ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ
всичко за планината
Регистрирайте сеТърсенеВъпроси/ОтговориПотребителиПотребителски групиВход
Избор на екипировка.Моля за мнение.

 
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Предишната тема
Следващата тема
Избор на екипировка.Моля за мнение.
Автор Съобщение
Dedecus



Регистриран на: 21 Фев 2016
Мнения: 2
Местожителство: Пловдив

Мнение Избор на екипировка.Моля за мнение. Отговорете с цитат
Тази година между коледа и нова година планирам да си организирам кратичък преход/разходка в планината за 2-3дена с преспиване. Проблемът е ,че нямам особенно дебело и подходящо яке и панталони за целта. От един месец разглеждам из нета насам натам и от начало се бях спрял на :

http://www.strim-co.com/bg/majko-yake-m-mountain-light-tri.html

Сега се замислям колко има смисъл от Gore-Tex и така нататък в случая. Разбирам ,че целта на мембраните е да дишат докато не пропускат влага и вятър . Това не е ли по-важно при по-висока активност
която предполага изпотяване ? Колко си струва едно такова изпълнение според вас за цената?

Наскоро попаднах на сайта/магазина namaste . Въпроса ми тук е : Какво мнение/впечетление имате относно фирмата Montane? Колко би било успешно съчетаването на един полар техен и яке? Колко значително по хладен е поларър от пуха ?

Пример за полар който ми хвана окото от едната снимка Very Happy :
http://namaste-bg.com/product/1533/Wolf-Jacket---Montane

Колко дебело яке трябва да се комбинира с нещо подобно ? Иска ми се да се обличам на слоеве ,за да мога да сваля най-горния слой ако приминавам към по-активни дейности.

Благодаря предварително

-Мишо
Чет Дек 08, 2016 5:34 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
loudidd



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 329

Мнение Отговорете с цитат
Привет Smile


Интересна комбинация е това яке, но за тази цена според мен можеш да си имаш и пухенка, и полар, и мембрана отделно и да си ги носиш кога-както прецениш и условията изискват...


Споделям с какво ходя обичайно зимата за 2, по-рядко 3 дни...

-зимни обувки Garmont Pinnacle, гети - кордура, хубави чорапи с мерино
- софтшел панталон от Лидл, купуван преди години, скоро пуснаха същите, отдолу термоклин, ако прогнозата е хубава, термоклина остава в раницата
- горе - термобельо, тънък полар, полар с цип, ветроустойчиво яке - това се комбинира спрямо температура, денивелация и колко си загрял. Ако прогнозата е кучи студ - ветроустойчивото яке заменям с пухенка или я слагам и нея в раницата.

Ако прогнозата е много кофти - по-скоро си оставам в ниското или в хижата, сигурно и целия да съм в gore-tex, пак така ще направя Smile
Ако рязко се развали времето, гледам бързо да сляза.


По въпроса за полара и пуха - с тънък полар ще катеря на леко хладно време и лек вятър, но ако застана, ще си облека пухенката. Ако катеря с пухенката, много ще се изпотя и ще я намокря, съответно ще топли по-малко. Това е моя опит.

Споделям всички тези неща, за да кажа мнението си, че универсална комбинация за ходене не съм открил, защото терена и времето я определят - по един терен зимата ще тръгна с едни дрехи, по друг - някои може и да оставя вкъщи. По същия терен декември безснежно може да тръгна облечен по един начин, февруари на голям сняг - другояче Smile

И точно подготовката и познаването на терена, хем ти гарантират малко повече безопасност, хем знаеш за какво да си подготвен откъм екипировка.

А щом си тръгнал да купуваш, най-добре имай три отделни неща, вместо 3 в 1, това е моето мнение Smile
Чет Дек 08, 2016 7:42 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Dedecus



Регистриран на: 21 Фев 2016
Мнения: 2
Местожителство: Пловдив

Мнение Отговорете с цитат
А някаква пухенка от тип на :
http://namaste-bg.com/product/1729/Featherlite-Jacket---Montane

Може ли да се ползва за междинен слой или якето отгоре би я ' смачкало ' което би я направила не толкова 'топла' ?

Софтшел панталона който видях в Lidl сега не ми изглежда много непромокаем . Не се ли мокри при сняг ?
Пон Дек 12, 2016 2:18 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
loudidd



Регистриран на: 14 Юли 2011
Мнения: 329

Мнение Отговорете с цитат
Dedecus написа:
А някаква пухенка от тип на :
http://namaste-bg.com/product/1729/Featherlite-Jacket---Montane

Може ли да се ползва за междинен слой или якето отгоре би я ' смачкало ' което би я направила не толкова 'топла' ?

Софтшел панталона който видях в Lidl сега не ми изглежда много непромокаем . Не се ли мокри при сняг ?



За да избегнеш момента със "смачкването", най-добре е да купуваш нещата едно по едно отвътре-навън, за да уцелиш точните размери. Първо термобельото, после полара (аз препоръчвам два полара да си има човек за зимата, пък според терена и прогнозата да прецнеи дали и кой да вземе - една блуза и един полар с цип), после пухенката над тях и тогава мембраната/ветроустойчивото леко яке, което да го пази от дъжд/сняг.

Относно панталона от Лидл, пуска вода, разбира се, ако вали мокър сняг или дъжд след определено време ще се намокри. Реално, от опит, досега не съм се прибирал мокър с него, защото за 5-6те часа преход дневно зимата, ако не вали мокър сняг, не ми се е мокрил. Ако снега е кишав и дълбок - гетите пазят и крачолите, разбира се.
Пон Дек 12, 2016 4:11 pm Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:    
Напишете отговор    ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ Форуми » Екипировка, необходими неща Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на: 
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
 

ВРЕМЕТО:

вр.Ботев

вр.Мургаш

вр.Мусала

гр.Сандански

Черни връх

 Вземи рекламен банер   


 

Никаква част от материалите и снимките на този форум
не може да бъде копирана и използвана
без изричното съгласие на автора, който ги е публикувал.



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online.Translation by: Boby Dimitrov