ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Вратцата, Леденика, Стрешер, Бистрец - слънце и глиганинг

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Предишната тема
Следващата тема
Вратцата, Леденика, Стрешер, Бистрец - слънце и глиганинг
Автор Съобщение
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Вратцата, Леденика, Стрешер, Бистрец - слънце и глиганинг Отговорете с цитат
Планинари, кандидати, ray - здравейте!
Ще представя на вниманието ви кратък очерк за споменатия маршрут, та ако на някой врачанин или гост на резервата му скимне да мине точно там, да знае какво го чака и прочее.
Гледано изодгоре маршрута, барабар с техническата информация, се види точно по този неповторим начин:



На апела ми за компания откликнаха четири дами, две от които правеха съпорт до Леденика, където останаха за едни много по-приятни занимания, а моя скитническа милост продължи с половината от екипа.
Познатата пътека от Вратцата през Гарванец и Ибишов валог съм я описвал вече в друго съчинение. До пешерата се стига за около 3 часа, има 3 по-стръмнички изкачвания, за късмет от по няколкостотин метра, доста места за почивка, за съжаление от Мечата вода е останала само мечката. Водата е на капки и крайно недостатъчна.
Чудното време отново бе накарало множество хора да изкочат на припек. Това пък бе поизпълнило въздуха с мирис на кебапчета и пържоли - немунуемите миризми съпровождащи българина по белия свят. Чалга с умерени децибели се рееше над пространството.
Пътя продължава по кръговата екопътека "Планинарство за начинаещи", малко над хижата, през валога (понора) Влайне и на ЮЗ, та до едно място за почивка увенчано с две маси с пейки, едната под покрив и всичко това в приказна местност. Скромно похапване и посоката се обръща на СЗ. Добре, ама тук вече пътеките са изчезнали вдън земя. Минавал съм преди много години, вървейки по следите на вехти войводи и помня, че пътеки имаше и те бяха проходими. Вече ги няма. Стрешерския дял запустява и става трудно проходим. Стана ми малко жал за спътничките, че ги проврях през тоя топрак, ама те се оказаха планинарки от кариерата, та дума лоша не казаха. Е, може да си хвърлили по някой поглед зад гърбът ми - все пак за първи път минаваха тук и то с непознат водач.
Както и да е, от програмата отпадна посещение до входа на Барки 14, което спести към половин километър. Това място го знам като Меча поляна, но не съм съвсем сигурен.
Пътя поема на СИ по западното подножие на Биволарски връх и отново пътеката бе станала "бивша". Тук там се вижда, но слабо. Просто трябва да се държи дерето и така се стига до ливадата под Змейова дупка и Кърни връх. Ливадата е в процес на затриване, както и прилежащата кошара. Но пък имаше шипки и похода замалко да се превърне в друго мероприятие. В северния край на ливадата, малко трудно се открива началото на пътеката за към Суходол и Бистрец. Самата пътека е ясно видима, проходима, с множество серпентини и бих казал продължително стръмна. Дотолкова, че до долу ушите ми бяха здраво заглъхнали, което пък ме лиши от възможността да науча множество рецепти за правене на конфитюри и всякава зимнина. Така е то.
Накрая два километра по черен път до Бистрец, такси и два литра бира по най-бязапелационен начин.

Снимки се виждат на https://goo.gl/photos/AgkpHdHnpdtFWv3X8
Този път са рекордно малко - отговорността да докарам колежките живи и здрави до края, ме ограничи в снимането.
Тук не качвам снимки, защото познатият ми начин с добавяне и премахване на суфикси се оказва прекалено трудоемък и отнема много време.
Та те така - прехода не е невъзможен, но четвърт от него е без пътека или т.н. глиганинг.
Със здраве!
Пон Окт 03, 2016 12:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Привет!
Тази част на Врачанския балкан не ми е позната,интересувам се и всяка информация е добре дошла. Малко снимки но обстоятелствата са били такива.
В общи линий ми стана ясно за маршрута, който си минал/и/.
Бих желал да си изясня някой детайли, затова имам следните въпроси:
1.Заобиколил си "валога (понора) Влайне"/снимка/ от дясно и някъде около точката/приблизително/ 43 12 40 23 28 42 би следвало да има разклон, отклонил си се на ляво към "едно място за почивка увенчано с две маси с пейки". На право/дясно/ пътя/пътеката/ прехвърля премката през просечена скала и слиза на поляната от снимкита. Забеляза ли нещо подобно?
2.След като си излязал на "място което го знам като Меча поляна" до разклона за пещерата Барки 14 забеляза ли някакви отклонения в дясно по посоки на вр.Страшеро?
3."Змейова дупка"-какво е, местност или пещера?
4.Тази снимка на Кърни връх ли е?
Благодаря предварително!
Сря Окт 05, 2016 9:57 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
Здравей! Нямам време сега, довечера ще ти отговоря подробно на въпросите.
Чет Окт 06, 2016 8:43 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
Така, по номерата:
1 - малко след дадените от теб координати е мястото за което питаш. След като пътеката там навлезе в горичката, тя се разклонява. Продължава се по дясното отклонение и скоро се стига до символична дървена ограда с врата, която се пресича. Екопътеката (добре означена и видима) прави плавен ляв завой, държейки хоризонталата и се отправя към беседката, а направо, по ниското, може да се стигне следващият понор. Преди много години минах точно там и пътека имаше. Сега не забелязах такава, но не съм се и заглеждал особено, защото плана беше друг. Но няма никаква трудност да се продължи направо , гората е рехава и проходима, а понора е близо. Тогава и него заобиколихме по десният му склон и продължихме направо през другата промка (сега силно обраснала) за Меча поляна. Пресечена скала може и да е имало, но не си я спомням.
В трака който можеш да свалиш накрая, мястото където трябва да внимаваш за излизане от екопътеката е отбелязано с т.1 Приблизително е, но в рамките до 30 м. максимум.

2 - предполагам си сбъркал посоките, защото при Меча поляна, Стрешер е наляво и вече подминат. Пътека която може би да го изкачва има при т.2 от трака, където с пунктир съм показал и вероятен път за заобикаляне на храсталака. При 2 имаше пътека наляво и нагоре. А при Меча поляна има разклон наляво за Барки и надясно, за поляната с кошарата при Кърни връх. Но Стрешер е покрит с рядка гора и би могъл да се изкачи и без пътека:



3 - Змейова дупка е пещера. Предполагам се намира в оранжевата елипса, а пътеката водеща до нея започва някъде в ЮЗ край на поляната с кошарата. Описват я като много красива пещера. Не съм ходил, нямам интерес. В нета има координати, но те са неверни и случайно или не, показват евентуалното място на "апокрифната" Змейова дупка известна от иманярския фолклор. Този район е причина за много безсънни нощи на тукашната диаспора:



4 - Да, това е Кърни връх, сниман от И. До него се стига по дерето в ляво, преди поляната, водещо до Налбантска поляна. От С на върха, малко под него има голяма изкуствена пещера, вероятно древен рудник. Ако те интересува мога да те ориентирам къде е горе-долу.

Трака, след беседката да се счита за приблизителен (до 30 м ляво или дясно), Барки и т.1 също са приблизителни. Пътеката за слизане към Суходол е цялата в серпентини, а не само в горната част. Намира се малко трудно при полянката, при първо минаване. Става проследима някъде 20 м. навътре в гората. Ако слизаш към Бистрец, не е нужно да слезеш чак при главния черен път - хващай първия път надясто, все до квартала ще стигнеш. Екопътеката при Леденика започва на 50-ина метра по пътя ЮЗ от мястото, където моя трак навлиза в гората край хижата.
Ами това е, ако нещо друго те интересува, питай!

http://dox.bg/files/dw?a=2b990fd016
Чет Окт 06, 2016 7:28 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Стрешеро Отговорете с цитат
Благодаря за отговора! Изтеглих трака, пунктира не се вижда, както и двете снимки в съобщението,просто отбелязвам без да е важно. Ще погледна по-внимателно, вкл. и снимките, които беше изпратил и ще се обадя допълнително.
Пет Окт 07, 2016 12:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
На трака са само следата с отправните точки. Снимки и допълнения не знам как се прикачват. Пунктира и овала са приблизителни и ги няма на файла.
Пет Окт 07, 2016 12:53 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Петър



Регистриран на: 20 Авг 2012
Мнения: 425
Местожителство: София

Мнение Стрешеро Отговорете с цитат
Разгледах трака + материалите който ми изпрати и имам идея за едно ходене до вр.Стрешеро. Това за мината под Кърни връх е интересно, може да излезе някаква бонанза, информация на лични! Very Happy
За мнение ще ти изпратя трака.
Нед Окт 09, 2016 6:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Mori13



Регистриран на: 07 Окт 2016
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
Колега, как е положението с падналите дървета по пътеката за Бистрец, щото аз съм колоездач и мисля че 2015-та нападаха страшно много дървета там и беше напълно непроходима на места под кошарата. Гледам че тая година си минавал, аз не съм ходил от пролетта на 2015-та.
Пон Окт 17, 2016 12:45 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
Ако говорим за една пътека, то тя е напълно проходима. 1-2 дървета най-много, да има паднали на нея. От Стрешер до кошарата е по-проблемно, но там мястото е широко и спокойно се заобикалят.
Пон Окт 17, 2016 8:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mori13



Регистриран на: 07 Окт 2016
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
Мда...точно под кошарата вече посока бистрец имаше един участък в началото целия с паднали дървета - там е сравнително широка още пътеката и затова дърветата от мартенския сняг се бяха изпочупили и нападали в нея - 30 минути се промъквахме с велосипедите и местихме квото можахме.
Иначе не го занм аз Стрешер кое е, но ние обикновено идем от Леденика по новата екопътека(път) покрай Барки14 и оттам към кошарата. Горе също стана дървопад над кошарата, но тя там пътеката се движи по дъното на деренце някво и затова се позатлачи лесно със счупени клони. Все пак важната част е от полянката с кошарата под Змейова дупка надолу - щом там е проходимо, радвам се, че ми е любима пътека, макар и от трудничките за велосипед. Smile
Пон Окт 17, 2016 1:48 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wanderer142



Регистриран на: 10 Май 2014
Мнения: 539

Мнение Отговорете с цитат
Значи за същата става дума. Ами чиста е цялата пътека под кошарата. Малко екстремна за колело, но вие сте луди глави, знам го.
А откъде минавате след като се отделите от екопътеката, за да стигнете до барките? Предполагам стигате до беседката с двете маси и от там накъде?
И да знаеш случайно пътеката от Барки 14 за Г Озирово? То има такава, но се интересувам дали е маркирана и проходима.
Пон Окт 17, 2016 1:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Mori13



Регистриран на: 07 Окт 2016
Мнения: 3

Мнение Отговорете с цитат
Ми то там пътека си има...и на картата я има(офрм), даже две са, обикалят въртопа там. После за малко става леко тясна с доста скала, но то е замалко. Все в гора е там - изкачва едно превалче и по едно плитко дере се спуска към кошарата. Но и там яко клони счупени имаше и стана леко непроходимо.
Инетересно дали някой е чистил пътеката, щото бая блокаж се беше образувал от паднали дървета и дебели клони.
За пътека към горно Озирово не зная - знам, че голяма част е черен път, ако има пътека директно до селото не я зная. Един познат ми е казвал че се пуска в тая посока с велосипеда, но за нещо лесно ми говореше и не ме заинтригува...сигурно по тоя път е слизал. Smile
На картата така виждам - пътека и после път.
Ами благодаря ти, информацията за мен беше особено ценна, че не ми се рискуваше да ида пак там и да се набия в клоните за втори път. Хубаво мялсто е врачанския балкан, липсват му пътеките само...доста се занемариха последните 25 години. ...ама то като навсякъде....обречени да изчезнат. Туристите ходят по ограничени маршрути, животни не се гледат в планината много...
Вто Окт 18, 2016 10:15 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Стара планина Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov