ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Блокиране на мобилен телефон в планина
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Предишната тема
Следващата тема
Блокиране на мобилен телефон в планина
Автор Съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Блокиране на мобилен телефон в планина Отговорете с цитат
Здравейте,

Ясно, че не навсякъде в планината мобилните телефони имат обхват. Обаче напоследък ми се случва при разходки по високи части на планина телефоните ми изобщо да спрат да работят като телефони. Иначе като интернет браузери си работят, месинджера също работи. Телефонът има батерия, вижда мрежа, ама нито може да избира, нито може да бъде избиран. Случва се както при телефони с андроид Sony Xperia, така и при много стари телефони като Siemens ME75. Вчера и двата ми блокираха като телефони след преход Железница - Черни връх - Драгалевци.

Направих опит и затворих телефон в тенжера под налягане. Естествено връзката с него се загуби. Отворих тенжерата - свърза се с мрежата без проблеми и се получиха SMS-ти съответно за пропуснати повиквания и че номерът вече е достъпен. Следователно подобно блокирането се проявява не при проста липса на покритие. Имам подозрение, че подобно блокиране на телефоните се случва по високите части на планините, когато телефонът вижда прекалено много клетки, но сигналите от тях са прекалено слаби. При мен най-често се случва около Ярловския купен или над Железница на Витоша.

Някой има ли подобни впечатления?
Съб Авг 27, 2016 5:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Много често на новия тел е така. Рестартираш и се оправя. Старата Нокия няма проблеми обаче
Съб Авг 27, 2016 6:58 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
Старата Нокия няма проблеми обаче


Аз затова нося и стария Сименс, обаче и той заби... Ще пробвам с друг телефон. Какъв модел е Нокията?

Иначе да - след рестарт се оправят, проблемът е че като не звъни телефонът не го поглеждам и съответно и не го рестартирам. Вчера вечерта по някое време си поглеждам SONY-то, виждам въпрос "къде си?" отговарям и бая се зачудих на следващия въпрос "а къде ти е телефона?"... На дисплея всичко приличаше да е нормално, а всъщност нямаше връзка с този номер и хората се притеснили... Сименсът беше изписал, че няма мрежа и бе застинал в това състояние...

Та ако подскажете модел който не забива ще съм благодарен.
Съб Авг 27, 2016 8:24 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Dimo Kolev



Регистриран на: 12 Окт 2011
Мнения: 1277
Местожителство: Бургас

Мнение Отговорете с цитат
Модела е 6303
До сега не ми е забивал. И е на виваком. Другият вече по навик като мина от някъде без обхват оробвам да набера нокията. Като не стане и рестарт. Ама защо така става и на мен ми е интересно.
Ведринеееее help Very Happy
Съб Авг 27, 2016 8:50 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
Dimo Kolev написа:
Модела е 6303
До сега не ми е забивал. И е на виваком. Другият вече по навик като мина от някъде без обхват оробвам да набера нокията. Като не стане и рестарт. Ама защо така става и на мен ми е интересно.
Ведринеееее help Very Happy

От десетина години ползвам дърт глупофон (dumb phone) Motorola C118, на който не се е налагало да му сменям батерията и тя продължава да държи над 2 седмици в standby режим, включително и в пресечени местности, където разхода на енергия обикновено е по-висок. Понякога в планините ми се е случвало телефона да показва че има връзка с мобилната мрежа, но при опит да набера някой номер връзката се разпада и повикването е неуспешно. Впоследствие оценката за силата и качеството на сигнала силно се понижава и понякога телефона влиза в режим "Emergency only" или дори "No service". В такива случаи е полезно човек да застане на някое по-височко място в района и да държи телефона от тази страна на тялото си, която е обърната към посоката, в която предполагате че би имало най-добър сигнал (например коритото на някоя долина под вас). Така с достатъчно настойчивост може и евентуално да се постигне успешно повикване. Добре е също човек да не се движи докато разговаря от място с "крехка" свързаност.

Често се е случвало други по-нови смартфони да не успяват да установят връзка на същото място и в същата мрежа, с които Motorola C118 се справя. Същото вероятно важи и за много други марки и модели телефони.
Съб Авг 27, 2016 9:33 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Сотиров



Регистриран на: 28 Юли 2008
Мнения: 3360
Местожителство: София

Мнение Тежки проблеми! Отговорете с цитат
Както разбирам, знаещите и можещите също имат проблеми с телефоните в планините. На Пирин беше някакъв кошмар и добре, че две от децата вече имаха мобилни, та от трите телефона все някой даваше връзка с мама. Е, не мога да нося торба с мобифони, джанъм! Cool Сега, като знам, че и вие се тормозите, по-малко ме е яд. Very Happy
Съб Авг 27, 2016 9:54 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Следващия път ще взема още един телефон - Samsung B2700. Няма операционна система, доста здрав е на външен вид е, има компас и висотомер. По параметри е много подходящ за резервен телефон в планина. Ще премина приблизително по същия маршрут http://www.lz1fw.com/track/2016_08_26.gdb. Интересно ще бъде дали и този път всички телефони ще загубят контрол.

Вярно е, че не може да се носи една торба с телефони, ама все пак трябва да има поне един на който да разчиташ.

PS: телефоните са работили последно километър над спортна база "Академика" - до там където се разклонява хоризонталната пътека към хижа Алеко и тази нагоре към Черни връх. В списъка на заподозрените се включва и радара на Голям резен...
Нед Авг 28, 2016 9:01 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
по старите имаха конектор за външна антена, буташ едно яги в раницата и като ти потрябва разпъваш Very Happy
на мен често ми се случва (сигурно щото е калпаво леновото) да "изчезва" от мрежата когато започне да сменя 2G/3G.. по-принцип ако го оставя да ползва само 2g мрежата и се оправя. тя си е по-стабилна явно Smile. Димо пробвай следващия път вместо рестарт само да го вкараш в самолетен режим и обратно, или да смениш типа мрежа (примерно от ауто на 2g и после обратно). става по бързо от рестарта.
Нед Авг 28, 2016 4:01 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vedrin



Регистриран на: 25 Авг 2010
Мнения: 5780
Местожителство: 1116 m н.в.

Мнение Отговорете с цитат
lz1fw написа:
телефоните са работили последно километър над спортна база "Академика" - до там където се разклонява хоризонталната пътека към хижа Алеко и тази нагоре към Черни връх. В списъка на заподозрените се включва и радара на Голям резен...

Радара вероятно създава някакви смущения, да. Все пак, от Черни връх сме провеждали успешно телефонни разговори без никакви затруднения както с Motorola C118, така и със Sony Xperia Z1 compact. В последния винаги сме с настройката Settings --> More --> Mobile networks --> Preferred network type: GSM only, тъй като не ползваме мобилен Интернет. Другите възможни опции са:

-- WCDMA only
-- WCDMA (preferred) / GSM
-- LTE (preferred) / WCDMA / GSM

По подразбиране вероятно е избрана последната. Нищо чудно именно настройката "GSM only" да е най-съществена, тъй като при нея протокола е по-прост, данните за пренасяне са по-малко и устойчивостта на смущения -- вероятно по-добра.
Нед Авг 28, 2016 4:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Отговорете с цитат
vedrin написа:
Понякога в планините ми се е случвало телефона да показва че има връзка с мобилната мрежа, но при опит да набера някой номер връзката се разпада и повикването е неуспешно. Впоследствие оценката за силата и качеството на сигнала силно се понижава и понякога телефона влиза в режим "Emergency only" или дори "No service".

В такива случаи аз не се тормозя да набирам, а пращам СМС. Той милия седи, чака и като мине някоя по-читава вълна се хваща за нея и заминава.

Така няма "Ало, чуваме ли се", десет неуспешни обаждания и искане за помощ към майката на оператора.
Вто Авг 30, 2016 1:45 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
joy_boy



Регистриран на: 21 Авг 2012
Мнения: 324

Мнение Отговорете с цитат
planinar написа:
vedrin написа:
Понякога в планините ми се е случвало телефона да показва че има връзка с мобилната мрежа, но при опит да набера някой номер връзката се разпада и повикването е неуспешно. Впоследствие оценката за силата и качеството на сигнала силно се понижава и понякога телефона влиза в режим "Emergency only" или дори "No service".

В такива случаи аз не се тормозя да набирам, а пращам СМС. Той милия седи, чака и като мине някоя по-читава вълна се хваща за нея и заминава.

Така няма "Ало, чуваме ли се", десет неуспешни обаждания и искане за помощ към майката на оператора.

да, като трябва да звънна за "добре съм" и няма обхват (примерно на хижата до масата обхвата постоянно пропада като пробваш да набереш и трябва да мръднеш поне на 10 метра от студената бира Smile ) смсите обикновено минават след известно време Smile. явно си ги праща буква по буква Laughing
Вто Авг 30, 2016 5:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение SMS - добре, ама телефона трябва да работи Отговорете с цитат
Изпращането на SMS е много добра идея. Ако обаче телефонът е забил и сто SMS-а да му пратиш той няма да ги приеме, докато не го рестартираш.

Липсата на покритие е временно, все някога свършва. Забиването е до рестарт. Когато е забил телефонът той нито звъни, нито приема SMS-и. Като стои някъде в раницата или в калъфче на колана ти изобщо не разбираш, че той не работи. Това е проблемът: вървиш си ти спокоен, а през това време "няма връзка с този номер"...
Сря Авг 31, 2016 9:36 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
planinar



Регистриран на: 20 Дек 2006
Мнения: 354

Мнение Re: SMS - добре, ама телефона трябва да работи Отговорете с цитат
lz1fw написа:
вървиш си ти спокоен, а през това време "няма връзка с този номер"...

Ами, lz1fw аз на твое място за да съм спокоен, че ще имам постоянно връзка, ще си седя в къщи.

А сега сериозно - в планината телефоните са ми изключени, че и без това няма покритие. Т.Е. връзката е еднопосочна.
Сря Авг 31, 2016 11:13 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lz1fw



Регистриран на: 28 Юли 2010
Мнения: 713
Местожителство: София

Мнение Re: SMS - добре, ама телефона трябва да работи Отговорете с цитат
planinar написа:
връзката е еднопосочна.

това решение е общо валидно за всички случаи. То обаче не ми допада в случаите, когато има покритие и става дума за сравнително кратък преход, при който няма никаква нужда да се пести батерия.

Темата е опит да се разбере защо мобилните телефони блокират в планина. Не защо нямат покритие, харчат повече или се разговаря трудно в някои места - това е ясно. Въпросът е защо блокират GSM-ите и дали това може да се предотврати по някакъв начин. По-горе бе споменато разрешаване само на 2G мрежи. Ама Siemens ME75 (http://www.gsmarena.com/siemens_me75-1324.php) има само 2G пък и той блокира...

Иначе аз връзка си имам или поне имам повече средства за комуникация от средностатистическия турист. Ама тази връзка не е през телефон... И хората, които имат само телефон не могат да се свързват с мен. Май станах досаден с повтарянето. Извинявам се за което.
Сря Авг 31, 2016 11:44 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
rumen radev



Регистриран на: 17 Ное 2013
Мнения: 192

Мнение Re: SMS - добре, ама телефона трябва да работи Отговорете с цитат
lz1fw написа:

Темата е опит да се разбере защо мобилните телефони блокират в планина. Не защо нямат покритие, харчат повече или се разговаря трудно в някои места - това е ясно. Въпросът е защо блокират GSM-ите и дали това може да се предотврати по някакъв начин.


Всъщност нямам причини да мисля, че мобилните телефони блокират в планината по-често спрямо ежедневната им употреба в "цивилизацията".
Личните ми наблюдения, вкл. и от многобройни преходи из райони, споменати в предходни постове, не подкрепят теза, предполагаща по-често блокиране в планински терени.
Дори не съм сигурен и в истинността на коригирана пропозиция, например, че мобилните телефони блокират по-често в зони с ограничения в обхвата.
Не знам за телефоните, но човеците лесно можем да блокираме във формален език и в тази връзка уточнявам, че не търся противопоставяне с автора на темата - просто не споделям изводите му Smile , а те предпоставят въпроса в последното горецитирано изречение, респективно предразполагат към отговори, в т.ч. закачливи такива.
Сря Авг 31, 2016 2:49 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Лафче Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov