ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Проект за нов правилник за създаване и маркиране на маршрути
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Предишната тема
Следващата тема
Проект за нов правилник за създаване и маркиране на маршрути
Автор Съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
mom4i написа:

Странно ми е, че не видях пост във форума за тгова, че тече процес по създаване "ПРАВИЛНИК ЗА СЪЗДАВАНЕ, МАРКИРАНЕ И ПОДДРЪЖКА НА ПЕШЕХОДНИ МАРШРУТИ И МАРШРУТИ ЗА ПЛАНИНСКО КОЛОЕЗДЕНЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ", което е един добър пример за гражданска и обществена активност и ще доведе до приемането на едни доста смислени текстове.

Нещата там се движат от организации, но най-вече от личности, заинтересовани от дадения проблем...


Правилникът е при мен, ще го пусна за обсъждане тук.
На първо четене поне половината е плява. Въпросната плява е пълна с противоречия концепция на йерархия от маркировачи, кроячи на пътеки и прочее.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Апр 28, 2021 10:26 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
mom4i



Регистриран на: 05 Авг 2014
Мнения: 616

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, плява може и да има, но е добър опит да се направи нещо, и най-вече показва как заинтересовани организации могат да работят заедно.

На мен също ми е много дълго и сложно (като за правилник за маркировката), но по-добре така, отколкото правилника на БТС от средата на миналия век. И изобщо тази идея да се опишат всички пешеходни маршрути в един официален регистър е добра, така ще може да се защитават те след това, защото е факт, че в България никой не мисли за правата на пешеходните туристи Very Happy
Чет Апр 29, 2021 9:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
Ето линк за сваляне на правилника - цък.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Чет Апр 29, 2021 10:42 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
stealth



Регистриран на: 30 Авг 2018
Мнения: 227
Местожителство: Хасково

Мнение Отговорете с цитат
Аз не съм маркирал, но да кажа едно-две неща като ползвател.

Да се въведе някаква стандартизация не е лоша идея. Но всичко това звучи прекалено задължаващо. Кой ще го изпълни? Кой ще го плати? Да, явно се гонят някакви усвоявания на пари (не в лошият смисъл) и целта е да се намери ресурс за маркиране (а и стопанисване на пътеки), но нужна ли е такава бюрокрация? В един документ се описват прекалено много разнопосочни дейности. Добре би било всичко да е много по-общо и да няма никакви фиксирани стойности, а където са абсолютно нужни да са в отделен документ, където да се конкретизират.
Какво ще се случи, ако материалът, от който се правят табелите така се разкрои, че размерът е с 1 см. по-малък? Ще ги обявим за невалидни и унищожим? Ще поръчаме нови с точен размер, които ще струват по-скъпо, защото ще има голямо количество изрезки за изхвърляне? Гледам, че вече има вътре коментар: „Какво ще се случи с всички такива табели, които вече са поставени на терен, след като правнилникът влезе в сила?“. А и какво би се случило, ако някой постави допълнителна табела на някой разклон? Ще викнем комисия на оглед, която да изгори ритуално натрапеният пътепоказател?
Добре би било да има примерен шаблон, който да е еталон, но да не е задължителен, а препоръчителен. Друг вариант би било да се даде допуск на размерите +/- Х мм. Или да се спазва някаква съотношение височина/широчина. Трябва да се бяга от фиксирани стойности, защото в последствие някой буквоядец може да сътвори страшни глупости.
На табелките има разписана прекалено много информация:
    1.крайна цел на маршрута
    – на български език 70 pt* 24.6944 mm
    – на английски език 40 pt 14.1111 mm
    2.междинна точка
    3.летен/зимен маршрут/път
    – на български език 50 pt 17.6389 mm
    – на английски език 30 pt 10.5833 mm
    4.разстояние до крайната цел в км 70 pt 24.6944 mm
    5.средно време за достигане до целта 70 pt 24.6944 mm
    6.наименование на маршрута
    – на български и английски език 30 pt 10.5833 mm
    7.до началото на маршрута
    – на български език 50 pt 17.6389 mm
    – на английски език 35 pt 12.3472 mm
    8.летен или кръгов маршрут
    – на български и английски език 25 pt 8.81944 mm

8 различни надписа на български и английски език (нужен ли е английският навсякъде?) с различни големини на шрифта... Според мен, подробна информация евентуално трябва да има в краищата на маршрутите, а табелките да са по-изчистени. Бърза и ясна информация е целта, а не преразказ на „Под игото“ на шльокавица.
Чет Апр 29, 2021 8:31 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
Този “документ” е толкова смешен, че ако не беше смешно , щеше да е жалко.
Чет Апр 29, 2021 10:04 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
Този “документ” е толкова смешен, че ако не беше смешно , щеше да е жалко.


Документът ми го даде с молба за коментар Павката от Байкария. Според мен е повече от нужно членовете на форума да се постараят да дадат градивни коментари, за да не излезе от цялата работа един правилник-Фракенщайн.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пет Апр 30, 2021 2:41 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
dido написа:
kaloyanv написа:
Този “документ” е толкова смешен, че ако не беше смешно , щеше да е жалко.


Документът ми го даде с молба за коментар Павката от Байкария. Според мен е повече от нужно членовете на форума да се постараят да дадат градивни коментари, за да не излезе от цялата работа един правилник-Фракенщайн.


То по замисъл е франкенщайн и поне от мен няма как да има градивен коментар.
Пет Апр 30, 2021 11:55 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
LorDDemoniC



Регистриран на: 11 Авг 2015
Мнения: 134
Местожителство: Самоков

Мнение Отговорете с цитат
Мятане на някакви си епитети като "kaloyanv" са си чиста загуба на време и на създателите и на читателите ... Моето мнение е, че работят във вярна посока.
Аз ще заложа на това , че г-н kaloyanv има проблем с колоездачите ...

_________________
Самоковец ... това е едно същество средно аритметично от човек, дърво и животно ...
Пет Апр 30, 2021 4:30 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
LorDDemoniC написа:
Мятане на някакви си епитети като "kaloyanv" са си чиста загуба на време и на създателите и на читателите ... Моето мнение е, че работят във вярна посока.
Аз ще заложа на това , че г-н kaloyanv има проблем с колоездачите ...


Нищо подобно. Просто ако знаеш как в другите страни са уредени тези неща ...
Пет Апр 30, 2021 5:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
LorDDemoniC



Регистриран на: 11 Авг 2015
Мнения: 134
Местожителство: Самоков

Мнение Отговорете с цитат
kaloyanv написа:
LorDDemoniC написа:
Мятане на някакви си епитети като "kaloyanv" са си чиста загуба на време и на създателите и на читателите ... Моето мнение е, че работят във вярна посока.
Аз ще заложа на това , че г-н kaloyanv има проблем с колоездачите ...


Нищо подобно. Просто ако знаеш как в другите страни са уредени тези неща ...

И продължаваш даже ... Вече не сме в соца , инмформацията е публична , това грам не значи , че е приложима за нашата тежка картинка ... Бъди полезен и посочи нещата в Методиката , които според теб са неприложими или са чист nonsense ... Това ще направя аз и ще изпратя на хората ...

_________________
Самоковец ... това е едно същество средно аритметично от човек, дърво и животно ...
Пет Апр 30, 2021 6:41 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
kaloyanv



Регистриран на: 22 Авг 2018
Мнения: 2257

Мнение Отговорете с цитат
LorDDemoniC написа:
kaloyanv написа:
LorDDemoniC написа:
Мятане на някакви си епитети като "kaloyanv" са си чиста загуба на време и на създателите и на читателите ... Моето мнение е, че работят във вярна посока.
Аз ще заложа на това , че г-н kaloyanv има проблем с колоездачите ...


Нищо подобно. Просто ако знаеш как в другите страни са уредени тези неща ...

И продължаваш даже ... Вече не сме в соца , инмформацията е публична , това грам не значи , че е приложима за нашата тежка картинка ... Бъди полезен и посочи нещата в Методиката , които според теб са неприложими или са чист nonsense ... Това ще направя аз и ще изпратя на хората ...


Не ми се занимава и с това, мога да посоча много неща. Затова пиша кратко. Изцяло тоЗи документ и начина му на списване е сбъркан, съответно може да върши работа на някой който има интерес и ще влезе в комисиите. Но тези точки и несвързани алинеи са смешни и нищо не се разбира, няма и логическа последователност и нищо.

И какъв соц , виж как е направено това в другите държави, а не да се направи поредната бюрократична тъпотия от която няма да има никакъв смисъл. Освен да се назначат едни хора някъде, които ще отговарят за нещо си ..
Пет Апр 30, 2021 7:47 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Митак



Регистриран на: 04 Мар 2014
Мнения: 566

Мнение Отговорете с цитат
Ако позволите и моето скромно мнение:
В сегашния си вид проектоправилникът се опитва да регламентира прекалено много неща по прекалено подробен начин.
Когато пишем правилници не бива да забравяме, че после ще трябва и да ги спазваме (и по тях ще ни проверяват).
Подобно на Stealth сматам, че табелките са претрупани.
Нед Май 02, 2021 10:29 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vaskoo



Регистриран на: 21 Апр 2007
Мнения: 1399
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Дидо, тук ли да пиша коментари или да добавя такива по документа при съответните членове и алинеи?

По общо - не разбирам защо трябва да има лого на ПСС и разни общини и министерства ... да изпишат и трите имена и ЕГН-тата на всички по веригата поне.
Чл. 35 е скандален. Иначе излиза, че ако искам да разчистя някоя обрасла табелка, нямам право да махна клоните, а трябва да сигнализирам.

Как стои въпроса/проблема с маркировката на бегачите, която е от някакво ПВЦ дето се разпада до две години и прави боклук и не се демонтира от организаторите? Щото и те шлякат маркировка навсякъде.

_________________
Приятелят е човек, който те познава отлично ... и въпреки това те обича
Сря Май 05, 2021 1:00 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
vladofff



Регистриран на: 26 Апр 2011
Мнения: 3038

Мнение Отговорете с цитат
Прочетох това произведение на изкуството, макар и бегло, пък ме напуши на смях...
Особено едни предложения за криминализиране на нещо си... с подзаконов акт...
И особено забележката еди що си да се консултирало с юрист...
Скромната ми забележка е, ако може някой, който познава хората, сътворили този пасквил, да им каже дружески, че така не се прави. Сграда не се строи първо откъм фасада, и последно арматура и бетон.
Обикновено се процедира наобратно - събират се вещи в проблематиката хора, обсъждат проблемите и предлагат съответно някакво решение - ей така и ей така да бъдат занапред нещата в тая материя, също така и досегашното ще се запази или промени ей така...
После да дадат така описаните си идеи на някой грамотен юрист, който да им направи първо структура на тоя т.нар. нормативен акт, и после да го напише в съответствие с правилата на ЗНА и останалите закони. Най-малкото това нещо няма да е така безобразно разхвърляно, а ще е доста по-кратко и съдържателно.
И тук принципи и общи приказки нямат място. Може да се направи преамбюл и тях да се набутат, и без това полза от тях няма никаква, защото по същество структурата на една норма трябва да е точно определена и по правило е така - хипотеза - диспозиция. Третият елемент на "светото трио" - санкцията изобщо няма място в наредби заради изискването за законоустановеност на наказанието...
Иначе нещата ще стават както с последните ни няколко откровено неграмотни парламента - група депутати ще правят промени в заповедното производство, с цел да го "поправят". Само дето никой от тия тъпанари не са и чували и не могат да обяснят какво означава "изпълнителен процес" дори като понятие, пък седнали да го променят "към по-добро"....
Сря Май 05, 2021 3:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6372

Мнение Отговорете с цитат
vaskoo написа:
Дидо, тук ли да пиша коментари или да добавя такива по документа при съответните членове и алинеи?


Тук, посочвайки глави, членове и алинеи.

Подготвям и аз подобни коментари, понеже забелязах няколко странни противоречия...

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Сря Май 05, 2021 8:25 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Обща дискусия Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov