ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Блокиране на мобилен телефон в планина
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Блокиране на мобилен телефон в планина
Автор Съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение причини и разлики Отговорете с цитат
При един блокират всички телефони, при друг никога нищо не блокира. Няма драма. Даже става по-интересно- Причината е в някакви разлики между двамата. Въпросът е какви са разликите, на които се дължи блокирането на телефоните. Нещо по маршрута? Дали в това, че се движа 2-3 пъти по-бавно? Дали че някои от радиостанцията ми периодично излъчват с цели пет вата? Някаква статиката от дрехите? Радари, облаци, ветрове... ?Продължавам да търся причината.

Ще повторя прехода. Този път с три телефона. Поне до Черни връх ще мина по същия път. После ще споделя резултата.
Залаганията какъв ще е резултатът може да започнат сега Very Happy


lz1fw написа:
Обаче напоследък ми се случва при разходки по високи части на планина телефоните ми изобщо да спрат да работят като телефони. Иначе като интернет браузери си работят, месинджера също работи. Телефонът има батерия, вижда мрежа, ама нито може да избира, нито може да бъде избиран. Случва се както при телефони с андроид Sony Xperia, така и при много стари телефони като Siemens ME75. Вчера и двата ми блокираха като телефони след преход Железница - Черни връх - Драгалевци.


rumen radev написа:
lz1fw написа:

Темата е опит да се разбере защо мобилните телефони блокират в планина. Не защо нямат покритие, харчат повече или се разговаря трудно в някои места - това е ясно. Въпросът е защо блокират GSM-ите и дали това може да се предотврати по някакъв начин.


Всъщност нямам причини да мисля, че мобилните телефони блокират в планината по-често спрямо ежедневната им употреба в "цивилизацията".
Личните ми наблюдения, вкл. и от многобройни преходи из райони, споменати в предходни постове, не подкрепят теза, предполагаща по-често блокиране в планински терени.

Сря Авг 31, 2016 7:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Причината е в софтуера, вероятно.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Авг 31, 2016 7:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
И на двата телефона? Може, ама едва ли са със сходен софтуер. Все пак единият е Siemens модел 2005-та година, другият Sony от 2015-та... Десет години разлика...

Ако е така третият участник в експеримента ще покаже.
Сря Авг 31, 2016 8:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
rumen radev



Регистриран на: 17 Ное 2013
Мнения: 192

Мнение Отговорете с цитат
Александър, не се познаваме, но едва ли се движите 2-3 пъти по-бавно от мен Confused А и така да е, не бих заложил на разликата в темпото, маршрута, статика по дрехите, облаци, ветрове ...
Не нося никакви радиостанции (обичайно) и сякаш това е основната ни разлика.
Но при такава хипотеза могат да се направят поне няколко експеримента. Например, втори човек с телефон и съвместно изкачване/слизане. Или разполагане на телефоните и в градски условия в непосредствена близост до активните радиостанции. И т.н.
Е, ако позволите шега - може би си струва да опитате с преместване на мощното радио от лявата презрамка на раницата, на дясната - все пак r^(-2) ...
Мога да се ангажирам със съвместно изкачване - бих взел samsung b2710 ? На лс можем да се уговорим ?
Сря Авг 31, 2016 9:36 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Движа се наистина много бавно - от Железница до Черни връх миналата седмица съм стигнал за шест часа. Трака е някъде по-горе в тази тема.

Третият ми телефон е подобен на твоя Samsung B2700 - http://www.gsmarena.com/samsung_b2700-2507.php

Радиото си стои на лявата презрамка. Едва ли от него. В къщи на същата честота са 50 вата и на телефоните нищо не им става.

Този път ще пусна радиото да предава APRS данни още от началото, така че предполагам към 10-11 часа ще започна да се виждам ей на тази карта
http://aprs.fi/#!mt=roadmap&z=11&call=a%2FLZ1FW-7&timerange=3600&tail=3600

Раница ми вече е заредена и утре тръгвам, освен ако не се случи нещо непредвидено. Планът е към 09:00 часът да бъда на чешмата в края на Железница. Ако смяташ (или някой друг смята), че ще разликата в темпото не е проблем - добре сте дошли.
Сря Авг 31, 2016 10:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Резултат от пробата: от три телефона нито един не блокира. В края на прехода и трите телефона си работеха като телефони - можеха да избират и да бъдат избирани. Пробите обаче ще продължат.

Този път слязох през Симеоново, че слизането към Драгалевци последният път нещо не ми допадна. Прекалено стръмно е на места.
Времето бе променливо: слънчево, дъждовно, лека мъгла, лек дъжд, сравнително далечни гръмотевици и пак слънце.
Трак:
http://www.lz1fw.com/track/2016_09_01.gdb

На Черни връх постоях над един час. Удоволствието е голямо.
На върха красиво латвийче ме застреля с въпросите "Това ли е Черни връх? А къде е надписът?" Посочих й надписа на бялата врата на метеостанцията и се замислих дали съм отговорил правилно... Та къде е надписът на Черни връх? Децата и чужденците задават естествени въпроси, накои от които дори не минават през главите на възрастните. В тази връзка - коя от трите купчини камъни на върха е Черни връх? Питам сериозно. На върха се заговорих с младо момче българче. И той като мен не беше много сигурен.

След Симеоново идеята бе да слезна до околовръстното и там да си хвана рейса. Преди време бе възможно пеша да се заобиколят покрай реката блокчетата над долната станция на симеоновския лифт - така наречения комплекс "Манастира 2". Сега обаче е започнал нов строеж в края на Симеоново. Невъзможно е да се заобиколи новия строеж и минаването оттам вече е невъзможно. Като се прибрах погледнах сградоустройствения план на София. На карта уж има нещо като улица, позволяваща да се стига пеша от Симеоново до Околовръстното, ама на практика не е така. Жалко.

PS
Забравих нещо важно. На Sony-то по време на блокирането не беше активирана функцията "Screen lock" за заключване на телефона. Сега вече e активирана. Това може да обясни донякъде проблемите с този телефон. Какво се е случило със Сименса все още остава загадка. Тестовете продължават и са много приятни - голям кеф е да се разхождаш из лятно-есенната планина Very Happy
Пет Сеп 02, 2016 9:34 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
rumen radev



Регистриран на: 17 Ное 2013
Мнения: 192

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:
В тази връзка - коя от трите купчини камъни на върха е Черни връх?

Е, Черни връх си е цялото заравнено куполче, като конкретно височината при триангулачния знак е 2980,5м., докато 2290м. е в горната част на скалната купчина откъм Големия резен - с други думи, когато си с гръб към чайната и гледаш към Рила, най-високата камара е в лявата ти страна. Най-добре да се "овършеят" бързичко и трите купчини, за да няма после съмнения Smile
Пон Сеп 12, 2016 8:32 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
rumen radev



Регистриран на: 17 Ное 2013
Мнения: 192

Мнение Отговорете с цитат
не се справих с корекцията, та пиша второ мнение:
2280.5 вместо 2980.5, естествено Oops
Вто Сеп 13, 2016 7:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:
В тази връзка - коя от трите купчини камъни на върха е Черни връх?


Черни връх е бая по-голямо нещо от купчина камъни.

Триангулачната точка на Черни връх е веднага на изток от метеостанцията - виж тук при строежа и тук, както е в наши дни.

Наистина купчините камъни южно от станцията стърчат най-високо в околността и следва някъде там да е най-високата точка на върха.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Сеп 13, 2016 11:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vandu



Регистриран на: 03 Апр 2012
Мнения: 202

Мнение Отговорете с цитат
Погледни на датата където си ходил да не е имало магнитни бурии. Аз също имам проблем с телефона (андроид) но не в планината, а в градски условия. На места ако изгуби обхват само рестарт го оправя, дава че има мрежа но когато почна да набирам дава че няма връзка с мрежата. Понякога имам късмет и ми показва удивителна, но понякога не. Предполагам че има някакъв софтуерен проблем (галакси S3 нео). Този "дефект" го дава когато си иска и е наистина доста дразнещ.
На Черни връх в Рила имах друг подобен на твоя слуай. При пряка видимост към Дупница имаше максимален обхват, но само интернета работеше (при това с доста добра скорост). По същия начин както при теб се опитах да звънна на ортака до мен, но не се получи.
Някой запознат да каже дали интернета и разговорите ползват една честаота ?
Вто Сеп 13, 2016 1:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Вече не знам какво да мисля. При последният преход в Пирин телефоните ми геройски издържаха изпитанията по върховете, осигуряваха разговори и интернет, когато трябваше до последно. Спуснахме се с лифта, върнах се в София и гледам - единият пак изпаднал в безсъзнание.

Снимки от Попово езеро, Демир капия, връх Полежан и връх Безбог:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10208834519954058.1073741889.1045632547&type=1&l=4137b8e8e2

трак
http://www.lz1fw.com/track/2016_09_17-18.gdb

Нещата вървят към смяна на телефони. Приключвам темата.
Чет Сеп 22, 2016 5:10 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
g.lubenov



Регистриран на: 02 Яну 2013
Мнения: 105

Мнение Отговорете с цитат
По същия начин се държат, айфон 4, самсунг ексковър 3, моторола мото г4 и нтс незнаен модел.Губят сигнал , после нета се възстановява, но разговори нито входящи нито изходящи, оправят се след рестарт.При изключване на 3G и 4G си работят нормално.
Чет Сеп 22, 2016 7:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Благодаря за отговора. Сега поне съм спокоен, че и на някой друг се е случвало същото.

Като гледам списъка - подобни оплаквания няма само от Nokia. Не съм им фен, ама на Сони-то се разлепи дисплея (дефекта бил характерен за съответния модел) и при предстояща смяна ще ги имам и тях предвид при избора.

Да споделя още една любопитна подробност. Значи два дена в Пирин телефоните се държаха абсолютно нормално. Последният разговор бе на слизане от връх Безбог през клека по пряката пътека към хижа Безбог. Разговорът се проведе без проблеми. 10 минути след разговора бях на лифта под хижата. В София телефонът вече бе умрял. Поредното ми предположение е, че каквото се случва се случва не когато телефона няма обхват, а при някакви обстоятелства малко след края на разговор.

g.lubenov написа:
По същия начин се държат, айфон 4, самсунг ексковър 3, моторола мото г4 и нтс незнаен модел.Губят сигнал , после нета се възстановява, но разговори нито входящи нито изходящи, оправят се след рестарт.При изключване на 3G и 4G си работят нормално.

Пет Сеп 23, 2016 11:16 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov