ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Мнение за хижа Камен дел

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Предишната тема
Следващата тема
Мнение за хижа Камен дел

Бихте ли посещавали хижата Камен дел ако се ремонтира и предоставя условия за отдих?
ДА
61%
 61%  [ 19 ]
НЕ
19%
 19%  [ 6 ]
НЕ ЗНАМ
9%
 9%  [ 3 ]
АКО МЕ ЗАКАРАТ С КОЛА И ИМА ТЕЛЕВИЗИЯ И ИНТЕРНЕТ
0%
 0%  [ 0 ]
И СЕГА БИХ ПОСЕТИЛ ХИЖАТА, НО ЩЕ ИМАМ ПРЕД ВИД ОПИСАНИТЕ УСЛОВИЯ, ЗА ДА СЪМ ПОДГОТВЕН
6%
 6%  [ 2 ]
НЯМА ДА Я РЕМОНТИРАТ, А И НЕ МИ ПУКА КАКВА МИЗЕРИЯ Е
3%
 3%  [ 1 ]
Общо гласове : 31

Автор Съобщение
raymen



Регистриран на: 31 Юли 2009
Мнения: 4

Мнение Мнение за хижа Камен дел Отговорете с цитат
Вчера на 30.07.2009г. ходих на хижа Камен дел. Началото на маршрута ми бе от кв. Бояна, след Боянската църква по павираната улица нагоре, после по стълбите на входа на парка, по пътеките до разклона за Боянското езеро. Маркировката липсва, а на места където има представлява набити стрелки от алпака в дърветата, на височина около 2 м. На места трябва да се ориентирате по интуиция, затова се оглеждайте за следи на минавалите преди Вас. Пътеките са неподържани, занемарени и опасни. Има доста паднали дървета, запречващи пътеките. Ако сте начинаещи планинари в никакъв случай не ходете сами или без GSM, защото риска от изкълчване на крак е голям и поне да има кой да Ви помогне. Маршрута който избрах е сравнително тежък за преход. При изкачването препоръчвам чести почивки и обезателно си носете поне 1,5л вода на човек, защото нито една от чешмите не функционира (навремето са били около 10-ина) Прехода нагоре ми отне приблизително около 2 часа, а обратния път наполовина. Вземете си и лека храна защото докато стигнете горе ще Ви прималее, чистия въздух и физическото натоварване провокира вълчи апетит.
Самата хижа се стопанисва от СДРУЖЕНИЕ "ТУРИСТИЧЕСКО ДРУЖЕСТВО "ВИТОША" или поне така пише на една табела закачена точно над входа. Представлява масивна двуетажна сграда с капацитет от около 30 места. Спалните помещения за на втория етаж и до тях има достъп само чрез вътрешно стълбище. Водоснабдена, електрифицирана, отоплява се с печки на ток, туристическа столова, но е адски занемарена, мръсна и мизерна. Има допълнителна пристройка (ползва се за складиране на дърва) и една тераса, на която не можеш да изпиеш сутрин кафе или да се печеш на слънце, защото е задръстена с вехтории и боклуци. Беше заключено и зяпахме през прозорците. Помислихме, че е изоставена, но в последствие установихме, че светят крушки и грее нагревателна печка (на един работещ реотан) въпреки, че в хижата нямаше жива душа. Всичко лъха на мухъл, на остаряло и неподържано. Явно нямат никакви средства, за да се направи качествен ремонт, но самата хижа плаче за нова дограма, изолация и измазване, подмяна на врати и облагородяване и обзавеждане за да се създадат елементарни удобства. Представям си какво е вътре, след като през прозорците отзад в кухнята видяхме разхвърляна посуда, една морално остаряла готварска печка, а в трапезарията се търкаляха хранителни опаковки и остатъци. Ако случайно решите да замръкнете там се пригответе да разбиете вратата за да се намъкнете (понеже GSM обхват няма или е много слаб за да звъните и да търсите хижар както в нашия случай) и обезателно си носете чаршафи и спални чували ако не ви се спи с дрехите и не ви се въргаля в овехтели парцали. Няма вътрешен санитарен възел, затова ще е необходимо да си носите тоалетна хартия и да се насладите на удоволствието да пуснете софийското си говно на открито или в мизерната външна тоалетна, която ме съмнява да става за употреба по предназначение. Носете си обезателно храна ако не ви се спи на гладно Very Happy дори ви съветвам и вода да си носите поради факта, че не се знае дали лятото не спира, а зимата не замръзва....като цяло Ви съветвам да не ходите или да се върнете от където сте тръгнали за да си спестите мизерията.
Пет Юли 31, 2009 10:51 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Jirko



Регистриран на: 01 Дек 2008
Мнения: 74
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Здрасти,ами първо да ти кажа,че мааалко си се попрецакал с тази пътека дето си я хванал.Има къде по- хубави например през Боянския или да се спуснеш от хижите около хижа Бор.Тази част на планината е най-непосещаваната от посещаваната част(тъпо прозвуча ма буквално го разбирай така).
Относно хижата познавам и хижаря,вероятно е отишъл нагоре на 30 минути по пътеката към хижа Средец където си държи колата.От там носи продуктите за хижата.Сигурен съм в това понеже ти каза,че светело,а той е голям скръндза да остави хижата така.И на мен също ми се случи да заваря хижата по този начин последния път.
Относно обстановката,ми тя си обичайната да не мислиш,че на Кумата имат и джакузи,а и там последните 2 пъти беше офейкал хижаря.
Относно кенефа,аз и още 3 момчета преди 3 години изкопахме собственоръчно канал дълбок метър и нещо-два на места и положихме тръби ,които водят към старата яма по надолу под хижата.Да копаеш горе се оказа истиснко мъчение,ние понеже бяхме тъпи гледаме рохкавата почва в гората и си викаме..-Айе бе кво толкоз ей сега ше го дръпнеме.,ама не оказа се че на всеки 20 сантиметра има яки скали.Също така изкопахме и дупка в самата хижа за канализацията и я положихме.За това не ми е даден и един лев,не съм син или внук нито братовчед на жижаря(познавах го от 3 дни),а той таже и за храната се стисна,пък работата беше 3-4 дни нон-стоп.(Моля на съфорумците не ме бъзикайте,както останалите ми колеги,направихме го от любов към планината)Половината пари за материали плати хижаря,половината ние ,както също така ние ги купихме и закарахме горе(носихме на гръб накрая)
Защо по дяволите няма кенеф сега? - ще попитате всички..
Ами хижата е строена яко дет си се вика и при прокопаването на канала точно под основите остана една скала(буквално витошка морена) в която счупихме 3 кирки и накрая хижаря каза,че ще вика негов приятел с Хилти да я разбият.
...така си остана,не съм ходил от 1 година мисля,но помня,че последния път канала си седеше там както и тръбата в него,а туристите минавайки през прокопаната пътека псуваха тоя дето е изкопал дупката....
Пет Юли 31, 2009 11:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
raymen



Регистриран на: 31 Юли 2009
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
Мдаа, значи наистина не очаквах лукс, но се чудя на тези туристически д-ва ментета наистина ли не могат да изтеглят пари по някой фонд за ремонт?
В крайна сметка съм посещавал хижи в чужбина, където също няма джакузита, но за сметка на това модерни санитарни възли с топла вода, изключителен комфорт и невероятни условия за хранене и спане.
А хора с любов към планината и да искат да спретнат един ремонт няма как със собствена инициатива.... ще се води сигурно незаконен строеж. Трябва някакво съдействие, свише! Дали е добра идея да пишем на бат Бойко да разпореди аслфалтиране на пътя, че е разбит и да даде кинти за ремонт на Витошките хижи.
Нед Авг 02, 2009 3:59 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6366

Мнение Отговорете с цитат
Личното ми мнение е, че пътя до Алеко няма нужда от асфалтиране. Паветата са доста по-държеливи в зимни условия. Асфалта ще стане на дупки само за един сезон (за справка - виж пресния асфалт от Банско към х. Вихрен - вече е за ремонт).

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Пон Авг 03, 2009 9:07 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
raymen



Регистриран на: 31 Юли 2009
Мнения: 4

Мнение ПАВЕТА ИЛИ АСФАЛТ Отговорете с цитат
Определено.паветата.са.по-издръжливи, спор.няма,но.преимуществата .им.се.усещат.ако.са.наредени .правилно. Мисля си.обаче,че.в.България.не.са.останали.хора,които,да.могат.да.работят.този.вид.дейност. Като погледна то половин София, да не говорим за паветата по Витоша имат нужда от пренареждане.
Вто Авг 04, 2009 9:00 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
idolino



Регистриран на: 03 Сеп 2012
Мнения: 9

Мнение Отговорете с цитат
Здравейте ! Искам да Ви уведомя .че тд. Камендел-Бояна 1934 ,си взе хижа Камендел. За съжеление вида в който ни я оставиха предишните стопани е меко казано трагично.Но ние не се предаваме и ще направим всичко възможно да направим хижата уютна ,с нова модерна визия ,ще изградим баня и тоалетна и ще създадем условия над средните за стандартите на бг хижите.Това лято ще е трудно ,но с помоща на съмишленици и приятели ще е по-лесно и приятно . Моя телефон е 0897 20 97 97 ,на който може да звъните по въпросите свързани с хижата,благоваря Ви за отделеното внимание и доскоро ! Smile
Пет Юни 13, 2014 9:31 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
raymen



Регистриран на: 31 Юли 2009
Мнения: 4

Мнение Отговорете с цитат
idolino написа:
Здравейте ! Искам да Ви уведомя .че тд. Камендел-Бояна 1934 ,си взе хижа Камендел. За съжеление вида в който ни я оставиха предишните стопани е меко казано трагично.Но ние не се предаваме и ще направим всичко възможно да направим хижата уютна ,с нова модерна визия ,ще изградим баня и тоалетна и ще създадем условия над средните за стандартите на бг хижите.Това лято ще е трудно ,но с помоща на съмишленици и приятели ще е по-лесно и приятно . Моя телефон е 0897 20 97 97 ,на който може да звъните по въпросите свързани с хижата,благоваря Ви за отделеното внимание и доскоро ! Smile


idolino Честито, че сте си взели хижата, ако не е тайна сподели как смятате да осъществите плана да направите хижата уютна, с нова модерна визия, да изградите баня и тоалетна и да създадете условия над средните за стандартите на бг хижите? Защото ако не се лъжа, за това са необходими много средства не само за материали, но и за труда на работниците.
Има ли някакъв проект и осигурено финансиране, което да подпомогне тази инициатива или всичко е на добри начала с помоща на съмишленици и приятели?
Аз лично нямам време да се занимавам. Честно казано нямам и желание, след като тази собственост не ми е ясна чия е и кой може да се ползва от нея. Не мога да приема факта, че някакви си т. дружества си прехвърлят собствеността като бонова книжка и се обвиняват взаимно кой колко крал и как не се е погрижил в ролята на добър стопанин.
За мен е изгубена кауза ако Държавата не може да поеме отговорност за собствеността си. Защо няма наказани за безстопанствеността на обекта до този момент?
Пет Юни 13, 2014 10:08 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
valdesbg



Регистриран на: 21 Юни 2012
Мнения: 26
Местожителство: 100фаце/та

Мнение Отговорете с цитат
@idolino не сте ли младото семейство с децата и голямото черно куче ?
Последно зимата минахме с благоверната и се стоплихме с топла супичка ... останахме очаровани от любезността и отношението .
Имаше нет и беше чистичко и топло .
За жалост не е на "булевард-стъргало" като Кума/Еделвайс/Борова гора/Алеко .
Успех
Пет Юни 13, 2014 7:12 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
idolino



Регистриран на: 03 Сеп 2012
Мнения: 9

Мнение Отговорете с цитат
не тези хора вече не стопанисват хижата,тяхното туристическо дружество се оказа фантом и беше изключено от бтс,хижата е с нов собственик Тд Камендел -Бояна 1934,поздрави !
Съб Юни 14, 2014 1:52 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
idolino



Регистриран на: 03 Сеп 2012
Мнения: 9

Мнение Отговорете с цитат
raymen написа:
idolino написа:
Здравейте ! Искам да Ви уведомя .че тд. Камендел-Бояна 1934 ,си взе хижа Камендел. За съжеление вида в който ни я оставиха предишните стопани е меко казано трагично.Но ние не се предаваме и ще направим всичко възможно да направим хижата уютна ,с нова модерна визия ,ще изградим баня и тоалетна и ще създадем условия над средните за стандартите на бг хижите.Това лято ще е трудно ,но с помоща на съмишленици и приятели ще е по-лесно и приятно . Моя телефон е 0897 20 97 97 ,на който може да звъните по въпросите свързани с хижата,благоваря Ви за отделеното внимание и доскоро ! Smile


idolino Честито, че сте си взели хижата, ако не е тайна сподели как смятате да осъществите плана да направите хижата уютна, с нова модерна визия, да изградите баня и тоалетна и да създадете условия над средните за стандартите на бг хижите? Защото ако не се лъжа, за това са необходими много средства не само за материали, но и за труда на работниците.
Има ли някакъв проект и осигурено финансиране, което да подпомогне тази инициатива или всичко е на добри начала с помоща на съмишленици и приятели?
Аз лично нямам време да се занимавам. Честно казано нямам и желание, след като тази собственост не ми е ясна чия е и кой може да се ползва от нея. Не мога да приема факта, че някакви си т. дружества си прехвърлят собствеността като бонова книжка и се обвиняват взаимно кой колко крал и как не се е погрижил в ролята на добър стопанин.
За мен е изгубена кауза ако Държавата не може да поеме отговорност за собствеността си. Защо няма наказани за безстопанствеността на обекта до този момент?


Финансирането ще е по няколко линий.
1.Лични средства
2.Организирана е дарителска кампания от дружеството
3.Финансиране от БТС по целеви програми
4.Финансиране по линия на столична община
5.Участие в европроекти
Собственоста на хижите в България ,с някой изключения, е на БТС. БТС има отношение единствено с юридическите лица под формата на туристическите дружества.БТС решава с кое тд да работи за дадения обект(вижте устава на БТС там има доста отговори на въпроси които бихте ни задали на нас).ТД Витоша бе изключено от БТС на общо-отчетното събрание от тази година ,което автоматично прекратява и договора за стопанисване с тях.Причините за изключването е, че не се отчитата на БТС,на съда ,не закупуват марки ,нямат членска маса,не развиват дейност и не отговарят на от тях посочените телефони за контакти.Хижа Камендел е построена от Боянци и тяхното дружество изяви желание да стопанисва хижата ,като бе сключен договор между дружеството и БТС,що се отнася за наказания и понасяне на отговорност дали ще има не можем да отговорим категорично ,но нашето лично мнение е че едвали ще се случи такова нещо .БЛАГОДАРЯ ВИ за въпросите ,поздрави !
Съб Юни 14, 2014 2:19 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
idolino



Регистриран на: 03 Сеп 2012
Мнения: 9

Мнение Отговорете с цитат
Може да заповядате да прегледате как се справяме с хижата,тел 0897 209797 Ивайло
Поздрави !
Сря Ное 09, 2016 5:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Витоша Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov