ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Скакавци... Сакън дупка...
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Предишната тема
Следващата тема
Скакавци... Сакън дупка...
Автор Съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
В картата на БГмаунтайнс първият след Драганица се води "Голям скакавец", а от дискусията тук разбирам, че големия е 4-я. Може ли някой да разясни?
Пон Ное 04, 2013 4:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
iozkan



Регистриран на: 21 Сеп 2012
Мнения: 296
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ако се гледа посоката от юг на север и се броят Скакавците, то Големият и Малкият са номер 4 и 5, а между тях дупка Laughing . Първите три върха са безименни, като на вторият има дъждомер, това е т.нар. Трите муши. Догодина живот и здраве, смятам да посветя 2-3 дни из района, и лично ще го измеря тоя Трите муши. От инфо в нета знам, че е най-висок от всички "Скокливци", но не съм го мерил. А в Бг Маунт. това за което питаш го видях преди време, но съм забравил и аз да попитам, може някой да има нещо впредвид?
Пон Ное 04, 2013 5:37 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Вторият безименен Скакавец наистина е по-висок от Големия Скакавец 2711 м. срещу 2706 м. , поне по картната база у нас (който го е мерил лично може да даде допълнително информация) . Първите три Скакавци са безименни , но в картата на Домино вторият и най-висок е именуван като Трите муши , какво означава , от къде идва и кой го е нарекъл така , би трябвало да имат повече информация съставителите на въпросната карта.
За BG Mount. най-вероятно dido може да пусне повече инфо.
Аз също съм им кандидат на Скакавците за следующето лето 2014 , живот и здраве , таз година се разминах с тях за жалост...
Пон Ное 04, 2013 7:56 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
dobrifin написа:
Вторият безименен Скакавец наистина е по-висок от Големия Скакавец 2711 м. срещу 2706 м. , поне по картната база у нас (който го е мерил лично може да даде допълнително информация)

Ето една диаграма от ходенето предната година, с тази разлика, че т.нар. Голям Скакавец е замерен 2688(разбира се с вероятни +- отклонения). Последният некласифициран Скакавец показва 2708, Малкият е с два метра по-нисък от Големия: 2686. Дъждомера - 2713.


Пон Ное 04, 2013 10:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
iozkan



Регистриран на: 21 Сеп 2012
Мнения: 296
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Привет,
Това което виждам от картата на Бг Маунт. е, че най-северните два върха от Скакавците, кота 2670м и 2706м се наименовани съответно, като Безименен и Скакавец, а между тях е Сакън дупка. За мен тия два върха са Малък и Голям Скакавец, а следващите три на юг от тях са безименни върхове (като вторият от тях е с дъждомера или Три Муши). В две хартиени карти гледам, и най северните Скакавци са дадени като Малък и Голям Скакавец. Например в картата на Домино липсва само един от 5-те върха, тоест третият безименен, който се намира между, вторият Безименен от юг (Трите муши 2711м) и Големият Скакавец 2706м от север. А относно височините, като гледам горе-долу се припокрива, е има малко разминаване, но като почнем от юг на север :
Драганица имаме съвпадение почти: 2642м по карта / 2643м по GPS (igurbev)
1. Безименен I : 2685м по карта / 2688м по GPS (igurbev - Голям Скакавец)
2. Безименен II : 2711м по карта / 2713м по GPS (Трите муши, igurbev - Дъждомер)
3. Безименен III: 2682м инфо от интернет / 2686м по GPS (igurbev - Малък Скакавец)
4. Голям Скакавец: 2706м по карта / не се вижда добре от графиката по GPS (igurbev - Скакавец)
5. Малък Скакавец: 2670м по карта / 2708м по GPS (igurbev - непоказан на графиката, без име)

Вижда се че разминаването е най-голямо при най-северният връх от Скакавците.
Изобщо каша голяма, направо ми се зави свят от тия Скакавци.
Вто Ное 05, 2013 1:03 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
iozkan написа:

4. Голям Скакавец: 2706м по карта / не се вижда добре от графиката по GPS (igurbev - Скакавец)
5. Малък Скакавец: 2670м по карта / 2708м по GPS (igurbev - непоказан на графиката, без име)

Вижда се че разминаването е най-голямо при най-северният връх от Скакавците.

Това е 2708 за номер 5 много странно съвпада с цитираната от мен височина за номер 4(както аз тълкувам горния списък), което ме кара да мисля, че става някакво объркване. Ето още една картинка от номер 4. До номер 5 не съм ходил, затова го няма и в диаграмата. (Имената, без дъждомера, разбира се, са взети от БГМаунтайнс картата. На ОФРМ картата е още по-забавно, там на дъждомера му викат Голям Скакавец, на Големия (респ. номер 1) - Драганица, номер 4 са го обявили като "вр. Скоковец")

Вто Ное 05, 2013 6:57 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
iozkan



Регистриран на: 21 Сеп 2012
Мнения: 296
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
А сега ми се изясни работата, до номер пет - кота 2670 не е ходено. Аз мислех, че понеже отначало идеше разговор за Мушите, та просто си отразял диаграмата до номер 4. Сега се подрежда идеално номер 4, на хартиените карти е Голям Скакавец 2706м, ти го мериш 2708м и е съвсем ок. Иначе щеше да излезе, че най-северния е по-висок от следващият на юг, а това определено не е вярно.
Между другото, аз тази подредба за себе си съм я възприел и от Румен Грънчаров, със Малък и Голям Скакавец най от север и 3 безименни на юг (като средният от тях е дъждомера или Три Муши). Струва ми се най-подредена и последователно.
Иначе така както е Бг Маунт., е малко разхвърляно. От едната страна между Сакън дупката, която си е страхотна забележителност, стои Безименен връх и Скакавец, който Скакавец обаче е много висок, и на практика е втори по височина, а не се нарича Голям. По натам от едната страна на дъждомера имаме Голям Скакавец. Той обаче е трети по височина от 5-те върха(за Драганица изобщо не говоря, поне според мен не трябва да се слага при тях), а носи името Голям Скакавец.
Та така, дадохме акъл, прекръстихме планината и това си е. А дано да сме били в помощ Wink
Вто Ное 05, 2013 8:14 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Todor



Регистриран на: 03 Юни 2009
Мнения: 1161

Мнение Отговорете с цитат
Само да кажа, че аз измерих 2716м. на дъждомера /в основата/, а точността споре GPS-а беше 3 м. Може би не включва точност по вертикала - не знам Smile
Вто Ное 05, 2013 10:49 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
iozkan



Регистриран на: 21 Сеп 2012
Мнения: 296
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Ето така вече тия хубавци, трябва да са верни:
От юг на север, номера на върховете от 1 до 5, отляво името според картата на Домино и Р. Грънчаров, а отдясно (в скоби) според Бг Маунт/GPS. Wink

1. Безименен I - 2685м по карта / 2688м по GPS (Голям Скакавец)
2. Безименен II (Трите муши, дъждомер) - 2711м по карта / 2713м по GPS (Дъждомер)
3. Безименен III - 2682м инфо от интернет / 2686м по GPS (Малък Скакавец)
4. Голям Скакавец - 2706м по карта / 2708м по GPS (Скакавец)
5. Малък Скакавец - 2670м по карта / ????м по GPS (Безименен)
Вто Ное 05, 2013 11:12 am Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dobrifin



Регистриран на: 30 Яну 2013
Мнения: 1037
Местожителство: Рилско

Мнение Отговорете с цитат
Липсва тука в тая тема един ”Скакавец” дето не веднъж е припкал по всичките тях включително и по Малкия , най-северен и може би го е измервал и него с урутката Very Happy .
Ристе , дай братче и ти статистически , географски , топонимни и други такива данни за Скакавците и Скакавишкото било !
Вто Ное 05, 2013 12:38 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ристо Туристо



Регистриран на: 02 Окт 2008
Мнения: 4314
Местожителство: на 950 м.н.в.

Мнение Отговорете с цитат
А, още не съм намерил некой белоискровски овчар на преклонна възраст, дето да ме светне. Но доколкото съм чул, те /белоискровци/ не са давали имена на отделните коти от поредицата. Дори името Скакавци не се отнася директно до върховете, а до водните падове по техните склонове в пълноводие. Интересното, поне за мен, е - какво значи "Трите муши". Тук много важно е ударението. Едно е значението на мУши, друго е на мушИ. И защо три?
Както и предполагах, става на въпрос за граница. МушА на местен диалект.
Ето един цитат от Румен Грънчаров в друг форум /и Дидо е участвал в дискусията/:
Цитат:
Здравейте! Ето че Евгени повдигна малко завесата за Трите муши. Става все по-интересно!
Споделям мнението на dido,че картната информацията за Скакавците е оскъдна и противоречива. Съгласен съм, че посочената от него кота „Скакавец”, която може да се види и в достъпните руски военни карти, е безспорна. Това е котата, на която днес има останки от дървена триангулачна пирамида и зелена боя по камъните. Това обаче е и котата, отбелязана в съвременните туристически карти /М 1:50 000/ с името Голям Скакавец. В съседство с този връх, северно от него, се намира съвсем надежден ориентир – шеметната Сакън дупка. Първият връх на билото след Сакън дупка, в същата посока, е Малък Скакавец. Името на този връх се подема наистина от туристите и най-вече от Павел Делирадев, един изключително съвестен изследовател на нашите планини. Едва ли някой ще оспори правото на планинарите да стават волни или неволни кръстници на безименни местности и върхове, стига тези имена да са в съзвучие с природата и да се утвърдят през годините. Примери – Алеко, Злия зъб, Жандармите. На юг от Голям Скакавец следват три ясно изразени подобни на него безименни върхове и много зъбери. Вторият от тези върхове е „Трите уши”, на него има дъждомер. По-нататък по билото идва ред на Драганица и Възела. Досега не съм срещал името Среден Скакавец. Популярността на Скакавците се дължи най-вече на смайващата гледка, която се разкрива към тях от Мусала. Те са специално място за последователите на Петър Дънов. Билото, на което се издигат Скакавците, е едно от двете основни била на Средна Рила. Съвсем естествено е то да носи името Скакавишко, а съответният дял на планината – Скакавишки. Тези имена са възприети от съвременната ни географска наука. Вярно е, че тази част на Рила е била известна и като Хаджийска планина, но това е минало. В книгата „История на горите и горското стопанство в Самоковски район” /Г. Стоев, 1997 г/ се дават данни за периода 1904-1910 г. – тогава комисия описва редица високи пасища с гори, сред които са „Драганица” /собственост на наследниците на Хр. Манов от Самоков/ и „Скакавец” /собственост на Елисавета п. Митова и на К. Генов от с. Шипочан/. Ще бъде интерсно, ако някой открие къде са минавали техните граници. Във книгата „Водач на туриста” /1932 г., изд. БТС/ се споменава за вр. Скакавица /2734 м/, чиято височина явно не е била коректно измерена. С други думи – името Скакавец и производните му са поне с 100 годишна история в този район на планината и, както се казва, ще пребъдат во век и веков!
На Павката желая да изкачи всичките изяснени върхове у нас, в което не се съмнявам, защото обича планината и е много подготвен, и винаги да има още един връх, към който се стреми.
Поздрави!

Източник
Само дето не съм съгласен с поразиите на Павел Делирадев за рилската топонимия.

_________________
Енциклопедия за ЕКИПИРОВКАТА за туризъм.
Палатки *** Туристически обувки

Последната промяна е направена от Ристо Туристо на Вто Ное 05, 2013 1:24 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Вто Ное 05, 2013 1:08 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Speedy



Регистриран на: 29 Ное 2006
Мнения: 2551
Местожителство: Неврокопъ

Мнение Отговорете с цитат
Ристо Туристо написа:
Но доколкото съм чул, те /белоискровци/ не са давали имена на отделните коти от поредицата. Дори името Скакавци не се отнася директно до върховете, а до водните падове по техните склонове в пълноводие.



_________________
Пирин - географски и етимологичен речник
Пирин - пътеводител
Вто Ное 05, 2013 1:22 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла ICQ Номер
dido



Регистриран на: 03 Яну 2007
Мнения: 6378

Мнение Отговорете с цитат
Ето малко информация по имената:

Код:

Коти S->N         25K                    50K             10К                 BGMountains                  Румен Грънчаров (Върховете ...)
 (по 10к)

2683.2            Голям Скакавец         -               -                   Голям Скакавец               -
2712.4            -                      -               -                   -                            -
2680.3            Малък Скакавец         -               -                   Малък Скакавец               Малък Скакавец
2706              Скакавец               Скакавец        Скакавец            Скакавец                     Голям Скакавец
2667              -                      -               -                   -                            -


Както се вижда, именуването в BGMountains е по картата 1:25 000 поради желанието ми тогава все пак да запазя името Малък Скакавец (за някакъв вид проследимост спрямо книгата на Р. Грънчаров). За съжаление именуването на котата Голям Скакавец при Р. Грънчаров не следва нито една от наличните карти (горе съм ги дал). В наши дни съм по-склонен изцяло да премахна имената Голям/Малък и да оставя единствена именувана кота Скакавец, както е дадена в картите 50к/10к/25к.

Все пак не забравяйте, че кота Скакавец е просто име на триангулачен знак на това място. Лично за мен името е местност, която се простира по цялата върволица върхове и прилежащите източни циркусни задълбавания. Да се говори конкретно за този или онзи връх като Малък, Голям и Среден Скакавец е абсолютна спекулация, т.е. не лежи върху официален картен материал.

_________________
Бутам след осмата бира Very Happy
Вто Ное 05, 2013 1:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя ICQ Номер
iozkan



Регистриран на: 21 Сеп 2012
Мнения: 296
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Dido, Ристо, това което пускате с инфото за имената обяснява много добре нещата. Направо съм доволен Laughing . А цитата , дето е копиран, ако не се лъжа е от форума в dir.bg. Още тогава беше писано, че три муши, означава три граници. Сега като се замисля, баба ми, лека и пръст, използваше думата мушА, за нещо като граница на бразда в полето например. Не съм се сетил, че идва изобщо от там. И въпреки това Три мушИ е три граници на кое?На селища може би? ръкопляскания
Вто Ное 05, 2013 2:16 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
igurbev



Регистриран на: 23 Авг 2008
Мнения: 2406
Местожителство: София

Мнение Отговорете с цитат
Някой може ли да пусне изрезка от тази 25к, която е дала името на Голям Скакавец. Иглежда крайно нелогично хем Голям, хем трети трети по-височина, както също между Малък и Голям да има трети, явно по-висок от двата. Да не би на въпросната карта височините да се сбъркани, окъдето да е дошло цялото мазало?
Вто Ное 05, 2013 2:17 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Рила Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Страница 4 от 9

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov