ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
На ръба...
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
На ръба...
Автор Съобщение
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Истинско откритие! Отговорете с цитат
Наблюдателю, това което показваш, е невероятно! Нали не е фотошоп? Very Happy Не съм допускал, че Бъндеришката река крие такова ждрело. По-точно допусках, защото преди четири години, когато слизахме от Вихрен с тримата внуци, минахме по пътеката от хижа "Бъндерица" до Банско. Тогава отвреме-навреме мяркахме ето такива привлекателни гледки, заради които трябваше да се надвесваме като от балкон:



Но пък чак такава поредица, с толкова много падове и особено с такива мраморни картини - те наистина остават тайна за туристите! Щях да си представя една еко-пътека от типа на Смолянските водопади, ако не ме въздържаше страхът от окепазяване на девствената природа. Заслужава си специално да заведа някои от децата само на този участък. Предполагам, тръгнал си от хижата надолу по водата. Искам обаче да те питам: като гледам снимките, някои от улеите са бая тесни, а пишеш за вирове по два метра дълбоки. Налага ли се наистина плуване или може да се мине отстрани? Защото плуване с багажа и фотото не си го представям. А да те питам и за реката. Тя е хваната малко над хижата, после се появява във великолепното ждрело, а накрая изчезва в каменната пустиня над Банско. Къде точно почна и свърши твоят маршрут?
Чет Сеп 15, 2016 10:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Сотиров Smile , започнах ходенето от моста на реката, който е до големия паркинг за бивакуване с палатки, и заведението до него . Там е хваната само част от реката, не цялата, за захранване на езерото от което черпят вода за изкуствен сняг на Бъндеришка поляна. Оттам подходът е най - лесен, но реката е нужно да започва да се пресича по няколко пъти още в началото. Юни месец влязох и откъм хижа Бъндерица, но там има голяма стръмнина - опасно е за децата, а има и малко боклуци - стари тенджери, найлони , бутилки - под хижата, не в ждрелото, което е съвсем чисто. Затова толкова години не влизах в него, тъй като преди бяха си направили от хижата и нерегламентирана кланица на овце точно над една скала на реката и вонеше неприятно на стотици метри в ждрелото, освен кокалите разхвърляни на камари навсякъде. Сега това го няма, а водата и времето са отнесли нечистотиите.
Предлагам Ви на по-ниска и топла вода, август месец, да пробвате отгоре от моста по реката където и аз тръгнах, пък докъдето стигнете безопасно, мисля че поне половината ще го минете. В този участък има и няколко много хубави водопада с вирове. След това, на километър от началото вече започва истинската пила в скалата. Някои места си е придвижване и по гладка скала без хватки, аз използувам триенето на гърба за спирачка, но тези места винаги са над вода, та е безопасно, но бях готов и да цопна някъде. Наляво по склона винаги, във всеки момент може да излезете от ждрелото на пътеката , която слиза от Бъндерица, по която сте минали. Най-големите водопади са отдолу, започвайки пътя от лифта , може да пробвате пак по реката от Бъндеришка поляна.
Фотоапарата ми е много слаб за снимки без слънчева светлина и не може в ни най-малка спепен да предаде красотата на камъка и водата. Заслужава си ходенето, водата не е много студена август и децата може да се плацикнат в някой вир, те са викингчета калени. Това ходене е и нещо много освежаващо и различно, разнообразно от ходенето по пътеки.
Последователността на снимките в албума в Гугъл фото, показва местата и трудността им на преминаване. Няма фотошоп никъде , не ги разбирам такива работи, снимките са си по времето на преминаването.
Пет Сеп 16, 2016 8:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение С поглед в бъдещето Отговорете с цитат
Благодаря за поясненията, Наблюдателю! Можем да го наречем "Бъндеришки ждрелузинг" - от рафтинг и джакузи Very Happy. Хубавото му е, че става за един ден. А ако се комбинира с още един ден до Вихрен, се получава неповторима комбинация "земя-вода". Децата умират за планинско къпане. На мен не ми е особен кеф да си топя коремчето в ледена вода, освен когато не се налага. Cool Както го описваш, проблем ще е спускането по метода "гръб-крака", защото децата са дълги половин човешки бой, но все нещо ще измислим. Щом не се налага плуване в дълбоки води, багажът може да се носи и на ръце. Радвам се, че не са съсипали цялата река, а колко му е! Вече е късно са такава авантюра, защото е студено и слънцето е ниско, но догодина, живот и здраве, дано получим височайшето разрешение. Shocked И отново моите поздравления за твоята изобретателност в откриването на нетрадиционни маршрути! А фотошопът, разбира се, беше майтап. Laughing
Пет Сеп 16, 2016 9:07 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
BateBorko



Регистриран на: 01 Авг 2008
Мнения: 318
Местожителство: Враца

Мнение Отговорете с цитат
Интересна тема! Добри снимки!
Подобни маршрути не са за мен, но това ни най-малко не омаловажава стореното.
Поздравления и пожелания за нови постижения и радости в Пирин!
Нед Сеп 18, 2016 5:55 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отново на ръба! Отговорете с цитат
Този път в ледена буря .... За да не използувам прекалено много място тук, пробвам нещо ново : https://blogailiev.blogspot.bg/2016/09/blog-post.html . Някои неща в блогчето още не са наред, но с времето ще се подобряват Very Happy

Всички снимки : https://goo.gl/photos/bui6rmYN85oXRqag9
Чет Сеп 22, 2016 11:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
Удоволствие е да те чете човек!

Ама продължавай тука да си пишеш, че гооглето утре ще им скимне нещо и ще прецакат блогпоста, тъй както прецакаха Пикасата. Мир на праха и, още не мога да я прежаля.
Пон Сеп 26, 2016 1:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Planinar Smile благодаря за мнението за моето любителско писание . Бих посочил няколко довода, поради които ще пробвам да събера ходенията си в малък блог:
- те не са много, но даже някои от предната година не се отварят със снимки,въпреки че снимките са активни в снимка.бг. Във форума рядко старо мнение, да не говорим от първите такива, излиза със снимки. Не говоря за аудитория, а самият примерно ти или аз, ако желаеш да видиш къде си бил и да си спомниш какво е било, не се получава, даже и след 1 година.
- по-млади и умни планинари, като И.Гърбев, който мисля че е и комп. специалист по професия и знае кое е най-рационалното в случая, са го направили по този начин. За секунда имаш достъп , ми направи впечатление когато се спреш на многобройните му пътешествия, всичко е събрано на едно място. Моето като текст, разбира се , си седи и в word - файл запаметено на друго място и може да се възпроизведе по начина който ти препоръчваш, ако има проблем с блога.
- самите модератори, все пак форума се поддържа и някой плаща за него, препоръчват този начин, за да се пести мястото за други планинари.
-първо пробвах в един блог, който съпругата ми има. Но там нещата се оказаха доста сложни, а и е платен. След това опитах в този блог, и се оказа че нещата са много прости и стават за части от секундата - например свързан е с Гугъл и цялата ти база снимки се появява за части от секундата, а снимките се качват моментално само с кликане, без никакви прозорци и адреси . Тук във форума, прозореца е много малък и ако качиш повече от 6-7 снимки, не можеш да ги напаснеш после с текста, а и става доста бавно. В блог вкарваш текста и които снимки желаеш на което място поискаш, мигновено в неограничен прозорец от място.
-можеш винаги да редактираш
По отношение на Пикаса - пробвай да влезеш по следният начин -1. влизане в Google photos - 2. кликане в появяващия се прозорец за продължение -3. Пита те за твоя адрес в пощата G- mail / ако нямаш такава , направи си в момента/ - влизаш в пощата си в G- mail /през това време G- mail ти е направил "профил" вече автоматично, докато си избираш адрес за няколко секунди, туй малко тяхното на шпионска работа Cool мяза/ Щом вече си създал адрес в G- mail , в горният ъгъл като кликнеш на " изображения", излизат ти всички файлове и снимки от Пикаса, във вид на албуми, ако са направени така, или в насипен вид като снимки по дати на вкарването им в Пикаса. Всичко са прехвърлили от Пикаса май автоматично, маскари с маскари шпионски гугълски Very Happy . И вече имаш Гугъл фотос, а не Пикаса. G- mail е свързващото звено между албумите със снимките ти , блога , и пощата ти- само с едно влизане в Г-майл, всичките ти се появяват налични и между тях се борави мигновено. Ще се играе по тяхната свирка, силни са Confused
Сря Сеп 28, 2016 1:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Голямото мраморно шматкане Very Happy продължава. Дойде му времето:


https://blogailiev.blogspot.bg/2016/09/blog-post_30.html

Излязох от урвите, но се оказа за малко : в следващите дни планината отново ме вкара"На ръба".

Всички снимки https://goo.gl/photos/jNNzqK6EisVaskx58 [/img]
Съб Окт 01, 2016 10:06 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ray



Регистриран на: 10 Авг 2016
Мнения: 1681

Мнение браво! Отговорете с цитат
Благодаря за снимките и пътеписа! Както и затова, че все пак публикуваш и тук! Браво! Продължавай все така, но и се пази (и заради нас, моля те).
ПС: Още в началото като прочетох как обръщаш по полвин литър силно кафе за отскок разбрах, че ще чета нещо интересно и че ще има екшън. Аз също почвам с полвинка ... уиски.
Съб Окт 01, 2016 12:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
IvayloG



Регистриран на: 04 Юни 2011
Мнения: 59
Местожителство: Плевен

Мнение Отговорете с цитат
Поздрави за прекрасните снимки, това е нещото което те държи горе
Съб Окт 01, 2016 8:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Гранитният дял има различна красота, с езерата и тревата си. Започнах с едни скали над Влахинска , за които Дидо е загатнал, и което място крие своята тайна.
http://blogailiev.blogspot.com/2016/10/blog-post.html



От години обикалям през скални образувания в гранитният дял , които ме привличат постоянно , реликтните каменни ледници : https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjKremC99XPAhWjYpoKHevBA-wQFggmMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.space.bas.bg%2FSES2011%2FR-10.pdf&usg=AFQjCNFIy6Tg_6tnyHEU3Dj6PspIvfACNA
Не стана добре този път, времето ме прибра, но колкото - толкова.
Снимките : https://goo.gl/photos/jEpEoCxoKCk4YWf9A[/img]
Сря Окт 12, 2016 9:46 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Обновена, част от "На ръба". Най-хубавите 14 часа....
http://blogailiev.blogspot.com/2016/10/14.html
Съб Окт 22, 2016 10:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Liubitel



Регистриран на: 02 Юни 2013
Мнения: 393
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Страшно хубаво....страшно и хубавоSmile Ей наблюдателю, щом ще го "упражняваш" всяка година това, майката природа може да откликне и да ти поникнат едни смукалца на пръстите за по-добър захватSmile))))
Тъй като ми се изчерпаха суперлативите за теб и щуравите ти пътеписи/ходения, ще си използвам клишето - страшно ми хареса обобщението на "По ръба" - красиво, вдъхновяващо и любовноSmile !
Жив и здрав да си! И все така свободен!

_________________
Всичко е възможно.
Нед Окт 23, 2016 8:02 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
d_genov



Регистриран на: 30 Яну 2014
Мнения: 263

Мнение Отговорете с цитат
Уау, поздравления! Много вълнуващ разказ. Very Happy Доста ме развесели с тази част:
Цитат:
Голям + е , че поглеждаш надолу, и веднага виждаш началната точка, където ще се озова след само една грешна стъпка
Laughing
Нед Окт 23, 2016 7:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
аngel



Регистриран на: 02 Юни 2015
Мнения: 1935

Мнение Отговорете с цитат
Liubitel Smile твоите разкази за Пирин и Рила си ги препрочитам, защото нямаш нови напоследък . d_genov Smile , няма само шевролетите да имат плюсове Wink
Благодаря Ви за добрите отзиви.
Пон Окт 24, 2016 5:14 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Страница 4 от 5

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov