ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
На ръба...
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
На ръба...
Автор Съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение На ръба... Отговорете с цитат
Пирин, толкова познат и непознат..... Силно е да се каже „Имах за цел“, нито съм учен, нито си изкарвам хляба с това, но исках да навляза дълбоко в циркусите и да потърся интересни скални образувания, да се нагледам на еделвайсите и снежниците , фирновите пещери...Защо „На ръба“? В началото бях на ръба на възможностите си, тъй като дълго време бях обездвижен, но последният ден наистина бях на ръба на във всяко отношение.

Тъй като природните красоти, които се разкриха през тези дни, бяха забележителни, ще ги разделя на няколко отделни описания.
Цял месец чаках една контузия се оправи, но положението с глезена се подобри само до известна степен. Нямаше какво повече да умувам, освен да благодаря на Лари и Дидо за техните упътвания, които улесниха начинанието. А и времето го прогнозираха идеално ... и рано една сутрин, ей ме куцукам по пътеката над х. Яворов. За да щадя левия крак, който ми е и водещ, правех малки миши стъпки с него. Не става, оказа се, че и с десния трябва да правя същите малки стъпки, иначе още повече се разтяга ставата.Опитах се да спазвам този начин на ходене, иначе болката ме подсещаше, че кракът трябва да се поставя с възможно най-право ходило и да не мърда много.Съжалих още при първите стъпки, че не взех щеки.Багажът бе минимален – спален чувал,самунадув. полустелка, бивак-чаршаф,никакви резервни дрехи, много малко храна за 4 дни.Стана 11 кг, които се утежниха от 3 литра вода в малки бутилки, оказа се напълно достатъчна с допълване от снежни преспи и извори.
Излязох под Стъпалата /Събите / . Исках да го разгледам този феномен на природата, но не издалеч от пътеката, а сакат или не ...право през средата! Да се отъркам и ожуля в тия Пирински „заби“, та да ги запомня....

Големите Стъпала са 9, както ги изброих, но те се разделят на десетки красиви кули и кулички, като орлови гнезда,качени едно над друго, които се откриха при страничен поглед върху тях:

Влизам през портата на улея. Той изглежда непристъпен, защото винаги е сниман странично. Няма снимка в интернет отпред на Стъпалата, за да се види действително какъв е улеят.

Имах съмнения дали ще мога да го премина, но форумничката Меги е минавала от там. Скиори също са го спускали. Оказа се напълно равномерен, без особени трудности за преминаване улей, може би по-лесен от Рилските такива. Но е много страшен с надвисналите над него масивни мраморни стени. В улея все пак има много надвеси и малки пещери, които да служат при заслон от каменопад, който е единствената опасност в него.

Изведнъж улеят зави рязко на 90 градуса, и после отново още един път на 90. Чудих се дълго време, това не е нормално за улей, остатък от ледниковият период, които улеи следват посоката надолу. По едно време ми светна, защо е така и как въобще са се образували „Събиците“. Още в началото на улея видях, че насипът в основата му е от зелен камък, подобен на гранит, и само малък кулоар в него е от мрамор. В началото на улея преобладаваха отчупените мраморни блокове.

Непостижими, тези красавци ме поздравиха издалеч:



Бях си подготвил и ново алпийско оборудване, тънки работни ръкавици за 1 леф Laughing , за някои по-трудни места през тези дни. Установих, че са непотребни, когато стане напечено, по -добре малко кръв по пръстите, а не да се изхлузиш от някоя хватка.

Стъпалата са резултат не толкова от ледниковите процеси, които смятам че са само страничен фактор в образуването им. Уникалният си вид те дължат на тези пластове мека скала между мрамора, която по-лесно се отнася надолу по склона от и сега действуващите процеси за мразово изветряне, това замръзване / стопяване в много дни от годината на водата в скалата, която я разрушава. Мраморът според много трудове за глациалните процеси не само в България, е много по-устойчив даже и от гранита на това влияние, тъй като не задържа вода в себе си.
Горната част на тези пластове от зелен камък е вече отнесена и това е образувало върховете на Стъпалата, а в долната част процесът продължава. Някои улеи са по-малко развити, и то не в наклон характерен за ледников процес, а улеят се образува там където е меката скала.
Улеят, избран от мен за преминаване, е най-дълбокият и с най-големи отвесни стени.От един надвес точно в средата му, капеше и вода.


В пълна и прохладна сянка, се изкачих до горната част на улея, където някой прясно е просякъл клека и се излиза на билото.

Точно тук се вижда, как остатък от меката зелена скала , напукана от изветрянето, е залепена като масло върху твърд хляб, който в случая е масивната твърда скала на на улея, която е навсъкъде много десетки метри висока и от двете страни . С времето и този слой ще бъде отнесен :

Това как се е получило, кажи бе Пирине Shocked ? Голямо е !

Тук нещо ми се обърка, отсреща трябва да е Средоноса, а го няма.... Заблудил съм се, тъй като отдолу от х. Яворов се вижда, че вдясно от Стъпалата има само улей обрасъл с клек, а това си е цяла ледникова долина с много по-висок от Стъпалата рид от изток преди следващият истински Средонос на циркуса Баюви дупки. Там беше и най-ниско разположеният видян сняг на Пирин в тези дни, чак в горският пояс, остатък от голяма лавина. Тази стара ледникова долина е притиснала Стъпалата към бившият основен ледник идващ от посока запад , те са де факто нещо като Средонос на долината на Разложки суходол.Изкачих се все по билото до вр. Каменитица, която е образувана от 6 коти, всички мраморни , само най-високата от същият зелен камък.От изток е равно плато с трева, която е изсмукала всичката вода в тази суша и цветя няма , което изведнъж пропада в страховитите северозападни мраморни стени.

Добих по-голяма увереност в ходенето, след като кракът не ми създаваше проблеми, и както апетитът идва с яденето..... що да не видя и това очарователно малко циркусче, задълбало се под главното било, между вр. Каменитица и вр. Разложки суходол .... Там са цветята сега, в тези пусти на глед сипеи:

Интересна структура на огромен мраморен блок:

И тук имаме малко Средоносче, до което отидох. То се оказа най-върлият връх / не единична скала както има такива в Ушиците, от другият си край е голям връх/, която съм виждал на Пирин. Връхната му част скоро ще падне:

До него започва страховит кулоар, но отпред пък е идеална площадка за лагеруване, с гледка към върховете.

И оттам – към Баюви дупки.

Привлече ме това струпване на огромни блокове, които ледът е донесъл от северната му стена.Сняг и млечен мрамор, красота:



И тук, цветята бяха само в сянката на северните стени

Следва: В чудният хаос на фирновите пещери. Снимките : http://nabl50.snimka.bg/mountain/na-r-ba.923063.37313067
Чет Авг 18, 2016 11:59 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
Не само наблюдател, ами и изследовател. Снимките са сногсшибателни.
Чет Авг 18, 2016 6:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Ружа 62г. написа:
... Снимките са сногсшибателни.


Ау, Ружа, това звучи ужасно обидно Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Авг 18, 2016 6:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
t.hristov



Регистриран на: 23 Юни 2010
Мнения: 1057

Мнение Отговорете с цитат
Поздравления за впечатляващите снимки Very Happy
Чет Авг 18, 2016 6:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
Ружа 62г. написа:
... Снимките са сногсшибателни.


Ау, Ружа, това звучи ужасно обидно Very Happy


Защо? Защото е на руски ли?
Означава: убийствени, повалящи.
Ами видях, че той употребява русизми, та рекох и аз да се възползвам за по-голяма изразителност.
Чет Авг 18, 2016 6:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
А, руски - сигурна ли си Question На мен ми звучи като нашенски диалект Very Happy

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Авг 18, 2016 7:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
А, руски - сигурна ли си Question На мен ми звучи като нашенски диалект Very Happy

http://tinyurl.com/hqtkdmc
Чет Авг 18, 2016 7:27 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря Ви, че ви е харесала тази част. Ружа, Дидо руският е на майтап, въпреки че едно време сериозно ги зубрех всичките 7 падежа/толкова ли бяха/?. Мислех, че го говоря сносно, докато един път руснак ми каза, че "так говорит обьчньй грузинский карманник Laughing" и оттогава не си отворям устата пред руснаци, освен ако не ме питат нещо просто. Както Ведрин казва, някакъв блядско-руски, който на майтап употребяваме с познати.
Чак изследовател не, просто като се прибирах, гледам всички туристи - от Разложки суходол, подсичащата отдолу към Вихрен и това е .... Не е лошо, но ще го минеш 1 път , 2, 3 и все това ли ще е...
Чет Авг 18, 2016 7:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Е не, закачам се съвсем доброжелателно с Ружа. Накара ме все пак да прочета думичката 4-5 пъти, прехвърляйки няколко първосигнални значения Laughing

Наблюдателю, отново си направил интересно ходене. Не разбрах само това описание:

nabludatel50 написа:

Тук нещо ми се обърка, отсреща трябва да е Средоноса, а го няма.... Заблудил съм се, тъй като отдолу от х. Яворов се вижда, че вдясно от Стъпалата има само улей обрасъл с клек, а това си е цяла ледникова долина с много по-висок от Стъпалата рид от изток преди следващият истински Средонос на циркуса Баюви дупки.


Една молба също - ако е удобно да намалиш хоризонталния размер на привързаните снимки. Ако са твърде широки, за да четем текста се налага се да скролваме наляво-надясно.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Авг 18, 2016 7:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, мислех че като изляза над Стъпалата, срещу мен ще е Средонозо, но се оказа друг рид, преди него. Нямам ГПС, не носех и карта. И да се заблудя малко някъде, ще е от полза, да видя ново непознато място. Чак много по-нависоко се откри и Средонозо. Вляво на снимката е този по-висок рид / отначало виждах само него и затова се питах какво става ?/, спускащ се успоредно на Стъпалата, вдясно от него, е Средонозо.

Снимките големи ли излизат ? Гледам да не са такива, на моя компютър даже излизат малки. Но сега проверих на по-малък лаптоп - вярно е , за малко излизат извън. Ше се постарая и ще ги пускам от него, за да проверя размера предварително. Тези обаче вече не могат да се променят


Последната промяна е направена от аngel на Чет Авг 18, 2016 8:24 pm; мнението е било променяно общо 3 пъти
Чет Авг 18, 2016 8:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
dido написа:
А, руски - сигурна ли си Question На мен ми звучи като нашенски диалект Very Happy

http://tinyurl.com/hqtkdmc


Докато отида до магазина и вие тука сте се изяснили.
Думата е от групата на опасните думи в българо-руските езикови отношения.
Още синоними: покосяващи, събарящи, поразяващи.
Падежите сега са шест. В древноруския са били осем. В старобългарския - седем.
Чет Авг 18, 2016 8:05 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
nabludatel50 написа:
Дидо, мислех че като изляза над Стъпалата, срещу мен ще е Средонозо, но се оказа друг рид, преди него. Нямам ГПС, не носех и карта. И да се заблудя малко някъде, ще е от полза, да видя ново непознато място. Чак много по-нависоко се откри и Средонозо.
Снимките големи ли излизат ? Гледам да не са такива, на моя компютър даже излизат малки. Но сега проверих на по-малък лаптоп - вярно е , за малко излизат извън. Ше се постарая и ще ги пускам от него, за да проверя размера предварително. Тези обаче вече не могат да се променят


Ясно.
Няма друг рид, все тоя, на който си бил е. Тръгва от в. Разложки суходол (2725) и се спуска на север към Яворова полена. Събиците са пресечения край на едно много късо разклонение на този рид.

На него има едно много чаровно скалисто стеснение, което съм чувал да зоват 'Самара' (надали е местно име). Може да се нарече поредното пиринско Конче Very Happy Зачудих се дали не е то, което си видял - щото не го видях по снимките ти.

Ружа, направо си е огин-опасна тая думичка, също като товарищъ Путин Very Happy Ако знаеш други такива, дай ги насам моля!

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy

Последната промяна е направена от dido на Чет Авг 18, 2016 9:17 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Авг 18, 2016 8:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Пчелата Жужа



Регистриран на: 29 Окт 2013
Мнения: 837

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:


Ружа, направо си е огин-опасна тая думичка, също като товарищъ Путин Very Happy Ако знаеш други такива, дай ги насам моля!


Опасна-опасна, та чак смъртоносна:
Руснак: Она мне изменяет и я сильно страдаю.
Българин с лош руски: Зарежи ее!

Или: Папа купил мне новую майку.

Ама ти си ги учил тия, какво ми се правиш!

Това май трябва да иде в руската тема.
Чет Авг 18, 2016 8:44 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Ружа, учил съм ги, но насила и малко си спомням. Всъщност от дете помня един соц-лозунг в кабинета по руски, че руския бил най-мекия, най-звучния и най-красивия език на самом мире. Помня също, че си помислих - а...българския?

Наблюдателю, ходих преди време горе, снимал съм някое и друго кадро тук - http://mountain.bajhui.org/main.php?g2_itemId=7945&g2_page=3 и нататък. Можеш да видиш въпросния Самар. Тогава минахме по него и слязохме на изток срещу Средоноса, едно безкрайно кретане по стръмния скат до суходолието, под Погледец.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy

Последната промяна е направена от dido на Чет Авг 18, 2016 9:52 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Чет Авг 18, 2016 9:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
...учил съм ги, но насила и малко си спомням... Ако знаеш други такива, дай ги насам моля!

С напредването на възрастта хората помъдрявали. Smile
Чет Авг 18, 2016 9:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 1 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov