ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Смесите - Стенето - х. Дерменка

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Смесите - Стенето - х. Дерменка
Автор Съобщение
Plamen К



Регистриран на: 03 Май 2011
Мнения: 832
Местожителство: Казанлък

Мнение Смесите - Стенето - х. Дерменка Отговорете с цитат
Пробвахме в неделя с жена ми да преминем пътеката с. Черни осъм - Смесите - Кип Нешковци - Стенето - х. Дерменка.
От с. Черни осъм до Смесите се предвижихме с колата по асфалта, после продължихме до КИП Нешковци /отново с колата/ по тесния чакълен път /5,2км/, става за обикновена кола, но трябва да е висока, има 3-4 по-смотани места, където стърчат камъни и трябва да се пази картера и окачването.
Пътеката не ни хареса, тя е "със затихващи функции", рядко минавана, слабо поддържана. На паркинга на КИП освен нашата кола беше и джипката на охраната /не го видяхме/, през целия ден не срещнахме други хора. Понеже през повечето участъци се подсича стръмен склон със голям страничен наклон /до 45 градуса/, свличащите се пръст и камъчета са стеснили пътеката до 20см, на места дори до 15см, също на много участъци е затрупана от ланската шума и е опасно хлъзгаво. Има поставени метални въжета на 3-4 места, където се пресичат опасни сипеи, но част от въжетата вече са свлечени надолу и не могат да се ползват изцяло. набира се доста денивелация, защото пътеката следва възможния релеф надолу и нагоре по склона.
На картата на БГ моунтийн е отбелязана само горната пътека, за която бях чел, че е по-малко рискова, ние минахме по нея в двете посоки, обаче и долната пътека е маркирана от местен ентусиаст, какво е състоянието и не знам, не посмях да преведа жена ми оттам.
На няколко места има отклонения към скали, от които се откриват красиви гледки към ждрелото долу, но не се вижда кой знае какво.
Пак да кажа, че според мен тази пътека не е за големи групи, за преминаване с тежки раници, за начинаещи планинари и за малки деца. Едно подхлъзване или стъпване накриво и може да стане голяма беля.
Понеже преходът ни беше планиран като еднодневен, не стигнахме до хижата, отказахме се малко преди пътеката да слезе в ждрелото на Черни осъм. Половин час по-късно ни заваля дъжд , който усложни обстановката, защото предстоеше отново да минем проблемните участъци с въжетата през сипеите.
Ако някой е преминавал скоро по пътеката, особено по "долната" пътека , моля да сподели мнение.

След КИП Нешковци се върви по път около 3,3км:


Река Черни осъм край пътя:


Стенето - ждрелото на Черни осъм:






Пътеката:





Пон Авг 17, 2020 1:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov