30, 2020 11:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров написа:
И на кой етаж си, Светльо? По-точно колко етажа има над тебе? Щото моят съкооператор на пърия етаж изобщо нищо не плаща за парното. През апартамента му минават двуцоловите тръби, които стигат до моя на последния. Само че при мен те свършват, а отгоре е космическата пустота, близка до абсолютната нула. И ми резправят тия готованци, че ме били топлели! Ако аз поддържам твоята температура, ще плащам минимум 600 лева.


Сотиров, на 4-ти етаж от 8 съм. Апартаментът е тухла с външна изолация 10-ка компресиран студиопор и 6-камерна трипластова дограма.
От едната страна комшията ми не топло, седи си на студено, а от другите страни е външен. До миналата година под мен не се отопляваше и се усещаше, че е по-студено, но сметките пак бяха около 100-ка на месец. Но от както се нанесе младо семейство под нас е чувствително по-топло. Тръбите които преминават през жилището си топлят и то доста. Особено лирите в банята.

Жилището на родителите ми, където и аз съм живял бе панелка на 1-ви етаж. Отоплявахме се на парно за около 200 лв на месец. В един момент идиотите в блока решиха, че ще го спрат. Това наложи покупката на маркови климатици по 2 бона всеки. Плащахме по 300 лв ток и умирахме от студ. Краката лед, горе топло. Това ни принуди да си купим друго жилище, пак на 4-ти етаж, но с ТЕЦ. Сега плащат 50-60 лв месечно, но седят на топло. Новото жилище пак е тухла, старо строителство, с външна изолация 10-ка компресиран студиопор и 6-камерна трипластова дограма. Но една подробност - от 32 апартамента там няма нито един, който е на дърва или ток.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Съб Окт 31, 2020 1:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Тва дето го разправят светликс и васко ми се чини в сферата на фентъзито.... Колко голями са ви аратраментите? Щото на парно в друго жилище допреди десетина години ми излизаше над 1400 на сезон и то с икономии. Не беше голем, не сповням точно квадратурата. И никак не бе топло, добре че беха екипировката за баира и ракиата. Всичко хубаво! Smile
Съб Окт 31, 2020 2:23 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Аз съм написал - 86 квадрата. Когато ползват всички, не се краде и няма празни апартаменти са такива цифрите. По-голям рахат, по-мързеливо и по-топло от парното няма. Още в Римско време са го разбрали, но българинът нали е много умен и голям тарикат ...

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Съб Окт 31, 2020 5:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Стефане, смееш ли да кажеш защо не коментираш в орума? Абсурд, нали?!
Вто Ное 03, 2020 5:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Светльо, а някъде ходил ли си на расходка скоро?
Уайтстар, конплексира ме завинаги.... Сериозно ли ги расбираш всичките тия щуротии?
Вто Ное 03, 2020 7:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Svetlix



Регистриран на: 22 Фев 2013
Мнения: 814
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Лъчка, да. Написал съм си и пътепис, но нямам време да седна и да го пусна във форума. Просто тука няколко дни се прибирам на 4 крака от бачкане и не ми се седи на компа.

_________________
Маршрут E3: Ком - Емине
Маршрут Е4: Витоша - Верила - Рила - Пирин - Славянка
Маршрут Е8: Рила - Родопи
Вто Ное 03, 2020 8:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение Отговорете с цитат
Супер си Светльо! Всичко хубаво! Smile
Вто Ное 03, 2020 10:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Whitestar



Регистриран на: 19 Ное 2013
Мнения: 522
Местожителство: Велико Търново

Мнение Отговорете с цитат
ray написа:
Светльо, а някъде ходил ли си на расходка скоро?
Уайтстар, конплексира ме завинаги.... Сериозно ли ги расбираш всичките тия щуротии?


Не, аз не искам да преоткривам истините открити още от римляните. Просто прекалено сложните неща ме дразнят. В края на краищата, безплатен обяд няма и от опит знам, че не намериш ли оптимума между цена и качество, а разчиташ на по-евтин вариант, обикновено накрая страдаш безсмислено. Така че не разчитайте на самоделки, а по-добре се включете към Топлофикация или си купете нещо, което отговаря на качеството, за което се предлага! Обикновено инвестицията се самоизплаща, след време.

_________________
И опитни планинари са загубвали пътя, но "Който не знае на къде е тръгнал, винаги стига другаде" .
Laughing Laughing Laughing
Сър Т.Пратчет
Чет Ное 05, 2020 3:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3 ... 78, 79, 80 ... 102, 103, 104  Следваща
Страница 79 от 104

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov