ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Актуално състояние на пътеките в Пирин
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Предишната тема
Следващата тема
Актуално състояние на пътеките в Пирин
Автор Съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:

Няма загадка - ситуацията е както е показана на картата. Има мостче, което връзва групата вили с асфалтовия път. Не виждам смисъл да се катериш нагоре по течението на реката при условие, че моста е под ръка.

Прилагам картинка, на която съм снимал моите минавания през това мостче:



Не съм сигурен. Аз минах с колата през мястото, където двата пътя се разделят /от това място започва пътеката за х.Беговица-синя маркировка/ продължих по пътя наляво, но …. стигнах до мостчето, където пътеката с ...жълтата маркировка сече река Башлийца, там оставих колата, до една чешма и няколко вили, откъдето пътя с жълта маркировка прави остър завой наляво.... А от картата излиза, че това са два пътя, един под друг и аз съм тръгнал по горния, но неочаквано съм се оказал на долния???

Всъщност намерих каквото е, и е показано на тази карта, вече съм сигурен, че е точно така, въпреки че и тук не е съвсем точно:
https://kade.si/#hk,BG5K=18/2604652.97/5112468.48/0

И за да е пълна кашата - проверих си трака от миналата година - ето точно тук / https://kade.si/#map=19/2604979.84/5112505.4/0 /
е тръгването на пътеката към Беговица, според гепесето.
И ако тръгнеш по горния път, по посока север и след завоя завиващ на запад, ще отидеш в локация която според картата те довежда ако си тръгнал по долния път с жълтата маркировка.

Именно заради тези данни нещо не ми се връзва картинката.
Сря Юни 10, 2020 11:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
А, но така е Владо - просто пътчето по десния бряг на реката липсва в картата (засега). Иначе ясно ти е, че жълтата марка няма смисъл да върви както си я описал при условие, че прякото мостче е под ръка Smile

Ето още един поглед през Бинг, където се вижда ясно:

https://kade.si/#hk,bing=18/2604576.76/5112385.45/0

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Юни 11, 2020 8:21 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stefan_iliev38



Регистриран на: 25 Сеп 2009
Мнения: 3282
Местожителство: Кюстендил; София, кв. „Овча купел"

Мнение Отговорете с цитат
Преди може би повече от 15 години ходих по въпросната жълта марка от Попина лъка до хижа „Вихрен“.

Тогава и пътеката, и маркировката бяха много добри, щом се оправих само с компас и карта на „Картография“.

Национален парк „Пирин“ дали случайно нямат служител/отдел/електронна поща, където да се сигнализира за лошата маркировка?


____________________
Rish Horror delenda est!
Освен това смятам, че Ужасът на Риш трябва да бъде отстранен!
____________________________________________________________
Закон на Мърфи: Приятелите идват и си отиват. Враговете се натрупват!
Чет Юни 11, 2020 8:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rasate



Регистриран на: 20 Яну 2013
Мнения: 38
Местожителство: Сандански

Мнение Отговорете с цитат
Там са три моста. Първия веднага в ляво след чешмата, която е от дясната страна(посока нагоре). Втория просто пътя пресича реката, и там си начертал жълтата маркировка, но там няма пътека. Третият е на Т- кръстовището, в ляво тръгна бетонен път за водохващанията на каскада Санданска Бистрица, в дясно е пътя за Туричка черква и там има мост, а на право тръгва пътеката за хижа Беговица и има информационни табели на НП Пирин.
Чет Юни 11, 2020 10:03 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
А, но така е Владо - просто пътчето по десния бряг на реката липсва в картата (засега). Иначе ясно ти е, че жълтата марка няма смисъл да върви както си я описал...

На мен по принцип не ми дреме, защото все ще се оправя някак, но да не се увърти някой, който в бъдеще ще иде и ще разчита на означенията на картата, които според мен не са верни... Виж и Rasate какво е написал. Според мен нещата трябва да се уточнят и променят. Като ида някой път ще заснема траци и ще ти ги пратя....
Пет Юни 12, 2020 10:11 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
dido написа:
А, но така е Владо - просто пътчето по десния бряг на реката липсва в картата (засега). Иначе ясно ти е, че жълтата марка няма смисъл да върви както си я описал...

На мен по принцип не ми дреме, защото все ще се оправя някак, но да не се увърти някой, който в бъдеще ще иде и ще разчита на означенията на картата, които според мен не са верни... Виж и Rasate какво е написал. Според мен нещата трябва да се уточнят и променят. Като ида някой път ще заснема траци и ще ти ги пратя....


Ако правилно разбирам Rasate, за него:

- мост 1 е този, през който е прекарана жълтата марка, за него завиваш вляво направо след чешмата
- след това пътя пресича реката при мост 2; "там си начертал жълтата маркировка, но там няма пътека" - става дума за тебе Владо
- "Третият е на Т- кръстовището..." това е тройният разклон преливниците на Мозговица/Туричка черква/синя пътека Беговица

Ето една снимка от Гоогле, която показва мост 1 (през него от асфалта до черния път на СЗ прекарваме жълтата марка) : снимка

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Юни 12, 2020 10:35 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, не съм убеден дали става дума за мен, защото не аз съм начертал линиите с жълтата маркировка върху картата...
Както и да е, скоро се каня да ходя южно от Беговица, но вероятно ще използвам за опорен пункт въпросното място. Ще обходя с уреда всички пътчета и мостчета от този участък и ще ти пратя линии къде какво има и къде каква маркировка е поставена. Ако всичко е ок, добре, ако има разминаване, така или иначе вече ще съм заснел всичко и ще пратя данни къде какво има реално на терен...
Поздрави
Пет Юни 12, 2020 10:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
vladofff написа:
Дидо, не съм убеден дали става дума за мен, защото не аз съм начертал линиите с жълтата маркировка върху картата...


Показал беше синя линия с жълта марка (цъкнато hiking в kade.si). Това всъщност е припокриващ слой, изваден от openstreetmap - ето виж тук https://kade.si/#hk,osm=18/2604527.44/5112364.64/0 Предполагам Rasate пише за него. Иначе какво е показано в BGMountains, e ясно.

Аз също имам ходене натам утре, ще огледам в паралел на намерението ти за изследване на пътеките.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Юни 12, 2020 1:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
vladofff написа:
Дидо, не съм убеден дали става дума за мен, защото не аз съм начертал линиите с жълтата маркировка върху картата...


Показал беше синя линия с жълта марка (цъкнато hiking в kade.si). Това всъщност е припокриващ слой, изваден от openstreetmap - ето виж тук https://kade.si/#hk,osm=18/2604527.44/5112364.64/0 Предполагам Rasate пише за него. Иначе какво е показано в BGMountains, e ясно.

Аз също имам ходене натам утре, ще огледам в паралел на намерението ти за изследване на пътеките.


Е, това че съм цитирал припокриващия слой не значи, че аз съм го начертал/боядисал - нито на картата, нито наяве. Very Happy
Дори и след бой ще отричам като пирински партизан…
Инак, виж и ти на място, защото имам някакво усещане, че този който е мацал /специално гледай по електрическите стълбове/ май наистина е мацал през завоя, както го дава припокриващия слой, а не както е за по-пряко отдолу, както ти казваш и е посочено на основната карта. А може да се окаже, че е нацапано с жълто и по две трасета...
Май много време отделихме на тоя въпрос, ама нейсе...

Между другото, имам и два въпроса, ама ще ги пиша в темата за маркирането.
Пет Юни 12, 2020 1:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rasate



Регистриран на: 20 Яну 2013
Мнения: 38
Местожителство: Сандански

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
vladofff написа:
Дидо, не съм убеден дали става дума за мен, защото не аз съм начертал линиите с жълтата маркировка върху картата...


Показал беше синя линия с жълта марка (цъкнато hiking в kade.si). Това всъщност е припокриващ слой, изваден от openstreetmap - ето виж тук https://kade.si/#hk,osm=18/2604527.44/5112364.64/0 Предполагам Rasate пише за него. Иначе какво е показано в BGMountains, e ясно.

Аз също имам ходене натам утре, ще огледам в паралел на намерението ти за изследване на пътеките.


Да, тази жълта маркировка видях в линковете на Vladofff и тя е грешна. Правилно си показал снимка от гугъл на мост 1.
Това е мост 2 https://www.google.com/maps/@41.675359,23.3990661,3a,75y,23.1h,57.52t/data=!3m8!1e1!3m6!1sAF1QipNgZkL5djq7JL0a2gx0xz-BNbuRzVezcm3VfSD8!2e10!3e11!6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipNgZkL5djq7JL0a2gx0xz-BNbuRzVezcm3VfSD8%3Dw203-h100-k-no-pi7.290269-ya140.08458-ro1.4203358-fo100!7i5376!8i2688

Мост 3 - в дясно от колата се виждат табелите на НП Пирин и оттам тръгва пътеката за Беговица. https://www.google.com/maps/@41.6755525,23.4010453,3a,75y,16.37h,73.5t/data=!3m8!1e1!3m6!1sAF1QipPT7DMg9q1JFUxtn_kMk6g5xNCNO4ptuZWl4pN2!2e10!3e11!6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipPT7DMg9q1JFUxtn_kMk6g5xNCNO4ptuZWl4pN2%3Dw203-h100-k-no-pi-3.1586776-ya170.36755-ro0.67963797-fo100!7i5376!8i2688
Пет Юни 12, 2020 8:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
Rasate написа:
dido написа:
vladofff написа:
Дидо, не съм убеден дали става дума за мен, защото не аз съм начертал линиите с жълтата маркировка върху картата...


Показал беше синя линия с жълта марка (цъкнато hiking в kade.si). Това всъщност е припокриващ слой, изваден от openstreetmap - ето виж тук https://kade.si/#hk,osm=18/2604527.44/5112364.64/0 Предполагам Rasate пише за него. Иначе какво е показано в BGMountains, e ясно.

Аз също имам ходене натам утре, ще огледам в паралел на намерението ти за изследване на пътеките.


Да, тази жълта маркировка видях в линковете на Vladofff и тя е грешна. Правилно си показал снимка от гугъл на мост 1.
Това е мост 2 https://www.google.com/maps/@41.675359,23.3990661,3a,75y,23.1h,57.52t/data=!3m8!1e1!3m6!1sAF1QipNgZkL5djq7JL0a2gx0xz-BNbuRzVezcm3VfSD8!2e10!3e11!6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipNgZkL5djq7JL0a2gx0xz-BNbuRzVezcm3VfSD8%3Dw203-h100-k-no-pi7.290269-ya140.08458-ro1.4203358-fo100!7i5376!8i2688

Мост 3 - в дясно от колата се виждат табелите на НП Пирин и оттам тръгва пътеката за Беговица. https://www.google.com/maps/@41.6755525,23.4010453,3a,75y,16.37h,73.5t/data=!3m8!1e1!3m6!1sAF1QipPT7DMg9q1JFUxtn_kMk6g5xNCNO4ptuZWl4pN2!2e10!3e11!6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipPT7DMg9q1JFUxtn_kMk6g5xNCNO4ptuZWl4pN2%3Dw203-h100-k-no-pi-3.1586776-ya170.36755-ro0.67963797-fo100!7i5376!8i2688

В събота говорихме с Дидо.
За мен има два въпроса:
Първият е защо след като съм бил на Мост 3, откъдето тръгва пътеката за Беговица, при това с колата, и продължавам по пътя, стигнах, отново с колата, на място където имаше жълта маркировка и си беше пътя, където на картата е изобразено, че е другия път, отклоняваш се на някои от долните мостове и находящ се успоредно, но по-ниско от този, който тръгва от отклонението за Беговица?
Вторият въпрос/изниква сега, след констатациите на Расате/ - видял е жълта маркировка в линковете на Vladofff и тя е грешна. Ами Vladofff е цитирал някакви слоеве, които могат да се наслагват. След като са грешни - според мен трябва да се отстранят за да не лъжат разчитащите само на карта.

Така или иначе, разбрахме се с Дидо, при следващо ходене ще обходя с уреда всички места, където съм минал и ще заснема с телефона къде какви марки съм видял, и после като му ги пратя, ще видим какво излиза и дали не сме си говорили за различни неща и от там и объркването....
А иначе, въпросът с нападалите дърва и липсата на маркировка на места си е актуален и няма да е зле да видим какво може да се направи. Айде, резачките вдигат шум, ама маркирането и рязането с ръчен трион/когато може/, е тиха дейност, и както никой не ходи там, едно премаркиране ще се случи неусетно. И ако не се обяви кой го е направил, официално горската стража ще трябва да каже, че "то си е било винаги там, просто сега сме го забелязали....", инак трябва да отговаря на друг щекотлив въпрос - защо не са хванали нарушителя.... Very Happy
Поздрави на всички.
Пон Юни 15, 2020 10:10 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bobsunbobsun



Регистриран на: 25 Юни 2017
Мнения: 29

Мнение Итипица - Окаденска река Отговорете с цитат
Здравейте,

някой може ли да даде актуална информация за проходимостта на пътеката (обрастналост с клек) между премката Итипица надолу по Окаденска река до пресичането на червената марка от х. Яворов за Кулиното?

Благодаря предварително!
Нед Юли 24, 2022 9:58 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nickbaizel



Регистриран на: 08 Май 2011
Мнения: 56
Местожителство: София

Мнение Маркировката на пътеката между хижа Яворов и Пещерата Отговорете с цитат
Маркировката е общо взето в добро състояние до превала. Надолу се губи на места, после се появявя пак добре до Черната вода. Но оттам нататък до гората-маркировката е в ОТВРАТИТЕЛНО състояние-избеляла, нарядко и едвам се вижда. Ако няма трева-да се чудиш откъде се минава.Трябва да се върви марсимално близко до реката, която остава отляво по посока на слизането. Вече в гората пътеката личи ясно и маркировката е на често. Нещо интересно: на камък, точно до Черната вода(има вир) има полуизтрити зелени букви, които едно време са образували "Синаница" предполагам, че е имало пътека пресичаща реката и после сливаща се с тази идваща от Пещерата. На картите също подобна пътека е отбелязана като уж маркирана. Но като се изключат изтритите букви друга маркиравка аз не съм виждал. Покритие на мобилните оператори в района няма! До Пещерата само на пощенски гълъби Smile
Чет Дек 29, 2022 9:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
nickbaizel



Регистриран на: 08 Май 2011
Мнения: 56
Местожителство: София

Мнение Маршрут 23-хижа Предел връх Пирин(неофициален) Отговорете с цитат
Синя маркировка, не по шаблон, но в доста добро състояние, без един участък, който още не съм маркирал
Има няколко стари табелки в лошо състояние. Нови има готови(без последната, трябва да се лакира още 2 пъти)
Пътеката се губи при къщите над хижата, тъй като месте си загради терен точно на пътеката. Синя до циркуса
Мъртвешка долина(доста обширен, не по-малък от Казана) По улея маркировка няма-обмяслям трайна с парчета керамична плочка боядисани в синьо(това за пролетта) Клек с човешки ръст, чакащ подрязване. На началото на пътеката има метална табелка с надпис
"Връх Пирин 5.30 часа" Реално-не по-малко от 10(с почивките(трудно се набира височина)
Малкият Душевадник, после Долната поляна и поляната Уиски, където тече поток с хубава вода
Потокът трябва да остане вляво(не се пресича), най- добрите места за лагер са оттатък потока, но пътеката не е оттам.
малко по-нагоре има едно място откъдето може да се налее вода-по нататък няма и капка. По улея е дълго качването, до
връх Разочарование, връх Пирин се пада вляво от него, може бе 200 метра по-НАГОРЕ
Чет Дек 29, 2022 10:20 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Тия "названия" надявам се не си ги сложил по табелите?

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Дек 29, 2022 11:13 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Пирин Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov